İİBF ve SBF'lerin niteliksiz yabancı dil eğitimi

Konu, 'KPSS A Grubu' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    Öncelikle şunu söyleyeyim birçok iibf ve sbf'nin diğer dersleri de gayet niteliksiz. yetersiz, yeteneksiz, bilgisiz bazı hocalarla eğitime ağır aksak devam eden onlarca fakülte mevcut. ancak bu başlığımız sadece dil ile ilgili olsun istiyorum.

Türkiye'de bulunan iibf ve sbf'lerin adam gibi dil eğitimi verenleri herhalde 5 taneyi geçmez. gerisi %30 ingilizce eğitim kandırmacasıyla milleti uyutuyor. Ama gerçekten yabancı dil eğitimi veren bir fakülte yok. Saysak ODTÜ, Boğaziçi, Ankara, Galatasaray vs. birkaç tane üniversite dışında yer yok. Mesela bir Dokuz Eylülde dil eğitimi diye bir şeyin esamesi okunmuyor.

Şimdi bu neden bu kadar önemli? Şundan.. malum iibf mezunlarının tercih edebileceği a grubu uzmanlık ve müfettişliklerin hemen hepsi dil şartı istiyor. hem de öyle böyle istemiyor.. YDS'den 70 alma şartı var çoğunda.. önceden dili olmayanların tutunacağı bir dal olarak vmy ve guy vardı. şimdi vmy de dil şartı istemeye başladı.

hal böyle olunca bu okullar ne a grubuna ne de özel sektör pozisyonlarına yeterlik sahibi olmayan bomboş öğrenciler mezun ediyor. bu durumda öğrenciler 4 sene lay lay lom okudukları bu okullardan yeterli dil eğitimini alamadıkları için mezun olduklarında hem devlet hem de özelde iş sahibi olabilmek için dil kurslarına yazılıyor ya da en iyi ihtimal kendisi evde yardırıyor. yani bir taraftan hukuk, maliye, muhasebe, iktisat kasarken bir taraftan da yds'den 70 alabilmek adına efor sarf ediyor.

ancak bilenler bilir ki dil eğitimi öyle 3 ay kastım öğrendim tarzı bir şey değildir. en az 1 yıla yayılmış sağlam ve sadık bir eğitim düzeni ister. çok nankördür ve unutulmaya en müsait olan derstir. yani yabancı dile ilgi had safhada olmalıdır.

işte tam bu noktada öğrenciler enerjilerinin büyük bir kısmını bu dil yeterliliğine ayırmaktadır. hem zamandan hem paradan hem de enerjiden zarara girmektedir. öğrencileri 4 yıl okullarda oyalayan türk üniversitelerinin yetersiz eğitim sistemi mezun ettiği öğrencisine belki de en büyük kötülüğü bu noktada yapmaktadır.

ne yapılmalı?

kesinlikle eğitim dili %100 ingilizce (veya fransızca vs.) olmalıdır. fakülte sayıları düşürülmelidir. İİBF öyle herkesin diploma alacağı alalade bir fakülte olmamalıdır. bu algının yıkılması gerekmektedir. bu ülkeye 10 tane iibf ve sbf yeter de artar bile. bu haliyle türk eğitim sistemi öğrencisinden vermediği bir girdiden çıktı beklemektedir.

Warning, uludagkamu, İİBF ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Asya_Asya

Asya_Asya Yeni Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    8
    Bölüm:
    İşletme
    (dokuz eylül üniv. işletme fakültesi %100 ingilizce eğitim vermektedir. Hocaları da kaliteli vasıflı eğitimcilerdir. Çevrenizdekiler yönlendirebilirsiniz )76 olan üniv. sayısını 11-12 yıl içinde 175 e çıkartmak nitelikli eğitimin göstergesi değildir. Bunu en iyi mezunlar bilir.

3. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    hocam işletmeyi biliyorum. ancak iibf'de eğitim dili türkçe. verilen yabancı dil de yerlerde sürünüyor. zaten sizin verdiğiniz örnek ingilizce işletme bölümü ve işletme fakültesi bünyesinde.. bunun gibi diğer üniversiteler de aynı durumda.. benim verdiğim örnek geneli ilgilendiren bir örnek. yoksa sadece bir bölüm olarak ingilizce bölümler tabiki mevcut.. gerçi o da bazı fakültelerde var sadece.. genelde yine yok.

4. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    VMY'nin dil istemesi çok kötü olmuş.

5. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    148
    VMY isterse yapacak sanırım dil sınavını kesin yapacak diye bir şart getirilmedi diye biliyorum.

6. Asya_Asya

Asya_Asya Yeni Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    8
    Bölüm:
    İşletme
    tabi haklısınız . dediğiniz gibi iyileştirme İİBF de yapılmalı. 1 senelik hazırlık kursuyla halledilebilecek bir sorun değildir ing.

Adversary bunu beğendi.
  7. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    hocam yabancı dil hazırlık kurslarında veya hazırlık sınıflarında öğrenilmiyor gerçekten. buralarda sadece temel atarsın. ancak hayat boyunca kalıcı bir öğrenme için eğitimin de yabancı dilde olması gerekli. hazırlıkta öğretilenler 1. sınıfta unutuluyor..

8. gfbmo

gfbmo VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Bölüm:
    İktisat
    hocam allah aşkına yetersizlik bizim üniversitelerde keşke sadece dilde olsa branş eğitimi çok vasıflı ya dilde de aynı şeyi bekleyelim bizde mantık bir gece önce ezberle geç üniversite mezunu ol sonra okul bitsin dersanede tekrar iktisat öğrenmeye çalış.

9. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    Dil konusuna değinilmişken ben de sitemimi dile getiriyim bari
    2005 ve öncesinde Kafkas İİBF'de ingilizce dersleri il kültür turizm müdürüne verilmiş, adam çoğu zaman derslere bile gelmiyordu. Lise kitabı gibi bir kitaptan ingilizce anlatıyordu onu bile bitirememişti. İngilizcemin sıfır oluşunun nedeni o niteliksiz eğitim.

10. rngl

rngl HEYHAT! Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    ünide kaybolan koca 1 yılım var hazırlıkta. yabancı dil hayata dokunmadıkça öğrenilmiyor. online oyunlar, filmler, diziler vs ingilizcemi bi seviyeye çekti. hazırlıktan daha randımanlı yani o derece.

Sayfayı Paylaş