İİBF'nin Dağınık Olmasının Sebepleri

Konu, 'İİBF Mücadele Forumu' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    ...

Bilindiği gibi KPSS'ye 350.000' e yakın iibf mezunu girdi. halen ise iibf okuyan 1.500.000 iibf öğrencisi var.. buradan bakınca iibf koca bir ordu gibi görünüyor. hatta türk ordusunun 2 katı büyüklüğe sahip bir niceliği var. Ama nedense bir türlü bu kadar iibf mezunu bir amaç uğruna birleşemiyor.. Sebepleri ne olabilir?

1- İİBF mezunları mezun olduktan sonra çok farklı kurumlarda çalışıyorlar. Bu nedenle mezunlar-okuyanlar ile çalışanlar arasında ciddi bir kopukluk ve amaç farklılığı oluşuyor. Halbuki öğretmenler mezun olduğundan hepsi meb de öğretmen olarak çalışıyor. Başka kurumlara atananlarda ise nihai hedef yine öğretmenlik oluyor. Bu konuda FEF mezunları da İİBF'ye benziyor.

2- İİBF’de A grubuna hazırlananlar mücadeleyi umursamıyor. Maalesef böyle bir gerçek var. Haklıdırlar veya değildirler. Ama gerçek bu. A grubu hazırlanan iibfliler mücadeleyi umursamıyor. Giderim ders çalışırım diyor. Bu tutum vergi müfettişliği vb. bazı uzmanlık gerektiren kadroların elden çıkmasına sebebiyet verdi. Demek ki iibf her alanda hakkını aramazsa kıyım devam edecektir.

3- İİBF okuyanların büyük kısmı amaçsız insanlar. Bu bir gerçektir. 2.000.000 a yakın iibf sayısı içinden 1.500.000 a yakını aöf okumaktadır veya mezunudur. Bu kişilerin büyük çoğunluğu kurumlarda çalışan ve önlisans mezunu olanların lisans tamamlama amacıyla okuyanlardır, bir kısmı özel sektörde çalışan kimselerdir. Diğerleri ise askeri uzatmak, kültür olsun diye okumak, geçerken uğramak veya kesinlikle mezun olunca kpss ile işi olmayanlardır.

4- AÖF okuyan çift diplomalıların mücadeleyi umursamaması. Bu kişiler görece yüksek puanlı olduğu için nasılsa iibf kendi mücadelesini yapar ben de gelir kaymağını yerim düşüncesindedir. 4001 olmazsa iibf, iibf olmazsa nasılsa 4001’den atanırım düşüncesi taşıyan kişiler bunlar. Ama onların da hesabında olmayan şey kadroların ne 4001 ne de iibfye değil de önlisansa kaymasıdır. Böyle bir durumda onlar da zararlı çıkabilir.

5- Yüksek puanlı iibf mezunları.. Bunlar nasılsa atanırım düşüncesinde olduğundan mücadeleye destek vermezler. Hesap edemedikleri ise önlisans ve 4001 kadrolarının artırılması sonucu taban puanların 87-88 bandına çıkması olacaktır. Bu durumda bu kişiler öncelikle istediği şehre atanamayacak ya da istediği kurumda çalışamayacaktır. Daha sonra ise bulduğuna razı olacaktır.

6- Nasılsa birileri çalışıyor bana gerek yok diyenler. Bu sınıf puana bakmaksızın her türlü yatışı tercih eden sınıftır. Nasılsa birileri mücadele ediyor ben aradan kaymağı sıyırırım diyenler bu sınıflandırmanın içinde en belirsiz olan ve tehlikeye en açık olan sınıftır.

Benim ilk aşamada tespit ettiğim gerçekler bunlardır arkadaşlar. Şimdi buna çözümler üretme zamanı..

Son düzenleme: 13 Ekim 2014
    uludagkamu, gunay ozturk ve HoRoZ'28 bunu beğendi.
  2. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Benim gözlemlediklerim.

1. A Grubu sınavdan başını kaldıramıyor sürekli çalışıyor ve genel olarak istekleri b grubu gibi değil örneğin şuan ki b grubu 40.000 kadro isterken a grubu 2bin GUY talebi var.
    2. Mücadele grupları maddi açıdan desteklenmiyor bunun sebebide facebook üzerinde örgütlenmeleri... Her seferinde üyelerden para bekliyorlar bir süre sonra üyelerini soğutuyorlar.
    3. Hem çalışmak hem mücadele etmek zorundayız. Buda birçok etkinliğe katılımı azaltıyor. Örneğin geçen seneki Ankara etkinliği öğlen arası yapıldı çünkü hem katılım azdı katılanlarında bir kısmı çalıştıklarından öğlen arasında katılıp hemen dönmek zorunda kaldılar...
    4. Atanan kişiler dönüp arkasına bile bakmıyor.
    5. Fişlenme Korkusu var.

3. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    fişlenme korkusu özellikle mülakatlı alımlar için var.öğretmenler gibi puanımı nasıl olsa almışım eylem yapıp sesimi duyursam da mülakatta elenme gibi bir kaygım yok diyemiyoruz.

4. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Çözüm Önerilerisi ne olabilir

Öncelikle mücadele edenlerin üzerindeki maddi yükün kaldırılması gerekiyor. Bu kişilerin ellerini ceplerine atarak değil bizzat platform tarafından giderlerin karşılanması gerekiyor. Onun içinde bu platformun büyüyüp yeteri kadar reklam getirisi alması gerekir

Biz kendilerine 2 dönemdir ilettik gerek bu mücadele grubuna gerekse 2012-2014'deki gruba... facebookta örgütlenirseniz maddi bir gücünüz olmadığı gibi 2 yıl sonrada dağılmaya mahkum olursunuz. Ancak Böyle sürekli bir forum etrafında örgütlenirseniz mücadele sürekli olur platform gelir elde eder buda en azından birçok konuda insanların ellerini ceplerine attırmaz ...

Her seferinde Facebook'u ön planda tuttular bu seferde bizi soğuttular...

5. rammstein85

rammstein85 Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Aksaray Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    sınavlardan ve mülakatlardan başımızı kaldıramıyoruz.iibf bireysel olarak başarısız değil SİSTEMSEL OLARAK BAŞARISIZLIĞA MAHKUM NE YAZIK Kİ :(

necip durmuş bunu beğendi.
  6. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    çok çok afedersiniz ama İİBF ailesinin bireylerinin çok büyük bir kısmı gerçek manada okumuş vasıfsız bende bir İİBFliyim ve çoğu mezunundan çok rahatsızım. herkes kendi çapında en haklı olan ve en akıllı olan! bir dusunce etrafında toplanmayı bıle basaramıyorken bunca ınsanı bır platformda toplamak ımkansız. face grupları kullanmak bencede çok saçma yapılmasın dedık ama dınlenmedı işlevinide kaybetmeye başladı face grupları. ankaradayız ve bır gelen gorusmeye bır daha gelmıyor kafalarına tencere tava vurmuyoruz asagılamaıyoruz ama cogu salak sacma nedenlerle aramızdan ayrılıp gıdıyor gelecegını dusunmek yok atananlar arkasına bakmıyor bu yıne bır nebze ama atanamayanda bununla ılgılenmıyor kı sayının coklugu degıl nıtelıgı onemlıdır agzını acanda once konusmak gorusmek yerıne eylem yapalım bagıralım cagıralım aclık grevı yapalım derdınde once bır ınsanı yolları tuket cok vakıt gecmeden gerekırse otekıne gec mantıga davet edıncede demedıklerı laf kalmıyor oncelıklede hukumet yandası oluyorsunuz ben iibfden adam olmaz bunu anladım mucadele surecınde 2012den bu yana

peter keating ve Nanick bunu beğendi.
  7. Nanick

Nanick VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    o kadar ileri görüşlü arkadaşlar vardı kı mücadelinin sonuç vermeyeceğini bildikleri için mücadele etmiyorlardı

rngl ve incir reçelim bunu beğendi.
  8. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    cok cok ılerı goruslulermıs onlar

Nanick bunu beğendi.
  9. Nanick

Nanick VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    ne oldu hep birlikte atanamadık puanlar elde patladı

10. rngl

rngl HEYHAT! Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    10 kere beğendim.

işin özeti kısır döngüye gebe bizim fakültenin mücadele süreci. zaten az kişiyle çıkılıyor yola, sonuçta rakamlar iyice düşüyor. buna dayalı bi müddet sonra o mücadele edenlerin de bir kısmı kopuyor ve bi sonraki dönem kpss hazırlığına koyuluyor. tabii bu arada forumlara girip "ders çalışın ders" gibi aşırı kreatif öğütleri savuruyor kopan güruh. bu oluşum sayesinde 300 küsür kadroyla adisyonda sırıtma durumu yaşanıyor. tabii bi de "hayırlısı" var.

Nanick bunu beğendi.
  11. kübra bytl

kübra bytl VİP Üye

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    dediklerinize katılarak birşey de ben ekleyeyim.bu sitenin malum.net gibi tanınan ve aranılan bi site olması gerekir a ve b kadro bekleyen iibfyi cekmek için birçok insan varlığından bile haberdar değil malesef.biz yaymaya calışıyoruz eşe dosta ama öylede rakamda cok büyük bi değişiklik olmuyo.diyorumki bu siteye üye olan bin kişi bile yasal cercevede ankarada bulusmaya ikna olsa gercekten cok ses getiririz belki maliye bakanıyla bizzat masaya bile oturabiliriz pazarlık için.ben ne gerekiyorsa yapmaya hazırım iibf için.

Sayfayı Paylaş