İİBF'ye Neden Az Kadro Veriliyor...

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

1. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    İİBF'ye Neden Az Kadro veriliyor...

Bu makaleyi tümüyle okurmusunuz bilmiyorum... ama yıllardır bu mücadelenin içinde olan biri olarak tüm samimiyetimle yazmaya çalışacağım. Birçok İİBF mezununun da bu durumdan haberdar olduğunu biliyorum... Bilmeyen arkadaşlarımızı bilinçlendirmek için elimden geldiğince birşeyler karalayacağım...

Yıllar içine baktığımızda 2008'de 10.000 Civarında 2010 da 8500 ve 2012'de 3300 leri gören İİBF kadroları...

Peki Merkezi Alımlarda Neden İİBF kadroları bu kadar düştü...

Bu durum nedeni biraz özelleştirme biraz açıktan alımlar ve tabii ki birazda devletin yaptığı katakullinin etkisi var... Bunun üzerinde duracağım ve sanırım baya baya canınızı sıkacağım.

Gözlemlediğim ilk nokta...

Gümrük Merkezi Alımdan Çıktı...

İİBF'lilerin kadrolarındaki en büyük paya sahip olan alımlardan biri olan Gümrük 2011 yılından itibaren merkezi alımdan çıkarak açıktan alımlara geçti... Merkezden yaklaşık olarak İİBF'nin 2500 kadrosu çıkmış oldu....

Bu taban puanların şişmesindeki en büyük etkendir. Çünkü açıktan alımlarda tercih yapanlar tekrar tekrar tercih hakkını kullanabilirken merkezi alımda tek atışlık şansın vardır...

Devlet geçen dönem sadece açıktan alım ile darbe vurmadı... Asıl yaptığı katakulli... Merkezi Alımlarla Gümrük alımlarını aynı anda yapmasıydı... Önce Gümrük alımlarını açıkladı sonra merkezi alımları... Böyle durumda ikilemde kalan herkes iki alımada başvurdu... Açıkta kalma korkusuyla gümrüğü düşünmeyen İİBF'liler bile gümrüğe başvurmak zorunda kaldı...

Bunu bile bile yaptı devlet... Çünkü alımdan aylar öncesinde İİBF'liler ilgili kurumlara bu zamanlama sıkıntısını gümdeme getirdi... Devlet mekanizması işte... Ben buna katakulli diyorum siz ne derseniz diyin...

Yapılan uygulama şudur... Örneğin Gümrükle Merkezi Alımı aynı açması sebebi başvuran kişilerin daha sonra merkezde atandığı zaman istifa edip diğer kuruma geçeceklerini bildiğinden ikisini aynı anda istihdam etmek...

Devletin karı ne burda... Örneğin Şu kadar alım yaptık diyor... Aslında alım yaptığı sayının yarısı kadar alım yapılıyor... Diğerleri bir kurumdan diğerine geçiyor... Ama meydanlarda, Gazetelerde halka açıklanan istatistikler var... İstatistikler her zaman doğru söylemez...

Aynı İşlem açıktan alımlardaki 4001 kodundada var... Basbas bağırdık... İşkur'a 4001 almayın bunlar 2 ay sonra öğretmen olarak atanacaklar diye... Dinleyen kim... Bakan çıktı açıklama yaptı... şu kadar kadro alacağız 4001 Yaptık Şifaaa olsun....

Sonuç : ŞİFA DEĞİL BİZİ HASTA ETTİLER!

Siz inanıyor musunuz bakanın bu durumu önceden tahmin etmediğine ? 4 Yıl öğretmen olmak için okuyan adam neden öğretmenlik kadrosu gelince memurluk yapsın ki ?

PTT özelleşti

Merkezi alımlarda İİBF'lilerin başka kadrosuda PTT'nindi bu kurum özelleşince açıktan alım yoluyla istihdam etmeye başladı... Buda yaklaşık 500 ile 1000 arası İİBF kadrosunun merkezden azaldığı anlamına geliyordu...

Devlet Bankaları Sınavı Rant Haline Getirdi...

Devlet Bankaları KPSS sistemindeki ranta göz dikerek kendi bünyelerinde sınav oluşturdular... İnsanlara umut vaadederek için bölüm fark etmeksizin hatta liselilerin bile başvuracağı sınav ile personel alım sınavları yapıyorlar... Aslında sınav falan bahane banka ihtiyacı olan personeli aldığı gibi yıllarca da ödeyeceği maaşı çıkarıyolar... Devlet Bankalarının bu yaptıkları ahlaksız politika hem İİBF kadro sayısının azalmasına hemde taban puanlarınında şişmesine neden oldu...

4001 kadroları İİBF'nin kalelerine bulaştı...

Vasıfsız nitelik kodu olarak bilinen ve branş gerektirmeyen kadrolar için oluşturulan 4001 kodu Herhangi bir Lisans mezununu ifade eder... Örneğin devletin Polis alımı yaparken 4001 kodu ile personel alması anlamlıdır... yada bekçi alımı güvenlik alımı vs vs... Genellikle bu alımların Fakülte karşılığı yok yada ilgili alımın mezun sayısı kadro sayısını karşılamadığı durumlarda başvurulacak kod...

Öyle bir duruma geldi ki Maliye ve SGK kadrolarına bile bu niteliksiz kod yazılmaya başladı... Devlet plansız mezun vermeye başlayınca umud vaadedilen bu insanlar haliyle bir yerde çalışmak için baskı yapmaya başladılar ilgili bürokratlarda çözümü branşları yok sayarak herkesi eşit istihdam etme yolunu seçtiler...

Eşit şekilde diyince adaletli olduğu aklınıza gelmesin... Örneğin Bir Mühendis kadrosuna İİBF'li başvuramaz ama İİBF'nin kadroların bu niteliksizliği bildiren kod ile bu kişiler başvurabiliyordu artık...

Bu alım metodu ayrıca fırsat eşitliğinede tersti... Çünkü Yıllarca matematik Türkçe ile eğitim gören eğitim fakülteleri ve matematik dersleri ağırlıklı mühendislik ve fen edebiyat fakülteleri ile iktisat işletme maliye dersleri ağırlıklı eğitim gören İİBF'liler Matematik Türkçe Tarih derslerinden oluşan sınavda yarışıyorlardı.

Haliyle bu sınavda 4001 Eğitim Fakülteleri ve Mühendislik fakülteleri okuyan öğrenciler avantajlı ve puanları yüksek olacaktı...

Mesela 2014 sınavında Adam Smiht sorusu üzerinden örnek vermek gerekirse bu soru standart sapmalı bir genel kültür sorusu idi... Ama bu sapmalı soru İİBF mezunları için çerez bir soru idi... Çünkü eğitim hayatları boyunca dersleri gereği ismini epeyce duymuşlardı...

Bu nitelik kodunun İİBF'nin kadrolarına bulaşması Her dönemde yaklaşık 1500-2000 İİBF kadrosunun merkezi alım yoluyla diğer bölümlere dağıtılmasına sebep oluyor.

SYDV'lerden Kişiye özel alımlar

Sistemin içindeki en iğrenç durumdur... Devletin resmi kurumu milyonların gözünün içine baka baka alacağı adamı resmen tarif ederek alım yapması... Alakasız branşlar, İlginç vasıflar, Dayıların amcaların sözünün geçti alım metodları ve mülakatlar karşınızda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı...

Alım yaptığı personel ağırlığı genelde İİBF'ye yönelik olması gerekirken SYDV'ler her ilçede farklı farklı vasıflarla personel aldılar ve almaya devam ediyorlar. Bazen Güzel Sanatlar mezunu bazen ilahiyat fakültesi mezunu kimi zaman iibf isterken mülakat listeleri açıklandığında mühendislik fakültesi mezunlarınıda gördüğümüz durumlar yalanlar yanlışlar adam kayırmalar... ne denebilir ki bu duruma... Bu kurumun 2 yılda istihdam ettiği kadro 2 yıl içinde merkezi alımda İİBF'ye verilen kadro sayısından bile fazla...

Sadece bu alımların merkeze çekilmesi taban puanları ve emek vererek aylarca gece gündüz çalışmış insanlara umut olabilirdi... ama onlar adam kayırmayı seçtiler...

Sorunun çözümü nedir ?

Aslında herkesin bildiği ama siyasilerin hiç adım atmadığı şeylerden bahsedeceğim.

• Açıktan Alımların ve Mülakat sistemlerinin kaldırılıp Puan üzerine merkezi alıma yönelmek
    • Branşları ön plana çıkarmak...
    • Adaylara Daha sınav yapılmadan kaç kadro verileceğini bildirmek
    • Bankalar ve Yarı Resmi devlet kurumları dahil olmak üzere tüm kurumların yaptığı sınav metodlarını engellemek...
    • Özel sektörde Alınacak İşe İlgili branşlardan alınması zorunlu kılmak bu yönde kanun çıkarmak

Bizler her dönem bu sorunların çözülmesi için sesimizi yükseltiyoruz... Malesef yeteri kadar kitleye ulaşamadık... Birgün ulaşacağımızı umuyorum... Çünkü sistem yavaş yavaş gözünü karartıp herşeyi ranta dökmeye başladı... Siyasi partiler işkur gibi çalışıyorlar... Bunu A B C partisi olarak ayırmıyorum ama hangi şehri hangi ilçeyi kim kazandıysa o kadrolaşıyor... Böyle olunca KPSS puanları değil dayılar amcaların puanları geçerli oluyor.

Sen arkadaşım bu yazıyı okuduysan ve İİBF Mezunuysan zaten sorunu biliyordun... Okuyorsan Göreceksin... Atandıysan bi haber yaşamaya devam edeceksin....

Bizde mücadele etmeye devam edeceğiz!

mstfplt16, anti, CANER ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Eline sağlık.

3. adam smth

adam smth Üye

Ödül Puanları:
    8
    Agzina saglik .. halimizi cok guzrl ifade etmissin.. bunu mail atalim her yere kardesim ne dersin

4. brkygt

brkygt İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    278
    400 bin iibf li ve kasim kadrosu 600 -700 komedi.

5. yurci

yurci Son Mülakat Bükücü :)

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    güzel yazı olmuş. kaleminden kan damlamış resmen.

6. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    merkeziden çıkmış bir kurumu gümrük ve ptt'yi geri getirmek mümkün müdür? böyle bir ihtimal olabilir mi?

7. rammstein85

rammstein85 Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Aksaray Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    kpss tarihinde böyle bir olay yaşandı mı acaba

Tgb06 bunu beğendi.
  8. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    aslında çoğumuz adam gibi MÜCADELE etmiyoruz,tembel insanlarız... hazırcılığa alısıgız(nasıl olsa baskası mucadele edıyor mantıgı daha fazla hakım) oluruna bırakmışız,kabullenmişiz gibi bir hava var.. BUNA RAGMEN bu sene güzel seyler oluyor ama cok daha ıyılerını YAPABILIR iibf... emek veren arkadaslarımı gonulden kutluyorum

adam smth bunu beğendi.
  9. nisan

nisan muhafaza memuru

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    atanamayan deyince akla ilk öğretmen geliyor ya.. işte bizim bunu değiştirmemiz lazım ilk olarak!! onların yapıp bizim yapamadığımız bu sesimizi çıkarıp farkındalık yaratamıyoruz!

Sayfayı Paylaş