İkinci Üniversite Kapsamında AÖF Kayıtları

Konu, 'AÖF Forumu' kısmında Kafkaslı tarafından paylaşıldı.

1. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    Kayıtlar devam ediyormuş, başvurmak isteyenlere duyrulur...

Ekli Dosyalar:

umutvar bunu beğendi.
  2. Kafkaslı

Ödül Puanları:
    938
    Sık Sorulan Sorular
    • İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırmak için hangi şartlara sahip olmam gerekmektedir?
      Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.
    • Örgün bir yükseköğretim bölümünde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum, örgün öğrenim gördüğüm fakültede bu öğretim yılında kayıt yenileme işlemi yapmadım. Kayıtlar esnasında yükseköğretim programında kayıtlı olduğumu ancak kayıt yenilemediğimi gösteren bir belge kabul edilir mi? Ya da kayıt yenileme yapmam gerekli mi?
      Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programında kayıtlı olduğunuz ancak ilgili öğretim yılında kayıt yeniletmediğinizi belirten öğrenci durum belgesiyle kayıt yaptırabilirsiniz. Aktif öğrenci olmanız gerekmiyor.
    • Şuan örgün bir yükseköğretim programında kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle fakültenize kayıt yaptıracağım. Örgün fakülteden kaydım silindiğinde fakültenizden de kaydım silinir mi? Bu durum fakültenizdeki kaydım için bir sorun teşkil eder mi?
      Cevap: Fakültemize kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra kayıtlı olduğunuz yükseköğretim programından kaydınızı sildirmenizde fakültemizce bir sakınca bulunmamaktadır.
    • Fakültenize İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum. Kayıtlar esnasında askerlik durum belgesi getirmem gerekli mi?
      Cevap: İkinci Üniversite kayıt türünde öğrencilerimizden askerlik durum belgesi istenmeyecektir.
    • Türk vatandaşıyım şuan yurt dışında yükseköğretimde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?
      Cevap: Yurt dışındaki yükseköğretiminizden mezun olduktan sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan (YÖK) alacağınız denklik belgesiyle fakültemize kayıt yaptırabilirsiniz.
    • Örgün yükseköğretimde kayıtlıyım, aynı zamanda fakültenize de İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırdım. Örgün fakültemden kaydımı sildirdiğimde askerlik işlemlerim nasıl ve nereden yürütülecek?
      Cevap: Örgün yükseköğretim yapan fakültenizden alacağınız kayıt silme yazısı ve askerlik şubenizden alacağınız askerlik tecil durumunuzu gösteren bir belge ile AÖF bürolarına başvurmanız gerekmektedir. Daha sonraki askerlik işlemlerinizi fakültemiz yürütecektir.
    • Şuan Kıbrıs Amerikan Üniversitesinde öğrenciyim. İkinci Üniversite kapsamında fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?
      Cevap: ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler Türkçe yazılmış öğrenci belgesiyle İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültemize kayıt yaptırabilirler.
    • Meslek Yüksekokulu mezunuyum. İkinci Üniversite kapsamında 4 yıllık lisans bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?
      Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.
    • Meslek Yüksekokulu mezunuyum. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırmam halinde askerlik işlemlerinden yararlanabiliyor muyum?
      Cevap: Meslek Yüksekokulu mezunları fakültemiz lisans bölümüne kayıt yaptırmaları halinde bir üst öğrenim sayıldığı için askerlik işlemlerinden yararlanabilmektedirler.
    • Açıköğretim Fakültesi mezunuyum. İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilir miyim?
      Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.
    • Fakültenize İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırdığımda örgün fakülteden aldığım derslerden muaf olabilecek miyim?
      Cevap: Açıköğretim İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği gereğince öğrenciler, kaydedildikleri ve bulundukları dönem, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadır. Öğrenciler, yükseköğretim kurumlarından daha önce aldıkları ve başardıkları dersler için ders transferi veya kredi saydırma talebinde bulunamazlar.
    • Anadolu Üniversitesi dışında başka bir üniversitede uzaktan eğitim sistemiyle öğrenim görmekteyim. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?
      Cevap: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.
    • Yabancı uyrukluyum, yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirildim. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?
      Cevap: Yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı sonucunda bir yükseköğretim programında kayıtlı öğrenci olduğunuz için fakültemize de İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilirsiniz.
    • İkinci Üniversite kayıt türüyle kaydımı yaptırdığım bölümden/programdan kaydımı sildirdim. Ama şuan tekrar aynı bölüme kayıt yaptırmak istiyorum. İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırma hakkımı yitirdim mi?
      Cevap: Herhangi bir örgün yükseköğretimde kayıtlı ya da yükseköğretim programından mezun durumdaysanız; İkinci Üniversite kayıt türü ile daha önce kaydınızı sildirdiğiniz bölüme kayıt yaptırmanızda bir sakınca yoktur.
    • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde halen kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türü ile başka bir bölüme/programa daha kayıt yaptırmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekmektedir.
      Cevap: Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin herhangi bir lisans bölümünde veya önlisans programına halen kayıtlı olan öğrencilerin İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilmesi için halen kayıtlı olduğu bölümden/programdan mezun olması gerekmektedir.

3. Kafkaslı

Ödül Puanları:
    938
  4. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Kimler Kayıt Yaptırabilir?
    • Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programına YGS’de herhangi bir puan türünden 145 ve üzeri puan alan kişiler başvuru yapabilir. Ayrıca Veteriner Sağlık Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler dikey geçiş için müracaatta bulunabilir.
    • Bu programa başvuracak kişilerden biyoloji ve hekimlik alt yapısına sahip olması beklenir.

Kafkaslı bunu beğendi.
  5. oliverkapo

oliverkapo VİP Üye

Ödül Puanları:
    88
    aöf de 2 yıllık kpss için atanabilecek bölüm var mı önlisanstan sınava girsem

6. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    lısans mezunlarına onlıusanstan sınava gırme hakkı tanınmıyor galıba :(

7. oliverkapo

oliverkapo VİP Üye

Ödül Puanları:
    88
    hadi ya ee sanki isteyen herkes istediği mezuniyetten girebilir diye bi şey çıkmıştı sanki

8. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    tam olarak oyle degıldı galıba lısans olarak gırıyorsun ama onlısans mezunıyetın varsa sadece 3001 kodundan tercıhe ızın verılıyordu herhalde oyle bırseydı emın degılım ama otekı turlu olsa coktan aof dolar tasardı

9. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Bir lisans programından 14 Mayıs 2014 tarihinden önce mezun olanlar, KPSS'ye lisans düzeyinden girmek zorundadır. 14 Mayıs 2014 tarihinden sonra mezun olacaklar ise, mezuniyet durumlarını da göz önünde bulundurarak, KPSS'ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/önlisans düzeyinden girebilirler; adayların söz konusu her iki düzeyden de sınava girmeleri mümkün bulunmamaktadır.

10. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    ayrıca saglıkcılara boyle bır alt tercıh olayı gelmıstı bızde yoktu galıba

11. oliverkapo

oliverkapo VİP Üye

Ödül Puanları:
    88
    yapma ya nerden buldun bunu ben 2010 mezunuyum demekki biz lisanstan gircez kesinlikle

12. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    mahkeme kararları falan cıktı bu mevzu nedenıyle atanan bazı kısılerın ataması ıptal edıldı en ust duzeyden gırmek zorunlu malum sıtede ıdı yazı ama resmı osym acıklamasındna alıntı bu kesın yanı lısans

13. Kafkaslı

Ödül Puanları:
    938
    teknik bölümleri okuyunca kpss'den alt öğrenim tercih edilebiliyor

umutvar bunu beğendi.
  14. erdi69

erdi69 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Evet eğer sağlıkla ilgili teknik bölüm okuduysanız p3 puanıyla on lisans dan okuduğunuz bölümü tercih edebiliyorsunuz . Ama on lisans dan sınava giremiyor sunuz.

15. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    @Kafkaslı bu bolumun atamalarını ınceledın mı nedır durum?

16. umutvar

umutvar İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Sosyoloji ve felsefeyi seviyorum, okusam mı acaba.

17. Kafkaslı

Ödül Puanları:
    938
    hangi bölümün? Sen demedin mi bana biyoloji temeli olanlar başvurabiliyor diye?
    Sağlıkla ilgili bir bölüm olduğu için ataması olmasa da özelde imkanı olur diye düşünüp başvurmayı düşünüyordum sen öyle deyince harcı yatırmaya gitmekten vazgeçtim

18. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    aaaa ben oyle demedım ben senın yolladıgın sayfadakı yazıyı kopyaladım oraya o sayfaya bakarsak acıktan alım yapmıyor sınav puanı ıstıyor ama acıktan ıkıncı unıv kapsamındaymıs. temelı oldugu varsayılır dıyor yanı hıc temelınız yoksa zorlanabılırsınız demeye getırmıs zorunluluk yok ben oyle anladım bır aöf burosuna sor ıstersen ben gunahına gırmeyeyım :) özel ıcın degılde memurlukta atamaları kolaysa bende dusunebılırım dıye dedım bende ;)

19. Yelken

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    sevıyorsanız okuyun vaktınız varsa zararı olmaz

20. Kafkaslı