İllerle İlgili Bilgiler

Konu, 'İlini Anlat' kısmında darkness666 tarafından paylaşıldı.

1. darkness666

darkness666 İİBF Uzman Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    293
    arkadaşlar herkes yasadığı ille ilgili bilgileri bu başlık altında yazsın ki tercih yapacak arkadaşlar faydalansın. kira,sosyal hayat,ulaşım,çevre buyuk illere yakınlık .... vs. gibi

2. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    bunun için bir bölüm açılsın bence kpss başlığında

3. darkness666

Ödül Puanları:
    293
    bana uyar kardeşim hatta şöyle olsa bi başlık bu konuyla ilgili daha sonra o başlığa girince tek tek bütün iller plaka sırasına ya da artık harf sırasına göre onların başlığı olsun giren öyle girip yazsın

4. HoRoZ'28

HoRoZ'28 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Ben bilgi vermem ondan sonra herkes ilk tercihine Giresunumu koyar ben nereye atancam sonra :D

5. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    :D
    :D

6. darkness666

Ödül Puanları:
    293
    :D şaka bi yana kardeşim herkesin memleketi kendine paris valla bunu tercihlerde çok gördüm ben hadi siftahı yap anlat giresunu bakem

7. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    ilgili bölüm açılsın sakarya,eskişehir,istanbul,bilecik, hakkında bildiklerimi paylaşıcam :D

8. HoRoZ'28

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Vikipedia'dan kopyala yapıştır yapayım mı :D

9. darkness666

Ödül Puanları:
    293
    :D vaaay mustor a bak sen adam bir değil iki değil üç değil tam dört şehir hakkında bilgi verecek ve yetmedi üstüne de bonus olarak bir sürpriz var :D bal reklamına döndü len

nesli*87 bunu beğendi.
  10. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    kardeşim daha çok il hakkında bilgi verebilirim ama bilgiler güncel olmaz emekli asker çocuğu olunca bir çok ili görmüş oluyorsun doğal olarak :D

11. darkness666

Ödül Puanları:
    293
    bi şey olmaz sen illerin siftahını yaparsın varsa güncel bilgisi olan ki elbet olacaktır onlar da tazeleyecektir

12. HoRoZ'28

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    GİRESUN :Fındığı ile tanınan ve Karadeniz Bolgesi'nde yer alan il.Kiraz ve fındığın bütün dünyaya buradan yayıldığı kabul edilen Giresun ili, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Karadeniz,Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Ordu
    arasında yer alır. Trafik numarası 28’dir. Yerli halkın çoğunluğunuTürkmen Çepniler oluşturur. 1500'lü yıllardaki Osmanlı Tahrir Defterlerinde yöreye Vilayet-i Çepni de denmektedir.Giresun ili, Büyük Atatürk'un 19 Mayıs 1919'daSamsun'a çıktıktan sonraki dönemde olan kişisel muhafızlarının (Topal Osman ve Silah Arkadaşları)memleketi olan bir ildir. Şehir, Aksu ve Batlama vadileri arasında denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuştur, tam karşısında Karadeniz'in tek adası olan Giresun Adası (Aretias) vardır. Giresun ili 1920 yılına kadar Trabzon iline bağlı kalmış, bu tarihte müstakil mutasarrıflık, 1923 yılında ise il olmuştur. 1923 yılındaGiresun ili, merkez Tirebolu ve Görele ilçesi ile bunlara bağlı Bulancak, Keşap ve Espiye bucaklarından ibaretti. 1933 yılında Şebinkarahisar'ın iliğinin kaldırılması ile Şebinkarahisar ve Alucra ilçeleri de Giresun'a bağlanmıştır. 1934 yılında Bulancak, 1945 yılında Keşap, 1957 yılında Espiye, 1958 yılında Dereli, 1960 yılında Eynesil, 1987 yılında Piraziz ve Yağlıdere, 1992 yılında Çanakçı, Güce, Doğankent ve Çamoluk ilçelerinin kurulması ile ilçe sayısı 15 olmuştur.

İlimiz denizi, adası, yaylaları ve kültürel varlıkları ile eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir. İl Merkezindeki Giresun Kalesi, Zeytinlik Mahallesi ve Giresun Adası turistik açıdan görülmeye değer yerlerdir.
    Ülkemizin en güzel yaylaları da ilimizdedir. Kümbet, Bektaş, Yavuzkemal ve Sisdağı yaylaları başta olmak üzere ilimizde bir çok yayla bulunmaktadır. Bu yaylalarımızda yaz dönemi çeşitli şenlikler yapılmaktadır. Ayrıca her yıl Aksu Deresi ağzında halk arasında Mayıs Yedisi diye bilinen uluslar arası düzeyde şenlikler düzenlenmektedir.
    Giresun’un doğu ve batısındaki sahiller kilometrelerce uzayıp giden tabii plajlar halindedir. Ayrıca İlimizde görülmeye değer tarihi tescilli birçok yapı da mevcuttur.
    Dereli İlçesi Kümbet Köyünde 5 yıldızlı otel niteliğinde bungalov ev, otel ve lokantadan oluşan Koçkayası Tesisleri bulunmaktadır.
    İlimiz doğal maden suları ile de ünlüdür. Merkeze İnişdibi Beldesi, Dereli Pınarlar Köyü ve Alucra Aktepe köyünde Maden suyu kaynakları bulunmaktadır.
    Zengin bitki örtüsü, çağlayanlarla son derece temiz havası olan dağ ve yaylalarımızda günübirlik kamp kurma, doğa yürüyüşleri, dağcılık, tırmanma, at ve bisiklet sporu konularında yararlanmak mümkündür.
    Giresun’a 60 km. mesafede Karagöl Dağları trekking için son derece elverişli bir bölgedir. Burada trekking sporu yapmak için çok çeşitli parkurlar vardır.
    Ayrıca Anastos Yaylasının Arda Mevkii ile Bektaş Yaylası Yürücek Tepesi gibi bölgeler de dağ turizmi için elverişlidir.
    Yaylalarımızda atlı doğa yürüyüşleri, patika yürüyüşü, seyirlik, dağ bisikleti, motorsiklet kros, çim kayağı (Bektaş Yaylasında rakım yüksekliği sebebiyle ağaç yoktur, çim kayağına uygundur.) sporlarına elverişlidir.
    İlimizde Kültür ve Turizm Bakanlığı İşletme Belgeli 763 yatak kapasiteli 12 adet, belediye işletme belgelide 17 adet otel bulunmaktadır. Toplam yatak kapasitesi 1548 dir.

Giresun´a Gelipte;
    Karadeniz´in incilerinden biri olan Giresun Adası´na gitmeden,
    Kaleden şehri kuşbakışı seyretmeden,
    Yazın akşamüzeri "Mavi Tur" a çıkmadan,
    Yaylada Izgara keyfi yapmadan ki yaylada yenen ızgaranın tadı ölene kadar unutulmaz,
    Dünyanın en Lezzetli fındığını ve meşhur "Pide"sini, "Hamsi Böreği", ve "Karalahana Yemeklerini" tatmadan, Giresun müzesini görmeden,
    Peştemal ve Kazancılar Çarşısı´nda satılan el yapımı hediyeliklerden satın almadan,

Buraya kadar alıntıdır arkadaşlar kendi görüşlerimle şöyle anlatayım ili ;
    Yokuş olan tahminimce %30 40 eğimle bir caddesi var trafiğe kapatıldı beyoğlunun çakması ama çok güzel oldu tabi 2 tane bu şekilde caddemiz kapalı güzel bir kaç tane meydanımız gezilecek limanlarımız cafelerimiz var deniz kenarı ve doğayla iç içe olunca dışardan gelene çok güzel geliyor biz alıştık tabi kalesine gitmeyeli var 2-3 yıl :D tarihi evleride mevcut Erkekleri biraz tipiktir artisliği çoktur mahalle bazında ayrışma var Tribünde de mevcut bu :) Kızları anası ev hanımı babası işçidir ama güzelliğinden asla ödün vermez sanırım giresunda kız nufusü daha fazla nereye baksanız bi moda haftası havası mevcut :)

Arkadaşlar Kurtuluşu olmayan tek il bu arada GİRESUN :) düşman işgal edemedi bu bizim cesaretimizden mi %50 cesaret %50 rusyada ihtilal olup geri çekilmesi kökenimiz has çepni yanı sıkıntı yok :D
    Resimler için

https://www.facebook.com/pages/Giresunum/492700427441341

linke tıklayın bu abimizde bin ikibin resim mevcut bol bol gözünüzün güzelliğine doyabilirsiniz

13. darkness666

Ödül Puanları:
    293
    ben karar verdim ilk tercihim giresundur artık :D

kardeşim verdiğin bilgiler hoş face linki de hoş foto açısından ama hani böyle değil az öz anlatsan misal kışları söyle olur su kadar surer yazları soyle olur kiralar su civarı gıda sebze meyve su civarı sosyal hayat su sekilde filan diye. hani simdi boyle uzun yazdın ya inan bizim millet okumaz :D

14. HoRoZ'28

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Tamam o zaman https://www.facebook.com/pages/Giresunum/492700427441341

Link bu devamlı güncelleyeceğim cünkü En güncel Giresun fotolarını burdan bulabilirsiniz.

Meyve sebze marketten yana sıkıntı yok ilimiz bence ucuz ama ET yiyen arkadaşlar Giresun Yeşil bir kent bol bol yeşillik yer ömrünüzü uzatırsınız oksijen çarpar arada ilk gelenler için Türkiyede bilindiği gibi en çok yağış alan 2. il yağışı boldur arada kasvetli hava çöker ama küresel ısınmadan ötürü pek yağmurda göremez olduk şu sıralar kış pek soğuk geçmez bu duracağınız eve mevkiye bağlı doğalgaz geldi merkeze bu sene hemen hemen her eve giriyor ama yerli halk emekliler falan çok bulaşmadı cünkü odun falan bedava köyde :D kömürüde devlet veriyor bide fındık fabrikada işlenip kabuğu satılınca ohhh çıtır çıtır yanar o sıkıntı olmuyor sobada :D kiralar 300ede var 700ede var bu tamamen durmak isteyeceğiniz eve bağlı merkezi sistem evler şehir içi 600 falan 10 dk yürünecek mesafelerde 400 falan Giresun kücük olduğu için çoğu yere yürürsünüz geze geze buda bi avantaj sağlıyor.Yazlarıda güzel olur fındık zamanı kimse olmaz sakin geçer :D bol bol denize gidebilirsiniz iş çıkışı falan her 5-10 adımda bir plaj var yaylaya gidersiniz 1 saatte çıkarsınız en karlı iş Giresunda ulaşıma para vermezsiniz.Pazarı ucuz olur geneli bu şekilde yani başka soru :D

15. jilan

jilan Yeni Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    8
    şırnakı anlatmama gerek yok heralde herkes biliyor :))))) adanayı bilmeyenlere anlatabilirim

16. HoRoZ'28

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    La güzel şehrimin resimlerine bakmaya doyamadınız demi geri gelin :) Orası başka il aslında Haziranda Giresun benim :cool:

17. darkness666

Ödül Puanları:
    293
    kardeşim anlat yine de sen bildiğin yaşamış olduğun her yeri anlat ayrı ayrı anlat yalnız

18. HoRoZ'28

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Jilan sende benim gibi bir link varsa yerel bir fotoğrafçı paylaşabilirsin güzelliklerini görelim şırnak ilimizinde sende gerisini bahsedersin artık

19. jilan

Ödül Puanları:
    8
    şırnak ilimiz kendi ilçesinden bile küçük olan bi yerdir mardine enaz 3 saat uzaklıkta sosyal hayatı olmayan bi yerdir buraya gelen arkadaşlar ben giderim 2-3 yıl çalışırım para biriktiririm diye hiç düşünmesinler çünkü buraya geldikten sonra günlük masraf pek gitmez ancak zmn geçtikçe evden işe işten eve derken tatil kaçamak isteği uyanıyor ve haftasonu mardin tatili diyarbakır veya batman tatili birikimi süpürüyor ben cizrede oturuyorum şırnakta veya silopide oturanlar cizreye sosyalleşmeye geliyorlar cizrede de dicle kenarında büyük bi park var oturup kaçak çay içilir en güzelinden :)) teras cafe, cafe life yada öğretmenler evi sosyalleşme mekanları yeni açılan 2 tane spor salonumuz var giysi alışverişini genelde herkes internetten yapıor zaten atanılan ilk yıl kargo sadece size çalışacağı için para gene gidiyor :))

cizrede kiralar 400-500 civarı yeni yapılan binalarda merkezi ısıtma var. cizre şırnak silopi küçük olduğu için araba ihtiyacı şehiriçinde pek olmuor iklim olarak şırnak çok soğuk karlı ancak cizre ve silopide akdeniz havası var zeytin ve pamuk yetişiyor burda yazın çöl sıcakları var havası tozlu pis şırnk hava olarak ilçelerden daha temiz

başka ne söylesem ki :))) insanları çok misafirperver ancak çok toklar alışverişte indirimi zar zor yapıorlar

Gökhan Halitoglu bunu beğendi.
  20. jilan

Ödül Puanları:
    8
    benm bildiğim öyle site yok google amcadan bakabilirsiniz fotolara

Sayfayı Paylaş