İpekyolu, Şırnak, Silopi

Konu, 'Gümrük ve Ticaret Bakanlığı' kısmında Gojira tarafından paylaşıldı.

1. Gojira

Gojira Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    kader ortakları burdalarmı :)

2. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Burdalar :) image.jpg

3. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Eğitimden önce silopi'ye gidip başlangıcı yaptırmalımıyız ? Eğitim Ankara'da mı olacak ? Ne zaman eğtime alırlar ? 15 gün içinde başlamak gerekiyor bildiğim kadarıyla, ilk günden gidip başlama taraftarıyım lakin Ankara'dan silopi ye 1250 km yolu boş yere gitmek istemiyorum. Bu konularda bilgisi olan var mı?

4. Gojira

Gojira Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    kardeşim önce silopiye gidip çalışacaz yaklaşık bir sene sonrada eğitime gidecez diye biliyorum. ben düz memurum bizim eğitim 4-5 hafta sanırım ama mahafazada durum nedir bilmiyorum maalesef

5. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Hmm, çekilişten sonra bölgeyi ve sınır kapısını araştırdım biraz. Havaalanı silopi ye 15-20 dk mesafede, tüm habur sınır kapısı kompleksi ile bölge müdürlüğü de kısa süre önce geniş çaplı bir modernizasyondan geçmiş. Lojman, misafirhane gibi imkanların olduğunu da öğrendim. 45 dereceyi bulan sıcaklıkları ve ülkeye giriş çıkış yapan tırların yarısının haburdan geçiş yaptığını saymazsak fena bir yer sayılmaz :D

6. Gojira

Gojira Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    beni en çok düşündüren kalacak yer sorunu

7. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Gidip bakmak lazım, lojmanların konumu, silopi nin popülasyonu ve bölge insanının yaklaşımını değerlendirip ona göre karar vermen daha doğru olur. Öğrenebildiğim kadarıyla fazla olaylı bi yer değil silopi, yılda 2 kere ufak çaplı eylem ve kepenk indirmelee dışında sakin bir yer diyorlar. Şırnak merkeze göre daha iyi diyenler de var.

8. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Lojmanda kalan da varmış, silopi de kiraya çıkanda. Ayrıca misafirhane de 3 kişilik odalar olduğu ve önceden arayıp boş yer var mı diye sormak gerektiğini de öğrendim.

9. Oğuzhan Eyüboğlu

Oğuzhan Eyüboğlu Aktif Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Siyaset Bilimi
    şimdilik sadece 3 kişiysek bir odayı kapatabiliriz :D

10. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Misafirhane, Öğretmenevi, Polisevi gibi yerlerde 3 yıl ikamet etmek pek makul gelmiyor açıkçası. Ev ortamının verdiği huzura bu 3 yılda ihtiyacımız olur. Sonuçta pek de normal olmayan bir yer silopi, biraz araştırınca bunu görebiliyorsun. Ez azından kafa dengi birkaç elemanla eve çıkarak bu 5. Bölge sürecini geçirmek daha mantıklı. Yarın Silopi de gümrük lojmanlarının durumu hakkında bilgi toplamaya çalışıcam. Bekar adama lojman açarlar mı pek emin değilim o yüzden silopi de memur kesimin hangi mahallelerde kümelendiği üzerine yoğunlaşıyorum.

Gojira bunu beğendi.
  11. Oğuzhan Eyüboğlu

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Siyaset Bilimi
    on dk işim var sonra size edindiğim bilgileri aktarıcam . Orda çalışan birini buldum iki saattir facede ne geldiyse aklıma sordum . Biraz müsade bana

12. Oğuzhan Eyüboğlu

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Siyaset Bilimi
    Merhaba arkadaşlar. Lojman imkanımız mevcutmuş. Konuştuğum arkadaş lojmanların durumunun çokta iyi olmadığını söyledi. Ama gidip bakmakta yarar var. Lojman kiraları 130 ile 210 arasında değişiyormuş. Yakıt ücreti ayrıymış. Full oil yakıt kullanılan lüks lojmanlar varmış onların yakıt ücreti fazlaymış ama net bir ücret söylemedi. Onun haricinde sobalı ve merkezi sistem kömürlü lojmanlar varmış.
    Lojmanların haricinde dışarıda da gayet güzel evler varmış. Kira bedelleri 350 ile 600 arasında değişiyormuş.
    Ama asıl ihtiyaç tahmin edeceğiniz gibi klimaymış,

FssTrRaider ve Gojira bunu beğendi.
  13. Gojira

Gojira Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    bende askerden iki tane şırnaklı arkadaşımla konuştum ikiside gelince çok şaşıracaksın dedi bana öyle beklediğin gibi kötü olmayacak emin ol dediler lakin tek sıkıntısı aşırı sıcak olmasıymış hissedilen sıcaklık 50 dereceymiş orda kuru sıcak olduğu için. öğretmen evinin olduğu mahallede hep memurlar ikamet ediyormuş oralarda eve çıkmak en mantıklısı ama önce bi adapte olmak adına misafirhanelerde ikamet etmek en azından bir iki hafta bana daha mantıklı geliyor direk eve çıkmak sıkıntı olabilir. hem orda çalışan meslektaşlarımızda bize yardımcı olacaktır eminimki. haftaya bakanlığın onayıyla birlikte hepsini iyiden iyiye araştırır arkadaşlar. bilmiyorum sizde durumlar ne ama ilk duyduğumda yaşadığım şoku şu an tamamen atmış durumdayım. çünkü rotasyonun olduğu bir kurumda en zor görev bölgesi olan 5. bölgeyi hemen aradan çıkarmış olacaz bu çok güzel bir şey. artık bu kararın iyi yada kötü olduğunu gidip yerinde görmek kalıyor bize :)

küheylan ve FssTrRaider bunu beğendi.
  14. axin

axin İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    78
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Bülent Ecevit Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    arkadaşlar silopi sizin medyada görmüş olduğunuz kadar kötü değildir emin olun buraya geldiğinizde burayı seveceğinizi söyleye bilirim burda sıkıcı olan tek şey yaz sıcaklığı başkada bişey yok.

FssTrRaider bunu beğendi.
  15. Gojira

Gojira Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
  16. axin

axin İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    78
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Bülent Ecevit Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    HOCAM silopi de öğretmenler gittiğinden dolayı bu aralar çarşı merkezine doğru kendinize ev bulabilirsiniz buraya geldiğinizde inşaallah karşılıklı bir kaçak çay da içeriz yerleşen tüm arkadaşlara başarılar dilerim umarım biz de tez zamanda atanır sizin gibi bu sevince nail oluruz :)

17. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    İnşallah kardeşim, hepimizin hakkında hayırlısı olsun. İlk şoku atlattıktan sonra bu durumun avantajımıza olduğu gerçeğini yavaş yavaş görebiliyoruz. Şu eğitimin nerede verileceği ve ne kadar sürdüğü konusunu da netleştirmemiz lazım?! Şu atama onayının ne zaman çıkacağını öğrenebilirsek ve bir aksilik olmazsa Pazartesi günü silopi ye gitmeyi düşünüyorum. Bölge müdürlüğünden konuştuğum bayan, misafirhanede yer kalmayabileceğinden fln bahsetti o yüzden erken gitmekte her türlü fayda var.

18. scimitar

scimitar İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    kurayı internetten canlı izledim. şırnağa sıra gelince. inşallah burası çıkmaz dedim. 5 saniye sonra ismim çıktı :D ismim selçuk pala bu arada. gümrük lisans düz memur. ismimi görünce ekrana gözlerimi açıp şaşkın şaşkın baktım. ilk şoku atlatınca aslında şırnağın biizm için çokta kötü olmadığı kanaatine vardım. rotasyonu olan bir kurumda elbet gidilecekti oralara. 35-40 yaşında çoluk çocuklar gitmek var birde. şimdi rahat bekar olarak tamamlarız :D ipekyolu bölge müdürlüğü aradım dün. bir kız çıktı bilgisayar işletmeni. ona biraz genel durumu sordum. oraların televizyonlarda anlatıldığı gibi olmadığını filan söyledi. rahatlattı yani :D misafirhanelerden bahsetti. dışarıda kiraların da 300-500 civarı olduğunu söyledi. işe servisle gittiklerini söyledi. nerede çalışacağımızı sordum. müdüre bağlı dedi. belki merkezde belki habur sınır kapısında çalışırsınız dedi. düz memur maaşlarını sordum. merkezde 2700, habur sınır kapısında 3000 lira aldıklarını söyledi. şimdilik edindiğim bilgiler bunlar. gözümüzün çokta korkmaması gerektiğini anladım. kısmetimizde bu varmış. neticede artık bir işimiz var :D arkadaşlar sizlerde bilgi alırsanız bilgi paylaşımı yapalım. sonuçta birbirimize destek olmamız lazım :D

19. FssTrRaider

FssTrRaider Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Hacettepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
  20. Gojira