iş bankası vs halkbank

Konu, 'Banka-Bankacılık' kısmında mehmet sonmez tarafından paylaşıldı.

1. mehmet sonmez

mehmet sonmez Üye

Ödül Puanları:
    8
    Ikisinin de sınavında basarili olup mulakata kaldım. Iki mulakati da gecerim ama sorun şu hangisinin calisma koşulları daha uygun acaba. Ya da ziraat sinavini mi beklemeliyim karar veremedim.
    ( gişe icin)

peter keating bunu beğendi.
  2. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Tabii ki Halkbank..

3. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    tebrık ederım, 2 mulakatıda gec ondan sonra konusalım bence ama yrınde olsam halbanka gıderım

4. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    bildiğim kadarıyla gişede iş bankası maaş olarak daha düşük veriyor.

5. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Öncelikle maaş, çalışma saatleri, öğle arası, mesai gibi haklarda yasal düzenleme olmadıktan sonra büyükşehirler başta olmak üzere şube bankacılığı yapmak pek akıl karı değil. Genel müdürlükler ve bölge müdürlükleri çok daha avantajlıdır her konuda.

İş Bankasında 4 sene çalışmış biri olarak artılarını eksilerini yazayım. Sizin için bir fikir olur.

İş bankasında maaşlar genel olarak ortalamanın altındadır. Yeni giren memur eğer kasa tazminatı alırsa (gişede çalışıyorsa) 1250 civarı alır. Operasyon veya MT olarak çalışıyorsa -150 tl olarak hesaplayabilirsiniz. Eskiden 3 ayda bir çift maaş uygulaması vardı o kalktı ve maaşa eklendi. Bunun dışında 1 Nisanda kar payı dağıtır banka. Oranı her sene yönetim kurulu tarafından belirlenir. 8-10 sene önce 6 maaş civarı olan bu ikramiye son yıllarda iyice düştü. En son 2.2 civarı bir orana düştü. Ben ilk girdiğimde 3.5 civarıydı. Teoride bu sene temettü(kar payı) vermiyoruz da diyebilirler tabi ama pratikte hiç olmadı bugüne kadar. 2 sene de bir toplu sözleşme imzalanır. Siz bu sene Nisan ayından sonra girdiğiniz için 2016 Nisan ayına kadar eski sözleşmedeki ücretten çalışırsınız. Genel müdürlükte çalışırsanız mesainizi tam alırsınız sıkıntı olmaz. Şubede müdürün inisiyatifindedir. İster verir ister vermez.

Servis genel müdürlük binalarında vardır. Ama 50 tl civarında servis ücreti net maaşınızdan kesilir. Şubelere servis uygulaması yoktur. Ama şubedekiler birlikte bir servis ayarlarsa belli bir kısmını banka karşılar. Genel müdürlükte yemekhanede öğle yemeği verilir. Yemek arası yoğunluktan dolayı herkesin ortak olmaz. 1 saat standart ara vardır ama saatleri her bölümün farklıdır. Şubede sodexho kart verirler günlük son zamla sanırım 13 TL oldu. Yemek alternatifinin çok olduğu merkezi yerlerde iseniz ucuza getirip yetirme şansınız var ay sonuna kadar.

Şubeler 3 kısımdan oluşur genelde. Yeni yapılan şubelerde bu sisteme göre 3 katlıdır zaten. 1. kat gişe. Parasal işlemler, bankamatik, danışma hizmetleri verilir. Son dönemde satış hedefleri verildi bu gruba. Şubenin yoğunluğuna göre arşiv vs ekstra işlere de bakabilirler mesai saatlerinde.
    2. kat satış katıdır. Müşteri temsilcileri vardır hem bireysel hem ticari. Asıl satış baskısı bu grubun üzerindedir. Koordinatörler, müdürler sürekli tepelerindedir. Eskiden tüm şubeye verilen hedefler artık kişi bazında da verildiğinden işleri zordur. Özellikle sabit müşterisi olan, oturmuş köklü şubeler dışındakilerde. Bu hedefler karşılığında verilen primler komik bile değildir. 6 aylık hedef tutturma karşılığında 60-70 TL alırsınız. 3. kat operasyon katıdır. Müşteriyle yüz yüze gelinmeyen tek kattır. Müşteri temsilcilerinin aldığı işlemlerin istihbaratları, geciken kredileri arama, dosyaların düzeni, posta vs aklınıza gelebilecek her türlü görünmeyen iş burda yapılır. Normal çalışma saatleri 0900-1800 dir ama müdür çıkış serbest diyene kadar çalışılır. 20.00'ye kadar da tutabilir. 18.30'dan sonra kimseyi şubede istemiyorum da diyebilir.

Biriminize göre her katta başınızda bir şef bulunur. Biraz büyük şubelerde 2. müdür pozisyonu da vardır ama şubenizin çalışılabilir olmasını sağlayan tek kişi şube müdürüdür. Müdürünüz iyiyse şubenizde iyidir.

Tayin olayı sıkıntıdır. Bulunduğunuz şubede 2 sene kıpırdamanız imkansızdır. Sonra kadro açığına göre genel müdürlük değerlendirir. Bazen şube müdüründen de görüş alınır.

Bankanın en büyük artısı çift emekliliktir. Brüt maaş yüksekken net maaşın düşük olması 2 sandığa kesinti yapılmasıdır. Tabi eskiden 40-45 yaş aralığında emekli olunduğundan çok daha önemliydi bu. Şimdi 60 yaşından sonra çift maaşı nasıl değerlendirirsiniz soru işareti.

Bir diğer artısı sağlık güvencesidir. Çok geniş bir sağlık güvencesi vardır. Sırf bunun için bankaya giren tanıdıklarım var. Devletin özel sigortaları karşılamadığı bazı tedavileri karşılayan bir sistem. İstediğiniz özel hastaneye gidip tedavinizi yaptırıp imza atıp çıkma şansınız var. Bayındır Hastanesi İş bankası iştirakidir. Bütün diş tedavilerinizi ücretsiz yaptırma şansınız vardır. Çok da iyi doktorları vardır. Tabi bunların en büyük faydasını büyükşehirlerde (başta İstanbul) yaşayanlar görür. Anadolu'da özel hastane olmayan bir yerdeyseniz size pek faydası olmaz.

Yükselme olanakları çok açık ve şeffaftır. Ahbap çavuş ilişkisi yoktur. Şeflik sınavı açılır, sınava ilişkin kitaplar personele dağıtılır, bu kitaplardan gelen sorularla sınav yapılır, sınavda yüksek puan alanlar şef olur. Bu kadar açık ve net. Şeflik sınavı her sene yapılır. 2 senesini dolduran herkes katılabilir. 250-400 arasında bir ünvan tazminatı alırsınız kıdeminize göre. Ama şef kadroları her ile açılmaz. Genelde doğuda çok kadro olur.

Dil tazminatları çok iyidir. IELTS sınavından 2 seviyeye göre 1250-1500 civarı bir tazminat alırsınız aylık.

Bankanın çok sayıda iştiraki olduğundan size özel uygulamaları olur. Paşabahçe, anadolu sigorta, fora zeytinleri vb. bir çok iştirak size indirim sağlar. Çeşmede sosyal tesisler vardır. Yaz ayları bedavadan biraz pahalı tatil imkanı vardır burada. Tabi en güzel dönemleri müdürler, şefler alır size sezon başı sezon sonu kalır genelde. Yine Çamlıca'da başka bir sosyal tesis vardır. Hafta sonları tenis, basketbol futbol oynayabileceğiniz, kahvaltı yapabileceğiniz yeşil alan olarak. Ha tabi bunlardan İstanbul dışında yaşayan adama ne? :)

6. homopoliticus

homopoliticus farkında

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dokuz Eylül Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    ben de işbankasında 1 sene çalışıp istifa yoluyla ayırlan onlarcakişiden biri olarak bikaç bişey ekleyeyim. öncelikle eğitim aşaması olan yaşamkentte geçen 3 hafta fırtına öncesi sessizlik,yaşayabileceğiniz en güzel tatillerden birisidir. ben bugün başvuru yapsam sırf o 3hafta için o güzel ortam için yaparım ama sonrası ise tam bir muamma.. gideceğiniz şube ve ille çok alakalı bir durum tabi ben batı anadolunun büyük sayılabilcek sanayi merkezi bir ilinde merkez şubede operasyonda çalıştıgım için fazlaca iş yoğunlugum vardı. aynı ilin ilçelerinde çok daha rahat çalışan arkadaşlarımız da vardı. maddi olanaklar hep aynı ortalamanın oldukça altında bir maaş alırsınz,sodexo pek bir etki yapmaz, çift maaş uygulamasıda kalkmış güzel olmuş ne aldıgınızı biliyorsunuz yani çok maaddi beklentyle girilmemesi gereken bir kurum. ha ben çalışır müdürlüğe yalnız 2. mdürlük değilşube müdürlüğün yükselirim sağlıgım ömrüm yeter diorsanız paranın gözüne gözüne vurursunuz.tabi o parayı harcayacak vaktiniz ve sağlığınız olur mu o da bir muamma.. son bir anektot çalıştıgım bölümde sağlık harcamalarına ve faturalarına ben bakıyordum.gelen emeklilerin sağlık faturalarına baktıgımda ya hizmetli yada müdürler vardı,memurlardan ise sadece vefat eden memurların eşleri geliyordu.ben hiç ömrü yetip emekli oalbilen bir memura rastamadım:) anlayacağınız o mükemmel sağlık imkanları sebepsiz verilmiyor,bir yıllık çalışmamda iki kez çalışma esnasnda hastanelik oldum.gerisi size kalmış:)

karşımızda da halkbankası ve ziraat bankası vardı,arkadaşlarla sabah şubeye girerken konuşurduk bizim kaç katımız maaş alıyorlar diye,birde onlarındaha açılmamış şubelernin önündeki kuyruga bakar en azndan bizim kuyruk gün içinde oluşuyor der teselli bulurduk:)

bir de şunu ekleyeyim IELTS artık geçerli sayılmıyor toefl almak gerekiyor. eger dil tazminatı alır sakin de bir şubede olursanız herşeye rağmen çalışılacak tek bankadır:)

7. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    toefl alan arkdaşların bankada ne işi olur yahu en basiti gider bagımsız denetim şirketlerinde çalışır 5 milyara..

8. lisa

lisa İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28

ziraat bankasında 3 yıl istifa edersen eğitim ücreti ödüyormuşsun 5000 tl civarı. iş bankasında da böyle bi durum var mıdır? yaşadığım ilçedeki şubesi ilanda geçiyordu. başvuru ücreti de yok. her yere başvuruyorum, buna da mı başvursam dedim.

9. homopoliticus

homopoliticus farkında

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dokuz Eylül Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    böyle bir madde sözleşmede var ancak suana kadr hiç bir istifa edene İş Bankası tarafından tazminat ödeme yükümlülüğü getirilmemiş.eğitim ücreti de 150 200 civarı birşey cıkıyor,sendika ve sağlık kesntilerini geri aldıgınız için kat kat karsılıyor. istifa durumunda tazminat ödeyeceğinizi sanmıyorum.

10. luis1907

luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    Halk bankasi

11. knox

knox Aktif Üye

Ödül Puanları:
    268
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    Uls. Tic. ve Finansman
    Bu kesintileri istifa esnasında iade mi ediyorlar?
    Peki örneğin kişi için yaptıkları sağlık harcamaları vs nasıl oluyor?

12. peter keating

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Evet istifa ettikten hemen sonra sandık için olanları alırsınız. Sendika bankadan farklı, onlara dilekçe yazarsınız. Nisan ayında da herkese yatan 12 aylık temettünün çalıştığınız ay kadar olan kısmını alırsınız. Kadınlar evlilik sebebiyle istifa ederlerse (evlendikten sonra 1 yıl içinde) kıdem tazminatlarını da alırlar.

Kişi için sağlık harcamaları derken, geri isterler mi diye soruyorsanız hayır istemezler.

13. knox

knox Aktif Üye

Ödül Puanları:
    268
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    Uls. Tic. ve Finansman
    sağolun hocam cevap için de, şu yüzden soruyorum.
    okuduğum kadarıyla iş bankası'nın sağlık sistemi epey iyiymiş. isterseniz protez kol yaptırın (abarttım, farkındayım :)), cebinizden para çıkmaz gibi yazılar okudum daha önce.
    böyle bir durumda istifa sonrası sağlık için yapılan kesintiler dahi iade ediliyor, doğru mu anladım?

14. peter keating

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Sağlık sistemi çok iyidir, doğrudur. Ama sağlık kesintisi adı altında bir kesinti yok zaten. Munzam sandık isminde 2. bir emeklilik sandığı vardır. Orada biriken kesintilerinizi istifa ederseniz geri alırsınız. Sizin için yaptığı sağlık harcamalarını geri isteme veya sandıkta biriken paranızdan kesme durumu da yoktur. Gönül rahatlığıyla istifa edebilirsiniz:harika: