İşkur'a İİBF'liler Alınmalıydı

Konu, 'İİBF Haber Merkezi' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

 1. İİBF

  İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  30 Ekim 2012
  Mesajlar:
  1.702
  Beğeniler:
  1.971
  Ödül Puanları:
  488
  Şehir:
  Bursa
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  ÇEKO
  Türk Büro Sen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İŞKUR'dan ayrılan işçiler ile ilgili açıklama yayınladı. İşte O Açıklama

  [​IMG]

  Bilindiği üzere İŞKUR’a Nisan ayında 713 personel alınacağı bildirilmiş ve 500’ünün lisans mezunları içinden seçileceğini açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu 500 kadroya da 4001 ortak kod havuzundan alım yapılacağını söylemişti.
  Sendikamız bu gelişmeler üzerine 4001 kod havuzundan alım yapılmasının yeni mağdurlar ordusu yaratacağını dile getirmiş, “Kamuda adama göre iş yerine, işin niteliğine göre uygun personel” alınması gerektiğini her platformda dile getirmişti.


  Fakat Sendikamızın uyarılarını ve tepkilerini dikkate almayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, personel alımını 4001 kodu üzerinden gerçekleştirdi. Oysaki İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi mezunları aldıkları eğitim doğrultusunda, kamu hizmetlerine en uygun şekilde yetiştirilmektedirler. Sendikamızın da desteği ile İİBF Mezunları Platformu birçok eylem düzenlemiş, kamu kurumlarında yöneticilerle görüşmeler gerçekleştirmiş ve binlerce de dilekçe göndererek, kamuya personel alımında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi lisans mezunlarının tercih edilmesinin verimliliği daha da artıracağını her fırsatta dile getirmiştir.


  7 Eylül 2013 günü Bakan Çelik resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “@csgbfarukcelik 4001 Ailesi biz size güvenerek İşkur'a 713 kişi aldık ama siz ilk 7 ayda %30 unuz İşkurdan ayrılarak Bizi terk ettiniz. Duyurulur” diyerek bizleri bir kez daha haklı çıkartmıştır.
  Sayın Bakan bu duyuru ile aslında kamu kurumlarına önce atanıp, daha sonra başka kurumların sınavını kazanarak ayrılan memurlara sitem ediyor. Sitem etmeye “hiçbir hakkının olmadığını” bile bile… Kendi yanlışlarının ürünü olan bu sonuçların faturasını, başkalarına kızarak vebalden kurtulamaz.


  Biz kendilerini ve bürokratlarını defalarca uyardık. Kamu kurumları ihtiyaç duydukları personeli alırken, kişilere aldıkları eğitime uygun iş verilmelidir. Adalet’te, çalışma barışı da, huzur da böyle sağlanır diye…

  Türk Büro-Sen olarak bir kez daha hatırlatmak isteriz: “Maliye Bakanlığı’na öğretmen, İŞKUR’a mühendis alınırsa kamu hizmetlerinde verimlilik ve süreklilik sağlanamaz. Kamuya personel alımlarında işin niteliğine uygun olarak eğitim görmüş personel istihdamı yapılmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu yaşanandan bir ders çıkartarak, umuyoruz ki aynı hataları tekrarlamaz.”

  TÜRK BÜRO SEN

   

Sayfayı Paylaş