İstanbul'da hangi kurum tercih edilebilir..

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında maliye79 tarafından paylaşıldı.

1. maliye79

maliye79 Aktif Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Marmara Ünv.
    Bölüm:
    Maliye
    Ben İstanbul dışında bir tercih yapmayı düşünmüyorum. Bir Maliyeci olarak seçebileceğim kurumların sayısı zaten sınırlı.. Benim içi eğer İstanbul içinde olacaksa ve DHMİ olmayacaksa (ki artık olmayacak gibi Sivil havacılıktan aldığına göre) evime yakın olması önemli.. Maaş açısından kurumların (KİT Hariç) pek farkı yok. Ama 2500 TL için de şehir dışını tercih etmem. SGK son tercih yapmayı düşündüğüm bir kurum çünkü herkes şikayetçi.. Kurumundan memnun olan var mı derseniz zaten o da yok. Maliye'de milli emlak'tan 1 sene sonra istifa edenleri okudum.

Son yıllarda Maliye'de kurum içinde yükselmenin artık zorlaştığı ve mümkün olmadığından bahsediliyordu. Kurum içi sınavların da eskisi gibi sık yapılmadığını okumuştum. Ben bir Maliye mezunu olarak Maliye yazmak isterim ama İstanbul dışını düşünmüyorum. İstanbul için olursa başvuru yaparım şu anda da o mümkün görünmüyor. Bu atamada Yalova, Kocaeli ve Ankara var ama ben bunları yazmayı düşünmüyorum. Bir de girdiğim yerde çalışmak istiyorum başka bir kurum düşünmek istemiyorum girdikten sonra o yüzden en iyi kararı vermek zorundayım. Yaşım 35-36 olduğu için zaten bu sınava zor hazırlandım,(10 dk. ders çalışıp 1 saat TV zaplayarak) bir daha sınava girecek ne zamanım var ne de gücüm var. Benim için deniz bitti artık..

Zaten herkes SGK ve Maliye dışında nereyi seçersen seç diyorlar ama seçebileceğiniz kurumlar az.. Forumlarda da bu konuda doyurucu bilgiler yok.. Anca kurumlarından istifa edenler bir şey yazıyor çalışanlar ve çalışanlarda pişman girdikleri kurumlara..

Mesela Maliye içindeki atamalar tamamen şansa ve boşalan kadroya göre mi yapılıyor yoksa okuduğunuz bölüm etkili mi? 4001 ile aldıkları için Ne bileyim İİBF dışındaki birini Milli Emlak'a verip maliye mezununu Muhasebe'ye gönderme gibi bir durum olabilir mi?

SGK şu anda sadece İstanbul Taşra olarak gözüküyor ama tercih kılavuzlarında ilçelere göre tercih yapılabiliyor.. 2013/1'de ben öylesine tercih yapmıştım Kadıköy, Beşiktaş SGK olarak.. 1-2 defa Kadıköy SGK'ya gitmiştim GSS için 3 DK. işleme 3 saat beklemiştim. Mesela Kadıköy SGK'ya atansam Göztepe'deki o binada mı çalışırım yoksa SGK'nın çalıştığı başka bir birim vs. var mı? Bunu şu yüzden soruyorum bazı birimler Valiliklerde vs çalışılıyor denildiği için soruyorum.

İç İşleri bakanlığı olarak kadrolar açıldığında Kaymakamlık binalarında mı çalışır yoksa değişik birimler var mı? Örneğin Üsküdar'da Kaymakamlık binasında Nüfus, Tapu, Mal Müdürlüğü, yazı işleri vs. bir çok birim var ve bir dolmuşla Üsküdar'a indikten sonra 5 dk. yürüme mesafesi. Yani evden çıkınca 10 dk.'da ulaşıyorum. İstanbul trafiğinde bu bir nimettir anlayacağınız.

Yine çok uzun yazdım kusura bakmayın..

2. umit-ogan

umit-ogan VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Ekonometri
    Varsa kit yaz bence. Yoksa da göç idaresi yazabilirsin. Maaşı da sanırım 2100 liraymış. Sgk küçük şehirlerde ilçelerde çok ideal. Çünkü oralarda is yükü çok az. Ama istanbul gibi yerde is yükü çok fazla. Istanbul da çalışanlar hep o yönde görüş bildiriyorlar

Sayfayı Paylaş