Kadro Talepleri Yılda İki Kez Yapılacak

Serkan

Site Müdavimi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
477
Beğeniler
212
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
ÇEKO
#1
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının memur ve sözleşmeli personeline ait kadro ve pozisyonlarının iptal ve ihdas işlemlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları belirledi Kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) ve bağlı ortaklıkların kadro, pozisyon iptal ve ihdas talepleri en geç Nisan ve Ekim aylarının son günü olmak üzere yılda iki kez Devlet Personel Başkanlığı'na (DPB) gönderilecek. Bu talepler, DPB tarafından değerlendirilerek sonuçları, en geç Haziran ve Aralık ayında Başbakanlığa iletilecek. Söz konusu tarihler sonrasında iletilen talepler bir sonraki dönemde değerlendirilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Personel Başkanlığı'nın Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının Kadro ve Pozisyon İptal ve İhdas İşlemlerine İlişkin Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının memur ve sözleşmeli personeline ait kadro ve pozisyonlarının iptal ve ihdas işlemlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlandı. Tebliğ, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının memur ve sözleşmeli personeline ait I ve II sayılı cetvellere dahil kadro ve pozisyonlar ile şahsa bağlı kadroların iptal ve ihdas işlemlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları kapsıyor. Mevcut uygulamada talepler her yılın en geç haziran ayı olmak üzere ilk 6 ayında DPB'ye gönderiliyordu. Her yılın hazirandan sonraki son 6 ayında yapılan kadro, pozisyon iptal ve ihdas işlemleri yapılmıyordu.

-BAŞVURU VE İŞLEM SÜRESİ-

Kuruluşların kadro ve pozisyon iptal ve ihdas talepleri ilgili Bakanlık aracılığı ile en geç Nisan ve Ekim aylarının son günü olmak üzere yılda iki kez Devlet Personel Başkanlığı'na gönderilecek. Bu talepler, Devlet Personel Başkanlığı'nca değerlendirilerek sonuçları, en geç Haziran ve Aralık ayında Başbakanlığa intikal ettirilecek. Belirtilen tarihlerden sonra intikal ettirilen talepler bir sonraki dönemde değerlendirilecek. Yeni kuruluş kurulması ile zorunlu ve acil hallerde yapılacak kadro ve pozisyon iptal ve ihdas işlemleri bu maddedeki sınırlamalara tabi olmayacak. Bu maddede belirtilen süreler dışında kadro ve pozisyon iptal ve ihdas işlemi yapılmayacak.

-BAŞVURU ŞEKLİ VE GEREKLİ BELGELER-

Kuruluşların başvurularında; kadro ve pozisyon iptal ve ihdasını gerektiren sebepler, bilgi ve belgeler yer alacak. Kuruluşların kadro ve pozisyon ihdasında, yeterli sayıda bulunması halinde boş kadro ve pozisyonları iptal olarak karşılık gösterilecek. Yeni bir kuruluş, müessese, tesis, işletme, genel müdür yardımcılığı, daire başkanlığı, bölge müdürlüğü, müdürlük, şeflik gibi aynı ve daha üst düzeyde birim kurulması, kaldırılması veya mevcut kuruluş ve birimlerde değişiklik yapılması sebebiyle mevcut kadro ve pozisyonlarda değişiklik yapılması veya bunlar için yeni kadro ve pozisyon iptal ve ihdas edilmesine ilişkin başvurulara, bu işlemlere ilişkin ilgisine göre Bakanlar Kurulu kararı, Yüksek Planlama Kurulu kararı, Yönetim Kurulu kararı ve ilgili kuruluşların görüşlerinin birer örneği eklenecek.

-DEĞERLENDİRME-

Kuruluşların kadro ve pozisyon iptal ve ihdas talepleri; kamu istihdam politikaları ve ilkeleri, iş analizi ve norm kadro çalışmaları, kuruluşun bilgi, belge ve gerekçeleri, hizmet gerekleri ve personel ihtiyaçları, kadro ve pozisyonların dolu ve boş durumu, mükteseben derece terfileri, kuruluşun organizasyon şeması ve hiyerarşik yapısı ve bu konudaki diğer kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirilecek. Gerektiğinde Devlet Personel Başkanlığı yerinde incelemelerde bulunacak. İnceleme sırasında kuruluşlar gereken kolaylığı sağlamak ve gerekli bilgi ve belgeleri sunmakla yükümlü olacak.

-İPTAL EDİLMEYECEK KADRO VE POZİSYONLAR-

Kuruluşların dolu kadro ve pozisyonlarında iptal işlemi ve unvan değişikliği yapılmayacak. Başvurularda iptali istenen kadro ve pozisyonların açık bulunması açık bulunduğunun belirtilmesi zorunlu olacak. Ancak, taleplerde mükteseben terfi olduğunu belirten derece değişikliğine ilişkin memur kadrolarının iptalinde boş kadro şartı aranmayacak.

Kuruluşların şahsa bağlı kadrolarında mükteseben terfi amacıyla derece değişikliği ve disiplin uygulaması nedeniyle unvan değişikliği yapılmasına ilişkin talepleri ve DPB tarafından yapılacak işlemler hakkında belirlenen başvuru işlem ve süresi uygulanacak.

Tebliğ kapsamında yer alan kuruluşlar, memur ve işçi kadroları ile sözleşmeli personel ve geçici işçi pozisyonlarına ilişkin verileri Devlet Personel Başkanlığı internet sitesinde yer alan e-uygulama sistemi üzerinden güncellemekle sorumlu olacak. Tebliğ bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

Kaynak: haberler.com
 

kafkasli_

Yeni Üye
Katılım
31 Eki 2012
Mesajlar
0
Beğeniler
0
Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
#2
bu konuyla ilgili fikri olan var mı ? bizi nasıl etkiler ? ihdas edilen 63bin kadro yalnızca önümüzdeki atamalar için mi ? kasım atamasından önce tekrar mı kadro ihdas edilecek yoksa 2014 bütçesi sonrası mı uygulanacak bu 2 atama ?
çok soru sordum biliyorum ama fazla meraklıyım onun için soruyorum :(
 

kafkasli_

Yeni Üye
Katılım
31 Eki 2012
Mesajlar
0
Beğeniler
0
Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
#4
2014 haziran atamasına kalırsak sevinelim mi üzülelim mi? nasıl etkiler bu durum, niye böyle bir açıklama yapıldı....
 
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
3
Beğeniler
0
#5
kötü gibi duruyor ama bilmiyorum. kasım ayında az kadro görünüyordu olumsuz bir durum olarak yansıyordu medyaya. şimdi var olan kadroyu haziran kasım diye bölerler. iyi mi kötü mü dersen kötü gibi bir durum
 

doekmaent

İİBF Uzman
Forum Yöneticisi
Katılım
7 Kas 2012
Mesajlar
471
Beğeniler
46
#6
bence degisen birsey olmayacak bütün yilin kadrosunu söylüyorlardi millet sevincten ucuyordu tek atamada alincak diye bizde hep kasim unutulur nedense simdi ikiye bölüp söyleyecekler.ha su var ne yazikki memleketimizde iyi birsey olmadigindan vardir bunun sonunda da olumsuz kötü birseyler...
 
Üst