Kamu - Sen Haber Olduk

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında yuppi26 tarafından paylaşıldı.

 1. yuppi26

  yuppi26 İyi Bilinen Üye Mücadele Grubu

  Kayıt:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  210
  Beğeniler:
  66
  Ödül Puanları:
  78
  Cinsiyet:
  Kadın
  Bölüm:
  İşletme
  angel-zxc, ekonometri, iktst ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. EcLipse

  EcLipse İyi Bilinen Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  70
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Erkek
  İ.İ.B.F’LİLERDEN MEKTUP!
  Seslerini her platformda duyurmak için dur durak bilmeden çaba sarf eden, sayıları 400 binleri aşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İ.İ.B.F) mezunları yayınladıkları bir mektupla iş ve kadro taleplerini bir kez daha haykırdılar.

  Yayınladıkları mektupta, fakültelerinin tarihçesi ve bugün Türkiye’nin önde gelen bir çok siyasetçi ve akademisyeninin kendi okullarından mezun olduğuna dikkat çeken İ.İ.B.F.’liler KPSS’de kendilerine ayrılan kadronun yetersizliğinden yakındılar.

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının açıkta kalmasıyla devlet kademelerinde ciddi mağduriyetler yaşandığına vurgu yapılan mektupta, sorunun çözümü için yetkililerden (İ.İ.B.F) mezunlarına destek olunması istendi.  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları yayınladıkları mektupta;  “ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, geçmişi 1859 Osmanlı Mekteb-i Mülkiyesine dayanan, kamu kurumlarının memur ihtiyacını karşılamak ve devlet-vatandaş ilişkisini en iyi şekilde yürütecek kişileri yetiştirmek için kurulmuştur. Sayın Abdullah Gül İktisat Fakültesi, Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Devlet Bahçeli’de İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (şimdiki adıyla İİBF) mezunudur. Ancak; günümüzde 400.000’i aşan mezun sayısı ve 1.400.000 civarı örgün-uzaktan eğitim alan öğrencisiyle İİBF’lilerin mağduriyetleri kanayan yara haline gelmektedir. Yılda 30-40 bin civarı verilmektedir ancak verilen kadrolar çok yetersiz kalmaktadır. Örneğin; 2012 KPPS’ye giren 931.307 adayın yaklaşık 350.000’i İİBF’lidir ve Kasım/2012 atamasında İİBF’lilere 722 kadro ayrılmıştır.


  Devlet Personel Başkanlığının 2013 açıklamasına göre, Hizmet Sınıflarının doluluk oranları, Eğitim-Öğretim Hizmetleri için %94.15, Sağlık Hizmetleri için %70.54, Genel İdare Hizmetleri için ise %58.67’dır ve boş olan %41.33’lük kısım yaklaşık 277.000 kadroya tekabül etmektedir. Ancak kadro dağılımında adil davranılmamaktadır, öğretmenlere bir seferde verilen 40.000 kadroyu İİBF’liler 12 atama dönemi toplamında dahi alamamaktadır.


  Uzmanlaşmanın hayati önem taşıdığı günümüzde liyakat esaslarına uyulmadan alım yapılması ise mağduriyetimizi arttırmaktadır. Örneğin; Maliye dersi almamış biri Maliye Bakanlığı’na; İş Hukuku, Sosyal Politikalar vb. dersi almayanların SGK’ya ya da hiç Vergi Hukuku, Maliye, Devlet Bütçesi gibi dersleri almayan kişiler Vergi Müfettişliğine; Bankacılık ve Yönetim hakkında ders alamayanlar da bankalara başvurabilmektedir ve bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. İİBF mezunu Mühendislik, Öğretmenlik kadrolarına başvuramamaktadır.

  Genel İdare Hizmetleri (GİH) Sınıfı “Kanunun kaps***** dâhil kurumlarda yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar Genel idare Hizmetleri sınıfını teşkil eder.’’ (DMK/36-1) diye tanımlanmaktadır. Genel İdare Hizmetleri için yetiştirilmiş gerekli eğitimi almış İİBF’liler yerine; GİH kadroları için eğitilmeyen, GİH kadrolarında staj görmesine dahi izin verilmeyecek bölümlere GİH kadrosu verilmesi ya da 4-5 yıl eğitim almış İİBF’liler yerine önlisanslardan alım yapılması, bizleri, devleti ve vatandaşları mağdur etmektedir. Bu mağduriyetleri;


  -Kamu Yönetiminde verimlilik sorunları yaşanması,

  -Vatandaşın kısa sürede çözülecek işlerinin uzun sürede çözülememesi,

  -Uzun süre eğitim almış kişilerin garsonluk, kasiyerlik, tezgâhtarlık gibi mesleklere yönelerek eğitimli kişilerin atıl duruma düşürülmesi ve sosyal-psikolojik sorunlar,

  -Kendi alanı olmayan kuruma atanan memurun, ilerde eğitimini aldığı kadroya geçtiğinde kurumdaki kadronun boş kalması ve kurumda kişiyi yetiştirmek için ayrılan masrafların heba olması, kurumun işleyişinde aksaklıkların oluşması,  -Kişilerin liyakatsizliğinden dolayı tecrübeli memurların sırtına ekstra yük binmesi olarak sıralamak mümkündür. Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in paylaştığı: “4001 Ailesi biz size güvenerek İşkur’a 713 kişi aldık ama siz ilk 7ayda %30 unuz İşkurdan ayrılarak Bizi terk ettiniz. Duyurulur.” tweeti ya da Gümrük Ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın: “Gelen adama bakıyorsunuz matematikçi, biyolog gümrükle alakası yok.’’ açıklaması durumun vahametini göstermektedir. Ayrıca birçok kurumun merkezi alımlardan çıkması ve liyakatten uzaklaşması, bizler üzerinde maddi/manevi yük oluşturmaktadır. Avrupa Birliği’ne üyelik kapsamında kurumları modernize edilmesi gereken,20 büyük ekonomi arasında alan ve Muasır Medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı planlayan ülkemize bu sorunlar yakışmamaktadır, liyakate önem verilmeli, mağduriyetlerimiz giderilmelidir. Ayet ve hadislerde de liyakatin önemi belirtilmektedir: “Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder” (Nisa 58), “İş ehli olmayana tevdi edildiği zaman kıyameti bekle.”(Buhari) Kamuoyuna, Yetkililere duyurulur…”

  Türkiye Kamu-Sen 05.08.2014
   
  oflinekpss ve angel-zxc bunu beğendi.
 3. ismail9696

  ismail9696 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  335
  Beğeniler:
  557
  Ödül Puanları:
  148
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Bursa
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Muğla Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  küçük fakat emin ve etkili adımlarla ilerliyoruz ve bu haberler yayıldıkça katılımda artacaktır. şuan 80 puan ve aşağısı umutsuz olduğu için pek ilgilenmiyor ve birçoğunun haberi dahi yok ama bu şekilde haber yayılırsa ve ulusal bir gazete ya da tv de haber olmayı başarabilirsek işte o zaman bizim mücadele edelim dememize bile gerek klamayacak.
  hızlı kontrolsüz ve akılsızca hareket etmektense kanımca yavaş bir bütün olarak ve akıllıca hareket etmek daha faydalı olur bizim için.
   
  angel-zxc ve yuppi26 bunu beğendi.
 4. Kafkaslı

  Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  31 Ekim 2012
  Mesajlar:
  6.694
  Beğeniler:
  3.176
  Ödül Puanları:
  938
  Cinsiyet:
  Kadın
  kamusen sonunda sadece öğretmenlerin sendikası olmadığını görmeye başlamış
   
  Tgb06 bunu beğendi.
 5. ekonometri

  ekonometri VİP Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.229
  Beğeniler:
  813
  Ödül Puanları:
  118
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Ekonometri
  güzel gelişme
   
 6. Mustor

  Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.284
  Beğeniler:
  2.823
  Ödül Puanları:
  788
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Sakarya Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  baya güzel gelişmeeee
   
 7. kayısı kentli44

  kayısı kentli44 Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  BUHARİ'nin sözü iibf mezunlarının 2012 -2014 atamalarında iibf yi hiçe sayanlar için bire bir oturmuş bu dunyada da öteki tarafta da zerre kadar hakkımız yendiyse Rabbim yapanlardan çıkarsın inş.
   
 8. kpssmagduru

  kpssmagduru VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  893
  Beğeniler:
  575
  Ödül Puanları:
  318
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Bu aksam kamusen baskaninin twiterina yazacaaz gelin lutfen. Mucadelemiz her iibfli icin kendimiz icin kadro istemiyoruz.

  GT-B7510 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
  yuppi26 bunu beğendi.
 9. ekonometri

  ekonometri VİP Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.229
  Beğeniler:
  813
  Ödül Puanları:
  118
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Ekonometri
  ama güzel gelişme kabul edelim :)
   
  Kafkaslı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş