Kasımda ne kadar kadro gelecek

Konu, 'İİBF Mücadele Forumu' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

1. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Kasım Atamasında kadrolar nasıl olacak...

Öncelikle şunu bilmek lazım... Kasım Atamaları bütçe sonudur ve az sayıda kadro gelir.

2008 Yılı extra bir durum oldu ve bu dönemde ilk atamalar için yüksek sayılabilecek 2000 civarı bir kadro geldi İİBF'ye

Daha sonra bu sayı 1100 civarına düştü son 2012 alımındada 722 olarak gerçekleşti...

Tabloya bu açıdan baktığımızda 2012 yılından daha kötü bir başlangıç yapacakmışız gibi görünüyor...

Merkezi Atamadan çıkan kadroların çoğu İİBF'ye ait...

PTT, KYK bunların başında geliyor... Artık bu kadroları merkezide göremeyeceğiz... Maliye Bakanlığı SGK ise 4001 ile alım yapmaya başladı. Gümrükte zaten 2011 yılından beri açıktan alım yapıyor hoş İİBF alıyor ama yönetmeliğinde hala değişikliğe gitmedi Gümrük Bakanlığına atananlar yeniden merkezi alımda tercih yapabiliyor. Bu İİBF'lilerin önünü kapanmasına sebep oluyor.

Şunuda söylemek gerekir

Terör mağdurları ve engelli vatandaşlarımız bu dönemde ciddi sayıda kadro sözü aldılar...Bu eleştiirlebilir ya da takdir edilebilir biz bu kısmını tartışmıyoruz ancak bu kadrolarda GİH kadroları oldu ve olacak haliyle ihtiyaç duyulan kadro sayısının haliyle azalmasına neden olacaktır.

Ayrıca Son Dönemdeki Öğretmen ve Polis Alımları ciddi derecede bütçeyi kısıtladı...

Gezi sürecinde sarsılan Türkiye Ekonomisi o tarihten bu yana doları toparlayamadı... Buda fiyatların yükselmesine sebep oldu... Üzerine son dönemde yaşanan kobani olayları ve devlet içi hesaplaşmalar bunlarda yetmezmiş gibi çevremizdeki savaş koşullarının neticesinde milyonlarca insanın Türkiye'ye sığınması ekonomide ciddi derecede sıkıntı yaşamamıza sebep oldu...

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunları olarak bunların yakın gelecekte ne tür sıkıntılara sebep olacağını az çok hepimiz biliyoruz.

Son açıklanan 40 bini öğretmen atamaları olmak üzere 74 bin rakamı bunun en büyük göstergesiydi... Buradan 2015 yılı içinde İİBF'ye gelecek sayıyı az çok düşünmek gerek... Daha mühendisi var sağlıkçısı var... ön lisans, lise 4001, derken ordan kalacak işte bizede bir tas çorba...

Bizlerin tahmini 300-500 arasında bir GİH kadrosunun Kasım Ayında İİBF'ye tahsis edileceği yönünde... Bu sayının altı facia üstü ise olumlu kötünün iyisi olarak görülebilir...

Bizler kurum etkinliklerinin hiçbirinde geri bildirim olarak kasım için bir olumlu bir açıklama duymadık...

Bu sadece İİBF açısından değil 4001 3001 Mühendis vs herkes için geçerli...

Moral bozmak için değil tablo gerçekten bu kadar karamsar, bizlerde ister istemez karamsar düşünmeden edemiyoruz...

Sizde şunu düşünün Tablo bu kadar karamsar iken bizlerin kadro sayısının artması yönündeki taleplerimiz ne kadar olumlu karşılanır ? bunu kestirmek zor olmasa gerek...

Bunu yapmayalım, istemeyin demiyorum isteyin keşke kadro verseler ancak verdikleri yok verecekler gibide görünmüyorlar...

Kasım Atamasında olası düşük kadroda ah vah edip kızıp moral bozmayın... aksine daha çok sonuca odaklı çalışmalar yapmak gerek...

Burada bizim yapmamız gereken realist istekler olmalı...

Örneğin Atanan kişilerin tekrar tercih yapmasının engellenmesi puanlarının merkezi alımdaki gibi sistemden düşürülmesi...

Yada Mülakatların kaldırılması tüm alımların merkeze çekilmesi...

Yada kurumlar arası geçişin zorlaştırılması polis teşkilatında olduğu gibi tazminatın olması...

Ne olursa olsun birşey olmalı... Çünkü Ayrılan her personel için kurum aynı sayıda kontejan açmıyor daha düşük sayıda açıyor... Örneğin SGK ayrılan her 2 personel için 1 tane kadro açıyor yönetmeliği gereği... Buda hem kadro sayısının azalmasına hemde taban puanların şişmesine sebep oluyor...

Bana göre en iyisi ve en yapılabilir olanı alımlar açıktan, merkezi yada sözleşmeli ne olursa olsun alınan kişi 657 sayılı sözleşmeye imzaladığında sistemden puanı düşmeli... ancak bu karanlık tablo biraz açılabilir.

Böylece branş sıralamaları gerçek manada anlam bulacak ve kişiler kaçıncı sırada olduklarını göreceklerdir.

Ayrıca Taban puanların 10-15 puan derecesinde aşağıya indiğini görebiliriz...

Kısıtlı sayıdaki kadroda yapılacak en mantıklı tavır bu şekilde olmalıdır.

Son düzenleme: 25 Ekim 2014
  2. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    Şu an herkes KYK'ya yöneldi ama asıl gerçeğe dönme vakti geldi. KYK birçok kişide olumsuz sonuç doğuracaktır, kasımda da kadronun az gelmesi birçok kişide yıkım olacaktır. Umarım haziran için elle tutulur bir mücadele görebiliriz.

3. muhtarrr42

muhtarrr42 VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lİsans Üstü
    Üni:
    ODTÜ
    Bölüm:
    Lojistik Yönetimi
    sgk 4001 kesin geçtimi...bitmişiz o zaman bu sene lys e girerim bu ne ya

4. CANER

CANER VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Maliyenin bize dönmesi için yapılacak çalışmalar da bize somut bir fayda sağlayacaktır. Bu konuda az-çok tepki gösterdik, kasımda bize dönmemişse haziranda almak için bu kurumla özel olarak mücadele etmeliyiz. Çünkü özellikle bu konuda sugötürmez bir haklılığa sahibiz. Adalet bu konuda er-geç yerini bulacaktır.

5. efeat

efeat geçi

Ödül Puanları:
    278
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Muğla Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Su zamana kadar 1. Atamalarda en dusuk 720 gelmis. Bizlerde bunun az oldugu icin mucadeleye girmisiz ama umdugumuz en dusuk 1.atamanin yarisi. Olay bundan ibaret.

700den asagi gelmez.

mervenil bunu beğendi.
  6. umit-ogan

umit-ogan VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Ekonometri
    Umarim 300'ün altına inmez. Belki gene 700 üzeri bir alım gerceklesir. Çünkü kaç dönemdir çok az kadro geldi. Kurumların eleman ihtiyacı olabilir diye düşünüyorum. Bu yüzden en azından 600 700 civarı bir alım olur.

7. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Atanan kişiler sözleşmeli olduğu sürece tazminat veya puanın yanması düşünülebilir belki. Şu anda 85+ puanlılar açıktan alımları geçici olarak kullanıyor (kadrolar 2010 gibi olsa ve merkezi tabanı 70li puanlara inse daha düşük olanlarda kullanır) bu durumdan kurumlar şikayetçi, kurumda daimi çalışan personel şikayetçi, puanı az olanlar şikayetçi. Ama devletin bunu değiştirmesi için bir neden yok. Kurum geçici personel gibi çalıştırmış oluyor, işler en azından bir süreliğine tam kadro yürüyor. Bu kadrolar GİH olduğu için boş kalması toplumda rahatsızlık yaratmıyor. Tekrar alım şansıyla alım sayısı şişiriliyor vs.

Ben 2016 sonrası tamamen açıktan alımlar olacağını, merkezi atamanın kalkacağını düşünüyorum. Merkeziye dönüş mümkün değil. Dediğin gibi gümrük, PTT, KYK zaten gitti. Belediyeler ve il özel idareleri de çıktı merkeziden. SGK'nın da çıkabileceğini söylüyor forumdaki arkadaşlar. Bu saatten sonra, merkezi atama için mücadele boşa olur bence. Bu sadece İİBF'ye özel de değil. Gümrük tüm alımlarını açıktan yapıyor veya meşhur orman muhafaza alımı var merkeziden çıkan. Olayın yönü her kurumun kendi alımı kendi sınavı noktasına doğru.

@İİBF olumsuzları yazmış ben de olumlu şeyler yazayım birazda;

Merkezi bütçeye çok takılmayalım zaten denk değil bütçemiz:) 74bin lafına da takılmayalım çoğu alım (mesela POMEM) o rakama dahil değil. Şehit/gazi yakınlarının yarısından fazlası hizmetli kadrosuna gidiyor.

Kasım ayı kadro sayısına bakıp az çok dememek lazım. KYK 2013/1 atamasında 200'den biraz az bir kadro açmıştı yamulmuyorsam. Bu sene 900 kişi alıma çıktı. Merkezi olsaydı daha iyiydi ama sonuçta bir kurumun ihtiyacı varsa alım yapar. Sadece maliye bakanlığı memur kadrosu bile İİBF'ye dönse çok şeyler değişir ve bence dönecek:harika:

sami ve İİBF bunu beğendi.
  8. beren27

beren27 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    148
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İşletme
    Dün kyk mulakatını beklerken bizim sıralamayı yapan görevli kyk nın çok fazla personele ihtiyacı var bildiriyoruz ama maliye Bakanlığı kabul etmiyor dedi, kısacası mutlaka her kurumun ihtiyacı vardır ama maliye Bakanlığı engeline takılıyor

9. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Toplam 7000 çalışanı olan kuruma tek kalemde 900 kişilik kadro vermişler, daha ne olsun.

işletmeci00 ve beren27 bunu beğendi.
  10. SELEN

SELEN Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Taban puanlar 10-15 puan düşebilir derken?? Msela üni memurluk 82 de falan kaldı bu 72 ye düşer mi demek istiyorsunuz?

11. knox

knox Aktif Üye

Ödül Puanları:
    268
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    Uls. Tic. ve Finansman
    Öncelikle bu işlerde yeni birisi olduğumu belirterek, önceki yıllara dair bildiklerim vs. burada okuduklarımdan ibaret olduğunu söyleyerek naçizane bir yorum da ben yapayım.
    Hükümetin bu konudaki tavrı net gibi. Daha geçen gün başbakan açıklama yapıyordu 'İstihdam yaratmak hükümetin görevi değil.' diye. Mehmet Şimşek'in her fırsatta söyledikleri de malum. Bana kalırsa bu yıllardan sonra devletin kolluk kuvveti, sağlıkçı ve öğretmen gibi devlet tarafından istihdam edilmek zorunda olunan meslekler haricinde özellikle önümüzdeki yıllarda yüklü alım yapacağını zannetmiyorum. Hükümetin düşüncesi, 'Bu adamlara iş vermek benim görevim değil' gibi görünüyor.
    Türkiye'de politikaların günlük değişebildiği malum. Önümüzdeki seneler ne olur bilmiyorum. Ancak büyük sürpriz olmaz ise 1000-1500 tl'ye 12 saat çalışacak 83-85 altının atanamayacağı, mezun olduğu anda 10.000 tl borçla karşılacak on binlerce İİBF mezunun olduğu bir gelecek bizi bekliyor gibi. Kaldı ki kpss ye hazırlanmak artık kumar oynamak gibi. Bu seneki sınav bunu gayet iyi gösterdi bence ve birçok kuruma da mülakat geldi ve gelecek gibi duruyor. Hatta muhafaza düşünen birisi olarak bu ve benzer kadroların da 4001'e verileceği konusunda ciddi kaygılar taşıyorum.
    Bence yapılması gereken şeylerden birisi (tabi ki durumun gidişatına göre) artık üniversiteye hazırlanan gençlerin İİBF tercih etmemesi için çaba sarf edilmesi. Yüz binler mezunu olduğunu, Maliye gibi kurumların bizleri 'At yetiştiriciliği' mezunu adamlarla aynı kefeye koyarak alım yaptığını, mezun olduğunda, şanslıysa iş bulabileceği (ömrünün kalanını geçirebileceği bir meslekten bahsediyorum) bir geleceğin beklediği, İİBF mezunu olmaktansa zanaat sahibi olmanın daha iyi bir gelecek vaadettiği anlatılmalı. Önümüzdeki senelerde onlarca İİBF bölümü kontenjanı açık kaldığında belki hatanın sebebi araştırılabilir (o da belki :)) diye düşünüyorum.
    Tabi bunlar benim düşüncem ve yanlışlık payı da olabilir. Daha tecrübeli arkadaşlar düzeltsinler lütfen yanlış düşündüğüm noktaları. Ve herkes için durum bu kadar karamsar değildir muhakkak. Son olarak hükümetin özel sektördeki çalışma şartlarını bir yere getirmeden, hatta tamamen sömürü düzenine dayandırarak 'İstihdam benim işim değil!!!??' demesini son derece yanlış buluyorum.

12. sami

sami VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Nevşehir Hacı Bektaş Veli Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    knox ve peter keating bunu beğendi.
  13. MüslümanGenç

MüslümanGenç VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Bizim Politikacılar... :D

IMG_147166052967571.jpeg

mehmet_1303 bunu beğendi.
  14. sami

sami VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Nevşehir Hacı Bektaş Veli Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Bize 2014-2016 arası 4000 kadro gelir mi sizce bu sorum özellikle tecrübeli arkadaşlara

15. silya1984

silya1984 Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    293
    Sanmaam

16. sami

sami VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Üni: