Katiplik Hakkında Merak Edilenler...

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Merhaba, sözleşmeli katiplik sınavına gireceğim ancak bu konudahiçbir bilgiye sahip değilim, siteyi baştan sona okudum ancak halaanlayamadığım şeyler var, tecrübeli arkadaşlar yardımcıolursa sevinirim, teşekkürler. İlk sorum klavyesınavı hakkında, anladığım kadarıyla net bir tarzyok, imlalı imlasız, kağıttan ekrandansorabilirler, en takıldığımnokta ekrandan olursa nasıl oluyor, burdaki çalışma sayfası gibiprogram mı çıkıyor ?

Cevap : Ne yazıkki bukonuda uygulama birliği yok. Bazı komisyonlar imlalı veya imlasızyazdırabiliyor. Genelde yapılacak başvuru sayısına göre buhususta değişikliğe gidebiliyorlar. Yine son yılların modasıekrandan yazdırmak. Kağıt kaydı, kağıttan tam okuyamıyorumgibi şikayetler azalsa da kağıttan yazmaya alışkın olanlar içinekrana alışmak zor olacak. Son yapılan katiplik sınavında birçok adliye ekrandan yazdırmaya başladı. Bazı adliyelerinkullandığı programda metin üstte yazma kısmı altta, bazıadliyelerin kullandığı programda ise metin solda yazma kısmı sağalandaydı. Genel mantık aynı ama. Genel olarak kullanılanprogramlarda on parmak sayfasında ki gibi üst kısımda metin altkısımda yazma alanı var.

Kağıttan veya ekrandan nasıl sorarlarsa sorsunlar, yaptığımız yanlışları burdaki ekrandaki gibi farklı renkte yazı veyabaşka bir işaretle görebiliyor muyuz, körlemesine mi yazıyoruz ?
    Cevap: Katipliksınavında on parmak çalışma sayfasındaki doğrular yeşil veyayanlışlar kırmızı gibi renklendirme yok. On parmak sayfasındabulunan adliyeon parmak programınabenzer bir program. Renklendirme yok üstte gördüğünüzü normalmetin gibi alt kısma yazıyorsunuz. Süreniz bittiğinde programyazmayı engelliyor. Programda kopyala yapıştır özellikleridekısıtlanmış durumda.

Bir de yanlış başlayan bir arkadaşa el kaldırıp tekrarlamakistediğini söyleseydin gibi bir yorum yazılmış, öyle birşansımız var mı sınavı tekrarlamak gibi ?
    Cevap : Malesef öyle birşansınız yok. Bir çok aday yazamadığında yeni başlamışolsada sınavı bırakıyor.

Bir başka sorum klavye sınavına guruplar halinde alınıyoranladığım kadarıyla, bu guruplar kaç kişi oluyor, her gurubaaynı paragraf mı sunuluyor, mülakata da gurup halinde mi giriliyor?

Cevap : Bu sınavagirdiğiniz adliyenin fiziki durumuna göre farklılık gösterir.Bazen 15 bazen 25 kişiyi alabiliyorlar hazırlanan sınav odasına.Genelde eşitlik olması açısından herkese aynı metin soruluyor.Mülakata gruplar halinde alındığını son yıllarda duymayabaşladık. Ancak bu büyük şehirlerdeki bir kaç adliyede olmuşdiğer illerde ilçelerde tek tek alınıyor adaylar içeri.

Kazanma durumunda ankaradan onay çıkmadığı oluyormuş, bu nenedenle oluyor olursa ?

Cevap : Güvenlik araştırmasısonucu sakıncalı bir hal veya 1. derece yakınlarınızın işlediğisakıncalı suçlar olursa atamanız iptal edilebilir. Yine yazmışolduğunuz metinde anlam bütünlüğü bozulduysa yani % 35 % 50gibi oranlarda yanlışınız varsa bu nedenden dolayıda atamanıziptal edilebilir.

Biraz doğmamış çocuğa don biçmek gibi oluyor ama merakediyorum, işe başlarsak adliye dışına da çıkılıyor sanırım,keşfe ve otopsiye, otopside bayağı otopsi odasına mı giriliyor,görünüyor mu yani ceset falan ?

Cevap: Busadece savcılık katipleriniilgilendiren bir durum. Nöbetçi olduğunuz zaman otopsi trafikkazası veya şüpheli bir durum olursa savcı ile birlikte olayyerine gidersiniz tutanak tutarsınız. Yine bu konuda da farklıuygulamalar olabiliyor. Bazen cesedin yanında yazarlar bazenhastenede yazarlar bu tutanağı.
    katipler.net

HoRoZ'28 bunu beğendi.
  2. AZAZEL

AZAZEL Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    18
    3 4 gündür katipler nette klavye çalışıyorum şuan 70 kelime yazıyorum ama dahada hızlanmak için önereceğiniz yol, metot var mı ?

3. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
  4. emineg2013

emineg2013 Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    8
    79,5 adana için listeye girebilme şansım olur mu szce arkadaşlar?

5. belinayşe33

belinayşe33 82,56

Ödül Puanları:
    6
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Mersin Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Arkadaslar Icra katipligi sozlesmeli mi ben sozlesmeli diye bir sey okumadim

6. HoRoZ'28

HoRoZ'28 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
  7. Sedat

Sedat % 100 Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    158
  8. erdemayaz

erdemayaz İyi Bilinen Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    28
    bende başvurmuştum katipliğe, 107 kelime yazmıştım yanlış hatırlamıyorsam

Kağıttan yazmıştık ama kağıtta büyük fontlarla yazıldığı için rahat yazmıştım yine de stres yok değildi

500 kişi girmişti, 100 kişi geçmişti klawyeden

o 100 kişinin de 97 si sözlü mülakata gelmişti, kazanan 20 kişi

şimdi gelelim sözlüde sorulan sorulara :)

kendimi tanıtmamı istediler, tanıttım,sonra cümle aynen şu, "genel kültür sorularına geçiyoruz"

1-1990 yılında nobel ödülü alan meksikalı yazarın adı nedir?

cevap : bilmiyorum

2- aşar vergisi ne zaman kaldırıldı?

cevap : 1925 dedim sanırım 26 idi

"şimdi de hukuk sorularına geçiyoruz"

1- hükümlüyle ilgili.............bla bla bla

cevap : tekrar edermisiniz lütfen

hükümlüyle ilgili .....bla bla bla

Cevap : bilmiyorum ( soru bayağı uzundu soruyu bile anlamadım,anlasam da bilemezdim, HUKUKLA NE İŞİM VAR BENİM, SAVCI DEĞİLİM YA :)

2- hükümlüyü cezaevine gönderme yetkisi kimin midir diye öyle bni soru soruldu

cevap : savcı dedim :) tamam dediler :) ogünden beri tamam :)

az kişi alınıyorsa başvurduğunuzda yerde torpilsiz gitmeyin benden söylemesi :)

9. AZAZEL

AZAZEL Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    18
    bende bugun adliyede bir katiple konuştum be malum soruyu sordum ne sen sor ne bensöyleyim o konuyu dedi komisyon üyelerinin listesini verdi bir şekilde bu adaları tanıyan eden birilerini bulursan belki dedivkesin bile degil yani adaleti sağlayan hakkı hukuku uygulayan insanların ironisine diyecek söz yok allah bunların evine ateşler salsın :)

aygu_ci ve erdemayaz bunu beğendi.
  10. samyelialttantire43

samyelialttantire43 İİBF Uzman Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    43
    Simdi adam bulsan hal hukuk meselesi bulmasan ayri mesele ne yspacaksin

GT-S5570 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. erdemayaz

Ödül Puanları:
    28
    ya işi ilginci de şu,

"1990 yılında nobel ödülü alan meksikalı yazarın adı nedir" diye sorunca

kendi kendime düşündüm ki hani bunlar benim sabrımı , sinirimi ölçüyolar, oyüzden böyle sordular dedim :)ve hiç bozuntuya vermeden gülerek bilmiyorum dedim :)

12. samyelialttantire43

Ödül Puanları:
    43
    Gircez cikcaz gircez cikcaz hop oturcaz kalcaz iibf nin kaderi bu

GT-S5570 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. karagulum

karagulum Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar iki defa katiplik sınavına girdim ikisinde de klavyeyi rahat geçtim ama mülakatta elendim ne yaparsan yap mülakat aşamasını geçersen oluyor benim girdiğim sınavda il birincisi çocuk 191 kelime yazmıştı almadılar mülakatta sınır kapılarını malatyadaki hava alanının adını patrona halil isyanını falan sormuşlardı

14. samyelialttantire43

Ödül Puanları:
    43
    peki uygulama sınavında klavye f miydi yoksa Q kalvyemiydi yani harflerin sıralanışına göre

15. erdemayaz

Ödül Puanları:
    28

o sana kalmış,bşvuru yaparken zaten onu belirtiyosun ona göre klawye sınavına giriyosun, q ya alışmışsan q dan girersin

16. venüsündoğuşu

venüsündoğuşu Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar 80 üstü puanla başvurmak mantıklı mı sizce? Ayrıca yazılacak olan metinler 1 hafta önceden yayınlanıcak gibi bişey okudum metinde buda işi kolaylaştırıyo ve torpilin ne derece önemli olduğu anlaşılıyo.

17. gül bahçesi

gül bahçesi Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar bu alım kadrolu alım mı sözleşmeli mi??

18. bitter

bitter Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var uygulama sınavına girmeye hak kazananlar başvurudan ne kadar zaman sonra belli olur?

19. karagulum

karagulum Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    18
    çok uzun sürmez gireceğin komisyonun internet adresinde başvurular bittikten sonra bir kaç içinde belli olur

20. emineg2013

emineg2013 Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    8
    İcra katipliği uygulamasında metinler imlalı mı olacak acaba ?

Sayfayı Paylaş