KPSS’ye AK Gençlik ayarı!

Konu, 'Haberler - Gündem' kısmında yurci tarafından paylaşıldı.

 1. yurci

  yurci Son Mülakat Bükücü :)

  Kayıt:
  3 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  169
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İzmir
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  AKP'nin, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) kaldırmak için eylem planı hazırladığı ileri sürüldü.
  [​IMG]

  CHP’nin ardı ardına açıkladığı, “VIP Torpil Listeleri” ile köşeye sıkışan AKP, Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde uygulamaya konan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) kaldırmak için eylem planı hazırladı. KPSS’yi kaldırma eylem planı, “Beyefendiye Arz, çok gizli” notu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Taraf’ın ulaştığı raporda, KPSS’nin nasıl kaldırılacağı ayrıntılı olarak anlatıldı. Raporda, “Adaylarımız sınavda eleniyor. KPSS’nın bu nedenle kaldırılması zorunludur” değerlendirilmesine yer verilmesi dikkat çekti. Raporda, ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bakanlar, atamalar konusunda dikkatli davranmadıkları için eleştirildi. Bu plan, 2010’dan önce yapılan tüm KPSS sınavlarına ilişkin soruşturma açıldığı gerçeğiyle birleştiğinde daha da anlamlı hâle geliyor. KPSS’yi kaldırma planının hikâyesi şöyle:

  HÜKÜMETTEN BİLE GİZLENDİ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç tarafından açıklanan ve devlete sınavsız olarak giren AKP’li yakınlarının isimlerini içeren listeler, AKP’yi zor durumda bıraktı. Haziran ayında yapılacak seçimler öncesinde, bazı AKP’li yakınlarını aynı yöntemle kamuya işe almayı planlayan AKP, tepkiler üzerine, alımları askıya almak zorunda kaldı. Bu durum parti teşkilatında büyük rahatsızlığa yol açtı. Bunun üzerine, AKP yönetimine konuyla ilgili bir eylem planı hazırlanması konusunda talimat verildi. AKP’de birkaç genel başkan yardımcısı ve bazı Köşk danışmanları aracılığı ile KPSS’ye ilişkin geniş bir çalışma yapıldı. Çalışmanın sonunda da rapor hazırlandı. Bir de Erdoğan’a sunulmak üzere iki sayfalık “özet rapor” oluşturuldu. Rapordan, hükümet üyelerinin haberi yok.

  “SINAVI KAZANAMIYORLAR”

  “Çok Gizli, Beyfendiye Arz” notu ile oluşturulan iki sayfalık özet rapor, “amaç”, “sorunlar”, “KPSS Eylem Planı” ve “Medya Planlaması” olmak üzere dört başlıktan oluşuyor. Raporda öncelikle KPSS ile ilgili AKP’lilerin yaşadığı sıkıntılar anlatıldı. AKP’ye oy verenlerin ve AKP yöneticilerinin yakınlarının, KPSS’yi kazanamadığı belirtilerek, KPSS’nin mutlaka kaldırılması gerektiği vurgulandı. Raporda, şoför, hizmetli gibi lise mezunlarının başvurduğu alt hizmet kadrolarını partililerin tercih etmediği de belirtilerek, partililerin daha çok, A grubu kadrolara başvuruda bulunduğu kaydedildi. Raporda, A grubu kadrolar için lisans şartının esnetilmesi gerektiği vurgulandı.

  [​IMG]Milli Eğitim Bakanı Avcı’dan KPSS açıklaması!
  İKTİDARLA YÜZDE YÜZ UYUMLU PERSONEL

  Raporda KPSS’nın kaldırılması ile buna ilişkin ve medya planlaması konusunda da ayrıntılı bilgiler yer aldı. Kamuoyunun oluşturulmasının ardından da, KPSS kademeli olarak kaldırılacak. Raporda KPSS eylem planının ayrıntıları şöyle sıralandı:

  Devlet bürokrasisinin paralel yapı ile irtibatlı veya irtibat şüphesi taşıyan tüm kadrolardan temizlenmesi.

  Devlet kurumlarındaki paralel yapı temizliğinin, o kurumların partimizle ilişkileri açısından yeterli olmadığı bu nedenle de tüm kilit noktalarda ön koşulsuz olarak sadece partimizle yüzde yüz uyumlu çalışacak personelin istihdamının gerçekleştirilmesi.

  Partimiz il ve ilçe teşkilatları ile iltisaklı tüm kadroların, devlet kurumlarında azami ölçüde istihdam edilmesi teşkilatlarımızın genel talep ve arzusunu oluşturmaktadır.

  Yukarıdaki amaçların gerçekleştirilmesi hususunda parti referansında suistimaller yaşandığı, Sayın Başbakan’ın bu konulardaki reflekslerinin söylem bazında kaldığı, atamalarda bu kriterlere gereken özeni göstermediği ve rahatça yanıltılabildiği, bakan düzeyinde ise hâlâ Paralel yapıya nötr yaklaşanların mevcudiyeti, partimizin geleceği açısından ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

  4 yıllık lisans mezunlarının girebildiği temmuz ayında yapılan KPSS’ye ise yaklaşık 600 bin civarı katılım olmakta, devlet kurum ve kurullarına atama yapılmaktadır. (Öğretmen, TRT, SPK, Maliye, Gümrük vs…) Bu sınavda sadece 12’de 1 oranında kazanma sözkonusu olduğundan, adaylarımızın büyük ölçüde elendiği görülmektedir.

  KPSS ile devlete memur alımında teşkilatlarımızdan gelen şikayetler daha çok puan yüksekliğinde yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle de istenen puanı almakta zorlanan on binlerce partili aday istihdam edilememekte ve bu durum teşkilatlarımızda rahatsızlığa sebep olmaktadır.

  Devlete memur alımında bir başka açmaz mülakatlardır. Mülakat heyetlerinin oluşturulmasında gereken dikkatin gösterilmediği, bazı CHP ve MHP’li adayların hatta paralelci adayların tanıdıkları vasıtasıyla heyetleri manipüle ettikleri ve memur olarak alındıkları tarafımıza ulaşan raporlarda yer almaktadır.”

  “DÜŞÜK PROFİLLİ İŞ İSTEMİYORLAR”

  Cumhurbaşkanı’na sunulan raporda, devlet kadrolarına AKP’lilerin yerleştirilmesi amacıyla KPSS’nin tümden kaldırılması gerektiği düşüncesi şu şekilde ifade edildi: l Lise ve meslek yüksek okulları mezunlarının girebildiği, yaklaşık 2.5 milyon adayın başvurduğu 2 yılda bir eylül ayında yapılan sınav, çok düşük bir iş profili taşıdığından (Hizmetli, şoför vs.) partililerce tercih edilmemektedir. Bu sebeple lisans şartı esnetilerek lise mezunlarının da diğer iş gruplarına başvurabilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda gerekirse MEB tarafından hazırlanacak eğitim programlarıyla lisans eksikliğinin telafisinin uygun olduğu değerlendirilmektedir.” l Genel toplamada 3,5 milyon katılım ve 70 bin civarı kazanım gözönüne alındığında 50’de 1 kazanma fevkalede düşük bir oran olduğundan bu sınav devam ettiği sürece istenen sayıda kadrolarımızın yasal olarak atanması mümkün görünmemektedir. Bu nedenlerle KPSS’nin tümden kaldırılması da önemli bir alternatif olarak değerlendirilmelidir.” l Yüksek bürokrasiye atamalarda vazgeçilmez şart olarak MİT onayı aranmalıdır. Her kim olursa olsun tekli referansın yeterli kabul edilmemesi, kabineden yapılan atamaların dahi mutlak surette denetlenmesi elzemdir.”

  DAVUTOĞLU’NA ELEŞTİRİLER YER ALDI

  Raporda, Davutoğlu ve bakanlara yönelik eleştiriler de yer aldı. Davutoğlu’nun atamalar konusundaki çalışmalarının, “söylem bazında” kaldığı belirtilerek, Davutoğlu’nun kadrolara AKP’lilerin atanması konusunda gerekli hassasiyeti göstermediği kaydedildi. Bakanların da eleştirildiği raporda, birçok bakanın paralel yapı ile mücadelede nötr kalmayı tercih ettiği kaydedildi. Raporda, işe alımlarda oluşturulan sözlü komisyon heyetine, bazen CHP’li ve MHP’li üyelerin sızdığı ifade edilerek, bunların önüne geçilmesi gerektiği belirtildi.

  MEDYA BÖYLE KULLANACAK

  Raporda medyada KPSS’nın güvenilir bir sınav olmadığı yönünde haberler yapılması gerektiği de belirtildi:

  Yaptırılacak güçlü haberlerle KPSS’nin güvenilirliğinin olmadığı işlenmeli. Paralel yapının soruları çaldığı, tüm devlet kadrolarını ele geçirdiği, sadece cemaatten kişilerin sınavı kazandığı haberleştirilmeli ve bu haberler ısrarla sürdürülmeli.

  KPSS’yi kazanamayan adaylarla röportajlar yapılmalı “Paralel yapı hakkımızı yedi” türü haberler yayınlanmalı. 5 yıl önce iptal edilen KPSS sınavının gündem yapılması yeterli etkiyi uyandırmama ihtimali gözönünde bulundurularak, diğer sınavlarla ilgili de çalışma yapılıp, kamuoyu gündemine getirilmeli.

  Kaynak: http://sozcu.com.tr/2015/gundem/kpssye-ak-genclik-ayari-714656/
   
  mehtap19 ve frtpnrbs bunu beğendi.
 2. erciyes3838

  erciyes3838 VİP Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  494
  Beğeniler:
  355
  Ödül Puanları:
  68
  Bunlari yapanlar dillerinden kul hakkini dusurmeyenler
   
  oliverkapo bunu beğendi.
 3. yurci

  yurci Son Mülakat Bükücü :)

  Kayıt:
  3 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  169
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İzmir
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  Bunu paylaşmamın sebebi AKP'yi kötülemek değil, sadece haber niteliği taşıdığı ve dolaylı yoldan da bizleri etkilediği için paylaştım.
  AKP'li arkadaşlarım darılmasın.
   
 4. oliverkapo

  oliverkapo VİP Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.472
  Beğeniler:
  716
  Ödül Puanları:
  118
  Neye darilmicqklar beter olsunlar adamların dediğine bak adaylarimiz kpssden yuksek.alamio alsınlar kafaları yok çünkü nasıl bir ülke ya direk alcaklar partiye üye olanları ne biçim durum bu
   
  san marinolu forvet bunu beğendi.
 5. ali.m

  ali.m Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  gazete sözcü olunca böyle bir haber beklenebilir.dogru ya da yalan Allah biliyor.
   
 6. sinoplu

  sinoplu Güzel düşün güzel yaşa Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.600
  Beğeniler:
  937
  Ödül Puanları:
  488
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  gazete sözcü olabilir ama haber tarafın
  pek okumamışsın galiba
   
 7. ali.m

  ali.m Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  okudum hepsinide tarafın reklamını zaman yapıyorsa hepsi aynı cuvaldalar sözcü taraf zaman bi farkı yok yani hayırlısı.
   
 8. Yelken

  Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  4.007
  Beğeniler:
  4.024
  Ödül Puanları:
  488
  Şehir:
  Ankara
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Afyon Kocatepe Ünv.
  Bölüm:
  İktisat
  arkadaslar nıyenayyuka cıktı bunlar once bunu dusunelım cemaatın kuyrugu tutustu en ıyı yerlerdekı adamları tehlıkede artık ayyuka cıkaralımda prım yapalım al bırını vur otekıne yanı dinime küfreden müslüman olsa misali yoksa halkın yararını gözettiklerinden değil haa kalksınmı kalkmasın tam tersı butun alımlar sadece merkezıden yapılsın sorularda ıyı korunsun hak eden alsın!
   
 9. yurci

  yurci Son Mülakat Bükücü :)

  Kayıt:
  3 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  169
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İzmir
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  Aslında burada tartışmamız gereken haberin yalan, uydurma, taraflı ya da tarafsız olması değil
  aslında hepimiz aynı taraftayız. sadece bunun farkında değiliz ya da bunun farkında olmamızı istemeyenler var.
  Sonuç olarak bağlarsak, hepimiz aynı gemideyiz, eğer ki bu gemi batarsa herkes batar.
   
  Srpnrc bunu beğendi.
 10. yurci

  yurci Son Mülakat Bükücü :)

  Kayıt:
  3 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  169
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İzmir
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  bence de bunlar sosyal algıyı değiştirmek için çabalamadan fazlası değil. bu algı yönetimini kimin yaptığını soracak olursan "şahsi kanaatim" hükümet üstü -hatta oligarkların(sanmayın ki ülkeyi hükümet yönetiyor)- bir yönetici takımının yaptığını düşünüyorum.
  ayrıca üzülerek eklemek istiyorum ki biz(köylüsünden şehirlisine; eğitimlisinden eğitimsizine) bunlara ve bu tarz yönlendirmelere çok kolay kanıyoruz.
  çözüm kolay; olaylara tek açıdan bakmamak, farklı açılardan görebilmek...
   
  Yelken bunu beğendi.
 11. sinoplu

  sinoplu Güzel düşün güzel yaşa Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.600
  Beğeniler:
  937
  Ödül Puanları:
  488
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  bu mantıkla yaklaşıyosan mesele yok zaten aynen devam
  adamlar kaldırsın kpss yi zaten torpille dünya kadar adam aldılar hiç olmazsa yok kopyaydı yok kadroydu dertlerimiz olmaz böylece
  e arkadaşlarda bir zahmet özelden iş bakarlar doğal olarak
  kpss ile alım iyidir ama merkezi oldukça kurumlar dışarıdan personel alıyor devamlı kpss nin daha da kurumsallaşması gerekli bu benim fikrim
  kurumsallaşmadan kasıt belli kadroların belli mezun kodla4ına verilmesi yani sgk bir 4001 den bir belli bölümlerden alım yapmamalı bunun gibi
   
 12. eliz alya

  eliz alya VİP Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.935
  Beğeniler:
  1.185
  Ödül Puanları:
  288
  Cinsiyet:
  Kadın
  işiimiz yaş böyle bişi olsun yanarız
   
 13. ismail9696

  ismail9696 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  335
  Beğeniler:
  557
  Ödül Puanları:
  148
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Bursa
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Muğla Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  Arkadaslar bir seyler donuyor,bir satranc oynaniyor ve bizler maalesef bu oyunda piyon gorevindeyiz. Bu haber acikcasi bana inandirici gelmedi. Yani nasil soylesem genclik kollari kim ki cumhurbaskanina proje sunuyor akil veriyir basbakani elestiriyor. Ama bu da demek degil ki hukumet her seyi hakiyla yapiyor. Bence hukumet suan kendi hatalari da dahil her seyi cemaate yikmaya calisiyor. 2010 kpss kopya skandalinda oldugu gibi. Kendilerinin haberi yokmus gibi kandirildik lafiyla her seyi cemaate yikarak isten siyrilmaya ve bunu da koz olarak kullanip kurumlari tek tek mulakata ceviriyor. Buna karsi da bence cemaatte kpss ye girenleri kullanmaya calisiyor. bu benim sahsi fikrim. Yani herkes bir seyler ceviriyor filler kendi cikarlari icin dovusuyor olan biz cimenlere oluyor. Maalesef bu yolda Allah tan baska kimsemiz yok. Ins. Yardimcimiz olur rabbim. Zor gunler yasiyoruz ve gelecek daha da karanlik gorunuyor.
   
 14. sinoplu

  sinoplu Güzel düşün güzel yaşa Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.600
  Beğeniler:
  937
  Ödül Puanları:
  488
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  hatalı olan hatalıyım demez zaten özeti bu
  elinde güç olan erklerin bunu çevrelerindekilere kullanmaları artık normal de bunu abartmaları çok fena
  aslında memur alımı tamamiyle özerk ve merkezi olacak havuz olacak buradan kurumların ihtiyacına göre puanla atanacaklar ama tüm memurlar böyle olacak yani özel kalem gibi yerlerde dahil belediyeler dahil
  4b falan filan olmayacak tek kadro olacak
   
 15. Altun

  Altun Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2015
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Doğuş Ünv.
  Bölüm:
  Ekonomi
  Yönlendirmeler olduğu çok açık. Yönlendirmeyi kim yapıyor işte sorun burda, asıl bu kişileri şaşırtmalı olarak saklıyorlar. Haber doğru ama isimler yanlış.
   
 16. fenerbahçe

  fenerbahçe İyi Bilinen Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2014
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  65
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Uludağ Ünv.
  Bölüm:
  İktisat
  ak partili iibf li varsa bu sitede hiç durmasın kessin şah damarını şerefiyle gebersin.
   
 17. baltayasapolanadam

  baltayasapolanadam VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2014
  Mesajlar:
  634
  Beğeniler:
  607
  Ödül Puanları:
  148
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Samsun
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  İstanbul Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  bu ak gençliktekilerin yerinde olsam simit satıp onurlu yaşamayı tercih ederim ama o kadar hırslı kibirli olanları var ki sadece kendilerini düşünürler tabii bu her kesim için geçerli ama bu habere dayanarak ak gençlikten örnek verdim etrafımda da çok olduğundan malum
   
  Nanick bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş