KPSS Maceram

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Muhti tarafından paylaşıldı.

1. Muhti

Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Maceramı anlatmadan önce sakın beni yanlış anlamanızı istemiyorum. Kibirli bir insan değilim, ego tatmin etme çabası içersine de girmedim. Bu yola baş koyan dostlarımın bana danışmasından ve internette araştırdığım kadarıyla da doğru düzgün yol gösterci bilgilerin yokluğundan dolayı anlatıyorum. Aslında bir nevi de içimi döküyorum sizlere

Üniden mezun olmadan önceki iki ayda biraz çalışarak 79 almıştım ve sınav hakkında biraz bilgi sahibi olmuştum.

Birçok kariyer sitelerinde iş başvurusu yapmama rağmen sürekli çağırıldığım yerle çağrı merkezleriydi. Yaşadığım yerin küçük olması sebebiyle de iş bulamıyordum. THY nin ingilizce çağrı merkezine girdim, dil mülakatlarını falan geçti fakat iş zordu bıraktım. Bir otelde resepsiyonist olarak girdim ve gece vardiyasında çalıştım. Bedenim kaldırmadı. Tanıdığım vasıtasıyla İstanbulda bir işe girdim, haram yemediğim için iş arkadaşlarımın küçük oyunlarını kaldıramadım ve sonunda kovuldum. Bir ortaokulda 2 ay İngilizce öğretmenliği yaptım. Ve sonunda beklediğim sınava hazırlanma arifesi gelip çatmıştı.

Önce ailemi karşıma aldım ve kpssyi anlattım. Çünkü ilerde saçma sapan sorulara maruz kalmak istemiyordum. Onlara bana 1 yıl boyunca dokunmamalarını ve her hangi bir psikolojik baskıya sokmamalarını anlattım.

Yalova ihtiyaç dersanesine yazıldım ve bu konuda çok şanslıydım. Tüm hocalarım mükemmeldi. Tüm tektonik ovalarını ezbere bile coğ hocam, kronolojik google tarzında bir tarihçim, en ince ayrıntısıyla anlatan vatandaşlıkçım, türkçeyi bana yeniden öğreten bir hocam ve nerde cinlik nerde kısa yol bilen bir matematik hocam vardı. Allah hepsinden de razı olsun.

Sınav maratonuma başladıktan sonra babam kalbinden rahatsızlandı. By-pass ameliyatı oldu. Bilenler vardır çok ağır bir ameliyattır. 1 ay geçmediki bağırsaklarında tümör çıktı. Bu sefer Ispartaya ameliyat olmaya gitti. Evde hep yalnızdım. Hep kafam ondaydı. Ders çalışırken çoğu kez ağladım. Neyse...

Önce kendime plan yaptım. Dersane genel kültürde hangi hafta hangi konuyu bitiriyorsa ben de o hafta notumu çıkartıyor ve o konuyla ilgili en az 500 soru çözüyordum.

Kendime genel kültürde soru kartları hazırladım. Diğer yüzünde cevapları oluyordu. Mükemmel bir ezber yoludur. Koca bir tarihi 3 haftada bir sadece bir günde tekrar edebiliyordum. Aynı şeyi coğ ve vatandaşlıkta da yapıyordum. Ara sıra belgesel izliyordum. Saçma sapan şeyler araştırıyordum. Sadece sınav için değil merak ettiğim için kendim için araştırıyordum.

Türkçede kendimi hocama emanet ettim. Kendime dil bilgisi, yazım kuralları, noktalama işaretlerinden yazılı kağıdı hazırladım. İki saat içersinde tüm tekrarımı yapıyordum. Paragrafları ise sakince önemli yerlerde altını çizerek yapıyordum.

Matematik korkulu rüyamdı ve nerdeyse 1 saatimi ayırıyordum yine de yetiştiremiyordum soruları. O yüzden matematikçimin tavsiyesiyle sıfırdan başladım. Antrenmanlarla Mat 1 ve 2 kitabını bitirdim. Denemelerde falan olsun sevdiğim soruları yazılı kağıdı gibi kaydettim ve her hafta pazrtsi günü o sorularımı çözdüm.

Gelelim denemelere. Femin ve pegemin tüm tg denemelerine katıldım. Zaten ihtiyacın da denemelerine giriyordum. Son iki buçuk ay her sabah deneme çözdüm. Aynı saatte başladım. 9.30da oturuyordum başına. Kesinlikle yanlış cevaplarımı özellikle üstünde durarak çalışıyordum. Böylece eksikliklerimi anlayıp ona göre tekrarlarımı yapıyordum.

Beslenme çok önemlidir. Yumurta, bal ve süt bunlardan hep tükettim. Bol bol ceviz yedim. Hatta yetmedi cevizli sucuk yedim. Ton balığı yiyordum her iki günde bir. Abdi İbrahimin kırmızı kutuda MaxPlus isimli hafıza güçlendirici vitamin takviyesi var, ondan aldım. İçinde b vitaminiyle ilgili ne ararsan var.

KPSS'ye Dair Küçük Tüyolar
    1. Uyku düzeninizi oluşturun. Hergün akşam 10'da yatın, sabah 8'de kalkın. Vücut bu düzene alışmaya başlayacak ve istemesenizde akşam uykunuz gelecek. Eğer uykuya dalamıyorsanız Ayetel Kürsiyi okuyun. Uzun olduğu için bir yerden sonra uyuyakalacaksınız.

2. Hergün gerçek sınav saatinde sınavınızı yapın. 09:00'da değil, 10:00'da değil, 09:29'da değil. Tam 09:30'da başlayın sınavınıza. Sınavlarınızı evde değil dersanede olumsuz koşullarda yapın. Bazı dersanelerde etüt odaları var, oralarda derslerinizi çalışın. Yeni arkadaşlar, yeni fikirler, yeni bilgiler edinmiş olursunuz. Farklı dersliklerde, farklı dersanelerde derslerinize çalışın, sınavlarınıza girin. Kendinizi sınav yaparken cevap işaretlemek için dersanelerden verilen cevap anahtarı kağıtlarını kullanın. Sınav stratejinizi oturtun. Çeşitli taktikler deneyin.

3. Kurşun kalem kullanın. Uçlu kalemi bırakın. Sınavda uçlu kalem vermiyolar. Kurşun kaleme alışın. Sınavda verilen silgiyi edinin. Hatta YGS'den çıkanlar genelde kalemliklerini falan atıyolar. Onları alın. Sınav ypacağınız zaman bunları kullanın. Sınavda kalem açmayla vakit kaybetmemek için sınavdan önce kalemlerin iki tarafını da kalemtıraşla açın. Cevap anahtarınızı kağıda işaretlerken yuvarlayarak karalamayın çünkü sınav boyunca 55 saniye zaman kaybına neden oluyor. Aşağıdan yukarı doğru sakince karalayın.

4. Beslenme düzeninize özen gösterin. Sağlıksız beslenmeyin. Fast-foodlardan uzak durun. Bol bol ceviz, fındık, çiğ badem yiyin. Balık yiyin. Ne kadar güzel beslenirseniz o kadar beyniniz çalışır, bunu unutmayın.

5. Her hafta pazar kendinize bir gün izin ayırın. Beyin yorgunluğunu atsın, kendini yenilesin, sıfırlasın. Deniz kıyısına gidin, yürüyüşler yapın, orman havası alın, sinemaya gidin, arkadaşlarınızla kahve için, piknik yapın. O gün tatiliniz olsun. Böylelikle hem yeni bir haftaya bomba gibi gireceksiniz hem de ders çalışmayı özlediğinizi hissedeceksiniz.

Şimdiden kolay gelsin :)

Sıra kullandığım kaynaklar:
    *İhtiyaç 10lu, pegem 12li, fem 7li ve 11li, uzman kariyer 4lü 6lı 12li, yargı, beyaz kalem denemeleri.
    *X yayıncılık, beyaz kalem, güvender, ihtiyaç, yargı yaprak testleri.
    *Yargı, ihtiyaç, uzman kariyer ders denemeleri.
    *Pegem 5000, İhtiyaç, Data tarih, Akıllı adam tarih soru bankaları

Sonuç:
    Puan 89
    Sıralama 2800

Okuyana helal olsun :)

Son düzenleme: 13 Nisan 2016
    Atsız, Heisenberg, anılcan ve 16 kişi daha bunu beğendi.
  2. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    bir helal olsunu kaptım :eek:
    maşallah diyerek başlayım, ne güzel bu kadar emeğinin sabrının meyvesini almışsın :) Nasıl hazırlanmayım diye soran arkadaşlara da yol gösterici olur yazdıkların
    İnşallah istediğin konuma da gelirsin,

Muhti bunu beğendi.
  3. dnzclmn54

dnzclmn54 Aktif Üye

Ödül Puanları:
    28
    Okudum vala.sonucu bi mücadeleyle taclandirirsin artik:)

Muhti ve Kafkaslı bunu beğendi.
  4. dnzclmn54

dnzclmn54 Aktif Üye

Ödül Puanları:
    28
    Sonunu olumsuz bekliyordum ama mutlu son cikti hayirli olsun bnm hikayeye benziyor hastalık hariç.ama sonu farklı bnde

Kafkaslı bunu beğendi.
  5. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    tebrik ederim inşallah en güzel yerlere gelirsin :)

LebbeykyaGazze, Muhti ve Kafkaslı bunu beğendi.
  6. Muhti

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Ben puanımın açıklandığı gün mücadelede varım dedim zaten :)

beren27 ve Kafkaslı bunu beğendi.
  7. luis1907

luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    kader matematiktir mat yapıyorsanız % 51 le başlar şansınız yapamiyorsaniz % 10

Muhti bunu beğendi.
  8. kapisese

kapisese Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    Dostum 4001 tercih et lütfen :) 1 kişi 1 kişidir :)) işin şakası maşallah helal olsun

9. incir reçelim

incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    aslında yapılması gerekeni yapmışsın ama keşke bu disiplini a grubu için verseydin.

Hakkına hayırlısı.

Muhti ve iibfzede bunu beğendi.
  10. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    VMY"ye hazırlanmayı düşünmüyor musun? Bu kadar azimli birisi onu da halledebilir bence. Geçen yılki sınavlarda başvuru şartı herhangi bir puandan 80 üstü almış olmaktı

11. Muhti

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Çok düşündüm fakat rotasyon varmış hep A kadrolarında. Annem ve babamın memur olmasından dolayı çok çektim tayin muhabbetlerinden. O yüzden kit yazıp oturcam kenara :)

12. antares079

antares079 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Öncelikle herkese geçmiş olsun. P3 90,5784 Sıra: 1351. Marmara Maliye 2003 mezunu. 1997-1998 ÖYS ile üniversiteye girmiştim. (Benim de babam ÖSS'ye girdikten 1 ay sonra kalp krizi ile vefat etmişti, ÖYS'ye girdiğim gün de Babalar günüydü. O şekilde kazanmıştım okulu.) 2010 yılında 5 yıl çalıştığım İş Bankası'ndan istifa ettim. Hem annemin sağlık sorunları hem de maaşlar (750 TL net alıyordum aylık bir de yılda 4 ikramiye+temettü. Şimdi ikramiyeleri kaldırmışlar aylık 1150 TL maaş varmış) yüzünden. 5 yıldır da işsizim. İlk kez 2012'de A grubu için KPSS'ye girdim. GK-GY hiç çalışmadım, A grubu için de sınava 2 ay kala çalışmayı bırakınca P3'te 71, P57'de 66 aldım. Bu sene sadece B Grubu için dershaneye gittim (Zaten 35 yaş sınırı ile A grubunu kaçırıyordum). Ben Üniversiteye giderken ilkokula başlayanlar ile birlikte hazırlandım .. Piyasadaki bütün soru bankalarını aldım ama hiç birini zaman planlamasını yanlış yapınca çözemedim. Sadece Dershanenin verdiği yaprak testleri çözdüm. dershane + pegem konu anlatım+ Uzman Kariyer konu anlatım ve DATA Tarih+Anayasa ile 2 tekrar yaptım. İnternette yayınlanan TG'lerden de 5-6 Tane çözdüm. O da zorla. Ders çalışmayı 10 sene önce bırakınca zor oluyor epey. Tarihteki (20D/5 Y/2 B) ve Coğrafyadaki (13D/3Y/2B) saçma soruları ben de yanlış yaptım. 21 matematik yaptım (Matematiği her zaman sona bırakırım, biraz ağır yaparım.. Bu sınavda da 50 dk. kalmıştı matematik sürem) Türkçe ve Anayasa 1'er yanlış ile toparladı beni. Şimdi tercih zamanı ama bu konuda da hiç bir bilgim yok. Artık kadrolar açıklansın önemli olan da bu zaten şu ortamda.

13. Muhti

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    KPSS'ye Dair Küçük Tüyolar
    1. Uyku düzeninizi oluşturun. Hergün akşam 10'da yatın, sabah 8'de kalkın. Vücut bu düzene alışmaya başlayacak ve istemesenizde akşam uykunuz gelecek. Eğer uykuya dalamıyorsanız Ayetel Kürsiyi okuyun. Uzun olduğu için bir yerden sonra uyuyakalacaksınız.

2. Hergün gerçek sınav saatinde sınavınızı yapın. 09:00'da değil, 10:00'da değil, 09:29'da değil. Tam 09:30'da başlayın sınavınıza. Sınavlarınızı evde değil dersanede olumsuz koşullarda yapın. Bazı dersanelerde etüt odaları var, oralarda derslerinizi çalışın. Yeni arkadaşlar, yeni fikirler, yeni bilgiler edinmiş olursunuz. Farklı dersliklerde, farklı dersanelerde derslerinize çalışın, sınavlarınıza girin. Kendinizi sınav yaparken cevap işaretlemek için dersanelerden verilen cevap anahtarı kağıtlarını kullanın. Sınav stratejinizi oturtun. Çeşitli taktikler deneyin.

3. Kurşun kalem kullanın. Uçlu kalemi bırakın. Sınavda uçlu kalem vermiyolar. Kurşun kaleme alışın. Sınavda verilen silgiyi edinin. Hatta YGS'den çıkanlar genelde kalemliklerini falan atıyolar. Onları alın. Sınav ypacağınız zaman bunları kullanın. Sınavda kalem açmayla vakit kaybetmemek için sınavdan önce kalemlerin iki tarafını da kalemtıraşla açın. Cevap anahtarınızı kağıda işaretlerken yuvarlayarak karalamayın çünkü sınav boyunca 55 saniye zaman kaybına neden oluyor. Aşağıdan yukarı doğru sakince karalayın.

4. Beslenme düzeninize özen gösterin. Sağlıksız beslenmeyin. Fast-foodlardan uzak durun. Bol bol ceviz, fındık, çiğ badem yiyin. Balık yiyin. Ne kadar güzel beslenirseniz o kadar beyniniz çalışır, bunu unutmayın.

5. Her hafta pazar kendinize bir gün izin ayırın. Beyin yorgunluğunu atsın, kendini yenilesin, sıfırlasın. Deniz kıyısına gidin, yürüyüşler yapın, orman havası alın, sinemaya gidin, arkadaşlarınızla kahve için, piknik yapın. O gün tatiliniz olsun. Böylelikle hem yeni bir haftaya bomba gibi gireceksiniz hem de ders çalışmayı özlediğinizi hissedeceksiniz.

Şimdiden kolay gelsin :)

forum hesabım, meccay ve Mehmet Aksu bunu beğendi.
  14. deep55

deep55 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    aşağı yukarı benzer süreçlerle bende sizin gibi bir sınav geçirdim hocam fakat son gün kafamı toplayamadım acildeydim gece 10 a kadar tabii ki etkiledi sınavımı bu durum ama her nasip vaktine esirdir 80.25 netim gözüküyor tabii ki sınav açıklanınca herşey belli olacak ama dediklerini neredeyse harfi harfine bende uygulamıştım pegem ihtiyaç denemesi son 1 aya yakın günde 2 deneme fakat genel kültüre fazla ağırlık verdik bu sefer de gy den netlerimiz düştü 2018 eğer yapılacaksa arkadaşlara tavsiyem sakın bir bölüme odaklanmayın oradan kaçırsanız bile diğer yerden yakalayıp yine dengelersiniz arkadaşlar.

15. ffanatikk

ffanatikk VİP Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Şimdi nerdesin?

16. Muhti

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Edirne Merkez Teiaş'tayim hocam

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ffanatikk bunu beğendi.
  17. ffanatikk

ffanatikk VİP Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Özellikle seçtin sanırım.Nasıl memnun musun?.

Muhti bunu beğendi.
  18. Muhti

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Çok memnunum hocam. Şehir sakin, rahat ve huzurlu. Aileme ne çok yakın ne de çok uzak. İş yoğunluğu da kimi zaman rahat kimi zaman orta karar :) Yuvarlanıp gidiyoruz işte.

19. ffanatikk

ffanatikk VİP Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Hayallerine kavuştuğunz sevindim.Biz de forumca Kyk ve Ptt mükakat sonuçlarını bekliyoruz.İnşallah biz de bi şekilde hayallerimize kavuşuruz.

Muhti, deep55 ve hayirlisi olsun bunu beğendi.
  20. Muhti

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    İnşallah hayırlı bir sonuç alırsınız hocam.

ffanatikk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş