KPSS Maceram

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Muhti tarafından paylaşıldı.

 1. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  964
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  Maceramı anlatmadan önce sakın beni yanlış anlamanızı istemiyorum. Kibirli bir insan değilim, ego tatmin etme çabası içersine de girmedim. Bu yola baş koyan dostlarımın bana danışmasından ve internette araştırdığım kadarıyla da doğru düzgün yol gösterci bilgilerin yokluğundan dolayı anlatıyorum. Aslında bir nevi de içimi döküyorum sizlere

  Üniden mezun olmadan önceki iki ayda biraz çalışarak 79 almıştım ve sınav hakkında biraz bilgi sahibi olmuştum.

  Birçok kariyer sitelerinde iş başvurusu yapmama rağmen sürekli çağırıldığım yerle çağrı merkezleriydi. Yaşadığım yerin küçük olması sebebiyle de iş bulamıyordum. THY nin ingilizce çağrı merkezine girdim, dil mülakatlarını falan geçti fakat iş zordu bıraktım. Bir otelde resepsiyonist olarak girdim ve gece vardiyasında çalıştım. Bedenim kaldırmadı. Tanıdığım vasıtasıyla İstanbulda bir işe girdim, haram yemediğim için iş arkadaşlarımın küçük oyunlarını kaldıramadım ve sonunda kovuldum. Bir ortaokulda 2 ay İngilizce öğretmenliği yaptım. Ve sonunda beklediğim sınava hazırlanma arifesi gelip çatmıştı.

  Önce ailemi karşıma aldım ve kpssyi anlattım. Çünkü ilerde saçma sapan sorulara maruz kalmak istemiyordum. Onlara bana 1 yıl boyunca dokunmamalarını ve her hangi bir psikolojik baskıya sokmamalarını anlattım.

  Yalova ihtiyaç dersanesine yazıldım ve bu konuda çok şanslıydım. Tüm hocalarım mükemmeldi. Tüm tektonik ovalarını ezbere bile coğ hocam, kronolojik google tarzında bir tarihçim, en ince ayrıntısıyla anlatan vatandaşlıkçım, türkçeyi bana yeniden öğreten bir hocam ve nerde cinlik nerde kısa yol bilen bir matematik hocam vardı. Allah hepsinden de razı olsun.

  Sınav maratonuma başladıktan sonra babam kalbinden rahatsızlandı. By-pass ameliyatı oldu. Bilenler vardır çok ağır bir ameliyattır. 1 ay geçmediki bağırsaklarında tümör çıktı. Bu sefer Ispartaya ameliyat olmaya gitti. Evde hep yalnızdım. Hep kafam ondaydı. Ders çalışırken çoğu kez ağladım. Neyse...

  Önce kendime plan yaptım. Dersane genel kültürde hangi hafta hangi konuyu bitiriyorsa ben de o hafta notumu çıkartıyor ve o konuyla ilgili en az 500 soru çözüyordum.

  Kendime genel kültürde soru kartları hazırladım. Diğer yüzünde cevapları oluyordu. Mükemmel bir ezber yoludur. Koca bir tarihi 3 haftada bir sadece bir günde tekrar edebiliyordum. Aynı şeyi coğ ve vatandaşlıkta da yapıyordum. Ara sıra belgesel izliyordum. Saçma sapan şeyler araştırıyordum. Sadece sınav için değil merak ettiğim için kendim için araştırıyordum.

  Türkçede kendimi hocama emanet ettim. Kendime dil bilgisi, yazım kuralları, noktalama işaretlerinden yazılı kağıdı hazırladım. İki saat içersinde tüm tekrarımı yapıyordum. Paragrafları ise sakince önemli yerlerde altını çizerek yapıyordum.

  Matematik korkulu rüyamdı ve nerdeyse 1 saatimi ayırıyordum yine de yetiştiremiyordum soruları. O yüzden matematikçimin tavsiyesiyle sıfırdan başladım. Antrenmanlarla Mat 1 ve 2 kitabını bitirdim. Denemelerde falan olsun sevdiğim soruları yazılı kağıdı gibi kaydettim ve her hafta pazrtsi günü o sorularımı çözdüm.

  Gelelim denemelere. Femin ve pegemin tüm tg denemelerine katıldım. Zaten ihtiyacın da denemelerine giriyordum. Son iki buçuk ay her sabah deneme çözdüm. Aynı saatte başladım. 9.30da oturuyordum başına. Kesinlikle yanlış cevaplarımı özellikle üstünde durarak çalışıyordum. Böylece eksikliklerimi anlayıp ona göre tekrarlarımı yapıyordum.

  Beslenme çok önemlidir. Yumurta, bal ve süt bunlardan hep tükettim. Bol bol ceviz yedim. Hatta yetmedi cevizli sucuk yedim. Ton balığı yiyordum her iki günde bir. Abdi İbrahimin kırmızı kutuda MaxPlus isimli hafıza güçlendirici vitamin takviyesi var, ondan aldım. İçinde b vitaminiyle ilgili ne ararsan var.

  KPSS'ye Dair Küçük Tüyolar
  1. Uyku düzeninizi oluşturun. Hergün akşam 10'da yatın, sabah 8'de kalkın. Vücut bu düzene alışmaya başlayacak ve istemesenizde akşam uykunuz gelecek. Eğer uykuya dalamıyorsanız Ayetel Kürsiyi okuyun. Uzun olduğu için bir yerden sonra uyuyakalacaksınız.

  2. Hergün gerçek sınav saatinde sınavınızı yapın. 09:00'da değil, 10:00'da değil, 09:29'da değil. Tam 09:30'da başlayın sınavınıza. Sınavlarınızı evde değil dersanede olumsuz koşullarda yapın. Bazı dersanelerde etüt odaları var, oralarda derslerinizi çalışın. Yeni arkadaşlar, yeni fikirler, yeni bilgiler edinmiş olursunuz. Farklı dersliklerde, farklı dersanelerde derslerinize çalışın, sınavlarınıza girin. Kendinizi sınav yaparken cevap işaretlemek için dersanelerden verilen cevap anahtarı kağıtlarını kullanın. Sınav stratejinizi oturtun. Çeşitli taktikler deneyin.

  3. Kurşun kalem kullanın. Uçlu kalemi bırakın. Sınavda uçlu kalem vermiyolar. Kurşun kaleme alışın. Sınavda verilen silgiyi edinin. Hatta YGS'den çıkanlar genelde kalemliklerini falan atıyolar. Onları alın. Sınav ypacağınız zaman bunları kullanın. Sınavda kalem açmayla vakit kaybetmemek için sınavdan önce kalemlerin iki tarafını da kalemtıraşla açın. Cevap anahtarınızı kağıda işaretlerken yuvarlayarak karalamayın çünkü sınav boyunca 55 saniye zaman kaybına neden oluyor. Aşağıdan yukarı doğru sakince karalayın.

  4. Beslenme düzeninize özen gösterin. Sağlıksız beslenmeyin. Fast-foodlardan uzak durun. Bol bol ceviz, fındık, çiğ badem yiyin. Balık yiyin. Ne kadar güzel beslenirseniz o kadar beyniniz çalışır, bunu unutmayın.

  5. Her hafta pazar kendinize bir gün izin ayırın. Beyin yorgunluğunu atsın, kendini yenilesin, sıfırlasın. Deniz kıyısına gidin, yürüyüşler yapın, orman havası alın, sinemaya gidin, arkadaşlarınızla kahve için, piknik yapın. O gün tatiliniz olsun. Böylelikle hem yeni bir haftaya bomba gibi gireceksiniz hem de ders çalışmayı özlediğinizi hissedeceksiniz.

  Şimdiden kolay gelsin :)

  Sıra kullandığım kaynaklar:
  *İhtiyaç 10lu, pegem 12li, fem 7li ve 11li, uzman kariyer 4lü 6lı 12li, yargı, beyaz kalem denemeleri.
  *X yayıncılık, beyaz kalem, güvender, ihtiyaç, yargı yaprak testleri.
  *Yargı, ihtiyaç, uzman kariyer ders denemeleri.
  *Pegem 5000, İhtiyaç, Data tarih, Akıllı adam tarih soru bankaları

  Sonuç:
  Puan 89
  Sıralama 2800

  Okuyana helal olsun :)
   
  Son düzenleme: 13 Nisan 2016
  Mrs.Turan, sese, kartal789 ve 19 kişi daha bunu beğendi.
 2. Kafkaslı

  Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  31 Ekim 2012
  Mesajlar:
  6.694
  Beğeniler:
  3.176
  Ödül Puanları:
  938
  Cinsiyet:
  Kadın
  bir helal olsunu kaptım :eek:
  maşallah diyerek başlayım, ne güzel bu kadar emeğinin sabrının meyvesini almışsın :) Nasıl hazırlanmayım diye soran arkadaşlara da yol gösterici olur yazdıkların
  İnşallah istediğin konuma da gelirsin,
   
  Muhti bunu beğendi.
 3. dnzclmn54

  dnzclmn54 Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2014
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Okudum vala.sonucu bi mücadeleyle taclandirirsin artik:)
   
  Muhti ve Kafkaslı bunu beğendi.
 4. dnzclmn54

  dnzclmn54 Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2014
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Sonunu olumsuz bekliyordum ama mutlu son cikti hayirli olsun bnm hikayeye benziyor hastalık hariç.ama sonu farklı bnde
   
  Kafkaslı bunu beğendi.
 5. Tgb06

  Tgb06 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeniler:
  1.988
  Ödül Puanları:
  238
  Bölüm:
  İktisat
  tebrik ederim inşallah en güzel yerlere gelirsin :)
   
  LebbeykyaGazze, Muhti ve Kafkaslı bunu beğendi.
 6. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  964
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  Ben puanımın açıklandığı gün mücadelede varım dedim zaten :)
   
  beren27 ve Kafkaslı bunu beğendi.
 7. luis1907

  luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2012
  Mesajlar:
  5.533
  Beğeniler:
  2.308
  Ödül Puanları:
  988
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İktisat
  kader matematiktir mat yapıyorsanız % 51 le başlar şansınız yapamiyorsaniz % 10
   
  Muhti bunu beğendi.
 8. kapisese

  kapisese Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Dostum 4001 tercih et lütfen :) 1 kişi 1 kişidir :)) işin şakası maşallah helal olsun
   
 9. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  aslında yapılması gerekeni yapmışsın ama keşke bu disiplini a grubu için verseydin.

  Hakkına hayırlısı.
   
  Muhti ve iibfzede bunu beğendi.
 10. Kafkaslı

  Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  31 Ekim 2012
  Mesajlar:
  6.694
  Beğeniler:
  3.176
  Ödül Puanları:
  938
  Cinsiyet:
  Kadın
  VMY"ye hazırlanmayı düşünmüyor musun? Bu kadar azimli birisi onu da halledebilir bence. Geçen yılki sınavlarda başvuru şartı herhangi bir puandan 80 üstü almış olmaktı
   
 11. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  964
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  Çok düşündüm fakat rotasyon varmış hep A kadrolarında. Annem ve babamın memur olmasından dolayı çok çektim tayin muhabbetlerinden. O yüzden kit yazıp oturcam kenara :)
   
 12. antares079

  antares079 Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  16
  Ödül Puanları:
  8
  Öncelikle herkese geçmiş olsun. P3 90,5784 Sıra: 1351. Marmara Maliye 2003 mezunu. 1997-1998 ÖYS ile üniversiteye girmiştim. (Benim de babam ÖSS'ye girdikten 1 ay sonra kalp krizi ile vefat etmişti, ÖYS'ye girdiğim gün de Babalar günüydü. O şekilde kazanmıştım okulu.) 2010 yılında 5 yıl çalıştığım İş Bankası'ndan istifa ettim. Hem annemin sağlık sorunları hem de maaşlar (750 TL net alıyordum aylık bir de yılda 4 ikramiye+temettü. Şimdi ikramiyeleri kaldırmışlar aylık 1150 TL maaş varmış) yüzünden. 5 yıldır da işsizim. İlk kez 2012'de A grubu için KPSS'ye girdim. GK-GY hiç çalışmadım, A grubu için de sınava 2 ay kala çalışmayı bırakınca P3'te 71, P57'de 66 aldım. Bu sene sadece B Grubu için dershaneye gittim (Zaten 35 yaş sınırı ile A grubunu kaçırıyordum). Ben Üniversiteye giderken ilkokula başlayanlar ile birlikte hazırlandım .. Piyasadaki bütün soru bankalarını aldım ama hiç birini zaman planlamasını yanlış yapınca çözemedim. Sadece Dershanenin verdiği yaprak testleri çözdüm. dershane + pegem konu anlatım+ Uzman Kariyer konu anlatım ve DATA Tarih+Anayasa ile 2 tekrar yaptım. İnternette yayınlanan TG'lerden de 5-6 Tane çözdüm. O da zorla. Ders çalışmayı 10 sene önce bırakınca zor oluyor epey. Tarihteki (20D/5 Y/2 B) ve Coğrafyadaki (13D/3Y/2B) saçma soruları ben de yanlış yaptım. 21 matematik yaptım (Matematiği her zaman sona bırakırım, biraz ağır yaparım.. Bu sınavda da 50 dk. kalmıştı matematik sürem) Türkçe ve Anayasa 1'er yanlış ile toparladı beni. Şimdi tercih zamanı ama bu konuda da hiç bir bilgim yok. Artık kadrolar açıklansın önemli olan da bu zaten şu ortamda.
   
 13. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  964
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  KPSS'ye Dair Küçük Tüyolar
  1. Uyku düzeninizi oluşturun. Hergün akşam 10'da yatın, sabah 8'de kalkın. Vücut bu düzene alışmaya başlayacak ve istemesenizde akşam uykunuz gelecek. Eğer uykuya dalamıyorsanız Ayetel Kürsiyi okuyun. Uzun olduğu için bir yerden sonra uyuyakalacaksınız.

  2. Hergün gerçek sınav saatinde sınavınızı yapın. 09:00'da değil, 10:00'da değil, 09:29'da değil. Tam 09:30'da başlayın sınavınıza. Sınavlarınızı evde değil dersanede olumsuz koşullarda yapın. Bazı dersanelerde etüt odaları var, oralarda derslerinizi çalışın. Yeni arkadaşlar, yeni fikirler, yeni bilgiler edinmiş olursunuz. Farklı dersliklerde, farklı dersanelerde derslerinize çalışın, sınavlarınıza girin. Kendinizi sınav yaparken cevap işaretlemek için dersanelerden verilen cevap anahtarı kağıtlarını kullanın. Sınav stratejinizi oturtun. Çeşitli taktikler deneyin.

  3. Kurşun kalem kullanın. Uçlu kalemi bırakın. Sınavda uçlu kalem vermiyolar. Kurşun kaleme alışın. Sınavda verilen silgiyi edinin. Hatta YGS'den çıkanlar genelde kalemliklerini falan atıyolar. Onları alın. Sınav ypacağınız zaman bunları kullanın. Sınavda kalem açmayla vakit kaybetmemek için sınavdan önce kalemlerin iki tarafını da kalemtıraşla açın. Cevap anahtarınızı kağıda işaretlerken yuvarlayarak karalamayın çünkü sınav boyunca 55 saniye zaman kaybına neden oluyor. Aşağıdan yukarı doğru sakince karalayın.

  4. Beslenme düzeninize özen gösterin. Sağlıksız beslenmeyin. Fast-foodlardan uzak durun. Bol bol ceviz, fındık, çiğ badem yiyin. Balık yiyin. Ne kadar güzel beslenirseniz o kadar beyniniz çalışır, bunu unutmayın.

  5. Her hafta pazar kendinize bir gün izin ayırın. Beyin yorgunluğunu atsın, kendini yenilesin, sıfırlasın. Deniz kıyısına gidin, yürüyüşler yapın, orman havası alın, sinemaya gidin, arkadaşlarınızla kahve için, piknik yapın. O gün tatiliniz olsun. Böylelikle hem yeni bir haftaya bomba gibi gireceksiniz hem de ders çalışmayı özlediğinizi hissedeceksiniz.

  Şimdiden kolay gelsin :)
   
 14. deep55

  deep55 Site Müdavimi

  Kayıt:
  19 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  277
  Beğeniler:
  193
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Anadolu Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  aşağı yukarı benzer süreçlerle bende sizin gibi bir sınav geçirdim hocam fakat son gün kafamı toplayamadım acildeydim gece 10 a kadar tabii ki etkiledi sınavımı bu durum ama her nasip vaktine esirdir 80.25 netim gözüküyor tabii ki sınav açıklanınca herşey belli olacak ama dediklerini neredeyse harfi harfine bende uygulamıştım pegem ihtiyaç denemesi son 1 aya yakın günde 2 deneme fakat genel kültüre fazla ağırlık verdik bu sefer de gy den netlerimiz düştü 2018 eğer yapılacaksa arkadaşlara tavsiyem sakın bir bölüme odaklanmayın oradan kaçırsanız bile diğer yerden yakalayıp yine dengelersiniz arkadaşlar.
   
 15. ffanatikk

  ffanatikk VİP Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2016
  Mesajlar:
  306
  Beğeniler:
  319
  Ödül Puanları:
  68
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Şimdi nerdesin?
   
 16. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  964
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  Edirne Merkez Teiaş'tayim hocam

  SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  ffanatikk bunu beğendi.
 17. ffanatikk

  ffanatikk VİP Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2016
  Mesajlar:
  306
  Beğeniler:
  319
  Ödül Puanları:
  68
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Özellikle seçtin sanırım.Nasıl memnun musun?.
   
  Muhti bunu beğendi.
 18. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  964
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  Çok memnunum hocam. Şehir sakin, rahat ve huzurlu. Aileme ne çok yakın ne de çok uzak. İş yoğunluğu da kimi zaman rahat kimi zaman orta karar :) Yuvarlanıp gidiyoruz işte.
   
 19. ffanatikk

  ffanatikk VİP Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2016
  Mesajlar:
  306
  Beğeniler:
  319
  Ödül Puanları:
  68
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Hayallerine kavuştuğunz sevindim.Biz de forumca Kyk ve Ptt mükakat sonuçlarını bekliyoruz.İnşallah biz de bi şekilde hayallerimize kavuşuruz.
   
  Muhti, deep55 ve hayırlısı olsun bunu beğendi.
 20. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  964
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  İnşallah hayırlı bir sonuç alırsınız hocam.
   
  ffanatikk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş