KPSS'de Nasıl Tercih Yapmalıyız

Konu, 'Bilgi Forumu' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

1. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    İİBF Bölüm sıralaması neden önemlidir.

Çünkü ÖSYM birçok İİBF bölümleri birlikte yazarak kadro açar... İİBF Mezunlarıda en kötü ihtimali hesaplayarak atanma şansı konusunda bir fikir edinmeye çalışıyorlar

Bana kalırsa bu yanlış yorumlanıyor... çünkü bu durum küçük detayları gözden kaçırmanıza sebep oluyor. İİBF bölüm sıralaması sana sadece kadrolar açıklanmadığında analiz yapabilmen için fikir verir... Kadrolar açıklandıktan sonra bütün standartları bir yana bırakman lazım...

ÖSYM'nin şu sisteminde nitelik kodları çok önemli... 30 tercih hakkı var artık taban çok kolay 80 altına inmiyor... Özelliklede az kadro verildiği zamanlarda... Hele ki şu il yoğunluk şeyleri falan tamamen safsata... Hangi iller yoğun değil söyleyim sana sosyal aktivitesi az olan iller... çok aman aman bir olayı yok yani... Bunları önceden tespit edip doğruluğuna inanmak akıl tutulmasından başka birşey değil... Sen şu dersin adam yüksek puanlıdır o ilde yaşıyordur orayı tercih eder. Ama genelde sosyal hayat sıfırsa puanlar o illerde diğerlerine nazaran daha azdır.

Asıl Mesele bana kalırsa Tercih yapacağın kadroda yarışacağın aday sayısında...

TERCİH YAPARKEN OLABİLDİĞİNCE YARIŞACAĞIN ADAY SAYISINI AZALTMAYA ÇALIŞACAKSIN...

2012 İLK ALIMLARINI İNCELEYELİM BİRLİKTE...

Yukarıdaki resimde birbirine yakın İİBF kadroları var... Birinde bütün İİBF kodları varken diğerinde İşletme ve İktisatın kodu var sadece...

Taban Puanları incelediğimizde bu kodun diğer kendisine yakın diğer kadrolara göre daha aşağıya indiğini görebilirsiniz.

Yani arkadaşım sana diyorum ki kadrolar açıklandığında bizzat hesap yapacaksın... Niteliğine göre...Bütün bölümlerin sıralamasını alarak değil... Tercih yapacağın kadrolara yoğunlaşarak...

Bu konuda ne yapabilirsin. Orada burada "m7 de şu kadarım ne olur" demek yerine gidip Aday işlemlerinden öncelikle 7 İİBF bölümünde tek tek kaçıncı sıradasın onu çıkaracaksın... Bunu bir metin belgesine alıp saklayacaksın (tercih zamanlarında aday işlemleri çok yoğun olur bakmaya vaktin olmaz)

Sonra Tercih yapacağın kadrodaki nitelik kodlarında yazan bölümlerde kaçıncı sıradasın diye hesaplayacaksın...

Tercih işlemleri bitti olmadı diyelim Bu sefer ÖSYM Aday işlemlerinden tekrar bölüm bölüm sıralamanı alıp yeni bilgileri kaydeceksin çünkü ÖSYM artık sana atanan kişileri sistemden çıkararak yeni sıralama verecek.... Bu yeni analiz üzerinden bir sonraki alımlarda şansını deneyeceksin...

ÖZEL NİTELİK KODLARI ATANMA ŞANSINI %100 ETKİLEYEBİLİR.

Özel nitelik koları 4001 kodunda bile olsa bazen tabanları epey aşağıya çekebiliyor... Tabii bu niteliği karşılamanız gerek... yoksa bu zeki(!) dayı gibi apışık kalır ve puanı yakarsınız => TIKLA

Hangi Özel nitelik kodları dersen...mesela Cinsiyet kodları, Sürücü belgesi kodları, dil kodları, Askerlik durumları, Çeşitli MEB onaylı sertifikalar, Güvenlik belgesi, vs...

Hakketiğiniz kadrolara atanmanız dileğiyle...

Son düzenleme: 22 Kasım 2014
    Gökhan60, Tgb06 ve bbalkan bunu beğendi.
  2. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    hemen işe koyulayım çıkarmıştım kodları falan ama tek tek bakmamıştım sadece 4421i biliyorum valla ellerine sağlık.

Sayfayı Paylaş