Kredi Borcu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar bir baksın ?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında gizhakn26 tarafından paylaşıldı.

1. gizhakn26

gizhakn26 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Arkadaşlar Ekimden beri kredi borcunu ödeyemedim .Bu konuda yapabileceğim yapılandırma erteleme gibi durumlar varmıdır acaba ?Prosedürü bilen arkadaşar yardımcı olursa sevinirim

2. elyesailyas

elyesailyas VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Niğde Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    gelir uzmanı yardımcıları konuya müdahil olsun lütfen ;) hocam ben yapılandırdım ama bi faydası olmadı bana guy uzmanı bile dedi pek faydası olmadı sana diye ;) 2 ayda bir 570 tl cik ödüyorum ;( bari hükümet ondan vazgecse iş yok para alma bari hayırsız

cenk coban ve bahtsızişletmeci bunu beğendi.
  3. bahtsızişletmeci

bahtsızişletmeci VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İşletme
    valla hocam bende 2 ayda bir anca asgarisini ödeyebiliyorum ahh bu işsizlik tak etti ne hale getirdi bizi

4. gizhakn26

gizhakn26 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Sorma kardeşim işssizlik kaderimiz haline getirilmişken şu kredi borcuyla ilgili bir düzenleme olsa çok iyi olacak .Bende artık ikişer ikişer öedemeye başlayacağım ödeyebildiğim zaman dilimine kadar :)

bahtsızişletmeci bunu beğendi.
  5. gizhakn26

gizhakn26 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Peki arkadaşlar faiz nasıl işliyor ödemediğimiz taksitler için ?

6. Jon Snow

Jon Snow VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    Ben başlamadan, agustosta falan dilekçe göndermiştim. 1 yıl ertelendi. Başladıktan sonra nasıl bir yöntem izleniyor bilmiyorum

gizhakn26 bunu beğendi.
  7. Jon Snow

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    48- BORÇ TAKSİTLERİMİ ZAMANINDA YATIRMADIĞIMDA UYGULANACAK GECİKME ZAMMI NE KADARDIR?

Süresi içinde ödenmeyen borçlarınıza, her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen oranlarda günlük gecikme zammı uygulanmaktadır. 19 Ekim 2010 gününden itibaren uygulanan gecikme zammı oranı aylık % 1.40 olup, günlük uygulanmaktadır.

8. Jon Snow

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    32- ŞU AN İŞSİZİM / ÖĞRENCİYİM ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORCUM ERTELENEMEZ Mİ?

Öğrenci (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar zamanda ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır.

Borç ödeme vadesi henüz başlamayanların,

Borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin,

Borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin yazılı talebi ile borç ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılmaktadır.

“Katkı kredisi ödemelerinde de aynı esaslar uygulanmaktadır.”

Bunun dışında, herhangi bir sebeple (öğrenci olmak, işsizlik vb.) borcun ertelenmesi, silinmesi veya yeniden taksitlendirilmesi mümkün değildir.

Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçluların, borçlarını erteletebilmeleri için, borç başlangıç tarihinden bir ay önce Kurumumuzun www.kyk.gsb.gov.tr internet adresindeki "Dilekçeler ve Formlar" sayfasında örneği bulunan "BORÇ ERTELEME DİLEKÇESİ"ni (Dilekçe No 2) eksiksiz doldurmak suretiyle Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ ANKARA” adresine göndermeleri gerekmektedir.

33- ŞU AN VATANİ GÖREVİMİ YAPMAKTAYIM. ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORCUM ERTELENEMEZ Mİ?

Öğrenci (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar zamanda ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır.

Borç ödeme vadesi henüz başlamayanların,

Borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin,

Ödeme dönemleri askerlik dönemine rastlarsa, borçları Yİ-ÜFE uygulanmadan askerlik döneminin sonuna kadar ertelenir.

Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçluların, borçlarını erteletebilmeleri için, Kurumumuzun www.kyk.gsb.gov.tr internet adresindeki "Dilekçeler ve Formlar" sayfasında örneği bulunan "ASKERLİK SEBEBİYLE BORÇ ERTELEMEDİLEKÇESİ"ni (Dilekçe No:4) eksiksiz doldurarak askerlik şubelerinden alacakları askerliğin başlama ve bitiş tarihlerinin olduğu belgeyi eklemek suretiyle Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ ANKARA” adresine göndermeleri gerekmektedir.

34- LİSANS ÖĞRENİMİNDEN SONRA ARA VERMEDEN YÜKSEK LİSANSA BAŞLADIM LİSANS ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUM ERTELENİR Mİ?

“Lisans öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden yüksek lisans (master) öğrenimine devam eden öğrenciler öğrenim ve/veya katkı kredisi borçlarını, lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere;

35- LİSANS/YÜKSEK LİSANS ÖĞRENİMİNDEN SONRA ARA VERMEDEN DOKTORA ÖĞRENİMİNE BAŞLADIM LİSANS/YÜKSEK LİSANS ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUM ERTELENİR Mİ?

Lisans ve/veya yüksek lisans öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını, doktora öğrenimlerinin normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, kredi aldıkları süre kadar zamanda ve aylık dönemler halinde ödemek zorundadır” hükmünü içermektedir.

Lisansüstü eğitim yapan öğrencilerin, lisans öğrenimi döneminde aldıkları kredilerden doğan borçlarının ertelenebilmesi için;

Lisans öğreniminden sonra ara vermeden yüksek lisans (master) veya doktora öğrenimine, ya da yüksek lisans (master) öğreniminden sonra ara vermeden doktora öğrenimine başlamış olmaları,

Lisansüstü öğrenimine kayıt yaptırdığı tarihten itibaren 30 gün içinde, Kurumumuzun www.kyk.gsb.gov.tr internet adresindeki “Dilekçeler ve Formlar” sayfasında örneği bulunan “BORÇ ERTELEME DİLEKÇESİ” (Dilekçe No 3) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ ANKARA” adresine göndermeleri gerekmektedir.

9. kpssmagduru

kpssmagduru VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Benim borclarin eylul ekim gibi odenmeye baslanmasi gerek. Ne zaman o dilekceyi doldurup yollamam gerek acaba bir yil daha uzatilmasi icin?

10. qwert27

qwert27 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Gaziantep Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Gelir testi suresi 6 ay uzatilmis bende yapilandirdim fakat o borcu odeyebilecegimi sanmiyorum nisanda taksitlimi pesinmi onun evrakini teslim etmek lazimmis belki o da yeniden ertelenmistir

11. Jon Snow

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    Hocam başlangıç tarihinden 1,5 ay önce falan göndermeniz lazım. Daha önce bir yerde okumuştum 1-2 ay mı ne yazıyordu, ben de ortası 1,5ayda gönderdim :) ertelendi benim 1 yıl

12. kpssmagduru

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Sağolasin kardes. :)

13. Jon Snow

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    Rica ederim, kolay gelsin :)

14. sudem a

sudem a VİP Üye

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Yüzüncü Yıl Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Bende bir yıl ertelettirdim 300 lira eklediler toplam borc a

15. kpssmagduru

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Peki erteledim diyelim o ertelediğimiz bir yıl içinde sigortalı işe girersek erteleme iptal olup kredi ödemelerimiz başlar mı

16. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Evet öyle duymuştum. Erteletmeyin arkadaşlar yeni mezunsaniz bırakın dursun iki senede üç senede bir af geliyor. Erteleme olduğunda eklenen faiz affa uğramıyor. Başıma geldi 5küsur borcu 7bine çıkardım.iki.kere erteleme yaparak. Boşverin kalsin henüz başıma bir iş gelmedi yapilandirdim bir lira odeyemedim oda duruyor. saldim çayıra

17. kpssmagduru

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Ertelame yapınca 300tl eklenıor yazmış yukarıda birisi yıllık.300 hem eklenio hemde faiz mi işliyor üsttüne anlamadım.

18. kpssmagduru

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    5Küsür ertelesen iki yıl 300den 5600 yapar nasl 7000 olmuş faiz işlemiorsa.

19. sudem a

sudem a VİP Üye

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Yüzüncü Yıl Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    HayirE="kpssmagduru, post: 122205, member: 2742"]Ertelame yapınca 300tl eklenıor yazmış yukarıda birisi yıllık.300 hem eklenio hemde faiz mi işliyor üsttüne anlamadım.[/QUOTE]
    Hayir bir yillik 300 lira ekleniyor . Bunun dişinda faiz işlenmiyor

20. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Yıllık 500falan eklendi her sene arttı şimdi 300e sabitlemislerdir artı odemedigim yıllar üç kere ertelettim 5000+2000 7000oldu yapilandirmaya gittim borç 6900e düştü birde ekstra taksitli olduğu için faiz yedi 8i buldu! güya yapılandırma yaptık taksitlerimde on liraya yakın bi düşüş oldu o kadar

Sayfayı Paylaş