Krediyi Erken Ödeyene İndirim

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

 1. Mustor

  Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.295
  Beğeniler:
  2.834
  Ödül Puanları:
  788
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Sakarya Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  Tüketici Kanunu'nun tüketici kredilerine yönelik yol haritası şekillendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan taslakta yer alan önemli başlıklar şöyle: ERKEN ÖDEMEYE İNDİRİM: Tüketici, vadesi gelmeyen bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek, kredi borcunun tamamını erken ödeyebilecek. Bu durumda kredi veren, erken ödenen tutara göre tüm faiz ve maliyet unsurlarına ilişkin indirimyapmakla yükümlü olacak.

  TÜKETİCİ KORUNUYOR  TEMERRÜTTE BİLEŞİK FAİZ YOK: Temerrüt hali de dahil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmayacak. İZİNSİZ SİGORTA YAPAN YANDI: Tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmadan krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak.

  GELİR DURUMUNA UYGUNLUĞU: Bankalar, kredi verirken tüketicinin gelir durumuna uygun olup olmadığını ayrıntılı bir şekilde açıklayacak.

  MASRAF AÇIK YAZILACAK: Belirsiz süreli sözleşmelerde kredinin türü, limiti, değiştiğinde uygulanacak düzenleme, aktif faiz oranı gibi tüm ayrıntılar yer alacak.

  KAPATMAYA 60 GÜN SINIRI:
  Tüketici faiz değiştikten sonra 60 gün içinde borcunu kapatırsa, bu artış hiçbir şekilde kendisine yansıtılmayacak.


  14 GÜN İÇİNDE CAYMA HAKKITüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak.
  Hazal ATEŞ/TAKVİM

   

Sayfayı Paylaş