Kyk Kredi Borç Erteleme Hakında

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD][h=3]BORÇ ERTELEME DUYURUSU[/h][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: style1"]ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇ ERTELEMESİ

1-İŞSİZLİK SEBEBİ İLE ERTELEME
a) 351 sayılı kanunun 16. Maddesine istinaden;(5505 kanunu ile değişiklik)
“Borçlunun kuruma müracaatı esnasında; Sosyal Güvenlik Kurumu veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borcunu ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılır.”
Bu hüküm doğrultusunda, müracaat tarihinde, Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur da kaydı bulunmayanlardan, borç ödemesi başlamayanlar ile borçlarını hiç aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenecektir.
İşsizlik sebebiyle erteleme örnek dilekçesi için TIKLAYINIZ.
2-ASKERLİK NEDENİYLE ERTELEME
b )351 sayılı kanunun 16.maddesi 2. Paragrafa(6111/191.madde)istinaden
Borç ödeme dönemi askerlik dönemine rastlarsa; borcu başlamamış veya düzenli ödeyenlerin askere başlangıç ve muhtemelen bitiş tarihini gösteren bir dilekçe ile kuruma bildirmesi halinde ödemeleri tefe uygulanmadan ertelenmektedir.
Askerlik nedeniyle borç erteleme örnek dilekçesi için TIKLAYINIZ.
3-YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA NEDENİYLE ERTELEME
c) 351 sayılı kurum kuruluş kanununun16.maddesine dayanılarak düzenlenen;
Lisans normal öğrenim süresinin bitiminden sonra öğrenimine ara vermeden yüksek lisans/ master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını yüksek lisans öğreniminin bitiminden,
Lisans ve /veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren 2 yıl sonraki aydan başlamak üzere,
Borçlunun yüksek lisans /master veya doktora öğrenimine başladığı tarihi gösteren belgeyi bir dilekçe ekinde kurumumuza göndermesi halinde borcu TEFE uygulanmak suretiyle yeniden tespit edilerek erteleme işlemi yapılacaktır. Erteleme işlemi 351 sayılı kurum kuruluş kanunun 16.maddesine aykırı olamaz. Yüksek Lisans ve Doktora nedeniyle borç erteleme yapılabilmesi için borçlunun borcunun henüz başlamamış olması gerekmektedir.
Örnek dilekçe için TIKLAYINIZ.
Öğrenim ve/veya katkı kredisi borç bilgilerinizi kurumumuzun www.kyk.gov.tr internet adresinden takip edebilirsiniz.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Akapella

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
Arkadaşlar bir sorum olcak bilen varsa yardımcı olabilir mi:)
Şimdi kyk borclarının faizi silincekmiş yeni torba yasada. Yani tüm vergilerim faazi silincekmiş.
Bende yaklaşık 10-15gün önce vergi dairesindeki kyk borcumun faizli haliyle bir kısmını ödedim ve taksitlendirdim.
Acaba bu yasa cıkarsa benim ödediğim ücreti ana borctan düşüp faizi silerlermi
Yoksa ne yapmam gerekir?

Elmander

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Kırıkkale Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Şimdi kyk borclarının faizi silincekmiş yeni torba yasada. Yani tüm vergilerim faazi silincekmiş.
Bende yaklaşık 10-15gün önce vergi dairesindeki kyk borcumun faizli haliyle bir kısmını ödedim ve taksitlendirdim.
Yoksa ne yapmam gerekir?
Kesin bilgim yok ama oyle bisey olmaz odemissin gitti o bence :)

Asi&Mavi

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Ondokuz Mayıs Ünv.
Bölüm
İşletme
Yoksa ne yapmam gerekir?
Hocam kaç paralık borcunuz vardı sorması ayıp yani 1.500 lira peşinatı kaç paralık borç için ödediniz ? Banada birkaç gün öncesinde vergi dairesinden borç bildirimi de ondan sordum gidip konuşacağım işe başlamadan :( taksitlendirmek için peşinat istiyorlar kesin dimi ?

Akapella

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
Hocam kaç paralık borcunuz vardı sorması ayıp yani 1.500 lira peşinatı kaç paralık borç için ödediniz ? Banada birkaç gün öncesinde vergi dairesinden borç bildirimi de ondan sordum gidip konuşacağım işe başlamadan :( taksitlendirmek için peşinat istiyorlar kesin dimi ?
Benim toplamda 6bim fln kalmıştı ortalama bir yıl hiç ödemedim 7200-7300civarı bişi olmuştu. Gittik ordaki şef 2000 tl isterim dedi. Ben de faiz sandım ilk yok dedim meğer ön ödeme istiyomuş yatırdık ikibin kalanıda 15ay taksit yaptırdık.
Bence yasayı bekle öle yaptır taksitlendirme:)

Akapella

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
Peşinat kesin ama 1000anca yatırırım desende kabul ederler :)

Asi&Mavi

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Ondokuz Mayıs Ünv.
Bölüm
İşletme
Benim toplamda 6bim fln kalmıştı ortalama bir yıl hiç ödemedim 7200-7300civarı bişi olmuştu. Gittik ordaki şef 2000 tl isterim dedi. Ben de faiz sandım ilk yok dedim meğer ön ödeme istiyomuş yatırdık ikibin kalanıda 15ay taksit yaptırdık.
Bence yasayı bekle öle yaptır taksitlendirme:)
Hocam seninki uygunmus benim 12 bin lira civarı borcum 2010 mezunuyum 6 yıldır bir kuruş ödeyemedim şimdide Ptt Yi kazandım. İşe başlandığında maaşa bloke konuyor diye duydum. O yüzden gidip görüşmem lazım.

Akapella

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
Hocam seninki uygunmus benim 12 bin lira civarı borcum 2010 mezunuyum 6 yıldır bir kuruş ödeyemedim şimdide Ptt Yi kazandım. İşe başlandığında maaşa bloke konuyor diye duydum. O yüzden gidip görüşmem lazım.
Benim 13 bindi yarısını ödemiştim, banada vergi dairesinden bilaçkere evrak gelmişti. Maaşa haciz gelmesin diye gittim ama bu aftan sonra gidip ana parayı taksitlendirirsin. 18aya kadar yapıyolar diye biliyorum.
Hayırlı olsun bu arada :)

Asi&Mavi

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Ondokuz Mayıs Ünv.
Bölüm
İşletme
Benim 13 bindi yarısını ödemiştim, banada vergi dairesinden bilaçkere evrak gelmişti. Maaşa haciz gelmesin diye gittim ama bu aftan sonra gidip ana parayı taksitlendirirsin. 18aya kadar yapıyolar diye biliyorum.
Hayırlı olsun bu arada :)
Sagol hocam Allah razı olsun. İnşallah daha beklemedeyiz bakalım ne olacak :)

Elmander

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Kırıkkale Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Bisey soracagim benim katki var 1400 civariydi 2014 de odemesi basliyordu hicbirsey yapmadim bana niye hic bi mektup uyari bisey gondermiyorlar

G. Muayene M.

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Çukurova Ünv.
Bölüm
İşletme
Benim de borcum 12 bin ve 2012 de mezun oldugumdan beri kuruş ödemedim..
O zaman hep beraber yasayı bekliyoruz ve gelince yapılandırıyoruz, dogru anlamışım. Değil mi hocam :) eksik varsa ögrenebilirim:)

Asi&Mavi

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Ondokuz Mayıs Ünv.
Bölüm
İşletme
Benim de borcum 12 bin ve 2012 de mezun oldugumdan beri kuruş ödemedim..
O zaman hep beraber yasayı bekliyoruz ve gelince yapılandırıyoruz, dogru anlamışım. Değil mi hocam :) eksik varsa ögrenebilirim:)
Hocam bir aydan önce çıkmazsa yasa bende bu zaman zarfında işe başlarsam ilk ay maaşıma bloke konurmu bilmiyorum. Yani tereddütlüyüm o konuda :( bilsemki bir kaç ay maaşıma birşey olmayacak bende yasayı beklerim ama kesinmi onu bilmiyorum.

Akapella

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
Bisey soracagim benim katki var 1400 civariydi 2014 de odemesi basliyordu hicbirsey yapmadim bana niye hic bi mektup uyari bisey gondermiyorlar
Adres falan aynımı, gelmesi lazımdı ama bana bir yılda üç kere geldi:)
Bağlı olduğun vergi dairesini telle arayıp sorabilirsin. E devlette vergi borcunda da çıkıyor.

Elmander

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Kırıkkale Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Adres falan aynımı, gelmesi lazımdı ama bana bir yılda üç kere geldi:)
Bağlı olduğun vergi dairesini telle arayıp sorabilirsin. E devlette vergi borcunda da çıkıyor.
Adrez ayni belko unuturlar diye hatirlatmiyorum :)

Akapella

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
Hocam bir aydan önce çıkmazsa yasa bende bu zaman zarfında işe başlarsam ilk ay maaşıma bloke konurmu bilmiyorum. Yani tereddütlüyüm o konuda :( bilsemki bir kaç ay maaşıma birşey olmayacak bende yasayı beklerim ama kesinmi onu bilmiyorum.
Bloke olsada hepsine konmaz diye biliyorum ama üçte birine bloke konabilir