KYK öğrenim kredisi ödemesi

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
Arkadaşlar, 2012-2014 ekim benim geri ödeme taksitlerimin başlangıç ve bitiş süreleri lakin ben ödeyemedim. SGK yattığı an kyk yapılandırma yapmamız için hesaplarımıza bloke mi koyuyor?? Böyle şeyler duydum. Bilenler tecrübe edenler yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

c.sereni

KYK->MKE (2012den beri mücadeleci Iibfli)
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
Bende ödemedim duruyor. Bir an önce atanıp ilk işim yapılandırma yapmak olacak. Eğer varsa böyle bir bloke olayı ben onlardan önce davranırım :D

baltayasapolanadam

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
İstanbul Ünv.
Bölüm
İşletme
emin değilim ama bildiğim kadarıyla hesabınız bloke olur sonra hesabı açtırmak için vergi dairesiyle falan uğraşırsınız sağlam da faiz koyarlar.

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
evet zaten maşallah aldıgımın yarısı kadar faiz konulmuş.vergi dairesini aradıgımda peşin ödemede herhangi bir indirimin söz konusu olmadıgını taksitlendirme yaparsam faiz olacagını söyledi. Vergi affı falan diyorlar yine onu bekliyorum açıkcası. Bir de ptt kyk çıkmazında özel sektörde iş buldum adamlara sigortamı yatırmayın demek de çok amatörce olacak belki kabul etmeyecekler bile. Ondan sizlere sormak istedim.İnternette bazı forumlarda kimi 10 yıl sigortalı çalışmış ödememiş blokesi yok kiminde ise ssk girişi oldugu gbi bloke koyulmus. Kafamda deli sorular:islik:

Eğitim
Lisans
Bölüm
Diğer
Evet bloke koyuyor Şok'a girmiştim o an hesabında ne kadar para varsa o parayı vergi dairesine yatırıyorsun sonra kaldırıyorlar blokeyi ve de yapılandırıyorsun.

baltayasapolanadam

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
İstanbul Ünv.
Bölüm
İşletme
evet zaten maşallah aldıgımın yarısı kadar faiz konulmuş.vergi dairesini aradıgımda peşin ödemede herhangi bir indirimin söz konusu olmadıgını taksitlendirme yaparsam faiz olacagını söyledi. Vergi affı falan diyorlar yine onu bekliyorum açıkcası. Bir de ptt kyk çıkmazında özel sektörde iş buldum adamlara sigortamı yatırmayın demek de çok amatörce olacak belki kabul etmeyecekler bile. Ondan sizlere sormak istedim.İnternette bazı forumlarda kimi 10 yıl sigortalı çalışmış ödememiş blokesi yok kiminde ise ssk girişi oldugu gbi bloke koyulmus. Kafamda deli sorular:islik:
banka üzerinen maaş alırsanız bloke olur otomatik olarak vergi dairesine olan borçtan dolayı o 10 yıl çalışan belki maaşı banka üzerinden almamıştır da elden almıştır.özel sektörde çalışacağınız yer küçük bir yer ise(5 kişiden az işçi çalıştıran) ve elden verme imkanı varsa ssk'nızı yapar maaşı elden alırsanız sorun olmaz.vergi affı tekrar ne zaman çıkar bilmiyorum ama son ekonomi bakanı kesinlikle vergi affı söz konusu değil demişti.

Son düzenleme:

kasemandoni

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
bloke olayı doğru, kendimden biliyorum. tüm hesaplarıma bloke konulmuş. ziraat bankası hesabımdaki 40 (kırk) tl ye el koymuşlar. daha başka banka hesaplarımı da haczetmişler maalesef. size ait buldukları herşeyi alıyolar, hem de çalar gibi. neredeyse akbilime yüklediğim parayı bile alacaklar :) arkadaşın dediği gibi olay vergi dairesine intikal etmiş. bundan sonraki süreçte uzlaşmam gereken yer de vergi dairesiymiş.

şimdi kafamda garip sorular var. eğer nasip olur da memur olursam ilk aylar nolucak? devlet maaşıma el mi koyacak acaba? düşünsenize kyk ya girmişim, devlet her ay beni bedavadan çalıştırıyo, tüm parama el koyuyo :) kendimi bizanslıların taş ocaklarında çalıştırdığı türk esirler gibi hissettim valla :)

geri ödeme seçeneklerine bakacak olursak:
-eğer tüm borcunuzu bi çırpıda öderseniz, faizin %75 i siliniyor. (bunu yapacak adam zaten kredi almamıştır, hiç ihtiyacı olmamıştır.)
-tüm borcu 12 ay taksit halinde öderseniz, faizin %50 si
-24 ay taksitle öderseniz, faizin %25 i
-36 aylık taksitlerle öderseniz, faizin %10 u siliniyormuş.

eğer taahhüt ettiğin taksitleri aksatmadan, günü gününe ödersen bi sorun yok. aksi halde, bi taksidi dahi geciktirsen tüm faizler eski haline geliyor. yani ödeyebileceğinden eminsen taksitlere başla.

not: kanunen maaşın maksimum 3 te 1 ine el koyulabiyor.
not 2: ödeme seçenekleri kısmında bahsettiğim "faize" devlet "faiz demiyo". "gecikme zammı" deniliyo ona, bura önemli.

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
banka üzerinen maaş alırsanız bloke olur otomatik olarak vergi dairesine olan borçtan dolayı o 10 yıl çalışan belki maaşı banka üzerinden almamıştır da elden almıştır.özel sektörde çalışacağınız yer küçük bir yer ise(5 kişiden az işçi çalıştıran) ve elden verme imkanı varsa ssk'nızı yapar maaşı elden alırsanız sorun olmaz.vergi affı tekrar ne zaman çıkar bilmiyorum ama son ekonomi bakanı kesinlikle vergi affı söz konusu değil demişti.
o verginin tamamen affolamayacagını kast etmişti bildiğim kadarıyla hocam. ben faizinden bahsediyorum aslında.

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
bloke olayı doğru, kendimden biliyorum. tüm hesaplarıma bloke konulmuş. ziraat bankası hesabımdaki 40 (kırk) tl ye el koymuşlar. daha başka banka hesaplarımı da haczetmişler maalesef. size ait buldukları herşeyi alıyolar, hem de çalar gibi. neredeyse akbilime yüklediğim parayı bile alacaklar :) arkadaşın dediği gibi olay vergi dairesine intikal etmiş. bundan sonraki süreçte uzlaşmam gereken yer de vergi dairesiymiş.

şimdi kafamda garip sorular var. eğer nasip olur da memur olursam ilk aylar nolucak? devlet maaşıma el mi koyacak acaba? düşünsenize kyk ya girmişim, devlet her ay beni bedavadan çalıştırıyo, tüm parama el koyuyo :) kendimi bizanslıların taş ocaklarında çalıştırdığı türk esirler gibi hissettim valla :)

geri ödeme seçeneklerine bakacak olursak:
-eğer tüm borcunuzu bi çırpıda öderseniz, faizin %75 i siliniyor. (bunu yapacak adam zaten kredi almamıştır, hiç ihtiyacı olmamıştır.)
-tüm borcu 12 ay taksit halinde öderseniz, faizin %50 si
-24 ay taksitle öderseniz, faizin %25 i
-36 aylık taksitlerle öderseniz, faizin %10 u siliniyormuş.

eğer taahhüt ettiğin taksitleri aksatmadan, günü gününe ödersen bi sorun yok. aksi halde, bi taksidi dahi geciktirsen tüm faizler eski haline geliyor. yani ödeyebileceğinden eminsen taksitlere başla.

not: kanunen maaşın maksimum 3 te 1 ine el koyulabiyor.
not 2: ödeme seçenekleri kısmında bahsettiğim "faize" devlet "faiz demiyo". "gecikme zammı" deniliyo ona, bura önemli.
hocam benzetmelerinle güldürdün beni bu halimde :D sağolasın :D ben sadece 2 yıl aldım o yuzden benim meblag çok büyük degil. Lakin peşin bile ödemeye kalksak gecikme zammının hepsini ödeyecekmişiz. Vergi affını o yuzden bekliyorum. Çıkarsa dediğiniz kısım o zaman geçerli oluyor peşin ödemede gecikme zammının %75 i indiriliyor. Ya da taksitlendireceksek ekstra bir yapılandırma ücreti almıyorlar.

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
hocam banka üzerinden almış.Vergi dairesine bunu söylediğimde ankara ile alakalı olan bir şey bazen sistem aksıyor dedi. keza bir arkadasım daha calısıyor 2 yıldır bloke yok.Ama ben o şanslı kesimde olamam kesin. Çalışacağım firma bayagı büyk ssk mı yatırmayın demek ya da maaşımı elden verin demek çok amatörce kalacak ne yapacagımı bilemiyrum gerçekten.

baltayasapolanadam

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
İstanbul Ünv.
Bölüm
İşletme
hocam banka üzerinden almış.Vergi dairesine bunu söylediğimde ankara ile alakalı olan bir şey bazen sistem aksıyor dedi. keza bir arkadasım daha calısıyor 2 yıldır bloke yok.Ama ben o şanslı kesimde olamam kesin. Çalışacağım firma bayagı büyk ssk mı yatırmayın demek ya da maaşımı elden verin demek çok amatörce kalacak ne yapacagımı bilemiyrum gerçekten.
belki o arkadaşın borcu henüz vergi dairesine bildirilmemiştir o yüzden bloke olmayabilir üstte arkadaş başına gelenleri anlatmış zaten devlet bir şekilde parasını alıyor yani yapacak bir şey yok ayrıca benim de aftan kastım faizdi zaten tamamen affolma durumu olamaz borcun.dediğim gibi durumunuzu çalıştığınız yere bildirip maaşınızı elden alma durumunuz varsa elden almaya çalışın o esnada da bir şekilde borcu taksitlendirip öderseniz zaten vergi dairesi faizin bir bölümünü siler arkadaşın bahsettiği gibi.ayrıca ssk nın yatmasıyla maaşın yatması ayrı şeylerdir haciz maaşa gelir ama çalıştığınız yer zaten sizi ssklı göstermek durumunda dediğim gibi az işçi çalıştıran bir yer ise elden maaş verebilir böylelikle hacze uğramaz maaşınız.

baltayasapolanadam

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
İstanbul Ünv.
Bölüm
İşletme
aa pardon 2. alıntıyı şimdi gördüm evet firma büyükse yapacak bir şey yok direkt vergi dairesine gidip borcun bence bir kısmını ödeyip kalanı da taksitlendirin faizin bir kısmını onlar siler zaten.ayrıca firma büyükse ssk yı yaptırmayın diyemezsiniz ssk yapmak zorundalar bir şikayet olsa firmanın başı yanar yani teklif bile etmeyin.

kasemandoni

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
hocam benzetmelerinle güldürdün beni bu halimde :D sağolasın :D ben sadece 2 yıl aldım o yuzden benim meblag çok büyük degil. Lakin peşin bile ödemeye kalksak gecikme zammının hepsini ödeyecekmişiz. Vergi affını o yuzden bekliyorum. Çıkarsa dediğiniz kısım o zaman geçerli oluyor peşin ödemede gecikme zammının %75 i indiriliyor. Ya da taksitlendireceksek ekstra bir yapılandırma ücreti almıyorlar.
hocam vergi affının geleceğini hiç sanmıyorum, gelse bile bizimle alakalı olmaz. vergi affı tamamen zengin işadamlarıyla ilgili bişey. bundan bikaç sene önce koç holdinge cumhuriyet tarihinin en büyük vergi cezası kesildi. bilmem kaç milyar tl. gazeteler çarşaf çarşaf yayınladılar. devlet çok güçlüyüz, istesek bunları mahfederiz imajı verdi. birkaç hafta sonra uzlaşma adı altında kaç milyarlık borç, bikaç yüz milyon dolara indirildi, olay tatlıya bağlandı. aynı şey aydın doğan için de yapıldı, nice işadamları da da uzlaşma adı altında cezalarını/borçlarını komik rakamlara indirdiler. sanırım yöneticilerin gücü bi tek bize yetiyo, hukuki yaptırımlar bi tek bizi bağlıyo galiba.

kyk borçları yüzünden yöneticiler sitem edecek olsan "her ayın 7 sinde alıp yerken iyiydi" diyorlar. tamam inkar etmiyoruz borç borçtur. ama devlet de banka gibi tefeci gibi davranıyo. mitinglerde çıkıp "şu kadar öğrenciye para veriyoruz" diye bağınca iyi, kimse o paraların nasıl ödendiğini bilmiyor nasılsa.
borcumuzu silmesinler, anayasada geçen sosyal devlet anlayışını da uygulamasınlar... ama devlet borcunu alırken adaletli olsun. zenginlerin faydalandığı uzlaşmanın aynısından ben de istiyorum.

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
aa pardon 2. alıntıyı şimdi gördüm evet firma büyükse yapacak bir şey yok direkt vergi dairesine gidip borcun bence bir kısmını ödeyip kalanı da taksitlendirin faizin bir kısmını onlar siler zaten.ayrıca firma büyükse ssk yı yaptırmayın diyemezsiniz ssk yapmak zorundalar bir şikayet olsa firmanın başı yanar yani teklif bile etmeyin.
hocam cevaplar için çok sağol ama vergi dairesindeki bayan herhangi bir indirimin söz konusu olmadıgını söyledi. Taksitlendirince bu borcun üstüne bir daha faiz olacagını söyledi. borç 4,5 olmuş 7 bin yapılandırırsam olacak 10 bin :( peşin ödemede bile herhangi bir indirim olamayacagını söyledi. beni en çok da bu üzdü zaten.

muhammedoz

Aktif Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Karadeniz Teknik Ünv.
Bölüm
İktisat
E-devlet üzerinde kyk borcu erteleme diye bir hizmet vardı. Girdim ona ama 2sartı var biri yüksek lisans yapmak biride calismiyo olmak. Bi bakın siz de belki bi faydası olur.

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
E-devlet üzerinde kyk borcu erteleme diye bir hizmet vardı. Girdim ona ama 2sartı var biri yüksek lisans yapmak biride calismiyo olmak. Bi bakın siz de belki bi faydası olur.
ertelemek faiz artısını durduracak mı bilginiz var mı hocam. ben şartlardaki işsizlik kısmını saglıyorum :D

muhammedoz

Aktif Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Karadeniz Teknik Ünv.
Bölüm
İktisat
Açıklama kısmına "ödicez kardeşim sık boğaz etmeyin" falan yazıp zaman kazanabilirsiniz hocam belki:)

Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
İşletme
Arkadaşlar bende 2015-2 Kasım atamasında atandım 3 ay sonra maaş hesabıma bloke koydular. Hesapta da 3 aylık kiram falan vardı. Bütün parayı vergi dairesi çekti, zalımlar insan biraz para bırakır :) Sonra gittim yapılandırdım. şimdi aylık 550 lira ödüyorum. 2 yıl sürecek.

Öğrenim ve Katkı kredisi borcu olup da ödemeyen arkadaşlar banka hesaplarınızda para bulundurmayın.