KYK öğrenim kredisi ödemesi

kasemandoni

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
arkadaşlar kyk borcum vergi dairesine düşmüş gidip konuşsam atandığımı söylesem taksit yaparlar mı bunu bir an önce halletmem lazım maaşa bloke koyuyorlarmış benim gibi olan var mı ??
vergi dairesi ile uzlaşıp taksitlendirme yapılabiliyormuş. ancak bunun için borcun bir kısmını peşin ödemek gerekiyomuş diye duydum. uzlaşmassan vergi dairesi maaşına haciz koyacaktır. kanunen 1/3 (veya 1/4 tam hatırlayamadım) üne el koyabilir ama tamamına el koyduğu da oluyormuş.

luis1907

Moderatör
Bölüm Yöneticisi
Kadrolu Üye
Bölüm
İktisat
vergi dairesi ile uzlaşıp taksitlendirme yapılabiliyormuş. ancak bunun için borcun bir kısmını peşin ödemek gerekiyomuş diye duydum. uzlaşmassan vergi dairesi maaşına haciz koyacaktır. kanunen 1/3 (veya 1/4 tam hatırlayamadım) üne el koyabilir ama tamamına el koyduğu da oluyormuş.
sıkıntılı

iibf.45

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
bloke olayı doğru, kendimden biliyorum. tüm hesaplarıma bloke konulmuş. ziraat bankası hesabımdaki 40 (kırk) tl ye el koymuşlar. daha başka banka hesaplarımı da haczetmişler maalesef. size ait buldukları herşeyi alıyolar, hem de çalar gibi. neredeyse akbilime yüklediğim parayı bile alacaklar :) arkadaşın dediği gibi olay vergi dairesine intikal etmiş. bundan sonraki süreçte uzlaşmam gereken yer de vergi dairesiymiş.

şimdi kafamda garip sorular var. eğer nasip olur da memur olursam ilk aylar nolucak? devlet maaşıma el mi koyacak acaba? düşünsenize kyk ya girmişim, devlet her ay beni bedavadan çalıştırıyo, tüm parama el koyuyo :) kendimi bizanslıların taş ocaklarında çalıştırdığı türk esirler gibi hissettim valla :)

geri ödeme seçeneklerine bakacak olursak:
-eğer tüm borcunuzu bi çırpıda öderseniz, faizin %75 i siliniyor. (bunu yapacak adam zaten kredi almamıştır, hiç ihtiyacı olmamıştır.)
-tüm borcu 12 ay taksit halinde öderseniz, faizin %50 si
-24 ay taksitle öderseniz, faizin %25 i
-36 aylık taksitlerle öderseniz, faizin %10 u siliniyormuş.

eğer taahhüt ettiğin taksitleri aksatmadan, günü gününe ödersen bi sorun yok. aksi halde, bi taksidi dahi geciktirsen tüm faizler eski haline geliyor. yani ödeyebileceğinden eminsen taksitlere başla.

not: kanunen maaşın maksimum 3 te 1 ine el koyulabiyor.
not 2: ödeme seçenekleri kısmında bahsettiğim "faize" devlet "faiz demiyo". "gecikme zammı" deniliyo ona, bura önemli.

bahsettiğiniz bu ödeme seçeneklerinden herkes yararlanabiliyor değil mi bir de gidip taksitlendirme yapsam hemen ilk taksiti istiyorlar mı bir süre veriliyor mu kyk da ne zaman işbaşı olacağı net değil maaş gününe yakın taksitlendirmek için gitsem geç kalmış olur muyum ilk maaşıma hemen bloke koyarlar mı bilen arkadaşlar lütfen yardım :(

iibf.45

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
ben de tam sana yazmıştım :)) şu evrak teslim işini halledeyim vergi dairesine gidip konuşacağım umarım bir orta yol bulurum

Tugce55

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
Ben krediyi erteledim kyk ya atandım ama hemen odemeyecegim birkaç arkadaşımda öyle yaptı sorun olmuyo

kasemandoni

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
bahsettiğiniz bu ödeme seçeneklerinden herkes yararlanabiliyor değil mi bir de gidip taksitlendirme yapsam hemen ilk taksiti istiyorlar mı bir süre veriliyor mu kyk da ne zaman işbaşı olacağı net değil maaş gününe yakın taksitlendirmek için gitsem geç kalmış olur muyum ilk maaşıma hemen bloke koyarlar mı bilen arkadaşlar lütfen yardım :(
maalesef bahsettiğim seçeneklerden, borcu henüz vergi dairesine intikal etmemiş olanlar yararlanabiliyor. bahsedilen bu ödeme planı kyk nın çizdiği bi plan. oysa senin muhatabın artık kyk değil vergi dairesi. yeni ödeme planını da vergi dairesi belirleyecek.

Asi&Mavi

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Ondokuz Mayıs Ünv.
Bölüm
İşletme
Arkadaşlar bende 2015-2 Kasım atamasında atandım 3 ay sonra maaş hesabıma bloke koydular. Hesapta da 3 aylık kiram falan vardı. Bütün parayı vergi dairesi çekti, zalımlar insan biraz para bırakır :) Sonra gittim yapılandırdım. şimdi aylık 550 lira ödüyorum. 2 yıl sürecek.

Öğrenim ve Katkı kredisi borcu olup da ödemeyen arkadaşlar banka hesaplarınızda para bulundurmayın.
Hocam bu 550 lira taksiti ne kadarlık borcunuz icin ödüyorsunuz acaba ?

iibf.45

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
benim erteletme şansımda yok vergi dairesine düştüğü için bir arkadaş atandıktan 3 ay sonra bloke oldu yazmış o zaman kyk ya atanmış olmak dezavantaj olabilir ilk aydan bloke koyabilirler bu sorunu işe başlamadan kesin çözmek gerekli yarın ilk iş vergi dairesine gideceğim öğrendiklerimi paylaşırım benim gibi olanlar varsa bir faydası olur

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
Bu konuda vergi affi gelecek diyorlar. Yapilandirmayanlar biraz daha beklesin.

Akapella

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
arkadaşlar kyk borcum vergi dairesine düşmüş gidip konuşsam atandığımı söylesem taksit yaparlar mı bunu bir an önce halletmem lazım maaşa bloke koyuyorlarmış benim gibi olan var mı ??
Ben varım arkadaşım bende verdi dairesine gidip taksitlendircem yoksa bloke koyarlar kesin:)

Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
Siz ilk maaşa bloke koyarlar mı diye sorunca ben de merak ettim netten bakıştirdim
Maaşın tamamına bloke konulması bankalardan kaynaklı oluyormuş. Bankalar hesap açarken hesabı vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı diye aciyormus. Vergi dairesi de onun maaş hesabı olduğunu bilmediginden yatırım hesabı sanıp tamamını haczediyormus
Maaş hesabı olsa 1/4'ünden fazlasını haczedemezler

Ereniibf

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Cumhuriyet Ünv.
Bölüm
ÇEKO
Ben mezun olalı hiç ödeme yapmadım.ertelettim işe hiç giremediğim için.bana da faiz yüklemişler.ödemeye başlayacağım nasipse

Asi&Mavi

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Ondokuz Mayıs Ünv.
Bölüm
İşletme
Bende mezun oldum olalı 1 kuruş ödeme yapmadım. İşe başlamadan önce gidip görüşüp halletmem lazım.

Atsız

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
Siyaset Bilimi
Bugün maliye bakanımız vergi yapılandırmasından bahsetti, Peşin ödemede yarı yarıya kurtarırız gibi, umarım kyk borçlarını da kapsıyordur.