Liman Puantörlüğü ile ilgili birinci elden bilgi

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    Merhaba arkadaşlar...

Ben 7,5 yıldır TCDD'de memurum. Son 9 aydır da İzmir/Alsancak Limanı'nda puantörüm. Sizlere bu mesleğin içeriği hakkında bilgileri net bir şekilde vereceğim.

Öncelikle maaş konusunu söyleyim. Lisans mezunuyum ve maaşım 2.550 tl. Vergi dilimine girdiğimden şu an 2.400 alıyorum.
    Sahada çalışırsanız 3'lü vardiya şeklinde görev yapıyorsunuz.(00:00-08:00 / 08:00-16:30 / 16:30-24:00) Haftasonu tatili gibi bir durum yok. 24 saat faal bir işyeri olduğundan dolayı yoğun bir çalışma temposu söz konusu.
    İşletme binasında da liman puantörleri, memur olarak değerlendirilmekte olup, bu şekilde çalışanlar haftasonu tatili yapmakta, hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Görev ve sorumluluklarınıza gelince, gemilerin tahliye/yükleme esnasında işçi postasına nezaret edip, iş akışını sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi sağlamak, tahliye/yükleme yapılan eşyanın miktarını eksiksiz olarak puantaj adı verilen belge üzerinde kayıt altına almak, geminin liman tarifesine göre ücretlendirilen iş hareketlerini takip edip kayda geçmek, vardiya esnasında meydana gelebilecek her türlü kaza, hasar v.b. durumları tutanak altına almak ve tüm bu işlerin akabinde, vardiya bitiminde bağlı olduğu birime kayıt altına almış olduğu belgeleri eksiksiz olarak sunmaktır.
    Kişisel görüşümü söyleyecek olursam eğer, bu mesleği seçecek arkadaşların hareketli ve yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek, sorumluluk almaktan kaçınmayacak kişiler olması gerekmektedir. Sıkıcı bir iş olmaktan uzak olan liman puantörlüğü, tcdd bünyesinde yer alan memurluklar arasında en zevkli mesleklerden birisi olduğunu düşünmekteyim. Ayrıca liman işletmesi çatısı altındaki düz memurluklar içerisinde en saygın ünvanlardan birisidir.
    Herkese hayırlı atamalar diliyorum.

http://forum.memurlar.net/konu/cevap/76296c01-9dfb-e311-b51b-14feb5cc1801/

2. seeding

seeding Site Müdavimi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    43
    arkadaşa özelden mesaj atıp buraya çağırdım...2-3 kişi daha mesaj atarsa foruma üye olur,burada daha rahat bilgi paylaşımı olur...mlm.nette dezenformasyoncu kaynıyor...

3. eMrE_33

eMrE_33 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Davetinize karşılık üye olup geldim. :) Sorusu olanlar varsa seve seve cevaplarım.

Mustor, isletmeci1985 ve seeding bunu beğendi.
  4. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    hocam mm.nette bazı özel sorular sordum size özelden. onlara bir bakar mısınız. uygunsa cevapları buradan paylaşalım..

5. eMrE_33

eMrE_33 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Adversay nickli arkadaş, memurlar.net üzerinden bir takım sorular sormuş. O soruları burdan cevaplamak istiyorum.
    hocam forumdaki yazılarınızı okudum. nasipse ben de 3. bölgeye gelip hem limanı hem de müdürlüğü ziyaret edeceğim ve işi yerinde öğreneceğim.
    yazdıklarınızdan aklıma takılan birkaç soru var. cevaplarsanız sevinirim.
    1- 7,5 yıllık memurum demişsiz. bu halde 6 yılı doldurduğunuz için %2 kıdem tazminatı alıyor olmanız gerekir. maaşın ise 2550 değil 2580 tl olması gerekir. bu hesaba göre maaşlar skalada yazan maaşlardan düşük mü? veya siz kıdem tazminatı almıyor musunuz?
    2- daha önceki yazışmalarınızda tren teşkil memuruyum demişsiniz. pozisyonunuz hala tren teşkil memurluğu mu yoksa memurluk ya da puantörlük unvanlarına geçiş mi yaptınız? halen teşkil memuruysanız 2550 tl'den fazla almanız gerekmiyor mu?
    3- vardiya sisteminde vardiya nasıl dönüyor? mesela 1 ay gececi 1 ay gündüzcü şeklinde mi yoksa 2-3 günde bir gece nöbeti şeklinde mi?
    4- bir haftada 2 gün tatiliniz her halde var mı? cumartesi ve pazar olması şart değil. diğer günler olsa da 2 gün tatil yapıyor musunuz?
    5- bayramlarda veya resmi tatillerde izinler nasıl oluyor?

Soruların cevabı:
    1)Hocam ben 2.550 dedim. Çok fazla odaklanmıyorum küsüratlara, belki de 2.580'dir :)
    2)2007 şubat ayında Mersin Depo Şefliği'ne tren teşkil memuru olarak atanmıştım. 4,5 yıl sonra ameliyat olup, ünvan değişikliğiyle gişe memuru oldum. 9 ay önce de ünvan ve yer değişikliği talebinde bulunarak Alsancak Limanı'na liman puantörü olarak geldim.
    3) Vardiya sistemi şu an haftalık olarak sürdürülüyor. Yani 1 hafta 00:00-08:00, 1 hafta 08:00-16:30, 1 hafta 16:30-24:00 şeklinde bir döngü var.
    4)Haftalık tatil 2 gün var diye bir durum söz konusu değil şu an. İş potansiyeline göre haftanın 7 günü de çalışabiliyorsunuz. Bu da sıklıkla olan bir durum değil ama. Zaten liman puantörü sayısı çok az durumda ve bu hizmeti şu an çoğunlukla işçiler yürütüyor(İşçi puantör). Ama siz geldikten sonra bir rahatlama olacaktır ve düzenli olarak haftada 2 gün tatil durumu yürürlüğe girebilir.
    5)Bayram seyran diye bir durum yok. İşletme binasında memur olarak değerlendirirlerse eğer, o zaman dediğiniz tatillerden faydalanabiliyorsunuz.

6. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    cevaplar için teşekkürler hocam. ayrıca geçmiş olsun. verdiğiniz bilgiler bizim için çok önemli..

7. adaymemur39

adaymemur39 Üye

Ödül Puanları:
    18
    sahada mı işletme binasında mı çalışılacağı neye göre belli olacak acaba.

8. adaymemur39

adaymemur39 Üye

Ödül Puanları:
    18
    adversary arkadaşım peki özelleştirme konusunda da bi kaç bilgi verebilir misiniz acaba...

9. seeding

Ödül Puanları:
    43
    ilgi alakan için teşekkür ederiz hocam tekrar hoş geldin...:)

10. eMrE_33

eMrE_33 Üye

Ödül Puanları:
    8
    İşletmenin kendi takdirine kalmış bir durum. Personeli hangi birimlerde değerlendireceğini operasyon müdürlüğü belirler. Gemi altı, konteyner sahası, ambar, işletme binası v.s. yerlerin herhangi birinde görev yapacaksınız. Şansınıza artık arkadaşlar :)

11. seeding

Ödül Puanları:
    43
    hocam biraz unvan ve yer değişikliği talebi ile ilgili bilgi verebilir misiniz ? Her isteyen bunu talep edebiliyor mu ? Şartları var mıdır ?

12. işletme19

işletme19 Olmuyorsa, Olmuyordur.

Ödül Puanları:
    28
    hocam peki bu sağlık raporu nasıl bi olay ?
    ince eleyip sık mı dokunuyor? şimdi atamada geldiğinde elenme şansı ne kadar? teşekkürler..

13. seeding

Ödül Puanları:
    43
    puantörlerde sağlıkla ilgili hangi muayeneler oluyor ? bir de boy şartı var mı ?

14. eMrE_33

eMrE_33 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Siz zaten 5 yıl boyunca nakil isteyemeyeceksiniz. Ünvan değişikliği de kurumun ihtiyacı olduğunda duyurulan ilana istinaden başvurduğunda değerlendirilen bir durumdur. Tcdd görevde yükselme yönetmeliğinde gayet açıklayıcı bir şekilde anlatılmaktadır. Kurumun talebi dışında ünvan değiştirmenin tek bir istisnası, sağlık problemi olduğunu raporla ibraz edip, daha uygun bir göreve verilmesini istemektir. (Benim ameliyat olup, tren teşkil memurluğundan gişe memurluğuna geçmem gibi)

15. eMrE_33

eMrE_33 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Psikoteknik muayenesinden kalanı ben hiç duymadım. Çok nadir olan bir durum. Orda hafıza, zihin-kas koordinasyonu v.b. yeterlilikleri ölçüyorlar. Asgari seviyede bir zekaya sahip her birey(ünv mezunusunuz nihayetinde) bu muayeneden olumlu sonuç alacaktır :)

işletme19 bunu beğendi.
  16. eMrE_33

eMrE_33 Üye

Ödül Puanları:
    8
    Boy şartı olup olmadığına dair hiçbir fikrim yok. Yeni bir kural getirilmiş olabilir, araştırmanızda fayda var. Tam teşekküllü devlet hastanesinde sağlam raporu ve ankara gazi hastanesi'nden de psikoteknik muayene raporu alacaksınız.

17. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    valla tcdd yi alkışlayasım geldi asgarı duzeyde de olsa yeterlılık konusunda bırseyler yapıyor su beynı kucucuk ogretmenlerıde teste tabı tutsalar cogu ogretmen olamaz colugumuzu cocugumuzu heba edıyorlar gecmıste bızı heba edenler gıbı... sınırlendım bak yıne!

Mustor bunu beğendi.
  18. vahican85

vahican85 Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    63
    Yaptıkları duyuruda liman puantörü için psikoteknik testi yok deniyor. yani liman puantörü o testin gurubunda değil. bir de sağlık raporunu kendileri mi yapıyor yoksa herhangi bir tam teşekküllü devlet hastanesi raporu yetiyor mu hocam... soracaktım fakat seeding arkadaşım için cevaplamışssın sağol...

19. işletme19

işletme19 Olmuyorsa, Olmuyordur.

Ödül Puanları:
    28
    tcdd nin internet sayfasında o duyuruyu görünce insanın aklına bi kuşku düşüyor ister istemez. bugün doktorada gittim bişi olmaz korkma dedi ama tabi ilk ağızdan duymak daha güzel :D

20. seeding

Ödül Puanları:
    43
    hocam bir de 7 gün çalıştığmız oluyor diye yazmışsınız...Sonuçta çalışma kanunua göre günlük 8 haftalık 40 saattir bu süre uzarsa ya mesai ücreti verilir ya da ekstra izin verilir... puantörlere ne veriliyor ?

Sayfayı Paylaş