Makro iktisattan anlayan varmı ( sorum var ? )

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Ali Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Ali Özcan

Ali Özcan Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Celal Bayar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Arkadaşlar merhaba, makro hocamızın verdiği bir soru var okulda birtürlü çözdüremedim forumlara başvuruyorum artık yardımınıza ihtiyacım var.

SORU : Sınırlı sermaye hareketliliğinin geçerli olduğu bir ekonomide, para talebinin faize karşı duyarlılığı sermayenin faize karşı duyarlılığından büyükse ve yatırımların faize karşı duyarlılığı sıfır ise uygulanacak genişletici maliye politikasının sabit kur sistemi altında etkinliğini gösteriniz

2. Keynesian

Keynesian Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    33
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Öncelikle para talebinin faize duyarlılığı sermayenin faize duyarlılığından büyük olduğu için LM eğrisi BP eğrisine göre daha yataydır. IS eğrisi ise faize duyarlılığı olmadığı için dikey eksene paraleldir. Genişletici maliye politikası izlendiğinde IS eğrisi sağa doğru kayacak yeni denge B noktasında olcaktır. B denge noktasında hasıla artmış Y1 e yükselmiştir. Bu durum ithalatın artmasına sebep olacak ve dış açık verilcektir. Ayrıca faiz oranları da arttığı için ülkeye sermaye girer ancak BP eğrisi görece dik olduğu için bu sermaye girişi sınırlı olur. Yani ithalattan dolayı oluşan açığı gideremez. B noktası BP nin altında olduğu için ödemeler dengesi açık vermiştir. Bu durum dövize talebi artırır ulusal para talebini azaltır. Bu da doğal olarak ulusal paranın değerini düşürür. Sabit kur sistemi demek merkez bankasının müdahale etmesi demek olduğu için hemen napcak değeri düşen paranın değerini artırmak için ulusal para satın alcak döviz satcak ve kuru tekrar düşürecek. Yani ulusal para satın alması daraltıcı para politikası olduğu için LM eğrisi sola kaycak. Dolayısıyla yeni denge C noktasında oluşcak. Sonuç olarakta faiz oranı r2 ye artarken hasıla da Y2 ye artcak

kayzer, ekonometri, İİBF ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. Keynesian

Keynesian Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    33
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Foto koymayı unutmuşum :)

Ekli Dosyalar:

işsiz adam, İİBF ve Mustor bunu beğendi.
  4. Ali Özcan

Ali Özcan Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Celal Bayar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Çok teşekkür ederim hocam saygılar :)

Sayfayı Paylaş