Matematik soru sayfası

Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
Sorumun çözümü basittir ama benim gereksiz yere kafamı kurcaladı.Biri bana bu sorunun mantığını açıklayabilir mi?

:confused: Üç basamaklı bir sayının rakamlarının ikişer ikişer toplamı sırayla 15, 10 ve 13'tür.
Buna göre bu sayı aşağıdakilerden hangisi olabilir?
a- 394 b- 494 c-594 d-694 e- 794

( NŞA' da şıklardan gider bu soruyu çözerim ama sorunun soruluşundaki ikişer ikişer toplanıyor ifadesi dikkatimi dağıttı, ikişer ikişer toplanan rakamlar nasıl 15 ve 13 gibi tek sayılar verir )

Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
Sorumun çözümü basittir ama benim gereksiz yere kafamı kurcaladı.Biri bana bu sorunun mantığını açıklayabilir mi?

:confused: Üç basamaklı bir sayının rakamlarının ikişer ikişer toplamı sırayla 15, 10 ve 13'tür.
Buna göre bu sayı aşağıdakilerden hangisi olabilir?
a- 394 b- 494 c-594 d-694 e- 794

( NŞA' da şıklardan gider bu soruyu çözerim ama sorunun soruluşundaki ikişer ikişer toplanıyor ifadesi dikkatimi dağıttı, ikişer ikişer toplanan rakamlar nasıl 15 ve 13 gibi tek sayılar verir )

Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim :)

HoRoZ'28

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Pamukkale Ünv.
Bölüm
İktisat
a+b=15 b+c=10 a+c=13 a-c=5 a=9 b=6 c=4 çıkar bana göre :D oda D şıkkı

Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
a+b=15 b+c=10 a+c=13 a-c=5 a=9 b=6 c=4 çıkar bana göre :D oda D şıkkı
Çok teşekkür ederim.Böyle basit bir soruda kafamda bin tane tilkiyi nasıl dolandırdım acaba :'( ben aynı rakamları ikişer kez toplamayı kurguladım kafamda onun için soruyu batırdım.

HoRoZ'28

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Pamukkale Ünv.
Bölüm
İktisat
Çok teşekkür ederim.Böyle basit bir soruda kafamda bin tane tilkiyi nasıl dolandırdım acaba :'( ben aynı rakamları ikişer kez toplamayı kurguladım kafamda onun için soruyu batırdım.

matematik en sevdiğim ders hele kpss matematiği o kadar hoşuma giderdi ki ondan bile nefret ettirdiler kpss falan çalışmıyorum bu yüzden hayattan küstürdü sınav sistemleri atama sistemler :(

Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
matematik en sevdiğim ders hele kpss matematiği o kadar hoşuma giderdi ki ondan bile nefret ettirdiler kpss falan çalışmıyorum bu yüzden hayattan küstürdü sınav sistemleri atama sistemler :(
ben de nefret ettim ama mecbur en baştan başladım yine.
Sorum olursa ben yine sorarım :)

beterböcek

beter1böcek
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
arkadaşlar işlem sorularında ''değişme özelliği yoktur'' deyince nasıl bi yol izliyorduk unutmuşum ben ya :confused:

beterböcek

beter1böcek
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
alkol oranı %15olan 20kg alkol şu karışımına,alkol oranı %30olan kaç kg alkol su karışımı eklenmelidir ki,karışımdaki su alkolün 4katına eşit olsun ?
Çözemedim yardım.uzman kariyer beni deli ediyo :(

kpsszede

Bu da mı Gol Değil
Forum Yöneticisi

beterböcek

beter1böcek
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
cevap 10evet nasıl çözdünüz ya ben bi noktasını kacırıyorum ama neresini..

Bölüm
Kamu Yönetimi
alkol oranı %15olan 20kg alkol şu karışımına,alkol oranı %30olan kaç kg alkol su karışımı eklenmelidir ki,karışımdaki su alkolün 4katına eşit olsun ?
Çözemedim yardım.uzman kariyer beni deli ediyo :(

(20 x 15/100) + (A x 30/100) = (20 + A) x 25/100 ise A=?

beterböcek

beter1böcek
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme

rngl

HEYHAT!
Forum Yöneticisi
Bölüm
İşletme
bu soru üzerinde daha rahat anlatılır arkadaşım :) ama işte değişme özelliği x.y=y.x olayı eğer yoktur diyorsa yatayda ve dikeyde bulunan parametrelerin aynı işlemi yapmak kaydıyla yerlerini değiştirince aynı sonuca götürmüyor demektir. o yöntemle sonuca varamazsın diyor.

beterböcek

beter1böcek
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
bu soru üzerinde daha rahat anlatılır arkadaşım :) ama işte değişme özelliği x.y=y.x olayı eğer yoktur diyorsa yatayda ve dikeyde bulunan parametrelerin aynı işlemi yapmak kaydıyla yerlerini değiştirince aynı sonuca götürmüyor demektir. o yöntemle sonuca varamazsın diyor.
Onu biliyorum yahu =) onun bi püf noktası vardi işlem sorularını çözerken onu hatırlayamadım.not da almamışim.değişme özelliği yoksa etkisiz elemanı da yoktur ama uygulamada sıkıntı yarattı.
Soru yazayım hemen o zaman
Reel sayılarda tanımlı * işleminin değişme özelliği yoktur.
a*b=2a+b-2(b*a) ise
1*2=?

kpsszede

Bu da mı Gol Değil
Forum Yöneticisi
Onu biliyorum yahu =) onun bi püf noktası vardi işlem sorularını çözerken onu hatırlayamadım.not da almamışim.değişme özelliği yoksa etkisiz elemanı da yoktur ama uygulamada sıkıntı yarattı.
Soru yazayım hemen o zaman
Reel sayılarda tanımlı * işleminin değişme özelliği yoktur.
a*b=2a+b-2(b*a) ise
1*2=?
cevap 2 mi ? http://sketchtoy.com/60678766