"Meğerse Zenginmişiz"

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında chaborz tarafından paylaşıldı.

 1. chaborz

  chaborz VİP Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  1.445
  Beğeniler:
  2.149
  Ödül Puanları:
  318
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir Milli gelir hesaplamasını daha fazla veri kullanarak yeniden hesaplayacakları için kişi başı milli gelirde bir artış olacağını belirtirken "Ancak bu durumu, ‘bir gecede zenginleştik’ diye değil, ‘meğerse zenginmişiz’ diye yorumlamak doğru olur” dedi.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, milli gelir hesaplamasında yapılacak “revizyon” öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Milli gelir hesaplamasını daha fazla veri kullanarak yeniden hesaplayacakları için milli gelirde bir artış olacağını belirten Aydemir, “Hesaplama sonucunda 10 bin civarındaki kişi başına milli gelirimiz belki 11 bine, 12 bine çıkacak. Ancak bu durumu, ‘bir gecede zenginleştik’ diye değil, ‘meğerse zenginmişiz’ diye yorumlamak doğru olur” dedi. "Eğer bu revizyonu yapmazsak EUROSTAT milli gelir istatitistiğimizi yok sayar. Bu revizyonu yapmak zorundayız" diyen Aydemir, “Yayımladığımız istatistiklerin doğruluğunu dünyanın her yerinden gelecek uzmanlara kanıtlayabilirim” diye konuştu.

  ZENGİN GELİRİNİ GİZLİYOR
  TÜİK, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle Antalya’da “istatistik okuryazarlığı” konulu seminer programı düzenledi. Toplantının açılışında konuşan Aydemir, milli gelir hesaplamalarında kullanılan verilerin TÜİK’e gerçek düzeyde ulaşmadığını söyledi. Aydemir, “Ekonomimiz rakamların gösterdiği yerde değil, ama bize gelen veriler eksik olduğu için böyle olduğunu kanıtlayamıyoruz. Örneğin zenginler gerçek durumlarını gizliyor, doğru veriyi vermiyor. Eğitimliler de doğru veriyi vermiyor. Bu iki kesimden muzdaribiz. Köye gittiğinizde adam sizi oturtuyor, yemek yediriyor bütün sorularınıza cevap veriyor. Zengin ve eğitimliler ise içeri almıyor, doğru veriyi vermiyor” diye konuştu. İşte Aydemir’in açıklamaları:

  CEBİNDE BİN LİRASI OLAN 100 LİRA GÖSTERİYOR
  “Madem zenginiz, ispatlayın dense yapamıyorum. Eldeki veri kaynaklarımız yetersiz, yapamıyoruz. Bu hesaplama işleri anketle olmaz, idari kayıtla olur. İdari kayıtlarımızı geliştirin yetersiz diyorum geliştirmiyorlar. Bize verin biz yapalım diyorum vermiyorlar. Milli gelir iş kayıtlarından üretiliyor. Ancak kim ne kadar üretiyor, ne kadar satıyor bilmiyoruz. Şirketler, insanlar bu bilgileri doğru vermiyorsa, verirken burnundan getiriyorsa, Maliye’ye verdiği kayıtların aynısını veriyorsa biz ne yapabiliriz? Şimdi herkese cebinizdeki paraları söyleyin desek, cebinde bin lira olan 100 lira var derse ne yapabiliriz? Gelip de cebini araştıracak halimiz yok. 100 liralık geliri dikkate almak zorunda kalıyoruz.”

  BİZİM GECEKONDU HERŞEY VAR
  “İngiltere’deki arabaların lükslüğü ile bizdekileri karşılaştırın, şaşırırsınız. Orada arabalar küçüktür. Bizde İstanbul’daki lüks arabalara, yeni arabalara bir bakın. Para yok da bu nereden geliyor? Yüksekova’da lüks arabaları gördünüz mü, ya lüks evleri. Bizdeki evler arabalar çok büyük. İstanbul’da arabalar, evler çok zengin. ABD’deki en zengin yerleri gördüm. ABD’de öyle lüks evleri filmlerdekileri bırakın, toplumun geniş kesimine bakın. Oradaki evlerin eşyası bizim gecekondulardan bile daha az. Bizde gidin gecekonduya televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi var. ABD’ye gidin bunların hepsi birden olan evi bulamazsınız. Çamaşır makinesi yok, ortak kullanıyorlar. Erzincan’da benim köyümde çamaşır makinesi olmayan ev yok. Oysa ABD’de milli gelir 40-50 bin dolar, bizde 10 bin dolar civarında.”


  IMF YANLIŞ DEDİ, DOĞRU OLDUĞUNU ISPATLADIK
  “Ürettiğimiz istatistiklerin doğruluğunu dünyanın her yerinden gelecek insanlara kanıtlayabilirim. Eldeki verilerle sonuçlar yüzde 100 doğru verilerdir. Geçen yıl kasım ayında IMF Türkiye temsilcisi geldi, sizin mevsimsel etki düzeltmelerine inanmıyoruz, doğru değil dedi. Sizinkinin yanlış olduğunu düşünüyoruz dedi. Ocak ayında uzmanları toplayalım dedim. Ocak ayında geldiler, metodolojiyi anlattık. Doğru yaptığımızı kabul ettiler. Biz en son en yeni metodolojiyi kullanıyoruz, onlarınki eski metodoloji olmuş. Anladılar, teşekkür ettiler.”

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27678560.asp


  gördünüz mü boşuna ekmek peşinde koşuyormuşuz meğerse zenginmişiz..
   
 2. knox

  knox Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  35
  Beğeniler:
  33
  Ödül Puanları:
  268
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Kayseri
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Afyon Kocatepe Ünv.
  Bölüm:
  Uls. Tic. ve Finansman
  Bu tip haberlerle bu aralar çok karşılaşıyor. Hep bi o kadar süperiz ki modunda söylemler var. Siz biz gerçeğin farkındayız tabi ama ülkedeki tuzu kuru olan kesim %10 un üzerindeki işsizliği ciddiye almıyor. Milyonlarca insanın 890 tl ile geçinmeye çalıştığından haberi yok.
  Velhasıl, biz bu haberlere yine kim ne anlatıyo diyip okumaya dahi tenezzül etmiyoruz, gülüp geçiyoruz ama birçok insan bu haberlere inanmasa dahi problemsiz ülke imajı kafalarında yer ediyor bir şekilde.
  Benim eyyorlamam bu kadar.
   
  madam ruki ve chaborz bunu beğendi.
 3. baltayasapolanadam

  baltayasapolanadam VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2014
  Mesajlar:
  634
  Beğeniler:
  607
  Ödül Puanları:
  148
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Samsun
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  İstanbul Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  adamın zenginlikten anladığı lüks arabaların sayısı teeyy alahım ya ülkeyi kahvede oturan amcaların mantığıyla yönetirsen olacağı bu ne denir ki
   
  chaborz bunu beğendi.
 4. chaborz

  chaborz VİP Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  1.445
  Beğeniler:
  2.149
  Ödül Puanları:
  318
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  ortak çamaşır makinası kullanımını ve küçük arabaları fakirlik sanan adam TUİK'e başkan ne demeli ki böyle bir ülkede?
   
  knox bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş