Meclisten 6 Bin 500 Kadro

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Ziraat, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim ve Tekniker kadrolarına atama yapılması amacıyla hazırlanan "190 Sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" gerekçesi ile birlikte TBMM’ye sunulmuştur. Teklifle 6500 adet Ziraat Mühendisi kadro ihdası yapılmaktadır.

GEREKÇE

Ülkemiz için tarım; sosyal, ekonomik ve politik bakımdan son derece önemli olan, ulusal gelire % 8, istihdama % 25 katkı koyan, doyuran ve barındıran bir sektördür. Sektörün temel taşlarını ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler ile tekniker ve teknisyenler oluşturmaktadır. Tarladan soframıza kadar gelen ürünlerin sağlıklı yetişmesi için, gıda, ziraat, su ürünleri mühendislerinin, veteriner hekimlerin gıda üretim zincirinde etkin olarak yer alması büyük önem taşımaktadır. Ancak, Gıda. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atama bekleyen ziraat, gıda. su ürünleri balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenler bulunmaktadır. Ülkemizin tarım ve hayvancılığını geliştirebilmek, dışa bağımlı olmayan bir ülke olması için gönüllü neferler olan bu mühendislerimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakam M. Mehdi EKER'in ilgisizliği, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, bütçede size yer yok sözleri ile büyük hayal kırıklığı yaşamaktadırlar.

Eğitim gören ziraat mühendislerimiz, hayvansal üretim alanında ekonomik değeri olan hayvanların üretilmesi, ırklarının iyileştirilmesi, bakımı, beslenmesi ve değerlendirilmesi konularında, ürünlerinden yararlanılan inek, keçi, koyun, tavuk gibi hayvanların verimliliklerinin artırılması yönünde, hayvan ırkını iyileştirmek üzere damızlık hayvan yetiştirme çalışmaları yapar, yemlerin besin değerini belirlemek amacı ile araştırmalar yapar. Tarım teknolojisi(tarım ekonomisi, tarımsal yapılar ve sulama, peyzaj mimari başta olmak üzere) alanında eğitim gören ziraat mühendislerimiz, tarım alanlarının belirlenmesi. erozyondan korunması, sulanması, tarımda kullanılan her türlü yapının, makine ve enerji türünün belirlenmesi ve üretimin projelendirilmesi alanında çalışır. Ekim yapılacak tarım arazisinin yapısını inceler, teraslama, düzeltme işlemlerini planlar. Ahır, ağıl, gölet, sera inşaatı için planlar hazırlar, yapımını denetler. Tarımsal üretimde kullanılan alet ve ekipmanları tasarlar, üretimini denetler. Ziraat mühendisleri tarım, çevre, işgücü, sermaye, bitki ve hayvan unsurlarını bütün olarak değerlendiren ve ekonomiye bu şekilde katkı sağlayan kimselerdir (bitki koruma, tarla bitkileri, toprak, bahçe bitkileri başta olmak üzere). Ziraat alanları; bitkisel üretim, hayvansal üretim, tarım teknolojisi olarak ayrılmaktadır. Bitkisel üretim alanında eğitim gören ziraat mühendisi, yüksek kaliteli tahıl, sebze, meyve, endüstri ve süs bitkilerini bilimsel ve ekonomik yöntemlerle yetiştirir. Bulundukları yörenin toprak analizini yapar, çeşitli bitkilerin yetiştirilmesi için uygun toprağı belirler. Tohumların ekilmesi, fidelerin / fidanların dikilmesi, gübrelenmesi. ilaçlanması ve ürünün toplanması ile ilgili zamanı ve yöntemleri belirler. Bitkilerin hastalıklardan, zararlılardan korunması ve türlerinin iyileştirilmesi, kalite ve verimliliğinin artırılması için araştırmalar yapar.

Son 10 yılda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Tar-Gel alımı ile birlikte küçük çaplı alımlar yapılmıştır. 10 binlik Tar-Gel alımının yaklaşık 4500 ü ziraat mühendisidir. 13 bölümden oluşan ziraat fakültelerine bölününce 350 kadar personel alınmış. 10 yılda bu rakam, yılda sadece 35 ziraat mühendisi alındığını göstermektedir. Geri de binlerce işsiz ziraat mühendisi kalmasının sebebi de budur. Ayrıca, fakülteler hala mezun vermeye devam etmektedir. Ülkemizin son yıllarda İthal hayvan, ithal saman, ithal buğdaya yönelmesi ziraat mühendislerinin eksikliğini bir kez daha göz önüne sermiştir. Çiftçi, üretici modern tarım ve hayvancılık metotlarından habersizdir. Hala babadan dededen kalan yöntemlerle tarım ve hayvancılık yürütülmeye çalışılmaktadır. Eğitim görmüş bu mühendislerimiz ülkemizin tarım ve hayvancılığı için olmaz ise olmazıdır. Bu yüzden 13 bölümden oluşan ziraat mühendisliği için en az 6500 kişi alınmalıdır.

2. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    KURUMU: GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TEŞKİLATI: TAŞRA

İHDAS EDİLEN KADROLARIN

SINIFI UNVANI DERECESİ SERBEST KADRO ADETİ TOPLAMI

TH
    Ziraat Mühendisi
    7
    450
    450
    TH
    Ziraat Mühendisi
    8
    2000
    2000
    TH
    Ziraat Mühendisi
    9
    4000
    4000

3. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    ziraat müh. az alım oldu gerekçesiyle kaptılar 6500 kadroyu

4. enaz90

enaz90 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    cuss ne bicim sayı bu yaa. bütce mütce hikaye alcak oldumu alıyolar. 6500 de polis aldilar tek seferde. bide müh th maaş flan. okumamiş söle bi bölüm yaa.dersanede vardi öle rahatlarki özgüvenli ne güzel iş valla

5. sami

sami VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Nevşehir Hacı Bektaş Veli Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Türkiye'nin en işsiz fakültesiyiz sayımız 400.000 bize 3000 kadro zor verilir yok bütçe zarar görür vs onlarla öğretmenlere gelince yaw biz üvey evlatız arkadaş

6. bahtsız bedevi

bahtsız bedevi VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Diğer
    yuh diyorum yaaa 400 bin işsize kasımda konuştuğumuz rakam 300 400 adamlara tek sefrede 6500 kadro valla bıktım artık yaa..

7. yurci

yurci Son Mülakat Bükücü :)

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    "Kanun Teklifi" bu arkadaşlar daha kesinleşmiş bir şey yok ortada. 6500 de verilirse biz ne yaparız orası ayrı. bizim de bir şekilde kanun teklifi verdirtmesi lazım. :D

muhtarrr42 ve luis1907 bunu beğendi.
  8. luis1907

luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    Zor vermeleri öğretmen olsa 65000 verirlerdi hele birde mülakat olsa

yurci bunu beğendi.
  9. lisa

lisa İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    sanki yıllardır binlerce ziraat mühendisi alınıyomuş gibi tepki göstermeye gerek yok bence. işsiz olan sadece biz değiliz.

umutsuzpolyanna ve kübra bytl bunu beğendi.
  10. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    vermeyin coskuyu hemen :) net 1 sey yok henuz hele 6.500 kadro bırden kesınlıkle alınmaz

umutsuzpolyanna bunu beğendi.
  11. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    ziraat müh 2012 döneminde alındı az değildi alımları 79-80 puanlarla atananlar vardı 6500 kadro zor

12. svdsvd

svdsvd Üye

Ödül Puanları:
    8
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Alinsin guzel belki bize de bir sans guler. Kendi alanlarindan alinmasi bizim sansimizaa diye dusunuyorum.

umutsuzpolyanna bunu beğendi.
  13. umit-ogan

umit-ogan VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Ekonometri
    Inşallah o 300 400 alım da olur. 300 den aaşağı gelirse yanarız

14. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Yaa yemin ediyorum o kadar negatif yorumların var ki şu kadro konusunda, anında hayattan soğuyorum her mesajını okuduğumda. He kardeş 20 kadro gelecek he. Yani 86 puanın var eninde sonunda atanacaksın, biz ne yapalım ya?

Yüksek puan alanlar bari telaş yapmasın arkadaş yaa!

15. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Yine tam CEHAPE zihniyetine uygun bir önerge olmuş. Daha önce de 100 bin öğretmen ataması istiyorlardı. Sonra çıkıp bunlar hırsızlık yapıyor, bize niye oy vermiyorsunuz diyorlar. Size oy verse millet demek bütçeyi böyle idare edeceksiniz. 40000 çalışanı olan kuruma tek seferde 6500 kadro. Breh breh breh! Gerekçe kısmı çok mantıklı yalnız; ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevriliymiş o yüzden su ürünleri mezunu istihdam etmeliymişiz. Al sana su ürünleri

16. isletmeci1985

isletmeci1985 Firedi'nin Kabusu Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    60lar'la 70ler'le ilçe tarımlara targellere atandılar ama uzun yıllar. AMALE 4001 alınacağına ziraatçi alınsın ama çok da mağdur değiller.

17. lisa

lisa İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    birilerinin 60larla 70lerle atanması çok da kötü bişey değil ki. demek ki gereği kadar ziraat mühendisi mezunu yok, başvuru az olmuş veya alım çok olmuş. sonuçta ihtiyaç olmuş ve düşük puanlılara kadar sıra gelmiş.

18. isletmeci1985

isletmeci1985 Firedi'nin Kabusu Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Haklısın, kendi salaklığım zamanında 40 puan fark ttığım Ankara Ziraat'e gitmemek. Gittik işletme okuduk, 2010'da 70'le, 2012'de 80'le istediğim ile atanabilirdim ziraat mühendisi olarak.

Evet birilerinin 60'la atanmsı hoş değil, isterse atomu parçalasın farketmez. Mühendislik gibi kritik bir branşta hele. İİBFli de 60'la atanmasın, öğretmen de , mühendis de.

Sayfayı Paylaş