Mühendis ve memur maaşı arasındaki uçurum

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında dpuzede tarafından paylaşıldı.

1. dpuzede

dpuzede VİP Üye

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Arkadaşlar bu nedir neden böyledir en kötü mühendis kamuya girdiğinde 3200le başlarken bir iibfli ya da fefci neden 1920 alır ?

2. Serkan

Serkan Site Müdavimi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    TH ler GIHde sube mudurleriyle ayni maaşı aliyolar

3. İsvacık

İsvacık Admin Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    28
    Maalesef durumumuz iibfliler olarak iyi değil.....

4. dpuzede

dpuzede VİP Üye

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Ben hala bu durumu savunuyorum. arkadaş aynı sınava giriyoz niye yani ye ben 2000 alcam mühendis çok alcak? araziye çıkıyo desen ekstra alıyo. Kalan zamanını o da dairede geçiriyo ben de. Hayır alanından sınava girsin mesleki bilgisini uygulamalı olarak ortaya koysun helalihoş olsun. Türkçe-Matematik çözüp yüksek maaş almak nedir.

5. BeyazıT

BeyazıT Spor Genel Müdürlüğü

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Akdeniz Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Sayısalcı caliskandir zekidir fen dersi kötü olan esit ağırlık seçer anlayışı, Esit agirlik sectiyse ya hukuk okusun ya pdr okusun ya ogretmenlik okusun anca o zaman adam yerine koyulur anlayışı, iibf nin hukuk kazanamayan pdr kazanamayan ogretmenlik kazanamayan,ne okumasi gerektigine karar veremeyen vasifsiz ogrencileri toplama Fakültesi olarak görülmesi anlayışı sebebiyle bizden çıkan memura da değer verilmiyor ne yazikki hem maddi hem manevi olarak

6. BeyazıT

BeyazıT Spor Genel Müdürlüğü

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Akdeniz Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Ne okuyorsun diye sorarlar iktisat derim
    gelen cevap 2 yillik mi oluyor o 4 yillik mi
    Ama ne okuyorsun dediklerinde armut muhendisiyim bile desen iibf den daha cok deger görürsün bu memlekette

betimlemeツ, vera ve dpuzede bunu beğendi.
  7. dpuzede

dpuzede VİP Üye

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Altına imzamı atıyorum puandaş. Yalnız benim durum farklı. benim hocalar ısrarla sayısala girmem konusunda telkinde bulnmuşlardı yalnız ben arkadaşlarım ea ya gidiyo diye oraya gitmiştim. O ergen aklıma kuşlsr s.çsın :D

betimlemeツ bunu beğendi.
  8. vera

vera Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    278
    muhendis de alan sinavina girip o sekilde yuksek maas alsa eyvallah

9. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    148
    hocam atandık da maaşı mı kaldı :hasta: ayrıca devlete çok çok az mühendis alımı oluyor, kendi sıralamalarında ilk 500'e girmeleri lazım atanmaları için. devlete girmeleri bizden zor yani.

bir de gih düz bir iş mühendislik öyle değil. bizim de iyi maaş aldığımız yerler var müfettişlik olarak, tabii onun sınavı zor ama yapacak bir şey yok. imkan varsa çabalamak lazım.

10. vera

vera Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    278
    o soru bana da geliyor kamu yonetimi diyorum 2 yillik mi diyorlar sonra da onu bitiren ne oluyor ki yaaee diye gevsek gevsek sormalari agizlarina cakma istegi uyandiyor

Demhat bunu beğendi.
  11. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    savunmuyorum ama durumu ortaya koyması acısından anlatıyorum!

ablam inşaat mühendisidir özelde çalıştığı dönemde kafasını kaldırmadan çizer dururdu gözleri kan çanağı toki işleri yapan bir firmadaydı falan neyse evlendi eşide inşaat mühendisidir. özelde çalıştığı süreler sonucunda ve bir eğitim (yanlış hatırlamıyorsam) bir sertifikaya sahip oldu şimdi kendisi 2 çocuğuyla evde oturuyor faal olarak çalışmıyor lakin 2000 tl maaşı ve de sigortası yatıyor. onun diploması yattığı yerde 2000 alıyorken benimkisi çalışmak istediğimde bile adam yerine konmuyor çünkü işlevsiz. teknik adam olmak demek herkesin yapamaycağı işi yapabiliyor olmak demek ama bizimki adı üstünde genel idare hizmetleri üzgünüm ama adam yerine konacak bir diplomamız yok keşke böyle peynir ekmekle eş değer verilmese fakültelerde bizimkide değerli olurdu. onlarda kendi aralarında çekişirler inş müh mimardan değersiz diye mimar yatarak kazanır deyim yerindeyse iş yükü yok denecek kadar azdır havalarından da geçilmez bunun nedeni neymiş biliyomusunuz fakültelerin açılmasına ön ayak olan hocalar mimarlık çok daha az üniv de var ve kontenjan daha az doğal olarak puanları daha yüksek hocalar bu fakülteleri değersizleştişriyor açılan her fakülteyi ekmek kapısı olarak gören hocalarımız suçlu hoca bulamasa acamazlar fakulteyı inş müh de oyle olmus yayılmıslar degerlerı azalmıs bizim fakulte yayılmak ne demek bizimkisi lise ayarında her ılde hatta her ilçede mevcut hale geldi açığıda cabası.

biz sadece lisans mezunu insanlarız ama onlar mühendis adının önünde bir vasıf olmalı insanın. adam kendini tanıtırken "mimar/avukat/mühendis a.b." diyor ben desem ki "ekonomist a.b." yörügit derler bana

deşildi kanayan yaralarım.

yeniden okuyup mimar falan olmayı düşünmüyor değilim ama ona da para lazım devlete giremem özel pahalı offf iktisat ne yaa deseydi ya biri ben okurken bana iktisat ne bırak gitsin diyeydiler :acpsnr::acpsnr::acpsnr::acpsnr:

12. dpuzede

dpuzede VİP Üye

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Şimdi yelken hocam iyi diyosun hoş diyosun da staj için işe girmiş makine mühendisi tornavida tutmayı bilmiyor. Bozulan makineye elinde kullanım klavuzuyla afedersin mal mal bakıyor. Şimdi bu adamın etiketi var diye alan sınavsız, uygulamasız memur yapmak saçmalık değil mi? Yine de haklısın artık heryere müh. Fakültesi kuruluyor vr onların da işinin bitmesi yakın.

13. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    aslında yazıyı eksik yazmışım spontane yazarken kalmıs kusuruna bakma demem o ki özelde bile para ediyorlar yani biz özelde asgarı ucrete bıle hepımız ıs bulamıyoruz onlarında ısı yokusa surulmeye baslandı ama yanı ozelde bıle bızden bu kadar degerlıyken kamuda da boyle olması kacınızlmaz. devlet 2000 tl maas verse zaten gırmezler o ıse ozelde o parayı azıcık deneyımı olan zaten alıyor. teknık adamlar daha cok para alıyor hep boyle bu ıs. yenı mezun olan bır kardesımız var yasıda 28 oldu askerlıgıde yok ama ozelde 1500e ıs buldu neredeyse ılk ısı ama teknık ogretmenlık okudu cıcım yapıyor falan yanı ben o paraya ıs bulamıyorum benım tecrubemde var ama ozelde lıseyede aynı ısı yaptırabılıyorsa onu calıstırıyor zorunluluk yok yanı dıplomamız bıze bunu vermedı.

mezunu coksa degersızlıkte o olcude artıyor maalesef.

14. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Ben sayilsal cikisliydim ah ah kulaklari çınlasın engin teacher im ( ayrı bi hikayesi olduğu için ıngilizce hitap ederim) vardı. ebelik yaz betül hemsire ol deyip durduydu. Fen edebiyat yazdım doldurdum sona bi.iktisat yazdım o geldi. Hayır yazdım tokati neden yazdım. Eskisehir falan oluyordu hem bölümü hemde ili denk getirip böyle büyük rezillik yaşamak:( ah ah ergenlik gençlik tripleri ve adam akıllı destekleyen bilgili yoksa böyle oluyor işte

Sayfayı Paylaş