Mükerrer Kdv Kontrolü Nasıl Yapılır

Konu, 'Excel Döküman' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    muhasebeci arkadaşların dert yandığı konulardan bir tanesi bu konu;

öncelikle kullandığınız muhasebe programından sql çekip excele aktarma yapmanız lazım mükerrer kdv kontrolü yapacağınız ayı ve hesap kodunu filitreleyin. mesala 9. ay 2014 191 kodu.

daha sonra isteğinize göre başlıkları sıralayın ben şu şekilde sıralıyorum;

link: http://i.hizliresim.com/b41o6j.png

sıraladıktan sonra sıralama ve flitre uygulaya basıyoruz özel sıralamayı seçiyoruz.

bu düzende yapma sebebi büyük tutarlar yukarıda olsunki ilk baktıklerımda dikkat daha yoğun olur sona doğru dağılır büyük rakamlardaki mükerrer kayıtları kaçırmamak...

bu işlemden sonra alt toplam alıyoruz...VERİ sekmesinden sağ üstteki ALT TOPLAM tıklıyoruz..BORÇ KUTUSU HER DEĞİŞTİĞİNDE ''SAY'' ALTTOPLAM EKLEME YERİNEDE CARİ SEÇEBİLİRSİNİZ ÖNEMLİ DEĞİL

alt toplam aldıktan sonra sol tarafta 1-2-3 şeklinde alt toplam yardımcı sekmeleri çıkar...
    bu sekmelerden 2. ye tıklıyoruz. borç tutarI ve kaç adet olduğu özet şeklinde karşımızda artık filitre koyarak 1 olanları kaldırıyoruz 2 ve üstü olanlar kalıyor bunlar sarıya boyuyoruz... böylece mükerrer kayıt olabilecekler belirlenmiş oluyor... geriye sarıya boyalı işlemlerin mükerrer olup olmadığını kontrol etmek kalıyor...

Her ay yaptığım bir işlem kontrolüm 1-1,5 saatimi alıyor... Muhasebeci arkdaşların faydalanacağını düşünüyorum anlaşılmayan durumda mesaj atabilrisiniz

Son düzenleme: 28 Ekim 2014
  2. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    güncellendi