Mülakatlara Hazırlananların Çalışma Başlığı

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
Mülakatlara hazırlananlar bu başlık altında birbirlerine sorular sorup cevapları paylaşabilirler.

Gereksiz yere başlıkta mesaj kalabalığı olmasın diye lütfen sohbet amaçlı kullanmayalım. Sadece soru, cevap, bilgi paylaşımı.

Sohbet için http://www.iibfliler.net/konu/iibf-cafe.412/ İİBF Cafe sayfasını kullanalım.

Herkese kolay gelsin.

Son düzenleme:

Muhti

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Çanakkale 18 Mart Ünv.
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
Vatandaşlık ve Tarih ağırlıklı çalışmak gerek.
Gümrük Birliği, Gatt, Dünya Ticaret Örgütü, Gtip, AB ve Organları, Türkiye ithatlat-ihracat verileri, sınır kapılarımız gibi konulara ağırlık verilmeli.

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
Bi saat sonra grsrz dağılın ders calisip gelin!:mad:
:D
ben zaten çalışıyorum ama pc başınd f klavye :p ama çok uyuzum yahu

Benim gerizekali iç sesim bi soru uydurdu basit ya da zor demeyin bak çıkıverir ha! hep çıkar

manda ve himayenin çıkışı. nasıl neden falan fisman
abd nin hiçbir devlet diğerini sömürmeyecek dediği için :D en basitinden öyle bişiydi aklıma geleni yazdım bir bildirgeye mi ne dayanıyordu bu abd başkanı bir genelge yayınlamıştı o nedenle mandaterlik himaye getirildi adı değişmişti sadece. yanlış mı hatırlıyorum gençler

ümit yldz

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
Benim gerizekali iç sesim bi soru uydurdu basit ya da zor demeyin bak çıkıverir ha! hep çıkar

:)) güzel soruymuş açıklada hatırlayalım. erzurum kongresinde mi gündeme geliyodu kurtuluşun amerikan mandası altında gerçekleşeceğine inanan zatı muhteremler vardı galiba

ümit yldz

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
ben zaten çalışıyorum ama pc başınd f klavye :p ama çok uyuzum yahu

abd nin hiçbir devlet diğerini sömürmeyecek dediği için :D en basitinden öyle bişiydi aklıma geleni yazdım bir bildirgeye mi ne dayanıyordu bu abd başkanı bir genelge yayınlamıştı o nedenle mandaterlik himaye getirildi adı değişmişti sadece. yanlış mı hatırlıyorum gençler
aynen aynen self determinasyon nedeniyle sömürgecilik yerini manda ve himayeye bırakıyodu tamam oldu şimdi :D

betimlemeツ

şimdi o değil de!
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
Aferin gençler wilson prensiplerinde çıkıyor ekliyeyim sömürge olmayacak deyince wilson bunlarda devletler kendini toparlayana kadar himaye edek diyorlar.

Bu wilson saf mı neymis dünya savaşı yenenler toprak almasinmis saçma geldi:)

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
:D bide o belge dediğin wilson ilkeleri doğru hatırlıyon bende baya hatırladım he :D
heeeh işte oydu yani bir abd ve başkanı var sömürge yerine geliyor 1. dünya savaşındaydı heh hatırladım bende herhal, yenilen ülkelerin göynü kalmasın deyi kimse savaş tazminatıda istemeyecek falan demişti o da bundaydı di mi

ümit yldz

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
tarihten daha cok çağdaş dünya tarihi soru özelliği taşıyo ama sorarlar mı sormuşlar mı bilmem.. monreo doktirini yatıştırma politikası barbarrossa çıkarması normandiya çıkarması gibi zımbırtıları da hatırlamak lazım :D

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
osmanlıdan sonrakı kısımlar evet daha önemli yani yakın tarih diyelim bir de çoooooooook uzak sakalar zamanı mesela önemli :D ama kültürel açıdan diyelim.

monroe yine bir abd başkanı derlerdi ki amerika amerikalılarındır dışarıdan kimse buraya karışmasın biz de kimseye karışmayalım gibi bişiydi içe dönüktü yani

şimdi tam tersini uyguluyorlar o da enteresan burunları her yerde sıkışıp kalasıcaların!!!

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
Yalnızlık politikası ama onlarda yalnizmis işte ne kötü şey nan yalnızlık :(
yok yahu yalnızlaşmaya çalışmıyodu 1820lerde falanmış yenı abd yapılanması toparlanıyor canada galıba ruslardaymıs o zaman bazı avrupalılarda guney amerıkada bazı yerlere karısıyormus falan abd nın butunlesmesını saglamak ve rusyanın dahada guneye ınmesınden falan korkarak bırazda soylemıs bunu ben okudum oyle anladım yanı :) bız sıze karısmayalım sızde karısmayın gıbı 1. dunya savasına çekılene kadarda pek karısmamıs oyle yazıyodu ama almanlar savasa cekınce denızaltısına saldırmıstı herhal ondan sonra yemınlerını bozmuslar

yalnızlık bazen ıyıdır ;) takılma sen

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
gençler 1929 yılına gelene kadar gümrük vergileri hep aşağı çekildi herhal var mı fikri zikri olan ?

"1929’da yerli tüccarı korumak için “Gümrük Tarife Kanunu” değiştirilmiş ve ilk kez
gümrük tarifeleri artırılmıştır."

betimlemeツ

şimdi o değil de!
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
gençler 1929 yılına gelene kadar gümrük vergileri hep aşağı çekildi herhal var mı fikri zikri olan ?

"1929’da yerli tüccarı korumak için “Gümrük Tarife Kanunu” değiştirilmiş ve ilk kez
gümrük tarifeleri artırılmıştır."
Ekonomik olarak gelişme amaçlı değil miydi. Zaten kabotajdan sonra tam.olarak başlandı calismalara 1926 oda. Sonra yerli üretici korunmak.için yukselmistir bence

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
Siz nasıl diyor im şey anlamadı ben sen ne demak istedi:D

Tehcir kanunundan bahsettimdi ben:) bizi kötü gösteriyorlarda kendi.geçmişlerine bakmiyorlar ya ondan çok kapalı oldu demek ki:)
iyide tehcir kanununda sürgün vardı onlar sürgün yapmadı kanımca ezdiler daha çok biz ezmeyelim ya dölek durun ya da çıkın gidin dedik ben mi yannış hatırlıyorum acebaaa bağlantı kuramadım tehcir ile ama abd deyim yerindeyse hep kendine müslüman zaten o_O

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
gümrük birliği çiller zamanında imzalanmıştır.

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
Ekonomik olarak gelişme amaçlı değil miydi. Zaten kabotajdan sonra tam.olarak başlandı calismalara 1926 oda. Sonra yerli üretici korunmak.için yukselmistir bence
kabotajda gümrük mevzu yok daha çok imtiyaz söz konusu. demek istediğim biz hep yabancılara gümrük vergilerini düşük tutuyorduk hep indirim vardı artıırım ilk kez bununla mı yapıldı diyeydi tc için ilk ama genel manada ilk mi bilemedim.

"1 Temmuz 1926’da kabul edilen Kabotaj Kanunu ile karasularımızda yolcu ve yük
taşıma hakkı ile önemli limanların işletme hakkı sadece Türk gemicilere verilmiştir.
Bu kanunla kapitülasyonların izi tamamen silinmiş ve ticaret filoları gelişmiştir."

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
güncel gelişmelerden önemli olabilir. cb nin iran ziyaretinde dövize bağımlılığı azaltalım mevzusu aklımızın bir köşesinde dursun.

"Döviz kuru noktasında biz başka paraların baskısı altında kalmayalım. Ekonomide İran'ın yerli parasıyla Türkiye'nin yerli parası bizim alışveriş noktasındaki aracımız olsun. Biz ne doların baskısı altında kalalım ne avronun baskısı altında kalalım. Bu konuda daha önce merkez bankalarımızı da milli bankalarımızı da görüştürdük ama hala adımı atamadık. Biz alımlarımızı İran'ın yerli parasıyla yapalım, İran Türkiye'den alımlarını yine aynı şekilde Türkiye'nin yerli parasıyla yapsın. O zaman biz böyle bir kur baskısı altında kalmayız. Çok daha güçlü bir şekilde hem bölgeye örnek oluruz hem uluslararası camiaya örnek oluruz, bunlar bize ayrı bir güç katacaktır diye düşünüyorum."

Muhti

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Çanakkale 18 Mart Ünv.
Bölüm
Uluslarası İlişkiler

Paris Barış Konferansında çıkmıştı. Nedeni de önce yayınlanan Wilson Prensiplerinde sömürgeciliğe karşı çıkılması.
Bunun mücadelemizde ilk tartışılması Erzurum Kongresinde oldu ve reddedildi.
Son kez ve tamamen reddedilmesi Sivas Kongresidir. Sivas Kongresi aynı zamanda CHP'nin ilk Genel Kongresi ilan edilmiştir.
Bilgiden bilgiye. Nerelere geldim ben :)