Öğretim görevlisi olamak veya torpil meselesi

Konu, 'Üniversiteler' kısmında ali kara tarafından paylaşıldı.

1. ali kara

ali kara İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Erciyes Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Bu torpil hadisesi o kadar büyümüş ki , o kadar yayılmış ki anlatamam. kpss ile mücadele ederken ben bir yandan da ALES sınavına hazırlandım ve sonunda 84 puan nasip oldu.(Ales için çok iyi bir puan) Üniversitelerin kadro açıkları oldukça şartları tutana müracaat ediyorum. Daha doğrusu ediyordum. Artık etmiyorum. Çünkü feci torpil dönüyor güzel memleketimin dört bir yanında. Bana başvurmadan önce dedikleri "boşuna uğraşma, eğer kadro adına açılmadıysa mümkün değil giremezsin" olmuştu.

Fakat ben inanmadım bu kadar ileri boyutta olacağına ilk başta denilen gibi ve gittim doğu illerinden birine girdim sınava. O kadar ters bir yer ki 350 Tl tuttu yol parası hem de otobüsle gittim. 24 saat yol. Neyse Sınavdan sonra mülakat yasak olmasına rağmen tanışma adı altında mülakata aldılar. Toplu mülakat diye saatlerce bekledik ama aslında toplu mülakat , mülakat değilmiş. Meğerse o olay ismi gelen çocuğu tanıma mülakatıymış. Bir arkadaşla bir ilgilenildi bir ilgilenildi anlatamam. Bizde orada saksı muamelesi gördük tabi. Bu arkadaşa her türlü sorular soruluyor , aman beğendinmi şehrimizi , aman beğenmediysen gidermisin gitmezmisin gibi bizim gözümüze gözümüze adamlar bu adamı alcaz biz der gibi sorular yöneltiliyor , biz de orda kurbanlık koyun gibi bakıyoruz. Bana gelince de sen beğendin mi dedi ordaki dekanmıdır artık kimdir bilmem ben de tam aklımdakileri anlatacakken lafımı yarıda kesti bu arkadaş kendi birşeyler anlatmaya başladı ve kimsede müdalele etmeden dinledi. Yani numaradan soruyoruz işte anla der gibi oldu. Neyse beş on gün sonra sonuç açıklandı ve bu adam birinci olmuş , 80 lik kağıdımada 30 vermişler bizde gene yaya kaldık.

Ardından yakınlarda yeniden iki üniversiteye başvurdum. Hepsi torpilli değil ya dedim içimden. Ondada kpss de olduğu gibi on kat adam çağrılıyor. Eskiden dört kattı ama eskiden adamların torpillileri sıralamaya giremediği için arada sırada torpilsiz gariban iş sahibi olmasın diye ona çıkarttılar bir şekilde. Neyse birinci üniversitede akrabamız var. Aradım dedim var mı torpillisi buranın diye. Araştırmış sağolsun burası zaten bilmemkimin oğluna açılmış dedi o girecek hiç uğraşma dedi. Orayı eledim. Bugünde yine doğu illerinden dip bucak bir üniversiteye başvurmuştum onun soncu geldi.

Akrabamız bir şekilde ulaşmış o üniversiteye ve rektörün zaten memleketi başvurduğum ilçeden olduğunu ve tabi ilçedeki akrabalarını aldığını , hiç ümit etmemi söyledi. Kadrosu belliymiş.

İşin ilginç boyutu adamlar kadro açıyor ama artık sadece ben torpil buldum yetmiyor. Senin adınıa açılmış olması lazım kadronun. Öyle pis bir devirdeyiz yani.... Sonra bir de millet salak yerine konuluyor. Nedendir bilinmez onaylı diploma , onaylı transkript ve onaylı çalışma belgesi gibi şeyler isteniyor. Ben Erciyes Üniversitesinde okudum, İstanbulda çalıştım elimde bir diploma bir transkript bir çalışma belgesi var onaylı onları gönderemem. Memleketinde okuduysan Çalıştıysan ne ala ama okumadıysan notere gidip tastik yaptırıyorsun. O da feci palahıya patlıyor. Mesela ben bir transkripti 68 Tl ye onaylattım. Zaten bir şehirlerarası yolculuk 200 300 tl. Birde verdiğin emek var. Yani bir sınava girdin geldin kafadan gitti 400 Tl. insanları artık enayi yerine koymanın, insanları aşağılamanın, insanları nefret ve kin doldurmanın daniskasıdır bu. Bunun tanımı artık nedir bilemiyorum.

Hiç siz böyle üniversitenizde bu mal nasıl girmiş buraya dediğiniz hocanız var mıydı? Hah işte bu şekilde aldıkları için bu şekilde adam alıyolar. Sonra bunlar adam yetiştircek piyasaya ha! Valla gülerim ağlanacak halimize yazık bize ya. Hayatın başladığı yerde zaten biz diğer ülkelerden yenik başlıyoruz.

Misal vereyim ben ingilizcem kpds den b seviyesinde, beş yıllık ticari hayatta bilgi sahibi, muhasebesinden kredisine, insan kaynaklarından pazarlamasına kadar 7 sene her türlü piyaza koşulunu bilen , Ales ten de 84 almış biriyim.

Ama bunun yanında aldıkları adamın özelliklerini sayıyorum: alesten 70 almış ve 2 sene bir muhasebecide çalışmış. Bitti. Bu adam girdi biz kaldık. Tipide görseniz oturur ağlarsınız. İki lafı biraraya getiremeyen bir şahsiyet.

Birde gittiler yeni haberlerde duymuşsunuzdur, 1000 TL zam yaptılar öğretim üyelerine. Bu ülkede bin liraya aramızdan devlet memuru alsalar ben dahil kim bilir kaç kişi müracaat eder. Ama zaten ekmek kadayıfı yiyolardı artık kaymaklı ekmek kadayıfı yiyolar. Çünkü üniversiteler bilgi yuvası. Gençler orda yetişiyor.

Hadi bunları bir kenara bıraktım KPSS ye girdim ama gene torpil çıktı gene yaya gene yaya. Ben ve benim gibi gençlik ne yapacak. ? Bunun tanımı çaresizlik.

Anlatmak istediğim şu. Ne oluyor nereye gidiyoruz böyle . Bu kadar nasıl oldu da torpil olayı her yanı sardı. Sanki Osmanlının çöküş dönemini hatırlatmıyor mu?

"İbret alınacak ne kadar çok şey var, ibret alan ise ne kadar az" Hz. Ali.

2. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    doğudaki üniversitelerde şansını dene bence. Bir arkadaşım da sizin gibi daha önce defalarca elendi ama ığdır üniversitesinde araştırma görevlisi ilanı çıktı alındı ve torpili olmadığına da inanıyorum çünkü iktidara muhaliftir ama çok donanımlı biridir. Donanımı sayesinde doğuda da olsa emeğinin karşılığını aldı.

3. kasemandoni

kasemandoni VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    mezun olduğun okulu dene, hocalarınla filan konuş belki yardımcı olabilirler.

4. Kafkaslı

Ödül Puanları:
    938
    mezun olduğu okul erciyesmiş. kayseride konyada bir yere yerleşmek için sağlam torpil olması gerekir

5. kasemandoni

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    belki hocaları yardımcı olabilir. kendi öğrencileri sonuçta.

6. lookatsky

lookatsky VİP Üye

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Selçuk Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Arkadaşlar ben bi ara ödtüye başvurmayı düşündüm .bilgisi olan var mı acaba oralarda da torpil önemli midir?

7. lizgeviyal

lizgeviyal VİP Üye

Ödül Puanları:
    63
    arkadaşının yds ve ales puanı kaçı bölümü felan

8. kasemandoni

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    yazmış yukarıda

9. lizgeviyal

lizgeviyal VİP Üye

Ödül Puanları:
    63
    arkadaşının yds ve ales puanı kaçtı bölümü felan

10. lizgeviyal

lizgeviyal VİP Üye

Ödül Puanları:
    63
    kafkaslıya sordum arkadaşı ığdıra yerleşmiş puanı kaç diye soruyorum konuyu açan arkadaşın puanı belli

11. lizgeviyal

lizgeviyal VİP Üye

Ödül Puanları:
    63
    ama konuyu açan arkadaşın yds puanı yok sanırım göremedim

12. kasemandoni

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    B seviyesinde (kpds) diye yazılı, puanı 84 (ales), bölümü İİBF bölümlerinden birisidir muhakkak.

13. Kafkaslı

Ödül Puanları:
    938
    hiç bilmiyorum ama ona mesaj atıyım belki müsait zamanında foruma gelir size bu konuda cevap verir, süreç hakkında bilgilendirir.

lizgeviyal bunu beğendi.
  14. isletmeci1985

isletmeci1985 Firedi'nin Kabusu Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Bir Kayserili olarak bu gerçeği çok iyi biliyorum ve memleketime dönmenin sadece bir hayal olduğunun da farkındayım. :( İşin acısı oraları beğenmeyen çok sayıda insan var ve kadrolar dolu. Kısır döngü yani.

Kafkaslı bunu beğendi.
  15. lizgeviyal

lizgeviyal VİP Üye

Ödül Puanları:
    63
    iyi olur ne zaman gelir untumassan sevinirim:)

16. lizgeviyal

lizgeviyal VİP Üye

Ödül Puanları:
    63
    umarım arkadaş net açıklama yapar kpds ya da yds puanıyla ilgili

17. Kafkaslı

Ödül Puanları:
    938
    "müsait zamanında bilgilendirir misin" diye ben arkadaşıma mesaj attım o da "olur tabi dedi" müsait olduğunda gelir :)

lizgeviyal bunu beğendi.
  18. chaborz

chaborz VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    kardesim ne ugrasiyorsun OYP`ye basvursana. torpil yok bisey yok merkezi sistemden girersin istedigin yere lisans notun ve yabanci dil puanin yuksekse

19. lookatsky

lookatsky VİP Üye

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Selçuk Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Hocam o öyp de sakat 4 lük sistemi 100 lüğe çeviriyor direk geçme notu 50 diye geçiyor .ama bizde 60 dı.yök ün sistemine çevirince benim ortalamam 8 puan düşüyor .kafadan 2 puan öyp de geriye düşüyorum

20. chaborz

chaborz VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    arkadasin ales puani iyi ya lisansi da iyiyse cok skinti olmaz

bu arada orda da hep acik ogretimcilerden cekiyoruz adamlar yuksek ortalamalarla mezun oluyor daha bastan 3-0 onde basliyorlar...

lizgeviyal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş