Önemli..TCDD 2014/1 alımıyla ilgili duyuru yaptı!

Konu, 'Devlet Demir Yolları' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    -Teşebbüsümüze yerleştirilen adaylar, atanacakları iş
    yerinde 5 yıl görev yapmadan nakil talebinde
    bulunamayacaktır.
    -Mühendis (taşra), Tekniker, Puantör (Liman
    Puantörü) pozisyonlarını tercih edecek adayların,
    Teşebbüsümüz Sağlık ve Psikoteknik Yönergesinde
    belirtilen sağlık şartlarını taşımaları gerekmektedir. Bu
    şartları taşımayan adayların atamaları yapılmayacaktır.

http://www.tcdd.gov.tr/upload/Files/BannerFiles/kpss2014duyuru.pdf

linkini verdikleri yönerge için

http://www.tcdd.gov.tr/Upload/Files/ContentFiles/2010/mevzuat/daireyonetmelikleri/VI/psiko.doc

2. vahican85

vahican85 Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    63
    verdikleri linki inceledim çok karışık. şimdi özetlersek sağlık muayenesini kurum kendisi mi yapıyor yoksa biz tam teşekküllü bir hastaneden rapor mu alıyoruz. ben liman puantörü için sağlık muayene kısmını anlamadım...

3. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    a) Boy Uzunluğu: İşe alınacakların boy uzunluğu 1,55 metreden aşağı olamaz.
    b) Vücut Ağırlığı: İşe alınacakların Beden Kitle İndeksi 19-32 arasında olmalıdır. Beden Kitle İndeksi, kilogram cinsinden ağırlığın metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunur.

kitle endeksini hesaplamak için :Vücut Kitle Endeksi Hesaplama - HESAPLAMA.NET

4. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    İlk Girişte: Görme kuvveti : Gözlüksüz olarak yapılan değerlendirmede bir gözde 8/10, diğer gözde 5/10 veya her iki gözün görmeleri toplam 13/20 olmalıdır.
    Kırılma kusuru :A grubundaki nitelikleri taşımalıdır. Konjonktivada yaptığı yoğunluk sonucu görmesi gözlüksüz bir gözde 8/10, diğer gözde 5/10 dan aşağı olmayan veya iki gözün görmeleri toplamı 13/20 yi bulan skatrize olmuş aktif bulunmayan 4. dönemdeki trahomlular göreve alınır.
    Bir veya iki gözde santral görmeyi bozmaya engel olmayacak şekilde hafif dereceli ptozis, fizyolojik görevi bozmayan göz kapaklarının doğuştan veya edinsel hastalık sonucu eksiklik ve şekil bozuklukları, bir gözde gözyaşı yollarının darlığından ileri gelen hafif göz yaşarması, sinir sistemi lezyonları ile ilgili olmayan ve görme kuvvetini bir gözde 8/10 diğer gözde 5/10 dan aşağı olmayacak şekilde bozmayan ve yabancı cisim çarpması ile meydana gelmiş kornea kristalinin ilerlemeyen skatrisyel yoğunlukları olanlar işe alınırlar.
    Konjonktivitis vernalis sekelleri, görmeye zarar vermeyen konjonktiva ve kapak kenarlarının kronik önemsiz hastalıkları ve göz küresinin hareketlerine zarar vermeyen bir veya iki taraflı fizyolojik görevi bozmayan sifiliz ve tüberküloz dışındaki bir hastalık nedeni ile sonradan oluşan göz kapakları şekil bozuklukları, bir göz kapandığı zaman korneayı bütünü ile örten ve pek küçük konjonktiva bölümü açık kalan lagoftalmi, her iki gözde kirpiklerin yokluğu, bir veya iki gözyaşı yollarının darlığından ileri gelen hafif göz yaşarması, bir gözde gözyaşı kesesinin eski iltihaptan kalma genişlemesi, kese ameliyatı yapılmış bir veya iki tarafta göz yaşarması olanlar, Glokom ve pigmenter retinitisliler bu grupta iş alamazlar.

Renk muayenesi: Göz bölümü sonundaki listede bulunan ünvanların İshihara testini geçmeleri gerekir. Ancak, bunun dışında kalan ünvanların, renkleri basit yoldan tanımaları yeterlidir.
    Asil Personelde: Görme kuvveti Gözlüksüz olarak yapılan değerlendirmede bir gözde en az 8/10 olmalı veya iki gözün görmeleri toplamı 11/20’ yi bulmalıdır.
    Diğer konulardaki özellikler de Kuruluşa ilk girişteki nitelikleri taşımalıdır.
    Kesinlikle İshihara testi ile renkleri ayırım muayenesine tabi tutulacak görevler şunlardır: Başmakinist, Bilet Kondöktörü, Gar Müdür Yardımcısı, Gar Şefi, Hareket Memuru, Hareket Memur Yardımcısı, Hat Bakım Onarım Memuru ,İstasyon Şefi, , Makinist, Makinist İşçisi, , Mekanik Vasıta ve Cihaz Operatörü, Tesisler Şefi,Tesisler Sürveyanı, Trafik Kontrolorü, Tren Şefi, Tren Teşkil Memuru, Tren Teşkil İşçisi, YHT Makinisti, Yol Bakım Onarım Postabaşısı, Yol Bakım Onarım Şefi, Yol ve Geçit Kontrol Memuru, Yol Kontrol İşçisi, Yol Sürveyanı.
    Yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu unvanlarda ilk işe girecek olanların Ishihara testi ile renk körlüğü mevcut ise çalışamazlar.

5. incir reçelim

incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    raporu hastaneden alırsınız. eğer içerik belirtirlerse ona göre tetkik yaptırırsınız hastaneden..

örneğin ağır işte çalışabilir raporu gibi.

6. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    İlk Girişte ve Asil Personelde : Odyometrik incelemede saf ses ortalaması, 500, 1000 ve 2000 frekansların ortalaması,30 - 40 dB olmalıdır.
    Dış kulak yolunun darlıkları ve sayvanının şekil bozuklukları ile orta kulağa ait kataral ve skatrisyel hastalıklar ve inaktif kronik otitler, timpanoplasti ameliyatı geçirmiş olup işitmeleri bu grubun sınırları içinde olanlar bu grupta iş alırlar.
    Merkezi nedenlere bağlı ağız, boğaz, farenks ve larenks patolojileri bulunanlar, bir kulak sayvanının tam yokluğu ya da her iki kulak sayvanında şekil bozuklukları olanlar, koklear otosklerozlular , kord vokalde semiparalizisi bulunanlar , bir veya iki kulak kepçesi olmayanlar, bir taraflı radikal mastoidektomi ameliyatı geçirenler, burun ve larenks defektleri, larenks ve trakea darlıkları, parsiyel veya total larenjektomiler bu grupta iş alamazlar.

7. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    sanırım öyle olur gibi. kurum ayrıyetten kendi sağlık raporu için uğraşmaz herhangi bir hastanenin raporunu inceleyip ona göre kurulun değerlendirmesi yapılıyormuş yanlış okumadı isem...

8. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    İşe alınmada muayeneye gönderilme
    MADDE 10- (1) Kuruluşta göreve alınacak olanlar merkezde İnsan Kaynakları Dairesi, Kuruluşun diğer yerlerinde yetkili makamlar tarafından muayeneye gönderilirler.
    İşe alınmada sağlık muayeneleri
    MADDE 11-(1) Bu Yönergenin ekinde yer alan EK-1 Görevleri Oluşturan Gruplar Tablosunda unvanları yazılmış personelin işe giriş muayeneleri, tam teşekküllü Hastanelerin Sağlık Kurullarınca yapılır. Haklarında düzenlenen Sağlık Kurulu Raporu, Grup Belirleyicisi tarafından değerlendirilir. Bu esnada işe alınacak kişinin kendisi de hazır bulunacaktır. Bu Yönergenin ekinde yer alan EK-2 Görev Gruplarına Ait Özel Sağlık Nitelikleri Tablosundaki sağlık niteliklerine uygun olanların Sağlık Kurulu Raporları üzerinde çalışabilecekleri grup belirtilir ve değerlendirmeyi yapan Grup Belirleyicisi tarafından imzalanarak tasdik edilir. Adaylık süresi sonunda personele tekrar sağlık muayenesi yapılmaz.

9. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    madde 10 ile madde 11 çelişiyo gibi... sağlık muayenelerini kendileri mi yapıyor yoksa herhangi bir tam teşekküllü devlet hastanesi mi madde 10 daki ile madde 11 deki kafamı karıştırdı.

10. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    hocam tcdd'nin her ilde anlaşmalı hastanesi olabilir. oraya yönlendiriyor olabilirler. sağlıklı iseniz neresi olsa korkmayın derim.

11. adaymemur39

adaymemur39 Üye

Ödül Puanları:
    18
    bu kadar sağlık koşulları korkuttu beni açıkçası... nasıl bir görev tanımıdır bu anlamadım iyi araştırmak lazım...yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım...

12. isletmeci1985

isletmeci1985 Firedi'nin Kabusu Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Göz bozuk tabiki gözlük takacağız. İş yaparken gözü bozuk adam gözlüksüz mü sayım yapacakmış?

Ağır saçmalık.

13. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    Aynen bu ne saçmalıktır ki. bende gözlük kullanıyorum açıkçası beni biraz endişelendirdi. benim göz dereceleri de biraz yüksek olunca kesin sıkıntı çıkarırlar...
    sağ: -3.71
    sol: -4.00 sıkıntı olur mu acaba. miyop.

14. işletme19

işletme19 Olmuyorsa, Olmuyordur.

Ödül Puanları:
    28
    bence bunlar uyarı yapıyorlar haybeden.
    bi sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
    kalıcı ağar bi hastalık olmadığı sürece bence bişi olmaz. zaten yazılar tamamen tıbbi. ben fazla bişi anlamadım özellikle göz yok 8/10 yok bilmem ne..

15. vahican85

Ödül Puanları:
    63
  16. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    yönetmelikte liman puantörü için psikoteknik testi yapılmıyor:
    Psikoteknik muayeneleri yapılması gerekli personel
    MADDE 23- (1) Periyodik psikoteknik muayenesi yapılacak olanlar: Başmakinist, Hareket Memuru, Hareket Memur Yardımcısı, İstasyon Şefi, 8.72.00 Grubu Mekanik Vasıta Operatörü, Mekanik Vasıta, Tesis, Cihaz ve Vinç Operatörü, Makinist, Makinist İşçisi, Trafik Başkontrolörü, Trafik Kontrolörü, Tren Şefi, Tren Teşkil Memuru, Tren Teşkil İşçisi, YHT Makinisti ile Oto ve Araç ehliyetine sahip Sürveyan, Tesisler Şefi, Tesisler Şef Yardımcısı, Tekniker, Teknisyen ve Teknisyen Yardımcısı,
    (2) Sadece işe ilk girişte veya atamalarda psikoteknik muayenesi yapılacak olanlar: Hat Bakım Onarım Memuru, Sürveyan, Yol ve Geçit Kontrol Memuru, Yol Bakım Onarım Şefi, Yol Bakım Onarım Postabaşısı, Yol Kontrol İşçisi, Yol Şube Şefi, Yol Şube Şef Yardımcısı.
    anladığım kadarıyla da sağlık kurulu raporu için TCDD nin belli yeri varmış kendi bünyesinde Ankara 'da.

işletme19 bunu beğendi.
  17. işletme19

işletme19 Olmuyorsa, Olmuyordur.

Ödül Puanları:
    28
    sanmam liman puantörlüğü için böyle testler olsun. olsada a ve b diye ayırmışlar bu arkadaşın anlattığı makinist yardımcılı yani a ya giriyor. canınınız sıkmayın arkadaşlar.

18. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    evet ama saçmalığa bakarmısın arkadaşım:
    Teşebbüsümüze yerleştirilen adaylar, atanacakları iş
    yerinde 5 yıl görev yapmadan nakil talebinde
    bulunamayacaktır.
    -Mühendis (taşra), Tekniker, Puantör (Liman
    Puantörü) pozisyonlarını tercih edecek adayların,
    Teşebbüsümüz Sağlık ve Psikoteknik Yönergesinde
    belirtilen sağlık şartlarını taşımaları gerekmektedir. Bu
    şartları taşımayan adayların atamaları yapılmayacaktır. böyle bir açıklama yapıyorlar halbuki liman puantörü için psikoteknik testi yok bu testi yapacaklar listesinde yönetmeliklerinde. Bence fazla kasmaya gerek yok burada çalışacak dört dörtlük 80 kişi mi arıyorlarmış bunlar sanmam o kadar kasacaklarını. ama sağlık kontrollerini kendileri yapıyor büyük ihtimal.

işletme19 bunu beğendi.
  19. samyelialttantire43

samyelialttantire43 İİBF Uzman Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    43
    liman puvantörlüğüne de ishihare renk körlüğü testi koyarlar diye çok korkuyordum Allahtan öyle bir şey yok
    a grubu mesleklerde sağlık şartları ağır biraz liman puvantörlüğünde öyle korkulacak bir şey yok

20. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    Arkadaşlar bu göz olayı kafamı karıştırdı ben gözlük kullanıyorum ve derecelerimde şöyle:
    Sağ Vo:tam (-3.71, -0.50x170)
    Sol Vo: tam (-4.00, -0.50x35)
    böyle yazıyo hiçbirşey anlamadım şimdi yönetmelikte bahsettiğine ben girebiliyormuyum. ona göre boşyere başvurmayayım bir arkadaş beni bilgilendirebilir mi hiç anlamadım.

Sayfayı Paylaş