Özel Sektördeki İnsan Kandırmacanın Had Safhada Olması

Konu, 'Diğer Özel Sektör' kısmında Michael Scofield tarafından paylaşıldı.

Özel sektörde kıymetinizin bilindiğini/bilineceğini düşünüyor musunuz?

1. Tabii lan manyak mısın?

oy sayısı 3
    5,2%
  2. Yürü bir git Allaaşgına canım burnumda zaten

oy sayısı 55
    94,8%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    İsyanım var dostlar. Bunaldım artık. Hem işsizim hem de bazı bulduğum kıytırıktan işler öyle bir sömürü çarkının içine çekiyor ki personellerini, bu yazıyı yazmaya karar verdim. Şimdi bazı pozisyonları incelemek istiyorum. İş arayışı sürecimdeki şahsen gözlemlediğim (esasen daha önce de farkında olduğum) gerçekleri dillendirmek istiyorum.

Satış Danışmanı: Bu pozisyona benim çocukluğumda/ergenliğimde tezgahtar ismi verilmişti. Havalı duruyor değil mi? Evet, duruyor. Oturmanın yasak olduğu, insanların sektörde 30'lu yaşlarını asla göremediği, eleman sirkülasyonunun had safhada olduğu bir meslek. Haftasonu, gece gündüz yok, çalışma saatleri (!) esnek mi esnek(!) buna rağmen içimizden arkadaşlar ve diğer bölümlerden mezun üniversite mezunu arkadaşlar da bu işi yapmak durumunda kalıyorlar. Milletin kıyafetlerini katlamak, indirim zamanı mağazadaki kaosta aklı başında bir tutum sergilemek, tepenizdeki yöneticinin baskın tutumu... Acınızı paylaşıyorum.

Yönetici Asistanlığı: Bu pozisyon da benim çocukluğumda/ergenliğimde sekreter unvanıyla anılırdı. Şimdi büro yönetimi falan zımbırtıları çıktığından ismi oldukça havalı geliyor kulağa. Patronun ajandasını tutar, arada çay kahve servis eder, geleni gideni ağırlar, dışarıdan bal yapmayan eşek arıları gibi görünürsünüz. Patronlar ve müdürler ahbap çavuş ilişkisine göre müdür olduklarından İngilizce bilmezler, o nedenle bu insanların (yönetici asistanları) İngilizce (başka bir yabancı dil daha biliyor olmanız tercih nedenidir) bilmelerini de beklerler. Hatta prezentabl olmasını da isterler. Manken mi alıyorsun, firmada iş yaptıracak insan mı arıyorsun belli değil.

Kasa Sorumlusu: Bildiğin kasiyer işte. Buna da böyle isimler vererek insanlara cazip hale getirmeye çalışıyorlar. Üniversite mezunlarının bir işi de bu.

Tahsilat Uzmanı: Akşama kadar call center'da milletle kavga dövüş, küfür kıyamet iş yapacaksın demez de uzman der. Çoğu kişi farenjit olur, yerinden 1 dk ayrılsa fırça yer. Mobbingin alasını görürler.

Müşteri Temsilcisi: Şimdi moda bu. Milletin ağız kokusunu çekmek ve patrona/müdüre yaranamamanın adı "müşteri temsilciliği" olmuş. Satış baskısından gelen şikayetlere akşama kadar kafa davul olur, nihayetinde kimseyi memnun edemezsiniz.

Finans Uzmanı: Havalı bir isim olduğuna bakmayın. Akşama kadar bankalarla telefonla konuşur, talimat yollar, hesapları müsait hale getirmeye çalışır, takasta çek var mı, falan yatırdı mı filan yatırmamış dersiniz. Çoğu zaman bunların muhasebeleştirilmesini de size kitlerler. Bilin istedim.

Bankacı: 90'ların havalı mesleklerindendi. Gelgegelim vahşi kapitalizm, satış baskısı, bitip tükenmeyen ütopik hedefler ve hemen herkesin artık banka müşterisi olması nedeniyle ayağa düştüğünü bilmeyenimiz yok zaten. Kesinlikle bulaşmayın. Bankaya bir giren pişman, bir de giremeyen zaten...

Çağrı Merkezleri: Kanımca bu işi yapabiliyor olmak için ilkokul mezunu olmaya bile gerek yok. Tam bir ömür törpüsüdür. Molalar çok kısıtlıdır, stres had safhadadır. Çoğu insan bel ağrısından, skolyostan, vertigodan muzdarip olur zamanla. Fiziksel olarak halen sağlam olanlar ise antidepresan kullanır muhtemelen.

Gayrimenkul Danışmanlığı: Bildiğin emlakçılık. LİSANS mezunu olmak insana hiçbir şey katmaz. Ağzın laf yapıyorsa, takım elbisemi giyerim diyorsan gerisi hikaye... Satış baskısına hazır ol!

Başka bir konu daha var. İşverenlerin delirten davranışları.

Sigortayı asgariden gösteren işveren: Şerefsizin önde gidenidir. Zaten 60 yaşımızda emekli olacağız bir de bu şerefsizler yüzünden yaşarsak 3 kuruş maaş alacağız. 1000 TL net maaş için bile yapar bunu, öyle namerttir. Hiç sigorta yapmayan da var tabii ki onları görüp halinize şükür de edebilirsiniz.

Cumartesi 4 saat çalıştırma uygulaması: Bunu gören bazı arkadaşlarım "Hacı, biz cumartesi 10 saat çalışıyoz ne diyon sen yaa?!!" diyebilirler. Hakları var. Benim değinmek istediğim ayrı bir husus. Haftaiçi yapıp cumartesiye sarkıttığımız nasıl acil bir iş var ki biz 4 saatte halledebiliyoruz? Köleleştirmenin bir safhası da bu. Sırf cumartesi tatil olsun diye bankacılık yapanlar var, durum öyle vahim.

Aklıma daha fazlası şimdilik gelmiyor.

BIKTIM ARTIK!

Başlıkta da belirttiğim gibi; İSYANIM VAR! İçimi dökmek istedim. Buraya kadar okuduysanız da teşekkür ederim.

Son düzenleme: 3 Eylül 2014
    Umutsuz, Ferhat_gs, Hawle ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    hocam her meslekte var eksiler bence abrtmışssın sanki biraz avukatlarda dava dava koşturuyor sadece uruşmaya girmiyor bir sürü takip işi var... mühendislerde amele gibi çalşyr vs.... vs....

3. Nanick

Nanick VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    bir buçuk yıl müşteri temsilciliği yaptım. bir buçuk yıl hemen hemen hergün mide ağrısı çektim.mecbur kalırsam yine yaparım ama zor iş:)

çukulatalıpooça bunu beğendi.
  4. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye

Ben avukat veya mühendisler çok rahat demedim. Özel sektör bir bütün olarak herkesi sömürüyor. Sen şanslı olabilirsin ama benim abarttığımı söylemen abes, çoğu insan bunları yaşıyor. Dün mezun olmadım, işin içindeyim, sektörü iyi biliyorum.

5. halaskar

halaskar İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    İstanbul Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    diğer taraftan arkadaşın saydığı bu meslek gruplarına ihtiyaç duyan şirketler genelde lüks görünümlü merdiven altı iş yapan yerlerdir. her şeyi bi kılıfına uydurup dünyanın parasını kazanır ama işçi ücretlerini ya prim olarak yada asgari ücretin biraz üzerinde verir. onuda verirse tabi... bu aç gözlü adamların yeni trendi ise işkurdan eleman bulmak. peki neden işkur? çünkü işkur elemanları 1-2 haftalık eğitim için gönderir ve bu eğitime gelen adama günlük 20-25 tl arası ödeme yapar. yani şirket 15-20 günlük deneme sürecinde bu adamlara para falan ödemez. sadece çalıştırdığı yanına kar kalır. peki işkur eğitime gönderdiği personele sertifika veriyor. şirket iş öğretmiyor mu? şirketin bilgisayar programını öğrenmek max. 1 gün sürer. telefonla nasıl konuşacağın sliplerde yazılıdır. alır ezberler kendi slipini oluşturursun. ve bunlar 1 günde halledilir. sonra seni satışa koyarlar daha iyi iş öğren diye. yaklaşık 10-15 gün işkur senin günlüğünü öder. sende firmaya çalışır tecrübeli personeller arasında değerlenidirilir onlarla kıyaslanırsın. bu süreç sonunda şirket işine yarar satışı yüksek adamı alır kalanı ise sertfikalı işsiz olarak hayatına devam eder. diğer taraftan en son 9 gün katlanabildiğim yerde işkurun gönderdiği 17 tane adamın abartısız 10 tanesinde diksiyon diye bir şey yoktu. yani şirketin ik cısı işkurdan gelmese bu adamları şirekete bile sokmazdı.

asas7979 ve peter keating bunu beğendi.
  6. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    1 yıl finans bölümünde çalıştım. Tam anlattığın gibi akşama kadar bankacılarla konuş. Bugün çek var hesaba para aktar çek yazılmasın, müşterinin çeki var müşteriyi akşama kadar ara hesabınız müsait değil, müşterinin çeki yazılır ödemez banka onu senden alır sen müşterinin peşinden koş günlerce hatta bazılarının aylarca :) Ama ben yinede seviyordum:harika: tabi birazda çalıştığın yere bağlı

7. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    finans işi zevklidir bencede önmli olan çalıştığın ortam üstlerinin tavrı

8. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    İşin ismine uzman deyip, uzman kadar para vermemelerine kızıyorum ben. Resmen kandırmaca. Yoksa işte sıkıntı yok, ben de yaparım şahsen. :)

9. halaskar

halaskar İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    İstanbul Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    hocam bu adamlar hakettiğinin karşılığını alıyor. ama sen günde 100-150 adamla muhatap olurken asgari ücretin biraz yukarısında bir maaşla haftada 6 gün, günde 11-12 saat çalışıyosun.

Son düzenleme: 3 Eylül 2014
    Warning ve Michael Scofield bunu beğendi.
  10. Tgb06

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    o da işi büyük göstermek için finans uzman dediği nedir ki aldığın maaş en fazla bin lira :)

11. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    o konuda haklısın insan gibi çalışmak önemli olan insan gibi şartlarda çalıştıktan sonra iş önemli değil sevirsn ztn

halaskar bunu beğendi.
  12. luis1907

luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    sekreter le kasa sorumlusu iyidir ne kadar az insanla mülaki olursaniz o iş iyidir.

13. Tgb06

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    kesinlikle öyle pasif kalmıyorsun mesela çok kişiyle muhattap oluyorsun insanın diksiyonu dahi değişiyor. Kurumsal bir şirkette çalışıyorsan büyük paralarla oynuyorsun

14. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    İşte kandırmaca diye bunun için söylüyorum zaten ;)

15. oliverkapo

oliverkapo VİP Üye

Ödül Puanları:
    88
    çok doğru bence yazdıkların bende katılıyorum.Birde mağaza yöneticisi var adam şok migrosta 1-2 yıl çalıştıktan sonra mağaza yöneticisi olmuş vay be ne kadar alımlı offf aldığı para 1500 en fazla ama yönetici uvvvvvvv

4-5 yerden iş başvurusunda bulunuyorum hala doğru düzgün birşey yok kasiyerlere falanda başvuruyom.

peter keating bunu beğendi.
  16. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    E yönetici olunca açılıştan kapanışa kadar çalıştırır seni. Öyle shift mift olmaz. Çok uyanıktırlar.

MURAT ÇELİK bunu beğendi.
  17. luis1907

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    sekreter le kasa sorumlusu iyidir ne kadar az insanla mülaki olursaniz o iş iyidir.

18. oliverkapo

oliverkapo VİP Üye

Ödül Puanları:
    88
    luis valla kasiyerlik ilanlarına paso başvuruyom ama dönen olmadı bide dikkatimi çekti çoğu firma hep lise-önlisans mezunu tercihinde bulunuyor.Kpss'de de şansımız yok biz 4 yıllıklar dünyaya gelmekle hata ettik sanırım:))

19. luis1907

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    Bence kasa işlerinden uzak durun gişe tipi çok riskli çünkü dağınık kabul etmez.cebinizden çıkar. sakinleri çağrı merkezi olur büyük işin büyük riski oluyor genelde inşallah her şey işte dilimiz gibi olur.

istediginiz gibi olur :)

20. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Gişede de çalıştım, 20 TL bile açık vermedim :krnz:

Yalnız dediğin doğru, o işi herkes yapamaz. Açık verip cebinden ödeyen çok emekçi arkadaşımı gördüm. Yazık oluyor.

Sayfayı Paylaş