Posta Hizmetleri Serbestleşiyor

Konu, 'Ekonomi Haberleri' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

 1. Mustor

  Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.292
  Beğeniler:
  2.830
  Ödül Puanları:
  788
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Sakarya Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  Posta Hizmetleri Serbestleşiyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Bakanlık konferans salonunda düzenlenen Posta Hizmet Sağlayıcılar Yetki Belgesi Verilmesi Töreni'ne katıldı. Türkiye'de iş ve hizmet üretme konusunun uzun zaman devletin tekelinde olduğunu hatırlatan Elvan, "Haberleşme sektörünün önemli bir bileşenini oluşturan posta sektöründe serbestleşme konusunda nihai adımı bugün atıyoruz." dedi.

  Süreç içinde sosyal ve ekonomik altyapının oluştuğunu, Türk özel sektörünün devletin pek çok hizmetini yapabilecek yetkinliğe ulaştığını belirten Elvan, "Türkiye’nin bugün yakaladığı gelişme ve kalkınma ivmesinde pek çok alanda gerçekleştirilen serbestleştirme düzenlemelerinin etkisi vardır. Özellikle bilişim ve haberleşme sektöründe yapılan serbestleşme sayesinde son 10 yılda ülkemiz gerek sosyo-ekonomik alanda gerekse dünyayla bütünleşme ve yenilikçilik anlamında baş döndürücü bir gelişme göstermiştir" diye konuştu.

  Bakan Elvan, haberleşme sektörünün önemli bileşenini oluşturan posta sektöründe de serbestleşme konusunda nihai adımın bugün atıldığını ifade etti. "Nerede rekabet ortamı var, orada başarı var, yüksek performans var, üretkenlik var" diyen Elvan, posta hizmetleri sektörünün de bir anlamda rekabete açılması ve özel kesimdeki işletmecilere yetkilendirme belgesi verilmesinin bu sektörün önünü daha da açacağını ve güçlenmesine katkı sağlayacağını kaydetti. Havacılık sektöründe serbestleşmeye gidilmesiyle THY'nin ve sektöre yeni giren havayolu işletmecilerinin güçlendiğine işarete eden Elvan, posta hizmetleri sektöründe de aynı gelişmenin süratle sağlanacağına inandığını dile getirdi. Teknolojik gelişmelerin en yoğun hissedildiği alanların başında haberleşme sektörünün geldiğini anlatan Elvan, teknolojik gelişmeler, ekonomi politikalarının değişmesi ve küreselleşme sonucu yaşanan ekonomik dönüşümün posta sektörünün de aralarında olduğu altyapı sektörlerinde serbestleşme sürecini hızlandırdığını kaydetti.

  Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de posta sektörünün özellikle son yıllarda hızlı bir büyüme gösterdiğini dile getiren Elvan, etkin ve sürdürülebilir bir rekabet ortamının oluşturulmasının tüketiciler ile sektörün ihtiyaç ve taleplerinin karşılanmasının AB'ye uyumun sağlanması amacıyla yasal düzenleme yapıldığını anlattı. Demokratikleşmenin sadece siyasi alanda olan bir şey olmadığına dikkati çeken Elvan, "Üretim tüketim ilişkisinin, hizmet alan ve hizmet veren kesimler arasındaki ilişkinin, aynı alanda hizmet verenler arasındaki ilişkinin eşitlikçi ve rekabetçi bir yapıya kavuşturulması da sosyo-ekonomik anlamda demokratikleşmedir. Bugün attığımız adım bir anlamda posta sektörünün demokratikleşmesi adımıdır" diye konuştu.

  Elvan, daha sonra yetkilendirme sürecini tamamlayan şirketleri tebrik etti.

  Bazı Hizmetler Posta Taşımacılığının Önemini Artırdı

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer bugün itibariyle Türkiye'de genişbant abone sayısının 40 milyonu aştığını söyledi. Bilişim sektörünün her yıl ortalama yüzde 11-13 büyürken, e-ticaret hacminin yüzde 35-40 üstünde büyüdüğünü vurgulayan Acarer, "2050’de toplam ticaret içinde e-ticaretin payının yüzde 90'ı aşacağı hesaplanıyor. Son yıllarda özellikle e-ticaretin yaygınlaşmasıyla posta ve kargo hizmetlerinin önemi de arttı" dedi.

  Posta Hizmetleri Kanunu ile BTK'nın görev sahasının genişlediğini kaydeden Acarer, ikincil düzenleme çalışmalarının ardından yetki belgesi almak isteyen şirketlerin Kuruma başvurmaya başladığını anlattı. PTT AŞ ile Kurum arasında 22 Temmuz'da görev sözleşmesi imzalanarak, PTT'nin posta hizmetlerini sunmak üzere hak ve yükümlülüklerinin belirlendiğini ifade eden Acarer, yetki belgesi başvuru sürecinin bugün itibariyle tamamlandığını dile getirdi.

  Yetki belgesi alan hizmet sağlayıcıların posta tekeli dışında kalan tüm posta hizmetlerini verebileceklerini belirten Acarer, posta sektöründe yetkilendirme faaliyetlerinin devam edeceğini kaydetti. Konuşmaların ardından Bakan Elvan, yetki belgesi almaya hak kazanan 7 hizmet sağlayıcısına belgelerini verdi.

  Bakan Elvan Gazetecilerin Sorularını Cevaplandırdı

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Bakanlık konferans salonunda düzenlenen Posta Hizmet Sağlayıcılar Yetki Belgesi Verilmesi Töreni'nin ardından soruları cevapladı. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsayan zorunlu kış lastiği uygulamasına ilişkin soru üzerine Elvan, 1 Aralık 2014 itibariyle söz konusu uygulamanın başlayacağını ifade ederek, aldıkları tedbirler sayesinde le kış lastiği kullanım oranlarında 2,5 kat artış olduğunu söyledi.

  Kış lastiği uygulamasının önemine anlatan Elvan, "Bu uygulamayla geçmiş yıllarda yaşanan tır, kamyon gibi büyük araçların kayarak yolu kapatma gibi olaylarını artık çok az görüyoruz. Bu da kış lastiğinin zorunlu hale getirilmesiyle bu seviyeye ulaştı. Dolayısıyla biz, yaptığımız uygulamadan dolayı memnunuz. Herhalde kullanıcılar ve vatandaşlar da memnundur"

  Ovit Tüneli'nde Aksama Olmayacak

  Ovit Tüneli'nde çalışmaların durdurulmasına ilişkin soruya da yanıtlayan Elvan, tünelin tamamlanmasına yönelik takvimde herhangi bir aksamanın söz konusu olmayacağını kaydetti. Tünelde, gaz ölçüm cihazının eksik olduğunun tespit edilmesi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının geçici olarak çalışmaları durdurduğunu anımsatan Elvan, gaz ölçüm cihazının yüklenici firma tarafından temin edildiğini, cihazın tünele yerleştirilmesinin ardından çalışmalara devam edileceğini belirtti. Elvan, tünelde, iş güvenlik müfettişlerinin yaptığı tespitlerdeki eksikliklerin de giderildiğini ifade etti.

  Sosyal Medyaya Karşı Olmadık

  Elvan, bir başka soru üzerine, yaptıkları altyapı yatırımlarıyla Türkiye'nin dünyada sosyal medyayı en fazla kullanan ülkelerin başında geldiğini söyledi. Sosyal medyaya hiçbir zaman karşı olmadıklarını anlatan Elvan, şöyle konuştu: "Sosyal medyayı desteklemeye de devam edeceğiz. Sosyal medyayı kötü amaçlarla kullanmak isteyen kesimler bulunuyor. Çok sayıda sahte hesap var. İnsanlar gerçek kimliklerini saklayıp tehditler savurma, küfürler, hakaretler... Bunların hiçbirini kabul etmemiz mümkün değil. 6-7 Ekim tarihlerinde olan olayları hatırlayınız. O dönemde bazı terör örgütü grupları vatandaşları silahla sokağa çıkmaya davet etti. Askerimize, vatandaşlara saldırmayı teşvik etti. Bunları tasvip etmemiz mümkün değil."

  Sosyal medyanın yararlı olduğunu, kullanılması ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Elvan, "Ama özellikle sahte hesap kullanan, ulusal güvenliğimizi tehdit eden, vatandaşları kışkırtan, ayrılıkçı yaklaşımlar içinde olanları da tasvip etmemiz mümkün değildir" ifadesini kullandı.

  Söz konusu hesapların IP numaralarını teknik olarak tespit etmenin mümkün olduğuna dikkati çeken Elvan, "Bundan sonraki süreçte mahkeme kararı alınması halinde bu IP adresleri neyse, ilgili mahkemeler tespit edip, bununla ilgili sanal alemde işlenen suç neyse gerçek alemde işlenmiş suç gibi yargı tarafından yerine getirilecek" dedi.

  Konuyla ilgili mevcut düzenlemenin bulunduğunu anımsatan Elvan, "Bizim hassasiyetimiz özellikle sosyal medyayı kötü amaç için kullananlara yönelik" diye konuştu.

  Mahkeme Kararları Uygulanıyor

  Twitter yetkilileriyle görüşmelerin nasıl gittiği sorusuna Elvan, görüşmelerin sürdüğünü, önümüzdeki dönemde yeniden bir araya gelineceğini söyledi. Elvan, Twitter yetkililerinin geçmişte olduğu gibi mahkeme kararlarını uygulamama gibi bir tutum içinde olmadığını belirtti.
   

Sayfayı Paylaş