PTT Alımları Duyum ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Konu, 'PTT' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

1. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    PTT Alımlarıyla Alakalı Sorular Geliyor bu konu altında sorularınızı duyumlarınızı paylaşabilirsiniz bizlerde zaman zaman bu konuda paylaşımlarımızı yapacağız...

Öncelikle İİBF Ankara Grubu Başkanı Özgün Atalay'ın Uyarılarını yazalım...

Özgün Atalay :

Bence artık bakandan iibf'e kadro istemeğe gerek yok, geçen hafta gittiğimizde zaten İİBF alcağız dedi personel başkanı.. iibf nin tümü için yararlı bir şeyler istenecekse ,puanların tekrar kullanılmasının engellenmesi, ptt i tercih edeceklerin kurumu terk edememesi, terk etmenin tedbirinin alınması (bakana kurumu terk edene cezai şart koyun diye tweetler mailler atılabilir) gibii. şeyler istensin.PTT Personel başkanı diyor ki " üstten( bakandan) yazı gelsin mevzutı değiştirdiğine dair. bak o zaman nasıl gelen personeli ben burda tutuyorum.Mevcut mevzuatla şu an kısıtlama tam konamıyor , bu baştakilerin işi bize eldeki mevzuata göre hareket etmek düşer diyor ." Mücadelede tüm iibf lilerin yararına olacak şekilde mücadele edilmelidir , puanı sadece 80 üstü iibf liler için değil bu mücadele . Tüm İİBF 'nin yararına olan şeyler dile getirilmelidir. Adamın biri diyor ki (80 üstü puanlı) ben PTT i tercih edeceğim kendimi ilk başta garanti altına alacağım sonra merkezi atama ile tercih yapıp gideceğim. Eminim 80 üstü İİBF li kim PTT tercih ederse merkeziden tercih yapıp atandığında PTT i terk edecek.EE nerde kaldı İİBF yararı, mücadelesi... Bunun İİBF nin sonu olacağını herkes adı gibi biliyor. Çünkü PTT böyle bir durumda bir daha İİBF almaz , ilerde 3001 tercih eder, diğer kurumların şu an yaptığı gibi.. Şimdi mücadele grubunda yer alan onca insan PTT ile ilgili bir çok fikir ortaya atıyor, dikkat ediyorum da hiç tercih yapanın kurumda kalması için ortaya fikir atan, bakana mail, tweet atan yok ya da sadece bir iki kişi .. Mücadele grubundaki arkadaşların % 90 ı 80 puanın üzeri .. Şimdi biz 80 üstü İİBF liler için mi mücadele ediyoruz, yoksa 350 000 iibf nin bugününü ve yarınını ilgilendiren İİBF liler için mi? Bu tutum mücadelede ne kadar samimi olunduğunu da gösteriyor.Bu yazının amacı katiyen ortaya bölünecek bir fikir atmak değildir, uyarıdır.... 80 üstü alan adama PTT i tercih edip de merkezi de atanıp gidersen PTT İİBF 'i bir daha almaz 3001 e dönebilir diye uyarı yaptığımda adam bana gemisini kurtaran kaptan misali 'öyle ama herkes kendini düşünmek zorunda , sen olsan öyle yapmaz mısın ' diyorsa. Ve konuştuğum adamların % 90 ınından aynı cevabı alıyorsam.. Bu kişiler bana İİBF adaleti, hakkı, hukuku demesin, mevcut adaletsizlikten dolayı ağlamasın bir daha..Amaç mücadele ise 350 bin iibf ' nin sadece bugünü değil yarını da düşünülecek, ona göre isteklerde bulunulacak, fikirler sunulacak..Biz bu seferlik PTT e, ya da merkeziye atanalım seneye İİBF e kim kadro verirse versin vermezse vermesin mantığı olan insanlarla hak mücadelesi hiç samimi değil!

2. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Bursa'da PTT çalışanları artık güçlerinin kalmadığını personel alınması gerektiğini yazılı açıklamayla duyurdu... Bu büyük bir +

PTT çalışanları Bursa'da Ulucami Postahanesi önünde basın açıklaması yaptı. Haber-Sen Şube Sekreteri Gülşen Güner, PTT'nin Türkiye genelinde çalışan memur sayısını 36 binden 20 bine düşürdüğünü, işten çıkarılan memurların yerine yenilerinin alınmadığını ileri sürdü.

Artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirten Güner, "Bizler için bıçak kemiğe dayanmıştır. Dayanacak gücümüz kalmadı. Çalışma şartlarımız düzeltilmez, izinlerimiz kullandırılmaz, haklarımız gasp edilmeye devam eder, eksik olan personel tamamlanmaz ise, haklarımızı ve onurumuzu korumak için önümüzdeki günlerde hizmet üretmemek de dahil olmak üzere her türlü eylemi yapmaktan kaçınmayacağız. Halkımıza daha kaliteli hizmet vermek için şirketleştirildiği söylenen PTT'nin arka yüzünün öyle olmadığı anlaşılmıştır. Anonim şirket olur olmaz, kaliteli hizmet vermek bir yana, kadrolu personelden kurtulmanın hesaplarını yapmaya başlamıştır. Emeklilik vakti gelenleri emekli etmiş, emekliliği yakın olanları da değişik meblağdaki ikramiyelerle emekli olmaya teşvik etmiştir. Böylece Türkiye genelinde 36 bin olan personel sayısı 20 bine kadar düşmüş, emekli olanların yerine memur almayan kurum, bütün iş yükünü bizim üzerimize yıkmıştır. Personel azlığından yıllık izinlerimiz bile kullandırılmamaktadır. Tayinler yapılmamakta. Ulucami Postahanesi'nde gişelerin büyük kısmı boş durmaktadır. 200'ün üzerinde farklı işlem yapan kurumda büyük bir fedakarlıkla çalışan bizlerin yükü iki kat artmıştır" diye konuştu.

3. Serkan

Serkan Site Müdavimi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    PTT'YE ALINACAK PERSONELİN STATÜSÜ

PTT, son yasal düzenleme sonrasında, Anonim Şirket haline dönüştürülmüştür. Artık bu kuruma, memur gibi güvenceli olan 399'a tabi sözleşmeli personel statüsünde personel alınmayacaktır. Personel, bir idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilebilecek.

KPSS PUANIYLA, HANGİ UNVANLARDAN ALIM YAPILABİLİR?

PTT'de idari hizmet sözleşmesiyle çalıştırılacak ve KPSS puanıyla atama yapılabilecek sözleşmeli personel unvanları şu şekildedir: Avukat, Kontrolör , Veznedar, Memur, Mühendis, Mimar, Teknik Şef, Tekniker, Başdağıtıcı, Dağıtıcı

UNVANLARIN ÖĞRENİM ŞARTLARI

KPSS puanıyla atama yapılacak unvanlara hangi öğrenim şartlarına haiz olanların başvurabileceği, ilan metninde yer alacaktır.

İŞE ALINMADA HANGİ ÖZEL ŞARTLAR YER ALACAK

İlgili yönetmelik maddesi, şu şekildedir: "PTT'ye alınacak personelde aranacak öğrenim durumu, yabancı dil, deneyim ve fiziksel özellikler gibi hizmetin gerektirdiği özel şartlar Yönetim Kurulu tarafından tespit edilir."

Buna göre, yönetim kurulu bazı unvanlar için fiziksel özellik (boy-kilo vb.) şartı dahi arayabilecektir.

ALIM NASIL OLACAK?

Bazı unvanlar için sadece KPSS puanına dayalı olarak alım yapılabileceği gibi, bazı unvanlar için de KPSS puanına ilave olarak sözlü sınav da yapılabilecektir. Hangi unvanlara sözlü sınav uygulanacağına PTT Yönetim Kurulu karar verecektir. Sözlü sınava ilan verilen unvanlarda, en yüksek KPSS puanına sahip 4 katı aday sözlüye alınacaktır.

KAMU PERSONELİ, KPSS PUANI OLMAKSIZIN ATANABİLİR

Memur veya sözleşmeli olarak çalışanlar, KPSS puanı aranmaksızın PTT'de göreve başlayabilir. Bu şekilde başvurmak isteyenlerin kurumlarında en az 2 yıl hizmetlerinin olması gerekiyor. Bunlara ayrılan kontenjan, bir önceki yılda PTT'den ayrılan personel sayısının yüzde ikisini geçemez. Detaylar için yönetmeliğin 14. maddesine bakılabilir.

İLK İŞE BAŞLAYACAK PERSONEL 4 AY DENENECEK

KPSS puanıyla atanan personel, atandığı pozisyonun gerektirdiği görev ve sorumlulukları gereğince yerine getirip getiremediğine karar vermek için 4 ay boyunca denenecektir. 4 ay sonunda verimli bulunmayan personelin işine son verilecektir.

İŞTEN ÇIKARMA HALLERİ

657'de memurlar için uygulanan çıkarma maddelerine ilave olarak aşağıdaki durumlarda da işten çıkarma cezası uygulanacaktır.

j) PTT'nin mallarını veya görevi dolayısıyla kendisine verilen eşya, alet, araç, gereç ve cihazları izinsiz ve yetkisiz olarak satmak, işletmek veya kiraya vermek veya mal edinmek.
    k) Posta gönderilerini açmak, içinde bulunan haberleşme bilgilerini okumak, başkalarının açmasına veya okumasına müsaade etmek ya da bunları tahrip veya yok etmek.
    l) PTT'ye ait kayıt ve dokümanlar üzerinde tahrifat yapmak veya bunları kasten yok etmek.
    m) Hizmet alanlara ait hesap bilgilerini ve gizli bilgileri menfaat sağlamak amacıyla üçüncü kişilere vermek.
    n) Başka iş ve hizmet yasağını ihlal etmek.
    o) İptal edilmiş olsun veya olmasın kullanılmış pulları menfaat kastı ile sökmek veya tekrar kullanmak veya kullandırmak.
    ö) Görevi nedeniyle yapmış olduğu tahsilat tutarlarını, PTT kayıtlarından gizlemek suretiyle bir süre kullanımında tutmak.
    p) Kasıtlı olarak kara para aklanmasına yardımcı olmak veya aracılık etmek.

PERSONEL ALIMI BU HAFTA YAYINLANABİLİR

PTT'nin olduğu hizmet kolunda örgütlü Türk Haber Sendikası, yaptığı açıklamada, personel alım duyurusunun bu hafta sonuna kadar yapılacağı bilgisini edindiklerini duyurdu. Öyleki sendika yetkilileri;
    - başvuruların 21 Kasım'da başlayacağını,
    - Memur ve Dağıtıcı olarak 3622 personelin alınacağını, ayrıca da mühendis, mimar, avukat ve teknisyen alımı yapılacağını,
    belirtti.

Bu bilgilerin ne kadar doğru olduğu, ilan metni ortaya çıktığında netleşecektir.

4. Serkan

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    Türk Haber SEN

PTT İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Yönetmeliği 4 Ekim 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve ardından PTT’’nin Anonim Şirket Olması süreci tamamlanmıştır. Bundan sonra;

İdari Hizmet Sözleşmeli Personel ne zaman alınacak. Nasıl alınacak. Kaç kişi alınacak.

-İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin alımıyla ilgili ilan hazırlandı, bu hafta sonu üç büyük gazetede yayımlanacak.

Ardından İdari Hizmet sözleşmeli olarak işe girmek isteyenlerin başvuruları 21 Ekim 2013 tarihinden itibaren Devlet Personel Başkanlığına yapılacak. Başvuralar beş gün sürecek.

Başvuranlar 20 tercih yapabilecek. Kazandığı halde işe başlamayanlar altı ay beklenilecek, daha sonra yedeklerden sırasıyla eksikler tamamlanacak.

Memur ve Dağıtıcı olarak 3622 Personel alınacak. Ayrıca, mühendis, mimar, avukat ve teknisyende alımı da yapılacak.

Bu personelden 2300’ü memur,1022’si dağıtıcı olarak alınacak. Dağıtıcılar, İki yıllık okul mezunlarından, lojistik okullarından ve Dağıtıcı yetiştiren meslek okullarından mezun olanlardan alınacak. Memurlarda en düşük puan 70, dağıtıcılarda 50 diğer meslek gruplarında 75 olacak.

-Yeni alınacak personel en geç Kasım ayı sonu, Aralık başında işbaşı yapmış olacak.

-Yeni alınacak personelin maaşları kesinlikle mevcut çalışanların maaşından düşük olacak. Yeni alınacak personelden Daha çok büyükşehirlerde çalışanlara performansa dayalı, teşvik, ikramiye, ek ödeme gibi ödemeler yapılacak, buna rağmen, mevcut personelin maaşını geçemeyecek.

-Mevcut çalışan personelin maaş ve diğer özlük hakları toplu sözleşmede belirlendiği için, yeni alınacak personele ödenecek haklardan faydalanamayacaklar .

-Mevcut çalışanlardan isteyen dilekçe vermek suretiyle, Yönetim Kurulunun kabul etmesinin ardından İdari Hizmet Sözleşmeli personel statüsüne geçmiş olacak.

-Ancak eğer böyle bir işlem gerçekleşirse mevcut personelin iş güvencesi ortadan kalkmış olacak. Bundan dolayı, mevcut çalışan kadrolu personelimizin İdari Hizmet Sözleşmesine geçmesini kesinlikle tasvip etmiyoruz.

-Mevcut çalışan personelimizin bütün hakları saklıdır ve güvence altındadır. Bu arkadaşlarımız mevcut güvencelerini koruyarak unvan yükselme sınavlarına girecek.

-YENİ ALINACAK PERSONEL SENDİKALARA ÜYE OLABİLECEK.

TAYİNİ ÇIKANLAR NE ZAMAN GİDECEK.

Tayin talebinde bulunup da yönetim kurulu tarafından tayinleri çıkartılan arkadaşlarımız personel alımının ardından tayininin çıktığı illerine gönderilecek.

DÖRT YILLIK FAKÜLTE MEZUNU DAĞITICILAR NE ZAMANA MEMUR OLACAK

-En geç bu yılın sonuna kadar sınav açılacak, arkadaşlarımız kursa tabi tutulacak ve kursun sonunda yapılacak sınavla 500 arkadaşımız memur kadrosuna geçmiş olacak.

-A.Şâ€™NİN ARDINDAN YENİDEN YAPILANMA

-PTT’nin Anonim Şirket yapılmasının ardından Genel Müdürlükte yeniden yapılanma çalışmaları başladı. Bu çalışmalar sonucunda, bazı daire başkanları kapatılacak, birleştirilecek veya yeni daire başkanlıkları kurulacak. Yeniden yapılanmadan doğacak çalışmalar sonucunda personelimiz kesinlikle mağdur olmayacak.

-Başmüdürlüklerde yeniden yapılanma çalışması şimdilik yapılmayacak, 82 başmüdürlük bu haliyle çalışmalarına şimdilik devam edilecek.

-Şube ve merkezlerden para toplanması amacıyla, 116 zırhlı araç alımı yapılacak.

-%60’ YENİ BİR TEŞVİKTEN SÖZ EDİLİYOR DOĞRUMU

Kesinlikle böyle bir çalışma yapılmamaktadır. Kanun çıkarken, 22 Ağustos 2013 tarihine kadar emekliliği doldurmayanlar, o tarihten itibaren Aralık sonuna kadar emekliliği hak edenler isterlerse bu teşvikten faydalanmak suretiyle emekli olabilecekler. Konuşulan budur.

-PİM ve Dağıtım merkezlerinde kayıt ve düşüm işlerinde çalışan personelin merkezlere alınması.

Buralarda artık bu işler şirket elemanları tarafından yapılacak. Sevk ve kontrol işlemleri ise kadrolu personel tarafından yapılacak. Merkezlere gönderilen arkadaşlar eğitim talebinde bulunabilecekler.

Değerli arkadaşım, taleplerinizi, önerilerinizi, tepkilerinizi, sorunlarınızı i.karadavut@hotmail.com adresime gönderdiğiniz veya 0533 429 71 66 telefon numaramı aramak suretiyle söylediğiniz taktirde bunlar takip edilecek ve sizlere bilgi verilecektir.

Bu vesile ile Kurban Bayramınızı kutluyor, sağlık, huzur ve başarılar diliyorum.

İsmail KARADAVUT

Genel Başkan

5. PTT tamam İİBF'den yana tercihini kullanacak diyorsunuz ama bir sorun var merkezi alımda değiliz yani kod ayrımı yapacak bir sistem yok açıktan alımları hiç incelediniz mi bence inceleleyin ya matematikçiler topyekün konulacak ya da topyekün olmayacaklar merkezi alımlarda kodlarla alım olur ama açıktan alımlarda fakülte bazlı alım olur adam 4503-4421-4429 diye mi ayıracak Allah aşkına siz hangi açıktan alımda böyle kodlu ayrım gördünüz gümrük alımlarına bir bakın var mı kod olayı fakülte bazlı ayrım var ve ptt alımlarında da fakülte bazlı ayrım olacak o durumda matematik ve endüstri mühendisleri ile İİBF 'liler nasıl ayrılacak 3'üde torba gibi tek koda konursa gişenin %90'ını matematik olur ve İİBF öylesine konmuş olur bu konu hakkında ne yapabiliriz

6. Serkan

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    Haklısınız bu konuda zaten kesin bir bilgi yok hepimiz değerlendirme yapıyoruz. Ankara Grubuna iletilen İİBF'den yana kullacağı sözüdür yorumlarda bunun üzerine yapılıyor. Matemetikçi vs vs alıcakmı kotamı koyacak şunlar hala muamma dağıtıcı kadrosu liselilere gidecek gibi görünüyor kalan 2300 gibi kadroyu nasıl bölüştüreceğini göreceğiz.

7. ahmet45ekrem

ahmet45ekrem Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    bişey daha sormak istiyorum memurlar net forumunda sürekli bazı kişiler PTT'yi aradıklarını söylüyorlar ama birinin dediği öbürünü tutmuyor telefon konuştukları adam bu konuları mı bilmiyordur arkadaşlar mı aradık diye sallıyorlar vallahi ben artık anlamıyorum

8. Serkan

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    Herkes kendince yorum yapıyo telefon açanlarda kimsenin kesin bilgisi yok :)

9. ahmet45ekrem

ahmet45ekrem Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    şu an forumlar resmen matematik İİBF aynı yer farklı yer diye kaynıyor herkes başka birşey söylüyor kimin doğru yanlış dediği belli değil bunu öğrenmenin başka bir yolunu bulamaz mıyız?

10. zilana1987

zilana1987 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    8
    arkadaşlar katılır mısınız bilmiyorum ama bence popülist yaklaşımlarla sadece bugünü düşünerek tercih etmemeliyiz. bir önceki merkezi alımda puanlar 82,43'lere indi. kasım atamalarında kaç kişi alınır belli değil ama 81,5'leri görür. haziranda da 79küsür 80ler elbet atanır. bu yüzden puanı 80'den yukarı olanlar bunları göz önünde bulundurarak başvuru yapmalı. hepimiz de biliyoruz ki yüksek puanlılar atansa bile merkezi atamalardan alınıp istifa edecekler. gene olan 80'den düşük alan İİBFli arkadaşlarımıza olacak. düşünsenize PTT 1200 gibi maaş verecekmiş yüksek puanlı biri niye burda dursun ki? bundan mütevellit atanabilecek olanlar başvuru yapmasın, bırakalım da adil bir yerleştirme olsun

Serkan bunu beğendi.
  11. Serkan

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    Zilana sana katılmamak elde değil ancak şöyle bir gerçeklik var ya olmazsa diyecektir kritik puandaki arkadaşlar...

LayLayLom bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş