PTT'nin büyük alımı geliyordu sözde

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
2014/2 alımları sonrasında çok sayıda personel alacak olan PTT'nin geçen yerleştirme dönemine rağmen hala alım yapmamasını haberleştirmiştik.

Son bilgilere göre KESK tarafından PTT idari sözleşmeli personel alımına açılan dava sonunda verilen mahkeme kararları neticesinde, PTT alım yapmadan önce personel yönetmeliğini değiştiriyor. Yönetmelik değişir değişmez alım yapılacak.

Kaç kişi alınacak?

2600 civarı personel alınması bekleniyor. Bu sayı son dakikada yükselebilir veya azalabilir. Şuanki rakamlar 1200 tane gişe görevlisi, 1000 tane dağıtıcı ve 400 civarı teknik personel alınması şeklinde.

Kurum sözlü sınav da yapacak

Kurumun idari sözleşmeli personel yönetmeliğine KESK tarafından açılan dava sonucunda kaş yapalım derken göz çıkarma durumu oluştu. Konunun hukuki ve teknik detayına girmek istemiyoruz. Ama PTT, KPSS puanına göre aday çağıracak ve bu adayları sözlü sınava tabi tutarak göreve başlatacak. Kısacası, yine kayırmacılığın ve torpil yarışlarının olduğu büyük bir alım daha geliyor.

Alım ne zaman olur?

Yönetmelik değişikliğinin 2 hafta içinde sonuçlanması ve Ocak sonu (veya Şubat başı) gibi alım ilanının verilmesi planlanıyor.

"Alım haberleri asılsızdır" duyurusu gerçek mi?

Alım yapılacağı haberlerinin çıkması üzerine PTT'yi binlerce kişinin araması nedeniyle, kurum tarafından "medyada çıkan haberler asılsızdır" şeklinde duyuru yapılsa da, bunun amacı sadece gereksiz yere oluşan telefon trafiğinin önünü kesmektir.

Hangi statüde çalışılacak?

Mülakatı geçen adaylar "Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde Çalıştırılacak İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmelik" hükümlerine tabi olarak istihdam edilecekler. Buna göre bu adaylar "kamu hukukuna tabi" bir idari sözleşmeye tabi olacaklar. PTT ile aralarında doğacak olası bir uyuşmazlıkta idare mahkemesine başvuracaklar. Bu personel kesinlikle işçi veya memur değildir. ayrıca bildiğimiz 4/B sözleşmeli personel de değildir. PTT için oluşturulmuş özel ve yeni bir sözleşmeli personel statüsüne tabidirler.

Önce 4 ay deneme süresi olacak

Deneme süresi, açıktan ilk defa atanan personelin, atandığı pozisyonun gerektirdiği görev ve sorumlulukları gereğince yerine getirip getiremediğine karar vermek için uygulanan süre olup, dört aydır. Deneme süresi sonunda yeterli görülmeyenlerin PTT ile ilişiği kesiliyor. Bir de deneme süresi boyunca uyarma veya kınama cezası alanların da sözleşmesi feshedilerek ilişiği kesilmektedir.

Keyfi olarak göreve son verilebilir mi?

Hayır, yalnızca aşağıdaki hallerde sözleşme feshedilir:

a) İstekle ayrılma.

b) Emeklilik, malüllük, ölüm.

c) Yaş haddi.

ç) Göreve alınma şartlarından herhangi birinin kaybedilmesi.

d) Personelin ehliyetsizliği ve kifayetsizliğinin tespit edilmesi.

e) Sözleşmenin yenilenmemesi.

f) Disiplin cezası sonucu işten çıkartılması.

Kutay Seymen ARIKAN
kutay@memurlar.net

Son düzenleme:

Tgb06

VİP Üye
Kadrolu Üye
Bölüm
İktisat
sadece iibf alırsa ne ala, yalnız son dakika golüyle yanına farklı bölümler sıkıştırırsa sayıya çok yazık olacak

işletmeci00

İşletme - 84,3
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İşletme
1200 gise + 400 teknik personel + 1000 dagitici = 2600 dagiticinin yaninda bir eksik yazmis editor... Offf ne mulakati Allah askina :((

işletmeci00

İşletme - 84,3
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İşletme
Personel alim yonetmeligi deisiyor derken degisen birsey goremedim ben ?

Eğitim
Lisans
Üni
Aksaray Ünv.
Bölüm
Ekonomi
arkadaşlar mülakat karşı bişeyler yapmalıyız yoksa yine düşük puanlılar önümüze geçecek

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
1200*3=3600 kişi yine yollara dökülecek gişe için

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
arkadaşlar mülakat karşı bişeyler yapmalıyız yoksa yine düşük puanlılar önümüze geçecek
sanki yüksek puanlılar atanacakta ne olacak 6 ay sonra merkezide atanıp gidecek mülakatlı olması daha iyi

sudem a

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Yüzüncü Yıl Ünv.
Bölüm
İktisat
Bi onceki alimda 144 gişe alimi icin puanlar sanirim 82 düsmüştu 1200 alinirsa bu defa puanlarda düşer insallah

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
Bi onceki alimda 144 gişe alimi icin puanlar sanirim 82 düsmüştu 1200 alinirsa bu defa puanlarda düşer insallah
o öyle olmuyor işte bir önceki alım dediğin 2012 nin son atamasından sonra yapılan alımdı atanan atnamış geriye 82-81 ler kalmıştı şuan daha 199 kişilik alım oldu bir sürü yüksek puanlı var

sudem a

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Yüzüncü Yıl Ünv.
Bölüm
İktisat
Dogru ben onu duşunemedim :((

Kyk ptt ye atananlar merkezide tercih yapmasa puanlar iyice duser ama yuksek puanlilar bos durmaz daldan dala atlarlar

mehmet_1303

~YNWA~
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Üni
Uludağ Ünv.
Bölüm
İktisat
o öyle olmuyor işte bir önceki alım dediğin 2012 nin son atamasından sonra yapılan alımdı atanan atnamış geriye 82-81 ler kalmıştı şuan daha 199 kişilik alım oldu bir sürü yüksek puanlı var
Aynen öyle hocam. O 144 kişi hem 2300 kişililk büyük alımdan sonra yapılmıstı hemde 2012'nin 3.atamasından sonraydı. o dönemde geriye zaten 84-81 bandı kalmıştı.

Kyk ptt ye atananlar merkezide tercih yapmasa puanlar iyice duser ama yuksek puanlilar bos durmaz daldan dala atlarlar
kurumlar mümkün olduğunca daha düşük puanlıyı terch ediyo başka alternatifi yok çünkü ama adam almış 88 ptt yazıo yoğun kurum ilk fırsatta bırakıcak yani %100 almaz tabi bunu

Eğitim
Lisans
Bölüm
Maliye
Merkezide 199 kadro verilirse yüksek puanlıda haklı olarak bulduğu her ilana başvurur tabi artık kimse puanına güvenmiyor güvenmemeli de bu hale getirdiler çünkü suç yüksek puanlıların değil malesef :hasta:

ismail9696

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Muğla Ünv.
Bölüm
İşletme
Merkezide 199 kadro verilirse yüksek puanlıda haklı olarak bulduğu her ilana başvurur tabi artık kimse puanına güvenmiyor güvenmemeli de bu hale getirdiler çünkü suç yüksek puanlıların değil malesef :hasta:
Size katılıyorum. Merkezinde 199 kadro verilmis. Adam almış 88 yada benim gibi 87. Neyin ne olacağı belli değil. Puanım yüksek diye kyk ya başvurmadan. Gerçi almadılar zaten yüksek puanlilari ama puan yüksek diye ptt ye basvurma gümrük başvurma merkezinde verilen kadro belli 87 puanla önümde daha 780 kişi var. Biz nereye Başvurularım
Keşke merkezi alım olsa kimse bu şekilde kimsenin durumuna isyan etmese ama puanı 87 ve üstü olanlar da arafta. Bizleri bu şekilde birbirimize düşürüp parseli yandaşa yediriciklerdi. Nitekim başardılar da.

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
hayırlısı bakalım yalnız shçekdeki gibi alırlarsa işimiz yaş!

Eğitim
Lisans
Üni
Aksaray Ünv.
Bölüm
Ekonomi
kurumlar mümkün olduğunca daha düşük puanlıyı terch ediyo başka alternatifi yok çünkü ama adam almış 88 ptt yazıo yoğun kurum ilk fırsatta bırakıcak yani %100 almaz tabi bunu
peki adamın puanı 84-85 buna ne diyeceksin bu kişi merkezide de gidemez ise 78 puanlı girerse o nasıl olacak ben onu bunu bilmem mülakatı savunanlar şuan ellerini ovuşturuyo yeri hazır olanlardır.