Sadece kadro için mücadele etmek yeter mi?

Konu, 'İİBF Mücadele Forumu' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    biraz da okulumuzun imajı ve kalitesi için mücadele etsek? mesela;

1- ikinci üniversite bünyesinde iibf bölümleri kalksa
    2- dört duvarı olan her binada iibf kurulmasa
    3- aöf iibf bölümlerine kontenjan sınırı gelse
    4- aöf eğitim seviyesi yükselse
    5- okullarda yabancı dil ağırlıklı kpss-a grubunu hedef alan eğitimlere ağırlık verilse

sadece kadro istemek günü kurtarır. bizim öğretmenler gibi yapmamız şart. adamların 40.000 kişi atandı 120.000 kişi başvuru yaptı. kaldı 80.000.. nereden nereye.. bir zamanlar 300.000 kişi başvuru yapardı atamalara.. 2 atama sonra açıkta öğretmen kalmayacak..

bu nasıl oldu peki?

1- halihazırda aöf'deki tüm bölümleri kapatıldı
    2- ikinci öğretimleri kaldırıldı
    3- birçok tabela üniversitesindeki EF'ler kapatıldı
    4- mevcut okullardaki kontenjanlar azaltıldı

Not: 4001'in etkisini de katabilirsiniz. ancak bu kesinlikle belirleyici değil ve kısa vadeli.. kurumlara memur olarak atanan her öğretmen illa ki günün birinde yine öğretmen olmak istiyor..

bbalkan, HoRoZ'28 ve Serkan bunu beğendi.
  2. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Hocam bugün karar alınsa aöf'nin ve 2. öğretimin kapatılması ayrıca kontenjanların azaltılması hakkında, sınava girmiş olan mezun arkadaşları olumlu etkilemesi 5 sene sürer. Çünkü halihazırda okuyan kişiler zaten var.

Bunun için mücadele etmesi gereken kişiler şu andaki İİBF öğrencileri. Onların da tamamına yakını bilinçsiz, onları bilinçlendirecek bir sendika veya vakıf benzeri İİBF oluşumu da yok.

3. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Evet bilinçli olaydim çoktan atanirdim. Ben 2006da Kpss ye başvuru yaptım. Amaaan pazar gidip sınava ne girecez cumartesi hepsine girip çıkalım dedik. Hadi biz bilmiyoruz be adam sende mi bilmiyorsun bölüm iktisat dedik cumartesi gircez dedik. Yaptı bu şekilde başvuruyu. Ve sınavdan sonra öğrendim gy-gk ya girebilecegimi girilmez dediler!!! belki iyi puan aldım diye okul erken biterdi! ben bugüne kadar biliyorum diyordum hiçbir şey bilmiyormuşum

4. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    hocam sorun orada zaten. her gelen benden geçti arkadan gelenler yapsın diyor. ben 2006'dan beri bu işin içindeyim. 2010 yılından beri de yukarıda yazdıklarımı aktif olarak savunurum. düşün 2010 nerede 2014 nerede.. bu işin tohumu 2010 bile atılmış olsa şimdiye çoktan çözülmüştü. burada bizlere düşen şey bu konudan mezun veya okuyan herkesi bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. okuyanlar hocalarını sıkıştırır, mezunlar kamuoyunu bilgilendirir ses çıkartır. bu iş birlikte olacak şeydir. öğretmenlere bakın. bir yürüyüş yapıyorlar en önde atanmış öğretmenler oluyor.

bu konuda bu benden geçti başkası yapsın diyenler emin olun çok pişman olur. belki bugün atanırsın, ama yarın sorun yaşarsın kurumunda.. yeniden hazırlanırsın.. sonra 80 ile atandığın yerlere 85 ile gidemez olursun.. bu konuda bencilce düşünecek adam bile bu işe destek verir. sırf kendi menfaati için.

5. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Kesinlikle doğru Sadece Kadro mücadelesi günü kurtarmak oluyor. Kaldı ki onunda etkili olup olmadığı muamma.

6. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Hocam yanlış anlaşılmasın tespitler doğru bence ama uygulanabilirliği sıkıntılı. Sınava girmiş insanları kadro mücadelesine çekmek bile zorken bu tip uzun vadede yararlı işleri organize etmek çok zor olur. En kalabalık facebook grubu bile 4000 kişi toplayamadı, Ankara'da kurum ziyareti yapacak 5 kişi bulunamadı, en çok katılım sağlanan twitter organizasyonu bile 500 kişi ile yapılıyor.

İİBF'yi öğretmenlerle karşılaştırmak çok doğru olmaz. Onların bakanlık düzeyinde doğrudan muhatap olabileceği biri var, birden fazla sendikaları var, 900.000 civarında aktif çalışanı var, fakülteye ilk girdikleri andan itibaren öğretmenlik dışında bir iş düşünmemenin getirdiği bilinç var ve bence hepsinden önemlisi bir devletin temel önceliği olan eğitim, sağlık, güvenlik üçgeninin bir parçası durumundalar.

Bizde ise kamuda çalışan İİBF'liler diye bir oluşum yok. Herkes kendi kurumuyla ilgili, atandıktan sonra İİBF gömleğini çıkartıp, kurumun gömleğini giyiyoruz. Ben de 2006 mezunuyum, çok bilinçsizdik ama şimdiki öğrenciler -tabela üniversiteleri başta olmak üzere- daha bilinçsiz. Mezun olunca düşünürüz diyenler, aile şirketi olup diploma için okuyanlar, özel sektörü dışardan çok matah sananlar vs diye uzar gider bu liste. Halihazırda sınava girmiş olanlarda farklı değil. Kadro mücadelesi yapıyoruz ama puanı yüksek kurumlara "bizim grupta puanı yüksek kimse yok" diyerek organize bir şekilde yüklenmiyoruz mesela. Bu çalışan-mezun-öğrenci yapısından bir sinerji yaratmak çok zor bence.

Sayfayı Paylaş