Santraller, otoyollar, köprüler hatta olimpiyat tesisleri bile satılıyor..

chaborz

VİP Üye
Katılım
1 Eki 2014
Mesajlar
1,447
Beğeniler
2,088
Bölüm
Kamu Yönetimi
#1
Hükümet yeni bir özelleştirme hamlesi başlatıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde devletin birçok alandan çekileceğini ve buraları daha etkin, daha verimli çalıştırabilecek özel sektöre devredeceklerini açıkladı.

Bundan hem devletin hem vatandaşın hem de özel sektörün kazançlı çıkacağını dile getiren Şimşek, “Bazı alanlarda kâr ediliyor gibi görülse de buraların özel sektör eliyle işletilmesi sayesinde, daha verimli bir ortam oluşacaktır” dedi.

Yapılan özelleştirmeler sonucunda başta petrokimya, demir-çelik, petrol rafinerisi, alkol-tütün ve elektrik dağıtım olmak üzere devletin birçok sektörden tamamen çekildiğini, bankacılık, sigortacılık, telekomünikasyon ve hava taşımacılığı sektöründeki payın ise azaldığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları görüşmede de özelleştirme uygulamalarını değerlendirdiklerini anlatan Şimşek, bunun sonucunda şans oyunlarından tamamen çekilmeye karar verdiklerini, devletin şans oyunları oynama, oynatma görevini devredip denetleme fonksiyonuna yoğunlaşacağını ifade etti. Kısa zaman içinde elektrik üretim santrallerini, otoyolları ve köprüleri, bazı limanları ve Erzurum Kış Olimpiyatları Tesislerini özelleştireceklerini söyleyen Şimşek, şu bilgileri verdi: “25 şeker fabrikasını ve 5 makine fabrikasını, geliri Halkbank'a aktarılmak üzere Halk Sigorta ile Halk Emeklilik'i de özelleştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca, gayrimenkuller, arsalar ve Güllük Marina gibi önemli özelleştirme projeleri de yerel ve uluslararası yatırımcıların ilgisine sunulacak. Bunların yanı sıra Türksat'a ait Kablo-TV operasyonları, BOTAŞ'ın iletim hatları, TEİAŞ'a ait kamu hisselerinin yüzde 49'u ve TPAO'nun halka arzı, Haydarpaşa Projesi, ölçü ve ayarlar hizmetinin özelleştirilmesi, üzerinde çalıştığımız ve Eti Maden'e ait sülfürik ve borik asit fabrikalarının özelleştirilmesi büyük katkı sağlayacak. Ayrıca, genel olarak özelleştirme programına almak üzere birçok sektörden yeni şirketler üzerinde de çalışıyoruz.”

GELİRE DAİR İDDİALAR GERÇEK DEĞİL

Bakan Şimşek, özelleştirme gelirlerinin, özelleştirme giderlerini ancak karşıladığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. 1986-2014 yılları arasında yaklaşık 70 milyar dolar özelleştirme uygulaması yapıldığı bilgisini veren Şimşek, Özelleştirme İdaresi'nin aynı dönemdeki özelleştirme uygulamaları giderlerinin 163 milyon dolar, ilan-reklam ödemelerinin 85 milyon dolar ve danışmanlık hizmet alımı giderlerinin 123 milyon dolar olduğunu bildirdi. Buna karşılık, teminat gelirleri ile idarenin hazırladığı şartname, tanıtım dosyası gibi dokümanların satışından elde edilen gelirin ise 480 milyon dolar olduğuna dikkati çeken Şimşek, bu büyüklüğün de özelleştirme giderlerinin çok üstünde bir rakama tekabül ettiğini sözlerine ekledi.

650 MİLYON DOLAR

Kış sporlarını uluslararası boyutlara taşımayı hedefleyen tesiste, stadyum, buz hokeyi salonu, kandilli biatlon, kayaklı koşu tesisleri, kayak pistleri bulunuyor.?Tesis 650 milyon dolara mal olmuştu.


habervaktim http://www.habervaktim.com/haber/389451/kopru-ve-otoyollar-yeniden-satisa-cikiyor.html


197 milyon lira deger tespiti yapilan balikesir seka tesisi birilerine 1,1 milyona peskes cekilmisti. bakalim bunlar kimlere dagitilacak.. yagma duzenine devam..
 
Son düzenleme:

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,359
Beğeniler
2,917
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#2
sat sat bakalım en sone ne satıcan
 

kübra bytl

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
20 Tem 2014
Mesajlar
561
Beğeniler
499
Şehir
Nevşehir
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
#3
tabii satacak yoksa ödemeler dengesini nasıl düzeltecek sayın devlet erkanımız.nasıl tv ye cıkıp şu kadar böyödök enflasyon şu kadar döştö diyecek.ordan al oraya yama.çocuklarımıza bunların hesabını nası vereceğiz bakalım.evlat bunlar satıyordu bizde uyuyorduk derik artık
 

sinoplu

Güzel düşün güzel yaşa
Kadrolu Üye
Katılım
24 Kas 2013
Mesajlar
2,600
Beğeniler
922
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
#4
5 baş tesis 12 baş köprü 23 baş erkek memur 33 baş bayan memur
Dur yav o burada değildi
 

Serkan

Site Müdavimi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
452
Beğeniler
206
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
ÇEKO
#5
Özelleştirmelerin millete faydası yok... işçilik ucuzlayacak fiyatlar artacak ALLAH sonumuzu hayır etsin