Twitter Nasıl Kullanılır

Serkan

Site Müdavimi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
477
Beğeniler
212
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
ÇEKO
#1
Selam İİBF Camiası... Bir çok arkadaşımız henüz twitter kullanmayı bilmediği için bu başlığı açmayı uygun gördük. Belki faydası olur.

Kayıt işlemini geçiyorum.

Aşağıdaki bölüm genel bölümünüz aslında bütün işinizin geçtiği bölüm :)

Takipçileriniz ve takip ettiğiz kişilerin istatistiki bilgileri yanında Alttaki "Yeni tweet oluştur" kısmı yazı yazıp paylaşacağınız bölgedir.
--------------------


İlk Yapmanız Gerekenler Nelerdir.

Öncelikle mücadele Grubu @iibfkadromerkez Takip etmeniz gerek. Bu şekilde iibfkadromerkezi duyurularını panelinizde görmüş olacaksınız. Takip ettiğiniz kişilerin paylaşımları "Tweetler" Yansıyacaktır. Takipçiniz ne kadar artarsa yazdıklarınızı gören kişi sayısı o kadar artacaktır.

# işareti kanallardır. Bunu En basit şekliyle anlatmaya çalışacağım.

Eğer Bir kelimeyi # ile yazarsanız (örnek : #iibfye35binkadro) Bu tıklanılabilir bir link oluşturur. Bu konu hakkında yazan kişileri linkin üstüne tıklayarak görebilirsiniz.

----------------------------

Sizin İlgilendiren Mesajları nasıl görebilirsiniz.

@Bağlan MenüsüSize yazılan, sizin kullanıcı adınızın geçtiği, paylaşımlarınızı beğenen (Favorine Ekleme) veya Kendi kullanıcılarıyla Paylaşan (Reteweet) Kişilerin Gösterildiği başlık.

Diğerleri çok önemli değil kullandıkça anlayacaksınız.Bir kişi Nasıl takip edilir ve ona Mesaj Atılır.
Üstte gördüğünüz gibi direk aramayla bulabilirsiniz. Siyasetçi, Kişi için bu yolu seçin gerçek kişi hangisi derseniz genellikle en tepedekidir. En tepedeki en çok takip edilen kişidir. Sahte hesaplar malesef çok :)
Giriş Yaptığınız kişinin Profilinde Tweet Atma Menüsünü göreceksiniz. @kullanıcıadı Bu kişiye gideceği için kalması gereken kısım silmeyin herhangi mesaj içinde kullanıcı adını yazarsanızda o kişiye gidecektir.
 

kpsszede

Bu da mı Gol Değil
Forum Yöneticisi
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
955
Beğeniler
468
#2


Her iletişim aracının bir kuralı, bir jargonu olduğu gibi twitter’ın da bir üslubu, yöntemi ve taktiği var. Ve unutulmamalıdır ki düşünceleri geniş kitlelere daha hızlı ulaştırma fırsatı da, hayat tarzlarını ve tüketim tercihlerini etkileme gücü de, kamuoyu görüşünü ölçme imkânı da sosyal medyayı doğru kullananların elinde.


Türkiye’de 11 milyon Twitter kullanıcısı var. Yaklaşık 2 milyon kişi her gün tweet atıyor ve en az 6 milyon kullanıcı da her gün Twitter’da takip ettiği kişilerin yazdıklarını okuyor.
TT Listesi olarak da bilinen Twitter Gündemi’ne giren bir konu ya da Twitter’daki yaygın adıyla ‘hashtag’ yani etiket, çok kısa bir süre içerisinde en az 5 milyon kişinin dikkatini çekiyor.

Twitter Nedir?

Twitter; 140 karakterden oluşan tweet adı verilen internet kısa mesajlarının gönderildiği ve
başkalarının mesajlarının okunabildiği bir mikro-blog servisidir.

Twitter Ne İşe Yarar?

Kendiniz mesajlar göndererek, başkalarına direkt mesajlar atarak veya başkalarının yazdıklarını yeniden göndererek sosyal medya ortamında kendi yayın platformunuzu oluşturabilirsiniz.
Güncel konular hakkında tüm dünyada neler olduğunu kolayca takip edebilir, gündemdeki konular, devam etmekte olan bir etkinlik veya bir olay hakkında kimlerin neler düşündüğünü görebilir, kendi yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.

Tweet Nasıl Gönderilir
Tweet adı verilen Twitter güncellemeleri 140 veya daha az karakterden oluşur.
İnternetten Tweet göndermek için:

  1. Twitter hesabınıza giriş yapın
  2. Ekranın sol üstündeki kutuya tweetinizi yazın (resim 1, altta) VEYA ekranın sağ üstündeki mavi yeni Tweet oluştur tuşuna tıklayın – tuş bunun gibidir:
  3. Güncellemenizin 140 karakterden kısa olmasına dikkat edin. Sizin için karakterleri sayacağız! Kalan karakter sayısı kutunun altında gösterilecek. (resim 2, altta)
  4. Tweetinizi profilinize yüklemek için Tweetle tuşuna tıklayın.
  5. Tweetiniz, aşağıda gösterildiği gibi, derhal ana sayfanızda yer alan zaman akışında görünecek. (resim 3)
  6. tweet göndermenin bir yolu

Resim 2: Tweet kutusu ve karakter sayacı


resim 3 Zaman Akışında görülen Tweet
# : Hashtag

Gündemdeki bir konu veya katıldığınız bir etkinlik ile ilgili herkesin yaptığı yorumları ortak bir başlık altında görebilmek için # yani hashtag ifadesi kullanılır.
Böylece konunun takibi kolaylaşır.
Örnek: önlisanslara kadrolarımızı verdiniz bu ülkede fazla okumanın ödülü bu mu ? #İİBFye10BinKadro istiyoruz

Örnek: Aşağıdaki tweet, @twitter_tr’nin “vanicinrock” ifadesinin başına etiket eklediğini gösteriyor. Böylelikle bu ifade, içinde “#vanicinrock” geçen mesajları içeren arama sonuçlarına giden bir bağlantıya dönüşüyor.


RT : Re-Tweet

Önemli gördüğünüz ve diğer kullanıcılarla sizin de paylaşmak istediğiniz ama başkası tarafından
twitterda paylaşılmış içerikleri siz de Re-Tweet adı verilen yöntemle yeniden paylaşabilirsiniz.


Nasıl Retweetlerim:
Bir Tweetin üzerine gelin
Retweet bağlantısına tıklayın (aşağıda belirtiliyor)
Tweet tüm takipçilerinizle paylaşılacakTT ne demek?
tt ingilizce Trending Topics tamlamasının başharflerini alarak kısaltılmış halidir. Trend kelimesini artık herkes biliyor popüler olma, moda gibi akım, eğilim anlamlarına da geliyor. Topic is konu demek.. Yani popüler konular demektir tt olmak.. Trends topics istediğiniz ülke için ayarlanabiliyor.Eğer Türkiye seçerseniz Türkiyedeki kullanıcıların yazdıklarına göre en çok konuşulan konular o günün TT’si yani trendi oluyor. Twitter’ın yaptığı çok olağanüstü bir şey değil sadece yazılan kelimeleri sayan bir sistem var. O an en çok tekrarlanan kelimeler TT listesinde çıkıveriyor. Önüne diyez işareti # konduğunda sayımı daha kolaylaşmış oluyor.

Üç Adımda Twitter
1. www.twitter.com adresinden kendinize yeni bir kullanıcı hesabı açın


2. Takip etmek istediğiniz kişilerin adını arama kutusuna yazarak «follow» butonuna basın ve
takip etmeye başlayın
3. Mesaj kutusuna 140 karakteri geçmeyen bir tweet yazarak ilk mesajınızı yollayın

Arkadaşlar şu anda sayımız ikibinlere yaklaştı twitter organizasyonlarında sayımız 60 ı bulmuyor ikibini geçtim 200 kişi destek olsa tt olacaz yani gündem listesine girmiş olacaz. gazete ilanı gibi düşünün bir sürü insan bizim sesimizi duyacak farkımıza varacak.lütfen twitter hesabı almayan kalmasın ve twitter günlerinde herkes destek olsun bu birliktelik bozulmasın.


not: resim ekleme konusunda oldukça acemiyim elimden bu kadar geldi bizim hashtagların görüntüsünü alıp eklemeyi denedim ama beceremedim :( ...(twitter adresi aldım ama kullanamıyorum diyenlere dilim döndüğünce anlatmaya çalışırım )
 
Üst