ülkemizdeki istihdam problemi ve gelecekte daha vahim olma ihtimali

Konu, 'Diğer Özel Sektör' kısmında mehmet arıkan tarafından paylaşıldı.

1. mehmet arıkan

mehmet arıkan Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Ege Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Hadi bizim hayatımız,bizim jenerasyon olarak bu vahşi şartlara alışmaya çalışarak,koşuşturup bir yerlere girip çıkıp,çıkarılıp,sınavlarla falan filan geçip gidiyor zor da olsa..özel sektör,insani,vicdanı tüm uzuvlarını kaybetmiş,cahil,paraya tapan 'idareci'lerle dolmuş.köşesini kapmışlar,tek dertleri koltuklarını muhafaza etmek,yalakalıklar,5 para etmez iş yapış şekilleri,bakkal hesapları,vs.. kpss'ye giriyoruz devlet kadrolarına girelim hiç olmazsa gelecek kaygımız minimize olsun diye..fakat sınava giriyor artık lisans olarak söylüyorum 1 milyon kişiden fazla insan..atanacak rakam kaç? bilmiyoruz 30000 olur mu,hadi 50000 falan olsun toplamda lisans olarak..geri kalan 1 milyon kişi her sınav için birilerinin kölesi,adamı oluyor maalesef,sigortasız,gün kurtarıcı işlerde çalışmak durumunda kalıyor..

Başta dediğim gibi hadi neyse bizim jenerasyonun hayatı böyle geçip gidiyor da arkadaşlar, 18 milyondan fazla ilk ve orta öğretim derecesinde öğrenci nüfus var ülkemizde..bugün bizim için bile durumun vahameti böyleyken,bundan 10 yıl sonra bu 18 milyon çocuk da iş bulmaya çalışacak,istihdama katılacak,o gün sınavlara giren kişiler şimdikinin 2 katına çıkacak..kadro sayıları daha azalacak.özel sektör borçla büyüyor,muhtemel bir ekonomik krizde özel sektör de küçülecek..bırakın yeni çalışan almayı,işten çıkarmalar artacak,(bkz. Avrupa ülkeleri,Güney Amerika ülkeleri vs.) bence ülkemiz geleceğinde kendi parasını kazanmak isteyen insanlar işportacılık falan yapmak zorunda kalacak..bkz .Hindistan,Pakistan,Orta Doğu ülkeleri..

Bir de artık herkes HİZMET SEKTÖRÜ'ne saldırıyor..Türk insanının,ailelerin çocuklarını motive ettiği tek alan sınavlar,üniversiteler ve hizmet sektörüne girmeleri yönünde..18 milyonun en az 12-13 milyonunun tek motivasyonu ve hayat bakış açılarıyla planlamaları bu doğrultuda..artık sanatçı,sporcu,çiftçi,elektrikçi,üretici,girişimci vs. olacağım diyen genç insan oranı çok düşük..teknik,mesleki uzmanlık gitgide azalmakta,çünkü herkes her gün sınavlara hazırlanıyor artık. zaten herkes borçlu,birtakım adımlar atabilmek için biraz sermaye de gerekiyor doğrusunu söylemek gerekirse..

Çocuk yapmak bu eğitimsizlikte,kalitesizlikte ve kaynakları sınırlı,kötü ve plansız yönetilen bir ortamda çok zor değil mi?çocuklarımız nasıl sağlıklı ve insanca bir hayat yaşayacaklar? ne düşünüyorsunuz bu konuda merak ediyorum..sevgiler..

2. ahmetsd3

ahmetsd3 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Şu yazıyo belkide en az 10 kere okudum bugün

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. isletmeci1985

isletmeci1985 Firedi'nin Kabusu Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Daha da vhimi ülke bölünme tehlkesiyle karşı karşıya.

4. mehmet arıkan

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Ege Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    ben de hiçkimseden bir yorum almayınca dedim herhalde hiç bizim ülkeyle ilgili bir şey yazmamışım ya da çok farklı bir boyuttaymışım galiba diye içerledim açıkçası.:) yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.sessizlik,izleyicilik,görmezden gelmek,nasılsa olmaz demek,iyimserlik yanılsamasına girip gerçekleri görmemek,eğitimliyiz diyip aldığı eğitimleri hiçbir şekilde hayata aktarmamak kötülük yapanların veya cahillik yapanların yanına yaptıklarını kar bırakmakla eşdeğerdir.eğer doğacak çocuğumuzun hayatını hiç düşünmeden ve bu hayatı analiz etmeden kolayca bir şeyler yapabileceksek o zaman bunu yapan hiçkimse 'bilinçli' bir insanım diyemez kusura bakayın..bilinç denilen şey tam da bu noktalarda devreye girmeli girmiyorsa yoktur zaten..

yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim tekrar. ayrıca tabii ben makro bir resimden bahsettim.ülke içi dinamikler dediğiniz gibi bölünme tehlikeleri,dış politika çıkmazları,ekonomi girdabı,bireysel ve devlet borçlanmalarnın sürdürülebilir seviyeyi aşması,hukukun güvenilirliğini yitirmesi,radikal unsurların ülkeye girme ihtimali ve iklim değişikliği gibi daha birçok konu daha var.

5. nofear

nofear Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    yorum yapmak sorun değil senin konuşmanı onlar takmyor.

6. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    insanlar artık fişlenir miyim diye yorum yapmaktan korkar oldular... bundan daha vahim 1sey olabilir mı?

7. mehmet arıkan

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Ege Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    korkaklık bir şey kazandırmıyor,kazanan varsa söylesin.

8. mehmet arıkan

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Ege Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    ayrıca ben vicdanı olarak insani olarak duyduğum içselleştirdiğim kaygılarımı yazdım,ne bir siyaset var,ne bir korkulacak başka şey.bu tip şeyler insani konular kapsamında değerlendirilip dertleşme gibi bakılmalı bence.

9. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    fişlenmekten niye korkalım ki. bu yazılanların birçok genç farkında, en azından bizler farkındayız. Evet mecbur olduğumuz için üniversite okuyup sınava hazırlanıyoruz. yıllarca kpss belasıyla uğraşıp milletten kadro dilenmeye kimse meraklı değil, zaten gerekli sermaye olsa bizler de başka adımlar atabiliriz. gelecekte işsiz sayısı bu rakamları belki de daha fazlasını bulacaktır, özel sektör sömürüye devam edecek, üniversite mezununun hiçbir değeri kalmayacaktır. bunlar zaten beklenenler.. önemli olan nasıl önlem alınmalı, iyi bir gelecek için neler yapılacağının tartışılmasıdır

Sayfayı Paylaş