"ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA KAPIM KAPALI"

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında forum hesabım tarafından paylaşıldı.

1. forum hesabım

forum hesabım aslında ben yokum

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, YÖK'e yönelik sert eleştirilerde bulundu: Gecekondu diye tabir edilen üniversiteler kuruldu. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu? Yazık değil mi bu çocuklara?
    RADİKAL - Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğini fakat üniversite mezunlarına kapılarının kapalı olduğunu vurguladı. Nitelikli iş gücü bulamadıklarından yakınan Yavuz, kendisine üniversite mezunu CV yollanmamasını isteyerek bunları, bakmadan çöpe attığını belirtti. Yavuz'un Twitter'dan yaptığı açıklamalar şöyle:

"Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik; YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var. Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan, ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA KAPIM KAPALI

Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı. Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar. Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?

BANA ÜNİVERSİTE! MEZUNU CV YOLLAMAYIN

Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum. YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira. @YuksekogretimK.

Gecekondu üniversiteler kuruluyor. Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim. Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu?

Çocuklarımız ve aileleri sanal beklentilere sokuluyor. Eğitim planlaması en önemli meselemizdir. Herkes üniversite mezunu olacak diye birşey yok. En yüksek işsizlik oranı üniversite mezunları arasında. Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var. Japonya,Kore ve Almanya mucizelerinin altında yatan nitelikli ara işgücü ve kaliteli üniversite eğitimidir.

YÖK sürdürülemez bir düzen kurdu. Kaynaklarımız heba oluyor, yazık oluyor. Radikal reformlar yapılmalıdır. @YuksekogretimK. Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaclarımız nelerdir diye. Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada. YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık;

http://www.radikal.com.tr/ekonomi/kenan_yavuz_universite_mezunlarina_kapim_kapali-1393331

2. ekonomist-55

ekonomist-55 VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Kesinlikle çok doğru bir yazı.

3. mehmet arıkan

mehmet arıkan Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Ege Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    belki de gidişatı ve büyük resmi anlamamız için en iyi başlık ve bilgilendirme bu haber ve iş adamının dedikleri olmuş.ve 5.5 milyon üniversite öğrencimiz var,18 milyon da ilk ve orta öğretim seviyesinde öğrencimiz var halihazırda.yarısından çoğunun tek hayali ve planlaması üniversite okumak ve büyük oranda hizmet sektöründe bir işe girebilmek.üretimi kim yapacak,tarımı kim yapacak,yeni iş alanı kim açacak,hangi parayla açacak,bilişim ve katma değerli teknoloji yatırımlarıyla oluşacak yeni sektörleri kim oluşturacak ve bu kadar insan istihdam edilecek? çok radikal büyüme stratejileri ve acil istihdam politikaları yaratılmazsa özel sektör ve devletin daraldığı yani hizmet sektörünün her geçen gün küçüldüğü ancak tek beklentisi hizmet sektörüne girmek olan insan arzının da bir o kadar arttığı bir ortamda bizle beraber bizden sonraki nesillerin ve ailelerinin de işi çok zor,hayal kırıklıkları çok fazla olacaktır.

ekonomist-55 bunu beğendi.
  4. forum hesabım

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    onlar üniverşite mezunlarından şikayetçi, biz üniversite okuduğumuzdan şikayetçiyiz. Keşke bu uyarıları vaktiyle yapsaydılar da yıllarımızı kaybetmeseydik

5. ecem0633

ecem0633 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    268
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    Hala samanla büyükbaş hayvanın ithal edildiği güzelim ülkemden ne bekleyebiliriz ki?

mehmet arıkan bunu beğendi.
  6. Muhti

Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Ben Çannakale Biga'da Uluslararası İlişkiler okudum. Hem hazırlık yoktu o zaman bizim bölümde. Düşünün bir kere hazırlık ve ingilizce olmadan ulus okumanın ne kadar aptalca olduğunu. Sınıfımızda İnglizce konuşabilen 2,3 kişi vardık sadece.
    Biga ise bildiğiniz köydü yani. Fakültemizin olduğu yerden koyun, inek sürüleri geçerdi. Pirinç tarlalarının arasında kurulmuş bir fakülteydi. Her Nisan, Mayıs aylarında tezek kokardı. İşte böyle bitti 4 sene.

7. mehmet arıkan

mehmet arıkan Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Ege Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    dostum bize yapılmadığı için halimiz ortada.şimdi okuyan 20 milyondan fazla çocuk ve genci de kimse uyarmıyor ki.büyük resmi kimse ya görmek istemiyor ya da fark etmiyor.bizim zamanımızda rekabet şimdiye göre daha düşüktü,hala öyle,her geçen gün rekabet inanılmaz artıyor,çünkü kadro,sektör,alan daralıyor,insan arzı bir o kadar ters orantıda artıyor.kimse de bunları dert etmiyor.yunanistan gibi olmaktan korkmaya ve acil radikal önlemler almaya başlamazsak onlardan daha kötü duruma düşmeyeceğizi kimse söyleyemez.

ecem0633 bunu beğendi.
  8. kayzer

kayzer Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    bu ülkenin gençlerine hakeret eder gibi her ile ilçeye kasabaya alt yapısı olmayan politik malzeme adına üniversite kurar bunla övünürsen gerçekleri kapitalizm yüzünüze böyle vurur.

kpssss2014 bunu beğendi.
  9. ecem0633

ecem0633 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    268
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    Üniversite okumak yakın geçmişte bile ayrıcalıktı ama şimdi elini sallasan üniversite mezununa çarpar

10. kayzer

kayzer Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    her şeye muhalif olan tiplerden nefret ederdim ama bizim yani atanamayanların düştüğü bu durumun sebebi maalesef yanlış ve partizanca politikalar,sana bana derler her şeyi devletten bekleme özel sektöre yönel sonra bir bakarsın bana bu aklı veren siyasilerin counter oynayan bebeleri memur olmuş neyse suya yazı yazıp deşarj oluyoruz elden ne gelir

11. forum hesabım

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    özel sektör üniversite mezununa kapı kapatıyor, devlet özel sektöre gidin diyor
    Hiç gidecek bir yerimiz yok :( ölsek gömülecek mezarımız bile olmayacak herhalde

Oğuzhan38 bunu beğendi.
  12. kukuleta

kukuleta VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İşletme
    Tmm sorun güzel de biz napacağız şimdi resmen kayıp bir nesil olacağız