Yabancı dil öğrenmenizi kolaylaştıracak ipuçları

Konu, 'YDS, TOEFL ve IELTS' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    1- Kararlı olun Kararlılık herhangi bir dili öğrenmek için en önemli durumdur. Her gün rutin bir şekilde çalışmalısınız. Emailinize her gün yeni bir kelime yollayacak bir site bulun ve üye olun. Bu kelime haznenizi geliştirmek için iyi bir yöntemdir. Ayrıca, her gün daha önce öğrendiklerinizi gözden geçirmelisiniz. bunu sabah ilk iş yapmalısınız.

2- Notlar alın Yapışkanlı not kağıtları yabancı bir lisana çalışmak için oldukça faydalı bir araçtır. Evin içindeki eşyaların üzerine öğrenmek istediğiniz dildeki karşılıklarını yazıp yapıştırabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz kalıp cümleleri alt alta yazıp sabahları en çok oyalandığınız yer olan banyo aynasının yanına yapıştırabilirsiniz. Kelimeler kafanıza kazınana kadar bu kağıtları bir hafta değiştirmeyin, sonra yeni gruba geçebilirsiniz.

3- Dahil olun Öğrenmek istediğiniz lisanı bilen bir arkadaş bulun ya da sosyal medyadan bu lisanı konuşan biri ile iletişime geçin. Bir lisan öğrenmenin en iyi yolu içinde olmaktır; yani dili kullanan biri ile konuşmak, sizin için, koca bir kitabı ezberlemeye çalışmaktan çok daha faydalı olacaktır. İnsanların sizinle dalga geçmesinden korkmamalısınız, tam tersi çabanızı takdirle karşılayacaklarına emin olun.

4- Seyret, dinle ve öğren Filmler ve televizyon şovları lisan öğrenmek için muhteşem yollardır. Üstelik öğrenim sürecini oldukça hızlandırır. Aşina olduğunuz sözcükleri duyacak, daha önce karşılaşmadıklarınızla tanışacak ve bunu yaparken eğleneceksiniz. Eğer çok hızlı konuşulduğunu düşünürseniz, kendi dilinizde alt yazıların filme/programa eşlik etmesinde sakınca yok. Film izlemek, öğrenmek istediğiniz dili ve kültürünü öğrenmek için çok iyi bir yoldur.

5- Çevirici kullanın Cümle yapısını anlamak ve sözcük dağarcığını arttırmak için iyi bir yoldur. Öğrenmek istediğiniz cümleleri çevirmeye çalışın ve notlar alın. Hali hazırda bildiğiniz kadarı ile cümleler kurun ve sonra bunları çevirici ile kontrol edip hatalarınızı görün. Tek başına çalışmak için iyi yollardan birisidir.

http://www.aksam.com.tr/yasam/yabanci-dil-ogrenmenizi-kolaylastiracak-ipuclari/galerihaber-349652/1

anılcan, nisan ve Mustor bunu beğendi.
  2. nisan

nisan muhafaza memuru

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Dilin dönmese de, saçma sapan cümleler olsa da öğreme aşamasında İngilizce konuşmaya zorlamak lazım.. Konuşmaya çabaladıkça farkında olmadan gelişiyor zaten.. Ve anlamasak da yabancı şarkı dinlemek gerçekten kazandırıyor.. Ama izlenen filmlerde Amerikan kültürü mü İngiliz kültürü mü pronunciation açısından hangisi öğrenilmek isteniyorsa ona göre film seçmek lazım fark ediyor baya..

anılcan ve ase nat bunu beğendi.
  3. ase nat

ase nat İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Interpals gibi sosyal medyalardan da yararlanılabilir.yabanci insanlarla dilinizi gelistirebilirsiniz.hos dil ogrenmek icin giriyorsun ama genelde Turkiyeden yaziyorlar.Allahtan bloklayabiliyorsunuz.

ali20 ve kübra bytl bunu beğendi.
  4. CANER

CANER VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    İngilizce kelimeleri kalıcı olarak hafızada tutabilmek için Melik Safi Duyar'ın setini inceleyin.

5. hakan cebeci

hakan cebeci Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    bu konuda daha önce hafıza teknikleri ile ingilizce öğrenmeye çabalamış bir birey olarak şunu söylebilirim ki en etkili yöntemlerden biri altyazılı film izlemektir. ilerledikçe altyazıdan koptuğunuzu hissediyorsunuz.

ase nat bunu beğendi.
  6. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    148
    Ben de dün bu konuyu araştırdım biraz ama internette pek bilgi yok acaba set gerçekten işe yarar mı?

7. CANER

CANER VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Yarar. Ben seti 10 yıl kadar önce almıştım, ama çok ilgilenmedim. Setteki hazır kartlarla birkaç bin kelimeyi zaten öğreniyorsun. Kart dediğim nedir? öğrenme tekniğinin temeli. ingilizce kelimenin türkçe okunuşuna göre bir hikayeye dönüştürülmesi ve bu hikayenin bir resimle desteklenmesi. örnek kelime "posterity" anlamı "gelecek nesiller" bu kelimeyi "poster iti" olarak düşünmeni istiyor ve bir hikaye kuruyor, karta da bu hikayeyle ilgili bir resim çiziyor.. Bu bağlantıları hayalgücünün sınırları dahilinde tüm ingilizce kelimelere uygulayabilirsin. Setin avantajı sana bu şekilde önceden hazırlanmış belli bir sayıda kartı vermesi. Yeni çıkan setler eskisinden ne derece farklıdır onu bilmiyorum.

S.R bunu beğendi.
  8. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    bu yöntemleri yararsız buluyorum hocam. çok kısıtlı bir katkı sunar size. size setlerde 300 kelime öğretirler. ancak ingilizcede 1 milyon kelime bulunmakta. sadece oxford advanced sözlükte bile 600.000 kelime var. sağlam bir ingilizce için diyelim ki 100.000 tanesi size lazım! hangi bir kelimeyi bu şekilde kodlayabilirsiniz ki? ayrıca ingilizcede bir kelimenin bazen 80-100 tane farklı anlamı oluyor. sıradan temel kelimelerin bile 10'a yakın farklı anlamları oluyor. üstelik phrasal verbs denen olguya girmiyorum bile..

basit bir örnek: http://tureng.com/search/take

kelime metinden okuyarak öğrenilir arkadaşlar. gerisi ticari aldatmacadır. 100 kelimeyi böyle öğrendim diye sanırsın filozof oldum. sonra alırsın eline bir makale okuyacaksın 2 satır ilerleyemezsin :)

9. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    148
    sizin önerileriniz ne peki hocam? yds'den iyi bir puan almak için ne yapmak lazım. bir yandan alan dersleriyle uğraşırken yds'ye vakit kalmıyor.

10. Ebiha

Ebiha Gtb. memuru

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Güncel :D

11. Mu_mine

Mu_mine Üye

Ödül Puanları:
    0
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Arkadaşlar ingilizce için kesinlikle dizi izleyin günlük konuda olanları özellikle. Ayrıca benimde severek kullandığım kelime programı var Memrise appstore da var androiddede vardır. Ayrıca dilde pratik önemli sürekli ingilizceyle içli dışlı olun mesela günde muhakkak ingilizce bişey yapın telefonda sacma sapan oyunları sureklı oynamaktansa arada acıp kelime bakın cümle yapılısını ve kelimeleri zarf sıfat edat olarakta kullanan bi program var Dualingo kesinlikle onu indirin sürekli seviye atlıyo falan çok işinize yarayacağını düşünüyorum yurtdışına çıkmış ve orada bir sene okumuş biri olarak tavsiyem bunlar. Ama imkanınız varsa kesinlikle yurtdısına cıkın kesınlıkle avrupaya gıtmek eskisi gibi pahalı bir olay degıl cok samımı soyleyım cok uygun fıyatlara kalacak yer ve ucak bıletı bulup seyahat edebılırsınız en azından kendınıze arkadas bulursunuz ve Türkiyeye döndüğünüzde konuşabılırsınız. Birde dua edin inşallah ☺️

12. anılcan

anılcan Admin Yetkili Kişi

Ödül Puanları:
    148
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    on numara muhabbet dönmüş bencede güncel :) . yabancı dizi film izlemek, İngilizceyi değil kalıpları öğretiyor. şurda şu söyleniyor anlamıda buymuş şeklinde. sıfırdan bıraksalar o cümleyi kuramayacakmışız gibi. kelime öğretiyor mu öğretiyor hem de fazlasıyla. tabi dikkatli ve kulaklık kullanarak önce altyazılı ile başlayıp daha sonra altyazısız devam etmek gerekli. öğrenmenin hazzını tattıkça vazgeçemiyor insan zaten.

13. Inter

Inter Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    0
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Bende son günlerde keşfettiğim kelime öğrenme uygulamasını tavsiye ediyorum. Öncelikle belli bir seviyede, en azından intermediate, olursa upper intermediate seviyede ingilizceye hakim olmak gerekiyor. Çünkü uygulamada en ufak türkçe ne bir kelime ne de bir açıklama var. Her şey ingilizce. AYrıca böyle basit, orta, iyi tarzında diğer uygulamalardaki gibi seviyeler yok. Olaya direk müdahil oluyorsunuz. Aslında benim de tam istediğim bu. Diğer uygulamalardaki seviyeler bana çok basit geliyordu. Seviye 1 deki kelimeler falan çok kolay olunca insan sıkılıyor. Vocabulary.com ingilizcem iyi ama kelime haznemi geliştirmek istiyorum diyenler için biçilmiş kaftan diyebilirim.

Vocabulary.com uygulamasında da basit kelimeler ile tabiki karşılaşıyorsunuz ancak basit dediğiniz bir kelime vocabulary.com'da sizi şaşırtıyor... Örneğin "bank" kelimesinin "kıyı" anlamına sahip olduğunu kaç kişi biliyor? Yıllardır bank kelimesini görer dururum ancak kıyı anlamı olduğunu ilk defa duydum. Bu şekilde onlarcası var. Halihazırda ingilizce de hemen hemen her kelimenin en az bir farklı anlamı olduğunu biliyorum. Buna rağmen bazıları şaşırtıyor. Vocabulary.com uygulamasında bu şekilde "ingilizce hayatınızda" yüzlerce, binlerce kez gördüğünüz kelimelerin farklı anlamı olduğunu öğreniyorsunuz. Uygulama bu anlamı öğrenene kadar yada siz onu öğrendiğinize ikna edene kadar peşinizi bırakmıyor. Her kelimeyi öğrenirken yüzdelik dilimler var. Aşama aşama o yüzdeliği dolduruyorsunuz ve kelimenin ustası oluyorsunuz. Ayrıca puanlar toplayarak diğer kullanıcılar ile yarışıyor ve listede üst sıralara çıkmaya çalışıyorsunuz. Kendi istediğiniz kelimeleri de öğrenme listenize ekleyebiliyorsunuz. Uygulamanın soru tarzları YDS'deki kelime soru tarzlarına da benziyor. Tabi Yds niyetiyle değil de, ingilizce öğrenme niyetiyle kullanılmalı.

Metrobüste, otobüste, yolda candy crush saga oynamak yerine vocabulary.com oynamak daha yararlı. İkisinde de zaman su gibi akıyor. AMa birinde kazanç daha fazla. Çok uzattım sanırım, daha fazlası uygulama açıklamalarında var. İnternet sitesinde ücretsiz olan vocabulary.com mobil tarafta ise bir sigara paketinden daha az bir ücrete sahip; ios, android.

Mu_mine bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş