Yabancı Kontejanı Kalktı

Konu, 'Spor' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

1. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    TFF, yabancı sınırını kaldırdı.

Gelecek sezondan itibaren 28 kişilik oyuncu kadrosunda 14 yerli 14 yabancı oyuncu bulundurulabilecek. 18 kişilik maç kadrosunda ise 11 yabancı 7 yerli futbolcu bulundurulabilecek. 7 yerli futbolcudan birisi altyapından çıkmış olmak zorunda.

Takımlar, isterlerse maçlara 11 yabancı ile çıkabilecek.

Gelecek sezondan itibaren Türk asıllı olup yabancı milli takımlarda forma giyen futbolcular yabancı futbolcu sayılacak.

Ayrıca Süper Lig'de gelecek sezon transfer yapmak isteyen kulüplerin Vergi borcu, SSK borcu ve UEFA/FIFA'da kesinleşmiş borcu olmaması gerekiyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezon uygulanacak yeni yabancı kuralını açıklarken, adeta devrim gibi kararlar alındı.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, bugün Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezondan itibaren kulüplere, 28 kişilik takım kadrolarında 14, 18 kişilik maç kadrolarında ise tamamı ilk 11'de oynayabilecek şekilde 11 yabancı oyuncu bulundurma hakkı verildiğini duyurdu.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat ve TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı ile birlikte medya mensuplarının karşısına çıkan Demirören, federasyon olarak başlattıkları değişimin en büyük adımlarından birinin, altyapıdan gelen genç yeteneklere şans yaratmak olduğunu aktararak, "Bu amaçla yürürlükte olan yabancı kuralında değişikliğe gitme kararı aldık. Bu değişikliğin asıl amacı, yabancı oyuncu konusunda sınırı kaldırmak, yerli oyuncu konusunda da teşvik yapmaktır. Bu nedenle yeni uygulamaya, 'yabancı kuralı' değil, 'yerli kuralı' diyoruz" ifadelerini kullandı.

"18 kulübümüzün onayıyla alınan karar"
    Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in yaklaşık 1 yıldır bu konuda çalışma yürüttüğünü dile getiren Demirören, "Pek çok kişiyle görüştü, pek çok değerlendirme yaptı. Kulüplerimizin mali yapılarını değerlendirdik. Ona göre belli çalışmalar yaptık. Bugün öğleden sonra yönetim kurulumuzla, ardından Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle görüştük. Burada olamayan kulüp başkanlarından da telefonla onay alındı. 18 kulübümüzün onayıyla aldığımız kararları size açıklamak istiyorum" diyen Demirören, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu aldığımız kararların hepsi, 2015-2016 sezonunda geçerli olacaktır. Öncelikle 28 oyuncuya lisans hakkı vereceğiz. Oyucuların 14'ü yerli, 14'ü yabancı olacak. Bu 14 yerli oyuncunun içinde, 2 tane alt yapıdan, 4 tane de Türkiye'de yetişmiş olacak. 14 yabancının isterse 11'i de ilk 11'de forma giyebilecek. Yabancı ülke milli takımlarının formasını giyen yerli oyuncular, yabancı statüsünde kabul edilecek. Maç kadrosundaki 18 oyuncunun 7'si yerli, 11'i yabancı olabilecek. Bir tane Türk kaleci olma mecburiyeti bulunuyor."

Yabancı oyuncu transferi için mali kıstas
    Yerli oyuncular için kulüplere teşvik sistemi getirdiklerinin altını çizen Demirören, teşvik sistemine uyacak kulübün, sezon sonunda 10 milyon liraya kadar prim alabileceğini aktarırken, "Kulüplerin yabancı transferi yapabilmeleri için vergi, sigorta, oyuncu borcu olmayacak. UEFA'ya veya FIFA'ya kesinleşmiş borçları olmayacak. Aksi halde yabancı transferi yapamayacaklar" şeklinde konuştu.

Öte yandan, yabancı milli takımları tercih eden oyuncuların yabancı statüsüne girmesine toplantı sonunda açıklık getiren Demirören; Erkan Zengin, Veli Kavlak gibi oyucuların, daha önce bu hakkı kazanmaları nedeniyle etkilenmeyeceklerini, kuralın, bundan sonra milli takım tercihini farklı ülkeler yönünde kullanan oyuncuları etkileyeceğini vurguladı.

Demirören, yeni kararlarla Türk futbolu için devrim gibi kararlar aldıklarını vurgulayarak, "Umarım hep birlikte futbolumuzu daha iyi yerlere taşırız" diyerek sözlerini tamamladı.

Lig TV

2. luis1907

luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    İyi oldu Letonya yi yenemeyenlere.

3. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    bende iyi olduğunu düşünüyorum... Milli Takım içinse hiçbir faydası yok sadece saçma sapan oyuncuların fiyatları şişiyordu.

4. işsiz adam

işsiz adam 84,24

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    kaç kişi alıncakmış ? mülaktlı mı alıım ? :D

ksk_lee_burak ve Mustor bunu beğendi.
  5. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    sanırım ulkedekı gelır adaletsızlıgıne 1nbeze cozum bu :) ayrıca o saygı deger yerlı futblcularımızın sıgortaları da asgarıden yatıyor..yanı yıne devlet zarar edıyordu.su an 1az daha sevındım,keske bunlarda kpss ye gırıp futbolcu olsalar

6. gfbmo

gfbmo VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Bölüm:
    İktisat
    çok iyi olmuş çok da güzel iyi olmuş artık alper potuk tarık çamdal mehmet topuz gibi oyuncular 8 10milyon euro yu rüyasında görür

7. san marinolu forvet

san marinolu forvet VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    68
    alper potuk yerine selçuk şahin diyecektin heralde
    alper potuk iyidir,şımarmazsa tuncayı bile geçip efsane olur bizde

8. gfbmo

gfbmo VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Bölüm:
    İktisat
    dostum kötü demedim zaten diğer söylediğim oyuncularda kötü değil fakat 8 10 milyon euro luk oyuncu değiller bu da bir gerçek.

efeat ve san marinolu forvet bunu beğendi.
  9. ksk_lee_burak

ksk_lee_burak VİP Üye

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    İyi olmuş çok da güzel olmuş bizim yerli futbolcularda kendine çeki düzen verirler umarım. Süper ligde oynayamayan yerliler alt liglere gelir belki de kalite artar alt liglerde her hafta kısır maçlar seyretmekten gına geldi :harika:

10. yurci

yurci Son Mülakat Bükücü :)

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Ben alt lig maçlarından daha çok zevk alıyorum nedense. birinci lig seviyesinde futbol izleyemiyoruz ne yazık ki. bıktım artık canerinden emresinden melosundan velisinden. buunlar gibi oyuncuları ilk olarak sahaya çıkmalarına bile izin vermeyeceksin.

Sayfayı Paylaş