Yeni Torba Yasa

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,359
Beğeniler
2,917
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#1
Milyonlarca işçi, esnaf, emekli, anne veçalışanın günlerdir beklediği torba yasa içinmeclis bugün olağanüstü toplanıyor. Toplantı sonunda torba yasanın meclisten geçmesi bekleniyor. Peki torba yasa ile bizleri neler bekliyor?

O CEZALARDAN VAZGEÇİLİYOR, BORÇLARA YAPILANDIRMA GELİYOR

Vergi, prim, ceza gibi borçlar yapılandırılacak.

Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Vergi cezaları silinmeyecek; vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

120 TL'nin altındaki trafik cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.

12 TL'nin altındaki karayolu geçiş ücreti cezası alınmayacak.

40 bin öğretmen atanacak.

65 yaşını dolduranlara yersiz ödenen aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler silinecek.

Mavi Kartlı olarak adlandırılan gurbetçilere de SGK'ya davasız borçlanma hakkı getirilecek.

Özelleştirme uygulamaları nedeniyle iş akitleri, kamu ya da özel sektör işverenlerince feshedilen ve diğer kamu kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de yaşlılık ya da malüllük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilecek.

Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar için günlük kazanç alt sınırının yüzde 2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi, çalıştıranlar tarafından ödenecek.

KIDEM TAZMİNATI

Yeraltı maden işlerinde çalışan işçilerin emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek. Yıpranma hakkı düşünüldüğünde madencinin emeklilik yaşı 43'e kadar inebilecek.

İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak. Günlük çalışma 6 saati geçemeyecek.

Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. 1 gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanacak.

BAĞ-KUR'LULAR BORÇLARINDAN KURTULACAK

Torba yasa ile borcunu yapılandıran Bağ-Kur'lular, bu şekilde günleri tamamlanıyorsaemeklilik işlemlerini başlatacak. Yasayla, son 5 yılında işçi olarak çalışanlara işçi statüsündeemeklilik yolu açılıyor. Bu kapsamdaki 70 bin Bağ-Kur'lunun emekliliğinin önündeki engel kalkacak.

Çalışan emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) borçlarına da yapılandırma imkanı sunulacak. Bağ-Kur'lu olarak çalışan emekliler, bu şekilde borçlarından kurtulacak.

ANNELERE ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ

SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ-Kur'lu ve memuranneleri de kapsayacak. Borçlanılabilecek çocuk sayısı ise 2'den 3'e çıkarılacak. Böylece çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabilecek.

Tüp bebek deneme sayısı 3'e yükseltilecek.

habertürk
 

Tgb06

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
25 Kas 2013
Mesajlar
1,972
Beğeniler
1,986
Bölüm
İktisat
#2
annelere erken emeklilik, tüp bebek sayısının çıkarılması, madencilerle ilgili düzenleme, eve yardıma gelenlere yapılacak sigorta gayet iyi hoş da şu öğretmen atamasını da alıp bu yasaya eklemeleri fazlasıyla ayrımcılığı ortaya çıkarıyor
 
Katılım
22 Ocak 2014
Mesajlar
1,478
Beğeniler
711
#3
Öğretmen 30 bin alsalar bi 10 bin de iibf koysalar torba yasaya ölürler sanki böyle taraflı bir ülkede yaşıyoruz maalesef
 

rammstein85

Ministry of Family and Social Policy
Katılım
24 Kas 2013
Mesajlar
1,890
Beğeniler
1,230
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
#4
torba yasa ve öğretmen atamasının gecikmesi hiç iyi olmadı.biz gündeme gelmeye çalıştıkça hop konu torba yasadan öğretmenlere geliyo. :(
 

Tgb06

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
25 Kas 2013
Mesajlar
1,972
Beğeniler
1,986
Bölüm
İktisat
#6
yasa meclisten geçti 31 Aralık 2014'e kadar 40bin öğretmen ataması yapılacak:(
 

Nanick

VİP Üye
Katılım
23 Kas 2013
Mesajlar
5,029
Beğeniler
6,958
Bölüm
İşletme
#7
yeni torba yasayla alakası yok yazacağım şeyin ama haberdar olun istedim
son 5 yıl içinde ödemiş olduğunuz emlak vergilerini geriye alabiliyorsunuz arkadaşlar geçen bi haberde okudum. tabi belli şartları varmış.diyelimki babanızın adına emlak vergisi ödeniyor üzerine 200 metrekareden küçük taşınmazın kayıtlı olmaması, babanızın aktif sigortalı olmaması(babanız emekli ise bu şartı sağlıyorsunuz demektir) gibi beli şartlar varmış
 
Moderatörün son düzenlenenleri: