Zabıt Katibi ve İcra Katibi Arasındaki Farklar

Konu, 'Bilgi Forumu' kısmında Tgb06 tarafından paylaşıldı.

 1. Tgb06

  Tgb06 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeniler:
  1.988
  Ödül Puanları:
  238
  Bölüm:
  İktisat
  Zabıt katipliği ve icra katipliğinin çalışma alanları farkı mıdır, icra katibi ne iş yapar, iki kadro arasında ne fark vardır, işte bu konuda merak edilenler…


  Adliyelerde yazı işleri, icra, idari işler, muhabere gibi işlerde görevlendirilen, daha çok davalarda hakim önünde yazı yazdığı düşünülen bu memurlar kendilerine verilen görevleri dahiliminden birçok işi yapan adli memurlardır. Zabıt Katipleri Mahkeme ve Savcılık birimlerinde, İcra Katipleri İcra Müdürlüklerinde çalışırlar.

  İcra Katipleri icra dairelerinde ise icra işleri ile uğraşırlar. Duruşmalarda görevlendirilmezler. Adli soruşturmalarla uğraşmazlar. İcra müdürlüğünde yargılama veya soruşturma olmadığı için duruşmaya veya ifadeye çıkmazlar, hızlı klavye kullanmaları da gerekmez. İcra Müdürlüklerinde görev yapan zabıt katipleri artı olarak haciz işlemi yapmak için hacizlere giderler.

  İcra Katipleri Bakanlık tarafından atandıkları için, özlük dosyaları bakanlıkta olur. Savcılık ve mahkeme katiplerinin özlük dosyaları Komisyonda olur. Zabıt katipleri komisyon atamalı memurlardır. İcra Katiplerinin bakanlık atamalı olduğu için sınavı komisyonlar tarafından yapılmamaktadır.


  Adalet Bakanlığının en çok kadro ayırdığı Zabıt Katipleri, genellikle Mahkeme ve Savcılık birimlerinde görevlendiriyor. Çoğunlukla taşrada yani bakanlık dışında görev yapan bu memurlar, en çok da adliyeler ve cezaevlerinde görevlendiriliyor.


  Zabıt katipleri ise adliyelerde yazı işleri, idari işler, muhabere gibi işleri yürüten, daha çok davalarda hakim önünde yazı yazan adli memurlardır. Adalet Bakanlığı personelinin büyük çoğunluğunu oluşturan bu Zabıt katipleri adliyelerin hemen hemen tüm yükünü çeken memurlardır. (http://www.iskur.us/memur/zabit-katibiile-icra-katibi-arasinda-ne-fark-var.html)
   
  ismail9696 bunu beğendi.
 2. sukü»t u hayal

  sukü»t u hayal Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  34
  Ödül Puanları:
  18
  Bölüm:
  ÇEKO
  Icra katipinee klavye sarti yok mu o zaman gardaş ?????
   

Sayfayı Paylaş