Zabıt Katibi ve İcra Katibi Arasındaki Farklar

Tgb06

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
25 Kas 2013
Mesajlar
1,972
Beğeniler
1,986
Bölüm
İktisat
#1
Zabıt katipliği ve icra katipliğinin çalışma alanları farkı mıdır, icra katibi ne iş yapar, iki kadro arasında ne fark vardır, işte bu konuda merak edilenler…


Adliyelerde yazı işleri, icra, idari işler, muhabere gibi işlerde görevlendirilen, daha çok davalarda hakim önünde yazı yazdığı düşünülen bu memurlar kendilerine verilen görevleri dahiliminden birçok işi yapan adli memurlardır. Zabıt Katipleri Mahkeme ve Savcılık birimlerinde, İcra Katipleri İcra Müdürlüklerinde çalışırlar.

İcra Katipleri icra dairelerinde ise icra işleri ile uğraşırlar. Duruşmalarda görevlendirilmezler. Adli soruşturmalarla uğraşmazlar. İcra müdürlüğünde yargılama veya soruşturma olmadığı için duruşmaya veya ifadeye çıkmazlar, hızlı klavye kullanmaları da gerekmez. İcra Müdürlüklerinde görev yapan zabıt katipleri artı olarak haciz işlemi yapmak için hacizlere giderler.

İcra Katipleri Bakanlık tarafından atandıkları için, özlük dosyaları bakanlıkta olur. Savcılık ve mahkeme katiplerinin özlük dosyaları Komisyonda olur. Zabıt katipleri komisyon atamalı memurlardır. İcra Katiplerinin bakanlık atamalı olduğu için sınavı komisyonlar tarafından yapılmamaktadır.


Adalet Bakanlığının en çok kadro ayırdığı Zabıt Katipleri, genellikle Mahkeme ve Savcılık birimlerinde görevlendiriyor. Çoğunlukla taşrada yani bakanlık dışında görev yapan bu memurlar, en çok da adliyeler ve cezaevlerinde görevlendiriliyor.


Zabıt katipleri ise adliyelerde yazı işleri, idari işler, muhabere gibi işleri yürüten, daha çok davalarda hakim önünde yazı yazan adli memurlardır. Adalet Bakanlığı personelinin büyük çoğunluğunu oluşturan bu Zabıt katipleri adliyelerin hemen hemen tüm yükünü çeken memurlardır. (http://www.iskur.us/memur/zabit-katibiile-icra-katibi-arasinda-ne-fark-var.html)