Sinüzit Hakkında Herşey

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,397
Beğeniler
2,961
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#1
Kışa doğru yaklaştığımız şu günlerde faydalı bir başlık açmak istedim. :D

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Gözaltları başta olmak üzere yüz genelinde yaşanan basınç hissi ve ağrılar sinüzitin karakteristik belirtileridir. Ayrıca burundan sarı (açık yeşile yakın) renkte akıntı olabilir. Başınızı öne doğru eğdiğiniz de ağrı ve basınç hissi artar. Belirtilere göz ağrısı ya da şiddetli baş ağrısı eşlik edebilir. Sinüslerin dolu olduğu zamanlarda balgamlı öksürük, ateş, diş ağrısı görülebilir ve ağız kokusu artabilir. Burnun tıkalı olması nedeniyle tat ve koku duyularında azalma yaşanır.

(sinüs kanalları)

Sinüzit Çeşitleri
Sinüzit; akut (birden ortaya çıkan) ve kronik (uzun dönemli) olmak üzere 2’ye ayrılır. Akut sinüzit genellikle viral bir enfeksiyon nedeniyle sinüslerin dolması neticesinde görülür. Akut sinüzit belirtileri ortalama 1 hafta içinde kendiliğinde kaybolur. Bir diğer akut sinüzit nedeni olan bakteriyel enfeksiyonların yol açtığı sinüzit ise viral enfeksiyondan farklı olarak tüm sinüslere yayılabilir ve tedavi edilmezse kronik sinüzite çevirebilir. Eğer sinüzit 10 gün içinde iyileşmediyse ve 5 gün geçmesine rağmen burun akıntınız artarak devam ediyorsa bunun nedeni bakteriyel enfeksiyon olabilir. Bu enfeksiyonlar dışında bazı alerjiler de sinüslerin dolmasına neden olabilmektedir.

Kronik sinüzit genellikle uzun süreli tedavi edilmeyen bakteriyel enfeksiyonlar neticesinde oluşmaktadır. Bu tip enfeksiyonların tedavisi pek kolay değildir ve 2,3 farklı antibiyotik ile enfeksiyon kurutulamadıysa doktorla görüşmeniz gerekebilir. Kronik sinüzit, sinüslerde kalıcı değişikliklere neden olur ve bölgeyi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir.Sinüzit Belirtileri
Sinüzit; gözaltlarında, elmacık kemikleri ve alın bölgesindeki ağrılarla kendini belli eder. Yine bu bölgelerde sanki ağırlık varmışçasına baskı hissedilir. Burun akıntısı sinüzitin en çok görülen bir diğer belirtisidir. Balgam sarı renkte ve yoğun olabilir. Sinüs enfeksiyonları sırasında orta dereceli ateş, kulak iltihabı, dolu öksürük, diş ağrısı yaşanabilir. Yine enfeksiyon nedeniyle ağız kokusu artabilir, koku ve tat duyularında azalma görülür.

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri
Çocuklarda sinüzitin başlıca belirtileri öksürük ve 7-10 gün ya da daha uzun sürelerde devam eden burun akıntısıdır. Bu belirtilere baş ve yüz ağrısı eşlik eder. 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda sinüzitle beraber alerjiler de görülür. Ayrıca sık sık kulak enfeksiyonları yaşanabilir.

Sinüzit belirtileri bazı diğer hastalıklarla benzeşebilir. Örneğin diş ağrısı, grip ya da üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar sinüzitle aynı belirtilere neden olabilir. Yaşadığınızın sinüzit olup olmadığını 7 günden uzun süren ve zamanla kötüleşen burun akıntısı ve ağrılardan anlayabilirsiniz.

Sinüzitten Korunmak Mümkün mü?
Şu anda sinüzitten korunmak için özel olarak geliştirilmiş bir aşı bulunmuyor ancak grip aşısı olmak sinüzite neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudunuzu güçlendirecektir. Sinüziti her yıl belirtili dönemlerde yaşıyorsanız bunun nedeni alerji olabilir. Bunu önlemek için bir alerji testi yaptırarak nelere alerjiniz olduğunu belirleyebilir ve sinüslerinizin dolmasına neden olan alerjenlerden uzak durarak koruma sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında yüzünüzü soğuğa karşı korumak, klimalı ortamlarda uzun süreli kalmamak, vücudu güçlendiren vitaminler bakımından zengin bir beslenme sinüs enfeksiyonlarını önlemek için yapabilecekleriniz arasında bulunuyor.

Sinüzit İçin Evde Yapabilecekleriniz
Evde yapabileceğiniz bazı basit uygulamalarla sinüzitin neden olduğu bazı sorunları hafifletebilirsiniz.

 • Bol bol sıvı içerek balgamın incelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Sıcak su buharı solumak hava yollarını açar, balgamı yumuşatarak atılmasını kolaylaştırır.
 • Sinüzit ağrısının arttığı anlarda bir havluyu ısıtarak yüzünüze koyun. Aynı şekilde sıcak çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.
 • Sıcak ve buharlı bir duş almak hava kanallarının açılmasına yardımcı olur.
 • Aşırı soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmamaya çalışın.
 • İç mekanlarda, ısıtıcı ve kaloriferlerin çalıştığı kış aylarında havayı nemlendirmek için bir buhar makinesi kullanabilirsiniz.
 • Hava kanallarını açmak için burnunuza tuzlu su çekebilirsiniz. Karışımı evde hazırlayabilir ya da eczanelerde hazır olarak satılan tuzlu spreylerini kullanabilirsiniz. Ayrıca gün içinde 3-4 kez tuzlu suyla gargaraya yaparak enfeksiyonun yayılmasını önleyebilirsiniz.
 • Balgamı çıkarmak için hımkırırken kendinizi fazla zorlamayın. Şiddetli hımkırmak baş ağrısını arttırır ve burun damarlarının çatlamasına neden olabilir.
 • Kendinize sıcak bir çay hazırlayıp buharını soluyabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?
Yıl içinde 2-3 kere akut sinüzit yaşıyorsanız bunun kronik sinüzite çevirmemesi için doktora gitmelisiniz.

Aşağıdaki belirtiler yaşanıyorsa vakit kaybetmeden muayene olun;

 • Gözlerde ağrı ve göz çevresinde şişlik
 • Alnın şişmesi
 • Hafifletilemeyen baş ağrıları
 • Zihin karışıklığı
 • Çift görme ve görüşte yaşanan diğer değişiklikler
 • Boyun ağrısı
 • Nefes darlığı
Çok nadir olarak sinüs enfeksiyonu yüz kemiklerine ve göz boşluğuna yayılabilmektedir. Yine nadir olarak beyne yayılan enfeksiyon menenjite yol açabilir. Göz çevresinde yaşanan şişlikler enfeksiyonun göz boşluğuna yayıldığının belirtisi olabilir. Bu durumlarda en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Sinüzit Tedavisi
Sinüzitin nedenine, akut mu yoksa kronik mi olduğuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Hafif vakalarda hava kanallarını açmaya yardımcı spreyler ve reçetesiz ağrı kesiciler önerilebilir. Burundaki nemi azaltarak nefes alıp vermeyi kolaylaştıran “dekonjestan” ilaçlar verilebilir.

Sinüzitin neden olduğu ağrıları kontrol altında tutabilmek için doktor önerisiyle ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak bazı ağrı kesiciler sinüziti kötüleştirebileceği için ağrı kesici kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

İlerlemiş sinüzit için steroid yapıda olan ve adrenal korteks tarafından salgılanan bir grup hormon olan “corticosteroid”ler tablet veya iğne şeklinde kullanılabilir. Bu tablet ve iğneler uzun süreli kullanılmamalıdır.

Sinüzit Ameliyatı: Yukarıdaki tedavi yöntemleriyle başarı elde edilemezse kronik sinüzit için ameliyat seçeneği düşünülebilir. Sinüzit ameliyatı, esnek bir tüp olan ve ucunda aydınlatması bulunan endoskop ile yapılmaktadır. Sinüsler endoskopla kontrol edildikten sonra burun kanallarını tıkayan doku ya da polipler çeşitli enstrümanlarla temizlenir. Drenajın artması için birbirine yakın olan sinüslerin arası açılabilir.

Başarılı bir sinüzit ameliyatı sonrası sinüs enfeksiyonları azalır, sinüzitle ilgili belirtiler hafifler, burundan hava akışı rahatlar ve çoğu hastada “koku” duyusunda gelişmeler yaşanır.

Endoskopik sinüzit ameliyatı hastaya genel anestezi uygulanarak yapılır. Endoskop kullanıldığı için cilt üzerinde herhangi bir kesik açılmaz. Ameliyat sonrasında 3-5 gün kanama görülmesi normaldir. Bu kanamaları önlemek için doktorunuz sprey verebilir.

Yine ameliyat sonrası bir kaç gün sinüs bölgesi ve burun kısmında ağrılar yaşanabilir. Çoğu hastanın gündelik hayatına geri dönebilmesi 1 hafta kadar sürebilmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler: Ameliyat sonrası hımkırmayın ve burnunuzu zorlamayın. Aspirin benzeri kan inceltici ilaçlar kanamayı arttıracağından kullanmayın. Streoid içeren burun spreyleri dokulardaki iyileşmeyi geciktireceğinden ameliyattan sonra en az 2 hafta süreyle kullanmayın.

kaynak:belirtilerinelerdir.com
 
Katılım
3 Şub 2017
Mesajlar
60
Beğeniler
21
Eğitim
Lisans
Üni
Abant İzzet Baysal Ünv.
Bölüm
Uluslarası İlişkiler
#3
Sinüzit, burun boşluğunun etrafındaki hava dolu cepler olarak tanımlanabilecek sinüslerin enfeksiyonudur. Sinüsler, normal şartlarda, soluduğumuz havayı nemlendirerek ısıtan yapılardır.
 
Üst